Shiko Postimin Tek
Vjetėr 11-02-13, 19:00   #3275
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Shqiptarve te turqisė
autori xhelal ferizi
o ju shqiptart e turqisė
ndjene ne shpirte ket varg t largsisė
penda ime ,n,ngjyr,t' te shqipnisė
po,ju,thrret,me rreze, n - -,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhen,t,lashtė,mbshtjellne,me,dritė
edhe rrenjet,duhet ,ujitė,
mos ia leni rrenjet tha,
sa,miljon,qe jeni ,nda
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le-
rrenja juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,hiset e mija,
ruaene gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari-
k-ndellni,t,lashtė,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije-
,t,mos,i prekė,ndryshku,i,harreses
lyeni
,e,mbshtjellni mire me ,reze te beses

ju arbresh e ju n turqi,
ne amerikė,e,ne,rumani-
kah,buzė deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberisė,
kah shkretirat,e sirisė-
ne sham sherif ne at shkreti
gjuha e te pareve mos me u shkri
t' fala shum ju bėn poeti-
me lot pende por si deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende-
te pendes time porosinė
lidhne n gjak me gjuhė etninė-
m- qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n gjuht ebukur rend me rendė-
penda ime ne ngjyre t' kujtimit
shkruan me lot prej permallimit-
kurrė per jetė si harron pllisat
kendej i keni troje e lisat
gurrat tuaja ne gure e dhe
kah shqipnise i thone atdhe

maje e pendes qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojnė per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu e prekė
drue se gjuha don me i vdekė-
druan ,se shqipja ėsht stermekė-
per faj t,gjithve e,tė qeverisė
don me u tha shqipja e lirisė
anadollit tė turqisė-
kah do andej ajo shpėrnda
kah do rrin ai popull vlla
kah do flitet gjuhe shqiptare
kah do ne anet mergimtare

me ju shterr fjalet,kristale
gjith kah rijne n e,fusha e male-
edhe kah bursa e stambolli
kah izmiri e anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
kah flutroj shqipja ne qdo anė,
me dy krah , e la fole
kah do shkoje ne te huajin dhe
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhe gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah n botė ne qdo u,tret-
ju satdheun mos e harroni
gjuhen shqipe ta lulzoni
se te jen motet sa te jet jeta
le te flas per troje te veta
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė