Shiko Postimin Tek
Vjetėr 26-11-07, 11:20   #9
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim Titulli: Albanians in Australia

Informata rreth komunitetit Translate to English

Komuniteti Shqiptarė nė Australi

Ardhja dhe vendosja


Besohet se Naum Konxha ka qenė shqiptari i parė qė erdhi nė Australi. Mė 1885, pas karierės ushtarake, ai dhe bashkėshortja e tij vizituan kusherirėt nė Brisbane (Queensland) dhe vendosėn tė qėndrojnė.

Nė vitin 1920, rreth 1,000 shqiptarė emigrantė arritėn nė Australi.
Shumica meshkuj dhe tė mėsuar nė jetėn rurale, shqiptarėt punuan nė ferma, industrinė e sheqerit nė Queensland dhe nė tregjet e gjelbėrta tė Fremantle tė Australisė Perendimore.

Shqiptarėt sė bashku me emigrantėt italian ishin tė njohur si puntorė tė mirė tė dorės dhe besnik.

Gjatė 1930-ve rreth 400 shqiptarė u vendosėn nė Brisbane dhe Cairns tė Queensland-it, Melbourne dhe Shepparton tė Victoria-sė dhe York nė Australinė Perendimore. Poashtu nė kėto vende ata punuan nė ferma sikurse nė atdheun e tyre. Mė 1944 regjimi i ri erdhi nė Shqipėri. Kjo, sė bashku me fundin e Luftės sė Dytė Botėrore, zvogloi numėrin e emigrantėve shqiptarė tė ardhur nė Australi.
Sipas "The Australian People", tė edituar nga James Jupp, rreth 400 shqiptarė u vendosėn nė Australi gjatė periudhės sė pasluftės.

Shumica e tyre u vendosėn nė Melbourne, Shepparton dhe disa nė Perth.
Komuniteti Shqiptarė nė Shepparton ėshtė komuniteti mė i vjetėr mysliman nė rrethet e Victorisė. Me xhami tė ndėrtuar nė vitin 1960, komuniteti ende i mbanė festat religjioze dhe Ditėn Kombėtare Shqiptare-28 Nėntori.
Disa anėtarė tė Komunitetit Shqipatrė nga rrethi i Goulburn-it janė gjenerata e katėrt australiane.

Mė 1999, Australia ofroi pėrkohėsishtė vendstrehim tė sigurtė 4,000 refugjatėve nga Kosova.

Sipas shėnimeve zyrtare tė regjistrimit tė popullėsis, Komuniteti Shqiptarė nė Australi numėron mė shumė se 60,000 Shqiptaro-Australinė.--------------------------------------------------------------------------------
Kontaktet me Komunitetet

Lista e disa organizatave tė cilat pėrfaqėsojnė Komunitetin Shqiptarė nė Australi.

Victoria

Albania-Australia Community Association
765 Drummond St.
Carlton VIC 3053
Phone 03 9347 3004

Club Albanian
327d Main Rd East
St Albans VIC 3021
Phone 03 9310 8577

Australian-Albanian Community Association
PO Box 7307
Dandenong VIC 3174
Phone 03 9791 5571

Velsi i Ri Jugor

Albanian Australian Community Centre
214 Waldron Rd
Chester Hill NSW 2162
Phone 02 9743 9945

Australia Jugore

Albanian Australian Society
77 Gibson St.
Bowden SA 5007
Phone 08 8340 8533

Queensland

Albanian Association of Queensland
14 Isabella St.
Tarragindi QLD 4121
Phone 07 3848 7653
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė