Shiko Postimin Tek
Vjetėr 14-10-09, 11:53   #137
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Shum njerz shqipfolsa i kan ble
-----------
autori xhelal ferizi
------------
kan ble shum njerz shqipfolsa kan ble
shkeli permbi ne zezona e mizoria
po digjen te shqiperisė etnike po digjen gurė e dhe

ka hy neper pore te dheut kahdo e kobshmja tradhtia

--------
disa me dizajne disa reklama e do spote
gazeta esht uzurpuar nga cenzura e tradhtia
a thue tokė shqiptare si do te shkojn shum mote

kur ty te esht zaptuar gazeta e media


te esht zaptuar o atdhe edhe shqipe shkolla

komuna gazeta revista e fabrika

kahdo ne duar te huaja kan ra televizione

radio vegla e cenzura po hyjn por s i thika

e shkolla po hapen demone

----
njeni vjen me pare tjetri me dollarė

po zbrazin shum myk nder shqiptarė e neper koka

nuk ka mbetė mbi dhe ne trollin shqiptarė

nje plllėmbė pa renikme kahdo flet shqip toka
--------
bajraqet karrieriste krahinore valviten

lakmija po hyn ne damarė

shqiptarėt mbi dhe kahdo perpeliten

ne kthetra te varfrisė se pa farė
-------

kurthat kahdo po i luan kohė rruspja

dolarin po e sjellė kamata mizore

neper lot e gjak kahdo u pa varfrija

sa shum ti ndjej dhimbjet oj loke arbnore
-------

lojen po e luan kahdo e zezė paraja

po blehet kahdo shqipfolsi i gjori

timonin nuk e ka atdhetari e fukaraja

teatrin po e luan puthadori
------
o qani o ju vasha o qani o ju gra
me ato emocione qe dini me qa
se u zu neper kurtha e mjera e lashtė etnija

se ne ballė te kohes po del dyftyrsia

---------
se mu ne ballė te kohes po na del hijena

e ne prapavi peshperitė padroni

se kala e themel as gurė as bedena

nuk don per mbi dhe ma na lanė demoni

------
po duan me na shtrue po duan me na tha

qe kahdo mbi dhe ne banka e kredi

shqiptarėt ne borgje me i zhytė e me i vra

ne fund te humneres lot kurthash me pi
-------
se vjen nga ana e anes mizori

njeri vjen me pare tjeri vjen me fjalė

po na del ne bina gjithfar lloj aktori

me ja shembė shqipnisė fushė e breg e mal

--------

pėr me u shembė kahdo edhe instituti
spitale e shkolla e universitete

me na i pri qdo shekulli i mjerė gjithfar huti

mos me u lidhė shqipnija etnike kurr per jete
--------
e qani ju vasha e breza shkollare

se toka po mbushet me hileqarė timonjera

kahd po na i vyshkun ardhmeritė shqiptare

me mbetė me krye ne hi shqipni nanė e mjera
---------
varfria neper magje ne familje e fise

papunsia prore na i shkreton trojet

po ikun shqiptarėt neper te huaja vise

me lot ne atdhe mbushen kahdo prrojet
--------
qanė nana per djalin qajnė nuset per burra

kahdo po na e shembin dheun nen kembė tradhtitė

kan ardhur duar te huaja te na thajnė shqipe gurra

te bardhė tokes mėmė mos me i lanė ndoj ditė
---------

kasapėt nė tė huaja banka me kamata

tradhtarė e bizarė kahdo toka i ka

po vendosin shqipfolsa e qyqe qe i pjell ė nata

ne ballė te teatrit me e nda vllaun me vlla
----------

perbuzin kahdo fise e diasporė

perqajnė me krahine e me lobe e fe

ka mbetė s i pa krye shum shqiptari i gjorė

ne shqipninė etnike s' po ka diell per ne

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė