Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-11-11, 08:36   #16
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kriza Greke

***

Kriza greke nuk eshte vetem krize greke, por eshte krize qe ka te beje me sistemin ekonomik, gjgjs totalitarizmit ekonomik, gjgjs kapitalizmit...

..njesoj sic ka qene para afro 20 vitesh me krizen politike, gjgjs totalitarizmin politik, gjgjs komunizmin.

Pra, njesoj sic ka ndodhur me komunizmin, ashtu do te ndodhe edhe me kapitalizmin.

Greqia, per momentin, eshte maja me e larte e Eisbergut.
*Eisberg= koder/breg i akullit. Thuhet keshtu per arsye se akulli, pjese e saj qe shihet mbi siperfaqen e ujit eshte shume me e vogel se ajo pjese qe ndodhet nen uje.
Mu ashtu sic eshte puna e Eisbergut, njesoj eshte edhe puna e krizes - pjesa me e madhe ndodhet nen siperfaqe, qe d.t.th se kriza eshte shume me e madhe se sa qe duket (maja...).

Per shkak te sistemit dominues ekonomik, sidomos atij perendimor, ne krize jane te gjitha shtetet perendimore. Por, kjo nuk mbaron me kaq, per arsye se cdo shtet i botes eshte i nderlidhur e i ndervarur me kete, qofte ne menyre direkte apo indirekte.

Ta zeme, Japonine.
Japonia i ka te blera mbi 30% te akcizave amerikane. Nese ajo vendos t'i terheqe, shese... ato akciza, atehere Amerika automatikisht falimenton...Tash Amerika mbahet nga kredite qe ia jep asaj Kina...
Keshtu eshte edhe me Greqine. I gjithe fati i saj qendron tek akcizat. Shtetet europiane mund ta mbeshtesin sa te duan me € Greqine por, daljen apo thellimin e krizes prapseprap e percaktojne aksionaret, gjgjs. mogulet financiar te bursave...keshtuqe, ndihma dhene Greqise i bie sikur bure pa fund apo shoshė me bira te medha qe s'e mban dot ujin.
Edhe, pastaj, nuk eshte puna e shpetimit te Greqise me kete rast nga ana e Europes por shpetimi i sistemit financiaro-bankar te perendimit, te cilat dhe kane investuar ne Greqi, kryesisht ne bursa...

Cdo here, sa here vie tek krizat e ketilla, te hollat qe jipen jpen ne emer/llogari te popullit. Cfare d.t.th. kjo?
Kjo d.t.th. humbja e vendeve te punes, puna me pagese me te vogel por pune te dyfishte e trefishte ne te njejtin vend pune (sepse humbja e vendeve te punes kompenzohet me pune me te madhe...).

Shkurt e shqip, kriza e sotme financiare nuk ka alternative tjeter pos falimentimit total.


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-11-11, 16:29   #17
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

Me e ngu 4peace edhe Genton, keto shtetet e fuqishme duhet pyet mitin e tyre te gjalle, Shefqet Krasniqin, se si me dal nga kjo krize globale ekonomike.

Me leximin e 3-4 ajeteve kuranore, shefqa rregullon boten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Arb : 07-11-11 nė 16:37
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 16:36   #18
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Me e ngu 4eagle edhe Genton, keto shtetet e fuqishme duhet pyet mitin e tyre te gjalle, Shefqet Krasniqin, se si me dal nga kjo krize globale ekonomike.

Me leximin e 3-4 ajeteve kuranore, shefqa rregullon boten.
Po per Shqiperine pranon lutje???
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 17:34   #19
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga otnip Shiko postimin
Me 1 ajet te vetem !
Po, po, e ka shkopin e magjistares kjo shefqja...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 18:35   #20
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kriza Greke

Disa sqarime dhe fakte nё lidhje me Krizen Greke.

Kriza Greke ёshtё e njohur si krizё e borxheve shtetёrore, dhe si e tillё nuk ka lidhje me krizat tjera qё ndodhёn dy vite mё parё nё USA qё njifeshin me termin kriza financiare hypotekare e sektorit privat qё siq e dijm shpёtimin e gjeti nga qeveria e USA e cila e ndohmoi sektorin privat me para tё gatshme.

Shteti Grek pёrkundёr marrveshjes sё Mastritit qё kufizon borxhin publik dhe deficitin buxhetor, gjatё gjithё dekadёs sё fundit u zhyt nё borxhe qoftё pёrmes emitimit tё bonove shtetёrore qoftё pёrmes marrjes sё kredive afariste nga bankat gjermane dhe franqeze pёr t‘financuar shpenzimet ushtarake. Nё prill tё vitit 2010 Greqia u gjend nё njё situatё ku nuk mundi ta paguaj shumёn prej 8.5 miliard euro poseduesve tё Bonove Shtetёrore dhe i’u drejtua pёr ndihmё Unionit Evropian dhe Fondit Monetar Ndёrkombёtar tё cilёt nё fillim e ndihmuan me 45 miliard euro nё formё kredie, ndёrsa njё muaj mё vonё Unioni Evropian vendosi ti jep Greqisё njё kredi shtesё prej 110 miliard eurosh pёr njё periudhё 3 vjeqare me njё normё interesi vjetore prej 5%, ku pjesёn mё tё madhe tё kёsaj shume e dha qeveria Gjermane e cila nё tregun e kapitalit bleu edhe njё numёr tё madhё bonash greke.

Borxhii i vlerёsuar grek pёr vitin 2011 ёshtё 356.5 miliard euro ose 162.8% e bruto prodhimit tё brendshёm (GDP), −8.9 ёshtё deficit shtetёror, ndёrsa rritja ekonomike (GDP) −5.5. Prognozat ekonomike pёr tё ardhmen e Greqisё janё tepёr zhgёnjyese pёr Greqinё, dhe rrugdalja e vetme mbetet ndihma nga jashtё, ose nё tё kundёrten Gjermania gati se mund tё konsiderohet si pronari i ri i Shtetit Grek.

Pregaditi, Izraeliti
Burimet Statestikore: Eurostat, Elstat
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 19:22   #21
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

10 shtetet e zhytura ne borxhe shteterore :1. Japonia : 197,2% du PIB
2. Islanda : 142,5% du PIB
3. Italia :127,0% du PIB
4. Greqia : 123,3% du PIB
5. Belgjika :105,2% du PIB
6. Franca : 92,5% du PIB
7.USA : 92,4% du PIB
8. Portugalia : 90,9% du PIB
9. Hungaria : 89,9% du PIB
10. Kanada : 85,7% du PIB

...

Fundi i botes, do te jet pikerisht ne 2012-per Unionin Evropjan.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 19:40   #22
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga otnip Shiko postimin
Nuk mund te "falimenton" shteti ! Falimentojn bankat, apo sistemi.

Gjermania dhe Franca jan sjellur si rrebel, si patrona arrogant karshi greqis ! Eshte turp per ta, sepse fal kredis, gjermania mbijeton !

Kurse franca s'do te zgjas shume gjat, dhe do ta humb A-jėn, dhe do te mbes vetem me dy AA-ja, qe do ta percjell krizen italiane, kurse Amerikes ja beri mir nje diplomat polonez kur i tha qe shiqoj ti kept e tua, e lere evropen rehat, se s'je ne asgje me i mir se kriza e surprim-it grek.

Mendoj qe Papandreu ka luftuar ashper per shtetin e tij, dhe ja arriti fitores ne menyren me te mir, duke e kercenuar ekonomin globale me nje referendum.
Je gabim.
Ateher kur nuk munde te paguan obligimet -Falimenton.
Geqia moti ka falimentue por e njeta esht mbajt ne Jet me Kredi -Infuzion te EU-se.
Personalisht do te kisha zgjedhur model tjeter !
Psh: Shtetet e EU-se te blejn Huat e Bankave te veta me prejardhje Greke dhe Greqia te perjashtohet nga EU.
Dhe Greqia te paguaj Borgjet kur te munde por mos ti falet asnje Euro.
Pse mi fal Greqis pare ?
A me bo Zef -Greket me paret e tona, a ?

Edhe me ja fal kret Borgjet Greqis -Greqia nuk munde te jeton pa Borgje.
Greket nuk paguajn Tatime e pa to smunde te paguan shpenzimet e medhe te Shtetit.

Papapndreu nuk ka treguar kurrfar aftesie per te nxjerr vendin e tij nga kriza .
I njeti genjen sikurse te gjith Greket .
Greqia per te dal nga kriza duhet te zbres shpnezimet Shteterore ne nivel qe munde ti paguan Ekonomia e saj dhe borgjet te paguaj duke shit pronen Shteterore.
Deri tash verehet se Greqia sdon te paguaj Borgjet, Greket sduan te paguajn Tatime dhe Greket duan Rroga dhe Pensione te medha ...

Greqia esht nje Absurdistan !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Shpati : 07-11-11 nė 19:48
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 20:01   #23
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

Te gjithe njohesit e ceshtjes, ne heshtje, e pranojne qe vetem falimentimi e shpeton Greqine.

Ata qe e kane percjelle rastin e falimentimit te Argjentines, para disa vjetesh, e dijne qe sot Argjentina i ka punet fort mire ekonomikisht.

Megjithate,
Greqia, per perendimin (BE-NATO-USA), e ka pase cmimin e vet. Shume te larte. Qellimi mos me e lene "shtetin e vetem te Ballkanit" te bjere ne dore te Rusise, jane derdhe miliarda "pa hesap".

Tek para dy javesh Sarkozy e pranoi se Greqia kurre nuk e ka meritu futjen ne eurozone etj. Eshte futur me shifra e statistika krejt te falsifikuara.
Perkedhelja e grekeve nga perendimi, i ka shnderruar ata ne nje popull parazit, dembel dhe shume te poshter.
Paramendo, politikat e nxitjes se punesimit, demek, nga shteti grek: shteti ka investua deri ne 5000 euro femrave per rritjen e gjoksit "pershkak qe te duket ma terheqese e ma joshese per firma" . Idiotizma te tilla si pagesa e pensioneve per shqiptaret brenda shqiperise vec qe te shkruhen greke etj etj.

Shpresoj dhe lutem shume qe sa me shpejte te zhduket nga harta, te pakten si shtet.
Ndersa BE-ja, qysh e past lype, e past gjete.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 07-11-11 nė 20:06
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 20:11   #24
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kriza Greke

Pas deshtimit ekonomik te europes dhe Amerikes, atehere e ardhmja eshte ne zhvillimin e Sirise, Egjiptit Iranit, Irakut, palestines normal edhe Libia po shkon drejt nje zhvillimi te hovshem.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-11, 21:18   #25
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kriza Greke

kriza ekonomike dhe papunėsia nė disa shtete po rėndohet ;
Mijėra protestuesit demostrojnė nė USA
Israel,Itali, Angli, Gjermani , per Greqin mos tė flasim .

E dynje e dynje , si po rrotullohen punėt e botės.
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-12, 08:22   #26
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

...po cfar krize greqia more!


Absurde por e vėrtetė: Greqia pritet tė blejė 4 miliardė euro armatim me ndihmat e BE-sė4 miliardė euro pritet qė tė harxhojė Greqia pėr blerje armatimi luftarak pas marrjes sė kėstit tė radhės nga BE-ja. Ky lajm i cili ėshtė zbuluar nga prestigjiozja gjermane “Bild” pritet tė kthehet nė njė skandal nėse rezulton i vėrtetė. Nė njė artikull me titull” Dėshtakėt grekė blejnė avionė luftarakė pėr 4 miliardė euro” shkruhet: “Nė Greqi mbizotėron njė kurs i ashpėr kursimesh pėr tė siguruar para nga BE. Pagesat sociale dhe pagat janė shkurtuar, taksat janė rritur. Por disa politikanė grekė duket se nuk e marrin seriozisht situatėn. Athina kėrkon tė blejė 60 avionė ushtarakė tė rinj pėr 4 miliard euro- sapo nė arkėn e tyre bosh tė vėrshojnė paratė nga BE”
Pėrvec tyre sipas njė liste tė gjatė Athina duket se ka ndėrmend qė sapo tė marrė paratė nga BE tė shpenzojė ēmendurisht pėr fregata, helikopterė, nėndetėse . Paradoksi pėrforcohet kur “Bild” thekson njė tjetėr fakt absurd: Ndonėse ėshtė nė prag falemintimi ajo ėshtė njė blerėsit mė tė mėdhenj tė armėve nė Europė dhe brenda NATO-s vetėm SHBA ia kalon Greqisė pėr shpenzime tė tilla.
Bild nėnvizon gjithashtu se nga kėto kontrata tė majme ata qė do tė dalin tė fituar do tė jenė kompanitė e prodhimit tė armėve nė Gjermani dhe Francė
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-12, 11:40   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Kriza Greke

Apple vlen mė shum se shteti Grek!Apple vlen 400 milijard dollarė. Kjo ėshtė vlera mė e madhe qė ka arritur ndonjėher Apple. Kjo kompani momentalisht ėshtė mė e vlefshme nė botėn e teknologjisė.

Vlera rekorde e Apple ėshtė mė e madhe se PBB(Produkti i Brendshėm Bruto) i Greqisė, Austris, Argjentinės dhe Afrikės sė Jugut. Mė shum krahasime interesante se sa vlen Apple, mund tė shikoni tek blogu Things Apple IS Worth More Than.

Apple javėn e ardhshme duhet tė publikon raportin e saj financiar pėr vitin 2011, nė ndėrkohė analistėt parashikojnė se gjigandi teknologjik pėrdallim nga viti i kaluar do tė ketė rritje tė shitjeve pėr rrreth 45%.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-12, 15:53   #28
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

Kazakis, analisti ekonomik mė i mirė grek: “Greqia falimenton brenda dy javėve!”
Nga Ilir Konti - Thu Jan 26, 10:08 pm
  • Dhimitris Kazakis, ekonomisti dhe analisti mė i mirė grek, njėkohėsisht dhe pedagog, deklaron se Greqia duhet tė kthehet urgjentisht nė dhrahmi, pėrndryshe…!
Ogurzezė e tė pa shpresė janė tė dhėna e fundit mbi ekonominė greke. Sipas mediave botėrore, Agjencive tė Vlerėsimit Financiar, ekonomistėve dhe analistėve mė tė mirė nė mbarė botėn si dhe kohėt e fundit dhe shumė ekonomistė e analist grek, e konsiderojė si tė “sigurt” falimentim e Greqisė.
Pas deklaratės sė fundit nga presidenti i Agjencisė sė Vlerėsimit Financiar Fich, se Greqia ka shumė gjasa tė falimentojė brenda javėve tė ardhme, tashmė ky mendim adoptohet dhe nga shumė ekonomitė dhe analistė tė kėtij vendi duke e deklaruar atė hapur.
“Aktualisht ndodhemi nė proces falimentimi. Ka shumė gjasa qė Greqia tė falimentojė gjatė dy-tre javėve tė ardhshme. Lajmi se njėra nga Agjencitė e Vlerėsimeve Financiare, do tė zhvlerėsojė Greqinė, duke e vendosur atė nė kategorinė e ‘mbeturinave’ selective defaul (falimentim selektiv), restrict default (falimentim i kontrolluar) ose defaul (falimentim) ka qarkulluar nė mbarėt tregjet botėrore financiare”, deklaroi ekonomisti dhe analisti mė i mirė nė Greqi Dhimtris Kazakis.
Pamjet tronditėse qė u zhvilluan nė sheshin qendrorė tė Athinės “Sindagma” e tė cilat bėnė xhiron e botės, ku me qindra qytetarė grek ngjisheshin e shtyheshim, duke ‘luftuar’ midis tyre pėr tė fituar njė qeske me perime nga bujqit grekė, tė cilit i shpėrndanin ato falas nė shenjė proteste ndaj sistemit politik dhe gjithēka qė ka devijuar dhe ka ndihmuar qė tė arrijė vendi nė kėtė katandi, ėshtė vetėm njė provė e vogėl e asaj qė do tė pasoj nė kėtė vend.
“Situata tre-katėr muajt e ardhshėm do tė jetė e pa pėrballueshme dhe e pa durueshme. Ose do tė rrėnohet gjithēka, ose do tė arrijmė planin e eurozonės pėr PSI-nė, qė do tė thotė se nuk do tė shkatėrrohet sistemi bankar, por gjendja do tė jetė kaotike dhe e papėrballueshme pėr qytetarėt grek.
Tashmė zyrtarisht, tė papunėt kanė arritur nė 1 milionė, ndėrsa nė 160,000 biznese punonjėsit paguhen me shumė vonesė, ose u mbahet rroga nėn pretekstin e shumė shkurtimeve tė pa arsyetuara. Mbi 3 milionė njerėz kanė probleme serioze me punėn ose janė tė pa punė, ndėrkohė qė numri total i tė punėsuarve nė Greqi arrin nė 4 me 4,5 milionė”, vijon mė tej ekonomisti Kazaki.
Por cila ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr Greqinė dhe pėr qytetarėt e saj sipas Dhimitris Kazakis?
“Skenari mė i mirė pėr Greqinė ėshtė falimentimi dhe rrėnimi i saj i menjėhershėm, pasi kjo do tė detyronte udhėheqėsit europianė, tė thyejnė e tė kėpusin zinxhirėt qė po i mbysin ata, qė tė ndalojnė kėshtu zbatimi i politikave shkatėrruese. Populli duhet ta marri situatėn nė duart e tij, tė ndalojė ēfarėdolloj marrėveshje tė bėrė apo qė do tė merret, si dhe tė ndalojė shėrbimet e borxheve. Tė deklarohet mospagimi i tij dhe kėto para, tė cilat ishin destinuar pėr tė shlyer borxhet e marra tė hidhen nė treg me qėllim qė tė rinisė rimėkėmbja e ekonomisė. Pėrndryshe, do tė vazhdojmė tė shikojmė pamje tė nėn-shkretėtirės sė Saharės Afrikane, ku uria do tė sharrojė gjithkėnd. Unė jam pro kthimit nė dhrahmi!”, deklaroi me plot bindjen Kazakis.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-12, 16:12   #29
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Kriza Greke

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Kazakis, analisti ekonomik mė i mirė grek: “Greqia falimenton brenda dy javėve!”
Nga Ilir Konti - Thu Jan 26, 10:08 pm
  • Dhimitris Kazakis, ekonomisti dhe analisti mė i mirė grek, njėkohėsisht dhe pedagog, deklaron se Greqia duhet tė kthehet urgjentisht nė dhrahmi, pėrndryshe…!
Ogurzezė e tė pa shpresė janė tė dhėna e fundit mbi ekonominė greke. Sipas mediave botėrore, Agjencive tė Vlerėsimit Financiar, ekonomistėve dhe analistėve mė tė mirė nė mbarė botėn si dhe kohėt e fundit dhe shumė ekonomistė e analist grek, e konsiderojė si tė “sigurt” falimentim e Greqisė.
Pas deklaratės sė fundit nga presidenti i Agjencisė sė Vlerėsimit Financiar Fich, se Greqia ka shumė gjasa tė falimentojė brenda javėve tė ardhme, tashmė ky mendim adoptohet dhe nga shumė ekonomitė dhe analistė tė kėtij vendi duke e deklaruar atė hapur.
“Aktualisht ndodhemi nė proces falimentimi. Ka shumė gjasa qė Greqia tė falimentojė gjatė dy-tre javėve tė ardhshme. Lajmi se njėra nga Agjencitė e Vlerėsimeve Financiare, do tė zhvlerėsojė Greqinė, duke e vendosur atė nė kategorinė e ‘mbeturinave’ selective defaul (falimentim selektiv), restrict default (falimentim i kontrolluar) ose defaul (falimentim) ka qarkulluar nė mbarėt tregjet botėrore financiare”, deklaroi ekonomisti dhe analisti mė i mirė nė Greqi Dhimtris Kazakis.
Pamjet tronditėse qė u zhvilluan nė sheshin qendrorė tė Athinės “Sindagma” e tė cilat bėnė xhiron e botės, ku me qindra qytetarė grek ngjisheshin e shtyheshim, duke ‘luftuar’ midis tyre pėr tė fituar njė qeske me perime nga bujqit grekė, tė cilit i shpėrndanin ato falas nė shenjė proteste ndaj sistemit politik dhe gjithēka qė ka devijuar dhe ka ndihmuar qė tė arrijė vendi nė kėtė katandi, ėshtė vetėm njė provė e vogėl e asaj qė do tė pasoj nė kėtė vend.
“Situata tre-katėr muajt e ardhshėm do tė jetė e pa pėrballueshme dhe e pa durueshme. Ose do tė rrėnohet gjithēka, ose do tė arrijmė planin e eurozonės pėr PSI-nė, qė do tė thotė se nuk do tė shkatėrrohet sistemi bankar, por gjendja do tė jetė kaotike dhe e papėrballueshme pėr qytetarėt grek.
Tashmė zyrtarisht, tė papunėt kanė arritur nė 1 milionė, ndėrsa nė 160,000 biznese punonjėsit paguhen me shumė vonesė, ose u mbahet rroga nėn pretekstin e shumė shkurtimeve tė pa arsyetuara. Mbi 3 milionė njerėz kanė probleme serioze me punėn ose janė tė pa punė, ndėrkohė qė numri total i tė punėsuarve nė Greqi arrin nė 4 me 4,5 milionė”, vijon mė tej ekonomisti Kazaki.
Por cila ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr Greqinė dhe pėr qytetarėt e saj sipas Dhimitris Kazakis?
“Skenari mė i mirė pėr Greqinė ėshtė falimentimi dhe rrėnimi i saj i menjėhershėm, pasi kjo do tė detyronte udhėheqėsit europianė, tė thyejnė e tė kėpusin zinxhirėt qė po i mbysin ata, qė tė ndalojnė kėshtu zbatimi i politikave shkatėrruese. Populli duhet ta marri situatėn nė duart e tij, tė ndalojė ēfarėdolloj marrėveshje tė bėrė apo qė do tė merret, si dhe tė ndalojė shėrbimet e borxheve. Tė deklarohet mospagimi i tij dhe kėto para, tė cilat ishin destinuar pėr tė shlyer borxhet e marra tė hidhen nė treg me qėllim qė tė rinisė rimėkėmbja e ekonomisė. Pėrndryshe, do tė vazhdojmė tė shikojmė pamje tė nėn-shkretėtirės sė Saharės Afrikane, ku uria do tė sharrojė gjithkėnd. Unė jam pro kthimit nė dhrahmi!”, deklaroi me plot bindjen Kazakis.

Greqia ka shanza te medhaja qe mbrenda 6 muajve te ardheshem te debohet nga Eurozona dhe te shendrrohet ne Sahar te Evropes.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 17:36   #30
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Kriza Greke

Athina nė flakė, me dhjetėra tė plagosur, pėrleshje, plaēkitje dhe ndėrtesa tė djegura

Greqi: Gjendja nė kryeqytetin grek, orėt e fundit ka dalė jashtė kontrollit.
Sonte kur nė parlamentin grek pritet tė miratohet paketa e fundit e masave tė rrepta, diskutimet ndėrmjet deputetėve tė partive politike dhe tė udhėheqėsve tė tyre, kanė arritur nė tė kuq, me ofendime kėrcėnime etj. Ndėrkohė, jashtė parlamentit ishin mbledhur mbi 100,000 mijė qytetarė tė cilėt kanė protestuar gjatė gjithė ditės sė sotme duke u pėrleshur dhe me forcat e rendit.
Qytetarėt grek, shprehin me kėtė mėnyrė hidhėrimin dhe pakėnaqėsinė e tyre ndaj masave tė rrepta tė mara nė dėm tė popullit helen.
Por, protestat e sotme, sidomos ato tė orėve tė fundit kanė dalė jashtė kontrollit duke degjeneruar nė pėrleshje tė dhunshme me forcat e policisė, ku si pasoj mbetėn mbi 100 tė plagosėn ndėr to edhe policė. Ndėrkohė mė shumė se katėr ndėrtesa historike nė qendėr tė kryeqytetit grek, ndėr to dhe njė kinoteatėr janė pėrfshirė nga zjarri.
Ndėrsa nė rrugėt pėrreth pėrleshjet midis policisė dhe protestuesve vazhdojnė tė jenė tė dhunshme dhe tė ashpra.

__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.