Tema: Perralla!!
Shiko Postimin Tek
Vjetėr 16-06-04, 17:34   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Perralla!!

Shqiponja e dhelpra
Shqiponja e dhelpra lidhėn miqėsi dhe vendosėn tė banojnė afėr njėra-tjetrės, pėr ta pėrforcuar kėshtu edhe mė tepėr miqėsinė. Shqiponja fluturoi nė njė dru tepėr tė lartė dhe ndėrtoi ēerdhen; ndėrsa dhelpra mbeti nė njė kaēubė nėn drurin dhe aty polli kėlyshėt.

Njėherė dhelpra doli pėr tė gjuajtur, kurse shqiponja qė kishte mbetur pa ushqim, fluturoi poshtė tek kaēuba, ia rrėmbeu kėlyshėt dhelprės dhe i hėngri bashkė me shqiponjat e veta tė vogla. Kur u kthye dhelpra pa se ēka i kishte ndodhur, nuk u pikėllua aq pėr zhdukjen e tė vegjėlve tė vet se sa pėr atė qė nuk mund tė hakmerrej. Nga toka ajo nuk mund t'i bėnte gjė shpenzės nė ajėr. Prandaj zuri vend pak larg dhe filloi ta mallkojė armiken - ēka ėshtė e vetmja armė e tė dobėtve dhe e tė pafuqishmėve.

Megjithatė, shqiponja qė e theu miqėsinė, e mori shpejt dėnimin. Njėherė, kur disa barinj piqnin mish nė prush, ra poshtė fluturimthi dhe rrėmbeu njė copė mish, nė tė cilin kishte mbetur njė bacė. Posa e ēoi mishin nė ēerdhe tė vet, ia nisi tė fryejėnjė erė e fortė, dhe prej gacės morėn flakė degėt e holla e tė thata e kėshtu shpėrtheu njė flakė e madhe.

Nga kjo, zogjėt e vegjėl tė shqiponjės, meqėnėse ishin pa krahė, ranė nė tokė gjysėm tė djegur. Dhelpra vrapoi dhe i gėlltiti nė sy tė shqiponjės.


Pėrrallėza tregon se ata qė shkelin miqėsinė, edhe nė i shpėtofshin hakmarrjes, prapėseprapė nuk do t'i shpėtojnė dėnimit tØemerituar.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante