Shiko Postimin Tek
Vjetėr 10-02-21, 21:02   #139
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Si do tė ju dukej

Un nuk po fyej as nuk po poshtroj askend por nuk mund ti duroj mendjemdhejt primitiv
po luftoj per nji perpunim te ri edukativ
po pepriqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri
te e menduar tjeter #
kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja
te jseh injronat thonė nuk esht mekatė por te mos pepriqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė
ne kohen e ish jugosllavisė u krijua nji shtreė burokratike dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e
kishte me komuniku me nji brigadier te thjeshtė edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit e atij brigadieri apo shefi ishin jo te larta .

pra sistemi jugosllav la pasoja edhe ne kosovė la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen
mosperfillse kryeneqsinė mendoj s ene duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare -
sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves duhet ndrruar klultura dhe perpunimi dhe duhet ndjekur moden e re praktiken
praktika dhe bashkpunimi .
sjellin fryte dhe rezultare - ndersa fodullizmi mohimi-
dhe mosbashkpunimi -
jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė