Shiko Postimin Tek
Vjetėr 17-06-05, 20:30   #4
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

.) Tė gjithė keni degjuar pėr pijen RedBull. “Bull” nė shqip mund tė pėrkthehet “dem” ose me saktė njė lloj demi (kau).

Por ne rajonin e Sarandes e Gjirokastres mbareshtohet njė rracė e veēantė gjedhi, qė pėrmendet nga autorėt e lashte grekė, dhe qė ėshtė rracė autoktone ėshtė kėsaj zone (pra, jo e sjellur). Ėshtė pikėrisht rraca e buallit, femra quhet “buallice” ose “bullice” ndėrsa mashkull “buall” dhe mė rrallė “bull”.

Pra sic e shihni “Bualli” ėshtė njė lloj demi, nje lloj kau apo nje lloj mėzati, qė ėshtė autokton pėr kėtė zonė, qė permendet edhe ne shkrimet e historianėve greke.

Qė t’i biem shkurt “buall=bull” ėshtė njė fjalė e pastėr e shqipes. Nuk mund ta kemi huazuar perderisa jane kafshe autoktone te vendit tone.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė