Shiko Postimin Tek
Vjetėr 03-08-12, 06:55   #154
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Si duhet muslimani ta bėjė nijetin pėr agjėrim

Shejh ibn Uthejmin, esh-Sherh el-Mumti, vėll. 6, f.369-370
Pyetje: Si duhet personi ta bėjė nijetin pėr tė agjėruar ramazanin?

...Kur duhet ta bėjmė nijetin pėr agjėrim?
Pėrgjigje: Disa dijetarė janė tė mendimit se, nė rastin e akteve tė
pėrsėritura tė adhurimit, mjafton qė nijeti tė bėhet herėn e parė, pėrveē nėse ndėrpritet rendi i pėrsėritjes, pas ēka duhet tė bėhet nijeti rishtas.
Bazuar nė kėtė, nėse personi nė ditėn e parė tė ramazanit e bėn nijetin pėr tė agjėruar tėrė muajin, kjo mjafton pėr tė mbuluar tėrė muajin, pėr sa kohė qė ai s’ka arsyetim pėr tė prishur agjėrimin dhe kėshtu ta ndėrpresė vazhdimėsinė, siē ėshtė udhėtimi gjatė ramazanit. Nė kėsi rasti, kur ai do qė ta vazhdojė agjėrimin, ai duhet ta pėrtėrijė nijetin pėr agjėrim.

Ky ėshtė mendimi mė i saktė, sepse tė gjithė muslimanėt, nėse i pyet ata, secili prej tyre do tė thotė se e bėn nijetin pėr tė agjėruar tėrėmuajin, nga fillimi deri nė fund. Kėshtu, edhe nėse nijeti nuk bėhet fjalė pėr fjalė, kjo nėnkuptohet, sepse parimi bazė ėshtė mosndėrprerja.
Prej kėtu, themi se, nėse ndėrpritet vazhdimėsia pėr ndonjė arsye tėpranueshme, personi nis tė agjėrojė prapė dhe nijeti duhet tė pėrtėritet.
Ky mendim ėshtė qė tė fle nė zemėr”.
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė