Tema: Allahu, nje!
Shiko Postimin Tek
Vjetėr 01-11-12, 15:22   #80
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Allahu, nje!

Kėta i do All-llahu i Lartėsuar I

Falėnderimi i takon All-llahut tė botrave, e falėnderoj pėr gjėrėsinė e mėshirės sė Tij dhe fisnikėrinė e faljes sė Tij, me falėnderim nėnshtrues qė tregon Madhėrinė e Tij dhe falėnderues i dhuntive tė Tij. Salavatet dhe selamet qofshin mbi atė qė ėshtė dėrguar mėshirė pėr njerėzimin dhe zotėrinė e pejgamberėve, Pejgamberin tonė dhe shembullin tonė. Udhėzuesin tonė, mėsuesin e tė gjitha tė mirave dhe treguesin e udhėzimit dhe devotshmėrisė, Muhamed ibėn Abdullahu, sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

Mė Pas:
Ka prej muslimanėve disa lloje tė njerėzve qė i don All-llahu, subhanehu ue teala, dhe e zbret ndaj tyre pėlqimin e Tij. Lum pėr tė dashurit e All-llahut dhe lum pėr ata qė kanė fat ta kenė kėtė lumturi nė takimin e tij.
Pėr kėtė vendosa ta shkruaj kėtė temė e ndoshta lexuesit e pasojnė kėtė dhe bėhen prej atyre, tė cilėve hynė nėn mėshirėn dhe pajtimin e Zotit tė tyre dhe u jep atyre dashurinė e Tij, xhele xhelaluhu, ngase ajo dashuri dhe kėnaqėsi ėshtė qėllimi i ēdo besimtari dhe dėshirė e ēdo adhuruesi.
Nėse e marrim dhe shfletojmė Librin e All-llahut, subhanehu ue teala dhe i mendojmė ajetet e Tij dhe sunetin e tė Dėrguarit tė Tij [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] do tė kuptojmė se kush janė ata, qė meritojnė dashurinė e All-llahut dhe qė t'i duan edhe Melaqet me tė, dhe t’iu bėnė pranimin atyre nė tokė.
Siē ėshtė Transmetuar Nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i Dėrguari [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Nėse e do All-llahu ndonjė rob e thėrret Xhibrilin dhe i thotė se unė e dua filanin e duaje edhe ti! Pastaj e do edhe Xhibrili dhe thėrret banorėt e qiellit dhe u thotė se All-llahu e do filanin, andaj duane edhe ju! Pastaj e dojnė atė edhe banorėt e qiellit pastaj bėhėt i favorizueshėm nė tokė." [Transmeton Imam Buhari]
Cilėsitė e tė dashurve dhe tė afėrmve te All-llahut janė tė shumta nė librin e Tij (Kuranin) dhe nė Sunetin e tė Dėrguarit alejhi selam. Ne, po i pėrmendim vetėm disa si shembuj e jo pėr tė thėnė se janė vetėm kėto nė vijim.

All-llahu subhanhu ue teala do nga robėrit e tij:1. Penduesit: (Ai qė pendohet-bėnė tewbe):
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "E kush pendohet pas punės sė keqe (vjedhjes) dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim All-llahu ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues."
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues."
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "Pėrveē atij qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve All-llahu tė kėqijat ua shndėrron nė tė mira. All-llahu ėshtė mėshirues, ndaj Ai falė shumė." [Furkan, 70]
Nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) transmetohet se ka thėnė: "Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem]: "Kush pendohet para se tė lind dielli nga perendimi, All-llahu ia pranon pendimin e tij." [Transmeton Muslimi]
E Argument pėr dashurin e All-llahut ndaj penduesve ėshtė edhe fjala e All-llahut subhanehu ue teala: "All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme" [El-Bekare, 222]

Pėr t'u pranuar pendimi tek All-llahut, dijetarėt kanė cekur disa kushte, tė cilat janė:
1. Tė jet pendimi i sinqert ndaj All-llahut, subhanehu ue teala.
2. Tė jetė Pishman pėr atė qė ka kaluar nė mėkate.
3. Tė heqė dorė nga mėkati menjėher, ngase nuk pranohet pendimi duke vazhduar nė mėkate.
4. Tė vendos qė mos tė kthehet nė tė ardhmėn pėrseri nė atė mėkat.
5. Tė jet pendimi para pėrfundimit tė kohės. D.m.th para lindjes diellit nga perendimi apo para prezantimit tė daljes shpirtit.
6. Nėse ėshtė mėkati nė lidhshmėri me robėrit si : Marrja e pasurive pa dėshiren e personave duhet t'u kthehet atyre gjėrat e tyre. E nėse ėshtė mėkati si: Pėrgojim apo bartje fjalėve duhet qė t'u merret hallall dhe tė bėjė dua nė fshehtėsi pėr ata qė i ka pėrgojuar dhe pėrmendja e tė mirave nė ato vende ku i ka pėrmendur pėr tė keq.


2. Pasuesit e Sunetit tė Pejgmaberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
E kėta janė ata tė cilėt i pasojnė gjurmėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nė tė gjitha ēėshtjet e jetės. Si nė ngėnie, nė pirje, nė veshje, nė pamje, nė adhurim, nė marrdhėniet shoqėrore dhe ato familjare. Medituesit nė historin e tij alejhi selam pėr tė gjetur kėrkesėn e tij nė pėrballim tė kėsaj bote dhe ēka gjindet nė tė prej gėzimeve, brengave, lumturive dhe mėrzirave.
Transmeton Enesi (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se erdhen tre persona tek shtepiat e grave tė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr t'i pyetur ato pėr adhurimin e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. Kur u njoftuan, u dukej atyre se ata bėjnė pak. Dhe thane: "Ku jemi ne me Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur dihet qė atij ia ka falur All-llahut mėkatet e mėparshmė dhe ato mėvonshme?" Tha njėri prej tyre: "Unė do tė falėm tėrė natėn." Tha tjetri: "Unė do tė agjėroj pėr ēdo ditė." Tha i fundit: "Unė do tė distancohem nga gratė dhe nuk do tė martohem." Kur erdh Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tha: "A jeni ju ata, qė keni thėnė kėtė dhe kėtė? Pasha All-llahun, unė ia kam frikėn All-llahut mė shumė se ju dhe ruhem mė shumė se ju nga tė kėqijat dhe unė herė agjėroj dhe herė jo (v.p: agjėrim vullnetar jashta ramazanit), falėm dhe pushoj dhe martohem me gra. E kush nuk e do sunnetin tim, ai nuk ėshtė prej meje." [Transmeton Muslimi]
Argument pėr dashurinė e All-llahut, subhanehu ue teala, ndaj atij qė e pason tė Dėrguarin, alejhi selam ėshtė fjala e Tij, subhanehu ue teala: "Thuaj: "Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė." [Ali Imran, 31]


3. Tė Drejtit:
Ata janė tė cilėt bėjnė drejtėsi nė tė gjitha ēėshtjet me veten dhe me tė tjerėt dhe argument pėr dashurinė e All-llahut ndaj tyre ėshtė ajeti Kur'anor: "All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė." [Mumtehine, 8]


4. Ata qė bėjnė mirė:
Tė cilėt shpenzojn pėr veten e tyre dhe pėr tė tjerėt duke shrpesuar vlerat e All-llahut subhanehu ue teala dhe shpėrblimet e tija dhe nuk e permendin atė qė e japin me tė mirė e as me tė keq.
Argument pėr dashurinė e All-llahut ndaj tyre ėshtė fjala e All-llahut subhanehu ue teala: "Dhe jepni pėr nė rrugė tė All-llahut e mos e hidhni veten nė rrezik dhe bėni mirė, se me tė vėrtetė All-llahu i do bamirėsit." [El-Bekare, 195]


5. Ata qė dėshirojn takimin e All-llahut subhanehu ue teala:
Kush e dėshiron takimin e All-llahut e do edhe All-llahu takimin e tij, nuk dėshiron vdekjen e tij, por njeriu besimtar kur t'i ofrohet pėrfundimi (exheli) i tij dhe fillon tė jap shpirtin nė kėtė moment pėrgėzohet pėr pajtimin e All-llahut dhe e do takimin e All-llahut subhanehu ue teala dhe e do All-llahu takimin e tij. Ndėrsa njeriu jobesimtarė (qafir) kur t'i vie pėrfundimi dhe fillon dalja e shpirtit lajmėrohet pėr urrejtjen e All-llahut ndaj tij dhe e urren takimin e All-llahut dhe All-llahu e urren takimin e tij.
Argumenti i kėsaj ėshtė hadithi i Transmetuar nga Ubade ibn Samit (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Kush e dėshiron takimin e All-llahut, All-llahu e dėshiron takimin e tij, dhe kush e urren takimin e All-llahut dhe All-llahu e urren takimin e tij. Aishja [radijallahu anha] tha apo disa prej grave tij, me tė vėrtet se ne se duam vdekjen. Ka thėnė: "Nuk ėshtė ajo, por besimtarit nėse i afrohet vdekja pėrgėzohet me pajtimin e All-llahut dhe fisnikėrinė e Tij e nuk ka asgjė mė tė dashur para Tij dhe e dėshiron takimin e All-llahut dhe e dėshiron All-llahu takimin e tij, dhe se jobesimtari (qafiri) nėse i ofrohet vdekja lajmėrohet me dėnimin e All-llahut dhe nuk ka gjė mė tė urrejur para tij se sa ajo qė urren takimin e atij denimi dhe e urren All-llahu takimin e tij." [Transmeton Buhari]


6. Ata qė ofrohen te All-llahu me adhurime nafile dhe ata qė pėrmendin All-llahun shumė:
Me tė vėrtet se gjėja mė e mirė qė kalon nga koha ėshtė ajo kohė qė janė tė angazhuar zemra dhe gjymtyrėt dhe gjithė trupi nė pėrmendjen e All-llahut, subhanehu ue teala, nė ēdo moment dhe nė ēdo gjendje. Ngase ata qė pėrkujtojnė All-llahun, All-llahu i pėrmend dhe i pėrkujton ata.
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "Pra ju mė kujtoni Mua (me adhurime), Unė ju kujtoj juve (me shprėblim). Mė falėnderoni e mos Mė mohoni!" [El-Bekare, 152]
Transmeton Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se ka thėnė: "Ka thėnė i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "Unė jam aty ku mė kujton robi mua, dhe unė jam me tė kur mė pėrmend, e nėse mė pėrmend nė veten e tij, e pėrmendi nė vetėn time. Nėse mė pėrmend nė ndonjė grup e pėrmendi nė grup mė tė mirė se ai. E nėse ofrohet te unė njė pėllėmbė, ofrohem te ai njė krah. Nėse ofrohet te unė njė krah, ofrohem te ai njė pash. E nėse mė vjen duke ecur unė i vij duke shpejtuar-vrapuar." [Transmeton Buhari]
Pra, afrimi te All-llahu subhanehu ue teala bėhet me nafile prej adhurimeve si Namazi, Agjėrimi, Dhėnia e lėmoshės, pėrmendja e All-llahut subhanehu ue teala me falėnderim dhe madhėrim dhe kėrkim tė faljes.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė