Shiko Postimin Tek
Vjetėr 09-06-19, 19:18   #3516
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dielli nuk po vjen ne dritaren time
rrezet kan ike dikah ne tjeter dhe
ka kohe q e me mua nuk flet toka ime
e unė po lutem ne nje te huaj fe
vetem i kan lene syte e mi
si nxene kush ma as fjala
kot kerkoj shpresa edhe neper hi
vetmis time askush si ben te fala

nuk di ku do ti pushoj syte e mi
vetem mallengjimet jam duke i perqafue
as miq e rastit ku jan ma nuk e di
e brezi im sikur u shue

ndje ftoft pa diell pa perqafim
fjalen as dita e gjate nuk ma flet
e nata vjen e zeze me mbulon me zhgenjim
q kuptim ka nes e vrapoj pas teje o jete

neper mes zogjve mendova me que fjalė
por as ata kendej ma nuk cecerojne
shikimi im ne dritare ka dale
lotet vetmevete flasin kah pikojne

ma mire esht me heshte fjala ime
se s ka me kend flet as vuajteria e pa faj
nuk ka me kend flet as vetmia ime
a shehstjen time s' kam me kend ta ndajė

as zogjt e bardhė kendej ma nuk po vijnė
nji i ftoft i pa shpirte kendej rrin si ngrirė
as vargjet e mia te vetmuara nuk duan te rrijne
nuk di n cilin qielle dhe te shkruaj fjalen e lire
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė