Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika > Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006
Emri
Fjalėkalimi
Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006 Mė 21 janar 2006 pushon sė rrahuri zemra e Presidentit tė Parė tė Kosovės, Dr Ibrahim RugovaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-03-06, 19:26   #16
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

'KJO ESHTE NJE KRYENGRITJE E POPULLIT, BEOGRADI NUK DESHIRON TA KUPTOJ"

Rome. Ne anen tjeter te telefonit, IBRAHIM RUGOVA, Kryetar i Shoqates se Shkrimtareve te Kosoves, nje klub te cilin ne Beogrd e akuzojne, se po e inspiron protesten nacionaliste Shqiptare. Pra nuk qenka e vertete se jeni arrestuar si shkruajne disa agjensi shtypi. "Ende jo," pergjigjet Rugova, i cili nuk e ka humbur qetesine dhe disponimin.

Pas dy dite dhune duket se qetesia eshte ri-kthyer ne Kosove. Sa do te zgjase?

"Po, ketu ne Prishtine gjendja eshte e qete. Nuk mund te them se do te zgjase. Nuk e di se si do te perfundoj."

Cka do te duhej te behej per permiresimin e gjendjes?

"Sikur te aplikoheshin metoda demokratike, por jo dhuna... Aktualisht nuk ka kurrefare dialogu, ne fuqi jane vetem masat e jashtezakonshme te sigurise."

Ne Beograd disa udheheqes te Lidhjes Komuniste thone se zemra e protestes se Shqiptareve eshte pikerisht Shoqata e juaj.

"Keto akuza i degjoj qe tete vite. Ne jemi perkufizuar te shprehim mendimin tone vetem si angazhim i thjeshte intelektual. Asgje tjeter. Deshironim dialog demokratik me shtetin, por eshte e pa-mundur. Qeveria, Jugosllavia nuk pranojne asnje debat."

Nuk mendoni se demonstruesit kane gabuar, e kane tepruar, duke sulmuar policine?

"Nuk i kam pare episodet, por mendoj se kjo qe po ndodh eshte kryengritje e popullit, kunder dhunes - per shkak te dhunes. Populli lufton per autonomi, per te drejtat e tij."

Pra ju e arsyetoni kryengritjen dhe dhunen?

"Si mund te kuptoni, nuk kam deshire te flas me telefon. Ketu cdo gje eshte nen kontroll. Vetem mund te them se ne nje ane qendron populli ne kryengritje, ne anen tjeter nje qeveri qe refuzon cdo gje qe nuk e pranon deshiren e popullit."

E leme anash dhunen. Kryengritja ne vetevete eshte e arsyeshme?

"Po, mbasi qeveria nuk do te kuptoj fare dhe nuk pranon dialogun. Eshte populli qe po reagon, jo fuqite nacionaliste, as grupe te vogla."

Nje Prilli do te jete pervjetoti i incidenteve te vitit 1981. A do te perseriten manifestime neper rruge?

"Eshte veshtire te parashihen. Ndoshta. Cdo gje eshte e mundur."

("L'Unita," Rome, 30 Mars, 1989)

Marre nga:
Ibrahim Rugova. "Pavaresia dhe Demokracia."
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-04-06, 14:58   #17
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Presidenti Rugova Rreth Bashkimit Kombetar

PYETJE: Eshte e njohur se synimi shekullor I Shqiptareve ka qene dhe mbetet bashkimi. Cfare duhet te bejne Shqiptaret per te bindur Europen dhe Boten qe njehere e pergjithmone te realizohet bashkimi I tyre ne kuader te Europes?


PRESIDENTI: Eshte shume normale dhe e natyrshme qe Shqiptaret, si te gjithe popujt e tjere, te jene te bashkuar, te jetojne ne nje shtet, ne nje bashkesi politike. Sidomos eshte normale per ne Shqiptaret qe jemi te ndare ne dysh, kur gjysma e popullsise eshte kendej e gjysma andej. Kam thene edhe me heret, ky eshte nje proces per te cilin duhet te punojme.

A do te realizohet shpejt apo ngadale, do te jemi gjalle. Shqiptaret, si qellim e kane pasur dhe do ta kene bashkimin, sado qe ne kohen e dominimit Komunist u c'rregullua kjo ide, ndersa tash e tutje ajo do te jete si ide udheheqese e Shqiptareve. Por, ne kete plan duhet te punohet me mencuri.

Bashkimi me force, me dhune, veshtire tolerohet sot nga Europa. Por, tash per tash, te mendojme dhe ta bejme integrimin ne kuader te Europes. Nje here per nje here, duhet te njihemi, te shihemi, e pastaj t'I realizojme kerkesat tona, edhe pse na eshte thene se ne te dy anet e kufirit, kemi edhe pikepamje te kunderta ideologjike.

Por, keto ishin vetem shpifje e genjeshtra qe iu doli boja, sepse nuk eshte e mundur qe nje popull te kete dy ideologji. me nje fjale, Shqiptaret duhet te bejne perpjekje qe te ndihen te lire ne te gjitha hapesirat Shqiptare, duhet te punojne vazhdimisht per zgjidhjen e tyre kombetare.

Kjo do te jete e realizueshme, por duhet te jemi modest; te punojme vazhdimisht, hap pas hapi t'I realizojme qellimet tone. Te behet bashkimi konkret, e jo me fraza te thata.

Sot per sot eshte aktuale ideja e integrimit europian. Nga ky integrim me lehte do te arrijme kete qe e sunojme. Te punojme ne kete drejtim pa shpallje e deklarata.

Ceshtja e bashkimit duhet te jete teme e shkences. Shkenca vazhdimisht le ta elaboroj kete ne menyre qe politikes ti krijohet mundesi me e madhe. Te ndahen disa gjera dhe ta ndihmojne njera tjetren, sepse ne, per fat te keq, kete ceshtje nuk e kemi pasur as teme te shkences, bile mund te thuhet as andej, as kendej. As akdemite, as institutet, as Universitetet nuk e kane trajtuar ne mase te duhur kete ceshtje. Prandaj, ky eshte problem shume I madh dhe mire qe eshte shfaqur dhe po flitet rreth kesaj ideje. Natyrisht, ne politike mund te perdoret edhe si presion I manovrave me te gjera rreth realizimit te kerkesave te Shqiptareve.

Eshte e njohur se ne politike nisen gjera te vogla, e perfundojne te medha, dhe eshte mjeshteri qe gjerat e vogla t'I besh te medha. Ne do te punojme ne kete plan, dhe eshte mire qe ideja per bashkim ka lindur nga mbare kombi, prandaj edhe ne kontaktet me perfaqesuesit e Europes bisedohet edhe per kete ceshtje.


"Pavaresia dhe Demokracia," ORA, 1991.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-04-06, 16:28   #18
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Francesko Battistini
"Corriere della Sera"

PRISHTINE

Njė shqiponjė dykrenare nė njė qark tė kuq, e vendosur nė sfondin blu, njė yll gjashtėcepėsh si ai i Skėnderbeut dhe mbishkrimi Dardania. Kėto do tė jenė elementėt e rinj tė flamurit tė Kosovės, e cila pret tė fitojė pavarėsinė madje para vitit 2005, siē deklaron edhe presidenti i saj, Ibrahim Rugova. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Corriere della Sera", lideri kosovar tregon pėrgatitjet pėr pavarėsinė dhe zbulon projektet e tij pėr tė ardhmen e vendit.

Corriere della Sera: Presidenti Rugova, ėshtė e vėrtetė qė keni ndėrruar fenė tuaj nė atė kristiane?

Ibrahim Rugova : Tė themi qė tashmė ushqej njė farė simpatie pėr kulturėn kristiane dhe atė perėndimore.

Corriere della Sera: A mund ta quajmė njė rrugė tė re shpirtėrore kėtė tuajėn?

Ibrahim Rugova : Kultura jonė ėshtė perėndimore. Edhe historikisht, besimi i parė fetar i praktikuar nga populli shqiptar ishte kristianizmi. Xhamitė dhe tė tjerat mbėrritėn te ne mė vonė. Me ardhjen e osmanėve, njė pjesė e popullsisė ndėrroi fenė me detyrim. Kjo vazhdoi edhe pas rėnies sė Skėnderbeut dhe rezistėncės sė tij ndaj invazionit turk.
Njė rikthim te rrėnjėt atėherė…
Ka patur njė ndikim mysliman shumė tė thellė, i cili edhe sot shfaqet te emrat dhe traditat e popullit tonė. Myslimanė dhe tė krishterė janė integruar me njė farė harmonie mes tyre. I vetmi shkak i mbijetesės sonė ishte toleranca reciproke. Pa tė do tė ishim zhdukur prej kohėsh. Tashmė secili mund tė zgjedhė lirisht fenė e tij…

Corriere della Sera: Por ju jeni presidenti i vendit…

Ibrahim Rugova :Interesi im kulturor dhe shpirtėror ėshtė krejtėsisht personal. E shihni atė pikturė (tregon njė pikturė nė sfond tė gjelbėr). Ėshtė vepėr e Pjeter Bogdanit. Ishte peshkop i Kosovės, qė nė vitin 600 luftoi hyrjen e islamit nė kėtė vend. Njė figurė e jashtėzakonshme dhe shumė aktuale pėr atė qė kėrkon tė kuptojė kėto epoka pėrballjesh mes qytetėrimeve tė ndryshme.

Corriere della Sera: Kur do tė pagėzoheni?

Ibrahim Rugova : Tė shohim, tani pėr tani synimi im ėshtė mbi tė gjitha politik. Unė kam pėr qėllim tė promovoj njė tolerancė tė vėrtetė mes kristianėve dhe mylimanėve.

Corriere della Sera: Keni ndėrmend tė ndėrtoni njė mauzoleum pėr Nėnė Terezėn?

Ibrahim Rugova : Ėshtė ėndrra ime; njė muze pėr Nėnė Terezėn e Kalkutės, njė shqiptare dhe njė kristiane e madhe. Ėshtė projektuar nga dy arkitektė italianė, Bruno Valente e Giuseppe Durastanti.

Corriere della Sera: Por, a nuk mund t'i pėrdorni kėto fonde pėr nevoja mė urgjente?

Ibrahim Rugova : Projekti do tė financohet nga donacione individuale. Sidoqoftė, ne na duhen kėto simbole. Dhe fundi i fundit, me fondet e njė kishe nuk mund tė ndryshojė ekonomia e vendit.

Corriere della Sera: E cilit vend ? Ju flisni pėr pavarėsi dhe amerikanėt kanė caktuar vitin 2005 si datė pėr diskutimet e statusit, por Kosova varet ende nga Serbia, tė paktėn zyrtarisht...

Ibrahim Rugova : Do tė jemi tė pavarur para vitit 2005. Dhe kjo ėshtė hipotezė realiste.

Corriere della Sera: Ju jeni nė favor tė kthimit tė serbėve nė zona si Peja, qė kontrollohen nga ushtarėt italiane, ku bashkėjetesa ėshtė e thuajse pamundur?

Ibrahim Rugova : Po, tashmė janė kthyer rreth 7 000 serbė. Por kjo varet nga zgjedhjet individuale dhe jo nga propaganda e Beogradit, qė krijon shpesh destabilitet.

Corriere della Sera: Nė Vjenė, nė bisedimet e para Prishtinė-Beograd, ishit vetėm ju. Krerėt e lartė tė ish-UĒK-sė dezertuan. Pse ?

Ibrahim Rugova : Ndodhesha atje si president i Kosovės. Tė tjerėt hezituan. Por kjo bėn pjesė nė dialektikėn normale tė demokracisė.

Corriere della Sera: Ėshtė e vėrtetė qė Beogradi ėshtė gati tė heqė dorė nga Kosova nė kėmbim tė dy miliardė dollarėve dhe hyrjes nė BE?

Ibrahim Rugova : Nuk di asgjė. Pėr ne ēmimi i paguar ėshtė lufta. Pastaj, nėse serbėt duan tė hyjnė nė BE, kjo ėshtė puna e tyre.

Corriere della Sera: Sa duhet tė zgjasė prania ndėrkombėtare nė Kosovė?

Ibrahim Rugova : Misioni i OKB-sė po i transferon thuajse tė gjitha kompetencat autoriteteve tona. Pėrsa i pėrket NATO-s, bazat do tė vazhdojnė tė jenė kėtu.

Corriere della Sera: Si do tė jetė Kosova e pavarur ? Ēfarė flamuri do tė ketė? A do tė ndryshojnė kufijtė?

Ibrahim Rugova : Flamuri ynė ėshtė gati tashmė. Njė shqiponjė shqiptare nė njė qark tė kuq tė vendosur nė sfondin blu, si qielli, symbol i tolerancės dhe Europės. Do tė jetė edhe mbishkrimi Dardania, emri i lashtė i Kosovės, si dhe njė yll me gjashtė cepa, ylli i Skėnderbeut. Ndėrsa, kufijtė nuk do tė ndryshojnė; nėse e bėjmė kėtė do tė kemi konflikte nė tė gjithė Ballkanin.

Corriere della Sera: A do tė valėvitet ky flamur nė katedralen e Nėnė Terezės?

Ibrahim Rugova : Shpejt pėr ta thėnė njė gjė tė tillė. Ekzistion terreni, guri i parė ėshtė hedhur. Nė vitin 2004 do tė nisin punimet dhe mė pas na duhet ta mbarojmė shpejt ndėrtimin e katedrales."
__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 16:04   #19
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:34   #20
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:35   #21
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:36   #22
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:36   #23
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:39   #24
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-09, 18:40   #25
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-09, 01:58   #26
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Thenie te Presidentit

Ibrahim Rugova Quotes


As the president of Kosovo, I am more concerned about the current situation with the employment standing at around 70 % of the population, which is young, with great potential, speaking many foreign languages and having wide expertise.
Ibrahim Rugova

As you see the political problems are closely connected with the economical problems. With the help of politics, we will open the way for the economy and this is why all these problems are included in the program of the newly elected government.
Ibrahim Rugova

During these two and a half years that have followed the war, the most urgent problem we have encountered was: to activate the public enterprises, to bring them up to the level that international markets demand and we are just now getting them prepared for privatization.
Ibrahim Rugova

First, we will focus on the privatization of small and medium sized enterprises, followed by the medium size industry and then we will move on to the heavy industry.
Ibrahim Rugova

However, we still have the problem of free travel and movement, since the Travel Documents issued by UNMIK as the substitute to passports, are not fully recognized yet by all countries.
Ibrahim Rugova

I want to emphasize the fact that the independence of Kosovo should and will be recognized.
Ibrahim Rugova

Kosovo is a small country but it also has a lot of riches that were granted to us by God.
Ibrahim Rugova

Kosovo today is closer to Europe than other countries in the region of South Eastern Europe.
Ibrahim Rugova

My vision is that our country should be integrated in the EU, to transfer a part of our independence there. It is also our duty to do it, if we want to establish trade and a sound economy. This is the vision that I am working on and I will continue to work in the future.
Ibrahim Rugova

My vision is to have an independent Kosovo, democratic, with a politically tolerant society and with a solid economy, integrated into the EU, the NATO and to continue with our good relations with the USA.
Ibrahim Rugova

Our government is ready to guarantee their investments for them, and then we will create tax incentives. We are interested in having all these things and with the privatization we also want to create more jobs and better conditions for the workers.
Ibrahim Rugova

Serbia did not want to recognize our country in a peaceful way, so that is why they wanted to destroy us. All our efforts to find a peaceful solution were impossible. In order to save the people, NATO had to intervene.
Ibrahim Rugova

So as far as Serbia is concerned, it does not have the right to influence the privatization or to claim any property, because Kosovo is a former member of the Federal Republic of Yugoslavia.
Ibrahim Rugova

The different Ministries have to work more on the promotion of the country, to build Kosovo's public image. Concrete projects must be assembled, in order to activate our businessmen to have more contacts. We have to create a positive image about ourselves.
Ibrahim Rugova

The privatization law draft was recently released and I believe that very soon we will start applying it, of course taking into consideration the provisions of UNMIK (United Nations Mission in Kosovo).
Ibrahim Rugova

There will be a lot of competitive and strong companies coming here and even though Kosovo is a small country that undoubtedly has a lot to offer to global trade; one of our main interests is to expose it to the world market.
Ibrahim Rugova

Today, our economy is divided: fifty percent is the public economy and fifty percent is the private economy that includes small companies employing from 4 to 200 workers.
Ibrahim Rugova

We had a lot of international help especially from the EU and USA, which helped us to get out of this phase of emergency, to give some dynamism to Kosova.
Ibrahim Rugova

We have the EURO as a currency, which means a lot. It has not just stabilized the situation in Kosovo politically and economically, but also facilitated the direct contact that we have with Europe.
Ibrahim Rugova

We have used the presence of UNMIK, as well as other European and American agencies to establish a legal framework compatible with the European Union and that is already an advantage. We have seen the positive effects of this and our parliament will continue to go this way.
Ibrahim Rugova


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 25-11-09 nė 02:02
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.