Shiko Postimin Tek
Vjetėr 20-10-11, 15:52   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Udhėtime nė hapsirė

Virgin Galactic zbulon kozmodromin e parė pėr fluturime nė kozmos


Fluturimet e para nė kozmos janė vetėm njė hap mė afėr njerėzve tė zakonshėm(tė paktėn pėr ato qė kanė xhepin e plotė) pasi qė Virgin Galactic zbuloi kozmodromin e parė. I stacionuar nė New Mexico, nė tė ardhmėn do tė ofrojė fluturime nė kozmos me anijet kozmike WhiteKnightTwo dhe SpaceShipTwo.
“Ky ėshtė edhe njė veprim tjetėr i Virgin Galactic me tė cilėn do tė futemi nė histori. Kėtu jemi me njė grup njerzish tė shkėlqyeshėm tė cilėn na ndimojnė qė tė fillojmė me njėrėn nga degėt e industrisė mė tė rendėsishme tė shekullin 21″ – tha Sir Richard Branson nė hapjen e ndėrtesės sė terminalit.

Ndėrtesa kushton 209 milionė dollarė dhe nė tė do tė strehoen dy WithteKnightTwo dhe pesė SpaceShitpTwo, si dhe njė pjesė tjetėr pėr pėrgaditjen e astronautėve, kontrollė tė misioneve dhe njė pjesė tjetėr pėr vizitorėt.


Deri tani janė shitur 250 bileta, ndėrsa njė fluturim kushton 200 mijė dollarė. Fluturimi nė kozmos do tė zgjat dy orė e gjysmė, ndėrsa pasagjerėt 5 minuta do tė kalojnė nė gjendjen e papeshė.

Nė afėrsi tė aeroportit ndodhet edhe White Sands Missile Range baza ushtarake amerikane, pretej sė cilės fluturimet janė tė kufizuara, qė do tė thotė nė atė pjesė nuk ka fluturime tė aviacioneve civile.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė