Shiko Postimin Tek
Vjetėr 27-08-08, 16:12   #3
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Muaji I Ramazanit

Gjatė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, myslimanėt nė moshė tė rritur, fillojnė agjėrimin. Ata e shikojnė agjėrimin si njė mėnyrė pėr tė pastruar shpirtin nga mėkatet, egoizmi, pakėnaqėsia, padurimi dhe hipokrizia. Ata besojnė se agjėrimi bėn qė njerėzit tė jenė mirėnjohės pėr ato qė kanė dhe tė ndjejnė vuajtjet e tė tjerėve.

Origjina e myslimanizmit njihet qė nė vitin 640 tė kohės sonė. Sipas traditės, Muhamet bin-Abdallah, njė anėtar i elitės sė fisit Kurash nga Meka, mori njė urdhėr hyjnor nė “Natėn e Fuqisė” nė muajin e Ramazanit.

Agjėrimi i pėrditshėm, dhėnia e lėmoshės, haxhillėku nė Mekė, njohja e njė zoti tė vetėm dhe misioni i Muhametit, si i dėrguari i zgjedhur nga Zoti, pėrbėjnė 5 pikat kyēe tė Islamit.

Myslimanėt besojnė nė Kurani thekson arėsyen, kėrkimin e pafund tė sė vėrtetės, vėzhgimin e kujdesshėm, e meditimin. Nė procesin e kėrkimit tė besimit, myslimanėt gjetėn shenjat dhe qartėsinė qė tė drejton tek Zoti, si njė e vėrtetė e pėrjetshme dhe burim i ekzistencės.
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė