Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-01-07, 16:47   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Rugova, gjeniu qė nuk u pėrkul kurrė

Rugova, gjeniu qė nuk u pėrkul kurrė

Ish-presidenti i ndjerė i Kosovės pėrkujtohet nė Tiranė

Njė vit pas ndarjes sė tij nga jeta, Ibrahim Rugova, ish-presidenti i ndjerė i Kosovės, vjen nėpėrmjet kujtimeve nė njė ceremoni tė zhvilluar dje nė ambientet e Qendrės Ndėrkombėtare tė Kulturės. Njė ceremoni mė shumė e mbushur me pėrfaqėsues politikė, nėnvizoi rėndėsinė e kėsaj figure politike nė historinė e shqiptarėve.
"Ibrahim Rugova vjen nė historinė tonė si njė gjeni i vizionit kombėtar. Nė fundin e viteve ‘80 dhe fillimin e viteve ‘90, Rugova i vetėm shpalli para kombit tė tij, Evropės dhe botės vizionin pėr Kosovėn e pavarur. Kėtė vizion, nė atė kohė i papritur, Presidenti Rugova e formuloi e hartoi e formėsoi, duke lexuar, duke kuptuar mė mirė se ēdokush tjetėr shpirtin e shqiptarėve tė Kosovės. Gjeni nė vizionin e tij, ai kurrė nuk u pėrul", ėshtė shprehur nė fjalėn e tij Kryeministri Sali Berisha. Por misioni i tij historik do tė hasej edhe nga njė skepticizėm jo vetėm brenda hapėsirave shqiptare, por edhe botėrore". Kurse Rugova i qėndroi atij besimi, pėrballė njė skepticizmi botėror, pėrballė njė presioni tė jashtėzakonshėm rajonal, qėndroi pėrballė njė moskuptimi edhe shqiptar, por Rugova kishte kuptuar qė njė popull qė kishte vuajtur mė shumė se kushdo tjetėr nė Ballkan, mė shumė se kush tjetėr kishte derdhur gjak dhe sakrifica pėr liri, njė popull qė me vitalitetin e tij e bėri tė pavarur Shqipėrinė. Njė popull vigan nė pėrpjekjet e tij pėr liri e dinjitet kishte pėrcaktuar pavarėsinė si rrugėn mė tė mirė e mė tė shkėlqyer pėr tė ardhmen e tij. Rugova nuk ishte vetėm njė vizionar i madh, por njė gjeni i kurajės njerėzore", tha Berisha. Figura e Ibrahim Rugovės u quajt nga Rustem Gjata si njė nga personalitetet mė tė rralla tė historisė sonė". Ai arriti tė kthehej nga njė lider i njė partie nė liderin historik tė njė populli". Ndėrsa Arian Starova e ka quajtur jetėn e punėn e tij, si misionin qė bėri tė mundur faktin qė Kosova tashmė ėshtė drejt pavarėsisė, shiritin e sė cilės duhet ta priste ai.
Por pėrveē rėndėsisė nė jetėn politike dhe kontributit tė tij pėr ēuarjen e vendit drejt statusit final, Ibrahim Rugova do tė kujtohet pėr kontributin e tij tė jashtėzakonshėm nė letrat shqipe, pėr rolin e njė kritiku tė jashtėzakonshėm qė ka bėrė gjatė jetės sė tij.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante