Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-02-21, 09:52   #141
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,223
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Si do tė ju dukej

Un nuk po fyej ,as nuk po poshtroj askend,
por nuk mund ti duroj mendjemdhejt primitiv,
pelaxhijtė.keshtu i quaj ata q e i kan ruajt pelat deri dje e sot mundohen te behen dikusha


po luftoj per nji perpunim te ri edukativ

po perpiqem te sjell ngjyra te reja ne shoqeri
ndryshim tjeter

te e menduar tjeter ,mjaft ma injorancė


kur dua te jap mendim propozim ose ide neveritem nga injorimi dhe perbuzja,

Tė jesh injoronat thonė nuk esht mekatė ,
por te mos perpiqesh te dalėsh nga injoranca esht mekatė

ne kohen e ish jugosllavisė,

u krijua nji shtresė burokratike,
ashtu si ne kohen e pushtimeve te meparshme

dhe mentalitet fodull ku njeriu veshtir e

kishte me komuniku,
qpfte edhe me nji brigadier te thjeshtė,
ashtu si dikur me begler ė e qausha
edhe pse nese e shikoje nga brendia aftesit,

e atij brigadieri ,
apo shefi ishin as cilsi as aftesi jo te larta .

pra sistemi jugosllav,
la pasoja edhe ne kosovė ,
ne mentalitetete
la si paosjė fodullizmin anarkizmin sjelljen

mosperfillse kryeneqsinė ,
mendoj s e ne duhet ti shqelmojm ato mbetruina sllavo e osmano pashallare -


sepse edhe perandoria osmane e till ishte ajo pjelli bajraktarizmin ,
dhe ju mbeti shqiptarve ne derė si kopil ky ves ,
duhet ndrruar,
klultura dhe perpunim i ri duhet sistem tjeter ju duhet
kombit


i dhe duhet ndjekur moden e re , thjeshtesine punen
praktiken

praktika dhe bashkpunimi .konstruktive organizative kunder dembelise e mendjemadhsis
keto vlerasjellin fryte dhe rezultare
- ndersa fodullizmi mohimi-
dhe mosbashkpunimi -
antovlerat jan antikultur poshtersi mjerim


tradhti


jan shaktrrimtare per secilen shoqeri mbi bazat e bashkpunimit gjithmon llogaritet edhe kompromisi
urtsia dhe ndarja e intereseva ne shoqeri e sferave e menqurisė s efunsionimit e progresit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė