Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-05-04, 02:28   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Kam marre stermbesen per dore e dola ne nje sheti. Uf korba une kembet menxi po me mbajne. Kur qe po me thot stermbesa.
O stergjyshe qenka hap nje ekspozite ketu ne qoshe. A te hyjme ta vizitojme?
Po cka shkruan moj bi aty?
Ekspozita e Dardanise-me tha mbesa.
Dardania a?- Eja moj shpejt te hyjme e te shikojme.


Hyra cka me pa kompjuter, tastatura, mouese, LapTopa te ktyne herav. Syte mu mbushen me lot.

Pash nje tastature te vjeter. Aty shkruante
Kjo eshte tastatura e famshme e Murgeshes. Ajo ne ket tastaure ka shkruar per 20 vite rrjesht. Nje dite burri i saj i merzitur nga pritja e gjate e hjeku tastaturen nga kompjuteri dhe ja ndaloi te shkruaj Murgeshes pergjithnje.
Thuhet se ne pyetje eshte nje afere, por nuk mund te prishim imazhin e mire te saj qe e ka pasur mes diskutuesve ne Dardania. Prej asaj dite nuk ka shkruar me kurre ne forum. Si duket ishte mesuar te shkruaj vetem ne ket tastature.
(eh nuk eshte krejt keshtu. Nuk ishte aspak afer, por dashuri ama kur sban nuk shkon me zor. Eh plaku im te ma kishe lene ateher tastaturen sot skisha mbet e veje.)


Me poshte nje LapTop
Ne ket LapTop ka derdhur djerset e veta e nderuara Barbaroza. Ka shkruar 5 vite me rradhe ne dardani. Na vjen keq, qe nuk dijme me teper per te. Kur u martua me nje katundar ai nuk e la me me hy ne Dardani. Ishte gjeloz shume, mendonte se LapTopi eshte magjik e mundet me ja marre nusen. Dardania ne ate kohe pat pesuar nje humbje te madhe.
(Po keshtu ka qene me te vertet. Me kujtohet e gjora vashe. Me sa shpresa i pat thene Po nje djali te njoftuar ne internet. I thoshte se eshte mjek e paska qene katundar)


Me tutje nje monitor.
Ne ket monitor shkroi dhe lexoi e nderuara Genta. Ajo ishte aktive 7 vite ne Dardania. Shikohej shume ne ket monitor qe e kishte bere si pasqyre. Nje dite rastesisht u shikua me shume. Pa veten se i kishin dalur thinjat ne floke. E deshperuar u largua nga Dardania ne drejtim te panjohur.
(Eh Genta bukuroshja ime po fat te keq paske pas)


Pak me poshte nje CD-rom.
Ne ket CD-rom per 15 vite u kyq e shkyq Lazdrani.
Ne vitin 2004 shkoi e martua. Por nusja i doli e menqur per 15 vite me rradhe. Edhe pse lexonte ne dardani nuk donte ti shikonte aferat e tija me Murgeshen e me vajzat tjera ne forum. I besonte shume Lazdranit.
Pas 15 viteve nusja e pa se flirtet spo mbaronin kurre e nervozuar e fiku per gjithnje kete CD-rom. Qe ateher Lazdrani su ba me i gjalle ne Dardani.
( Me merrte nganjeher ne telefon e me thoshte se po i mungoj shume une dhe dardania)


Pastaj ne nje vend tjeter shoh nje maus apo mi elektronik. Me kurreshtje afrohem te lexoj.
Ky mi sypozohet te ket qene i annes. Ajo shkroi 25 vite me rradhe ne Dardani. Pas 25 viteve e plakur dhe e braktisur nga te gjithe, por pasurin e vetme kishte miun e pa se Dardania e la pa burre e pa familje e deshperuar doli te kerkoj fatin. Ende eshte duke e kerkuar.
(nc-nc, dukej bre vajze e zgjuar, sigurisht gjer me tani e ka gjet ndonje plakush te mire)


Eci ne ket ekspozite te quditshme, takoj emra te njohurish nga Dardania.
Permallohem e me dalin tinzisht lotet kur kujtoj momentet e bukura te kaluara ne forumin e dardanise.


Ne nje qoshe e te ndritur mire shoh nje LapTop.
Cudi me duket se eshte i njofshem. Afrohem te lexoj.
Ky eshte LapTopi i Murgeshes qe me zemergjeresi ja fali Barbarozes.
Ky LapTop cuditerisht gjate punimeve ne ekspozite na eshte paraqitur vet. Nuk e dijme se nga ka ardhur as kush e solli, kur ta ndezim del nje mbishkrim "Me dashuri e perjetesisht i juaji Rrushi"
(Po Rrushi eshte i zhdukuri nga dardania. Me duket se kam ndegjuar se kur u largua nga Dardania lajmerohej nga nje bote tjeter. Qudi te jet ende gjalle Rrushi)


Ejani ju lutem mos harroni te vini e te lexoni mbishkrimet tjera per cdo anetar te forumit.
Me nderime nga Stergjyshja-Murgeshe.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-05-04, 13:24   #2
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Ekspozita e Dardanise-viti 2050.

Pastaj ne nje vend tjeter shoh nje maus apo mi elektronik. Me kurreshtje afrohem te lexoj.
Ky mi sypozohet te ket qene i annes. Ajo shkroi 25 vite me rradhe ne Dardani. Pas 25 viteve e plakur dhe e braktisur nga te gjithe, por pasurin e vetme kishte miun e pa se Dardania e la pa burre e pa familje e deshperuar doli te kerkoj fatin. Ende eshte duke e kerkuar.
(nc-nc, dukej bre vajze e zgjuar, sigurisht gjer me tani e ka gjet ndonje plakush te mire)kuku mam qka paska mem gjet joooooooooooooooooooooooo :? :? :?
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-04, 14:06   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Oj qika mos me akuzoni mua mori, perdorne fantazine se ketu eshte viti 2050. Cka mu keni shpife veq mua.
Ne nje shetitje me stermbesen time e pash ket ekspozite.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-04, 14:29   #4
fisniku
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 290
fisniku e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Murgeshe,me keto shkrime te fundit i ke habit shume njerez qe mendojn qe te femrat eshte me pak e zhvillume nje pjese e trurit qe luan rol te rendesishem ne proceset e te menduarit abstrakt,planifikimit dhe parashikimit te ngjarjeve.
tung Fisniku.
fisniku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-04, 15:24   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fisniku te falenderoj shume per shkrimin tend.
E po me duhet te pranoj se imagjinaten e kam te zhvilluar.
Po habitem me ju tjeret ne vend se ti jepni perparesise fantazise suaj qe pa dyshim egziston e“dhe te ju, ju me keni befasuar. Mos u hutoni pas parashikimeve te mia po urdheroni dhe fantazoni, kemi edhe shume pjese tjera elektronike e qe ju takojne anetareve tjere te Dardanise te ekspozuara ne ekspoziten e viti 2050.
Urdheroni mos me pritni mua se mua me ka mberthy nostalgjija per vitet e kaluara. Mos harroni eshte viti 2050.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-04, 15:32   #6
lazdrani
MBRETI DARDAN
 
Avatari i lazdrani
 
Anėtarėsuar: 20-11-03
Vendndodhja: EU
Postime: 10,473
lazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lazdrani
Gabim

Sot Lazdrani ka ditelindjen,dhurata me e bukure ishte nga nipi i tije Dardani....Kishte dhuruar Gjushit te tije dy karta per Ekspoziten e Dardanise 2050.Me rrodhen lotet e gezimit nuk i besoja syve te mije jam mu ne sallen e bukure te ekspozites Dardania...Nje thirrje te nipit tim GjYshe o GjYshe shiqo se cka kam zbuluar...Ishin fotot dhe shkrimet e Murgeshes....Nje nate te vitit 2004 ishim ne Kafen e Barbarozes vetem ishte nje nate qe nuk me humbe nga koka,lokali ishte i ndezur me Qira musika ishte e lehte vallzuam tere Naten.Ah ajo nate....Dardani nipi ime me pyet GjYshe pse Qane pse lotet po te pikojne ....Asgje Nipi im asgje jam i shume i emocionuar nga kejo Ekspozit...Dardan e shiqon ato shkrime te Mbretereshes Barbaroza Shikon Qeshjen e Mbretereshes Genta shpeshe here pata takuar ne Pallatin tone Mbreteria L&M te Dardanise....Duke shiquar me vemendje qdo milimeter te ketije Ekspozite ne mure me ra ne Sy Shkrimet e Poetit te madhe Naimit-Naki-Kopshti poetike :cry: :cry: :cry: Ore nipi im lexo kety lexo se aty jane shkrimet me te bukura qe kam lexuar...po nipi im aty kemi shume Shkrimtare te merituar....Barbarozen,Florin,Zanen,Honesty,Dr Leone,Psikolgu,Caki,e shume e shume te tjere....Lexoja gjithmone me endje keto shkrime Nipi i Gjyshit.Ne anen e Mbajte Ore Dardan Cka eshte gjithe ai Ekran i madhe?Gjyshe eshte nje monitore me Foto dhe biografi ....Me sjelle aty nipi im ....Vura Syzat ne Sy pasi jam plake duke vershuar kete monitore Shohe Fotot e RRushit,Aty kishim edhe Annen duke piktoruar Mbretereshen Murgesha I...Nipi im urdhero merri keto leke dhe ike bleje Akullore se Gjyshi done edhe pake te rrije kety e te poshoje....Kembet nuk me mbanin nga Dashuria dhe Kujtimet e mija...Mu kujtua Dita kur ishim ne Deti me Murgeshen time ,Genten,Barbarozen shpetuam jeten pasi kishte veshure ate bote Kule....Mu kujtuan Buzeqeshjet e Jehones qe tere kohen ishte e ngarkuar me Studime dhe shpesh here merrte kohe e na vizitonte Oborrin Mbreteror....Kishim shume shoke dhe miqesi nga te gjitha anet e Botes,Cool-Boy nga Anglia,Florin nga Italia,Hanen&Anen nga Shqiperia,Gentianen&Jehone nga Zvicra,Nakin&Veren nga Gjermania,RRushin nga NY,Yllka&Brikenda nga Australia,Zanen nga Austria......Une mbeta ne Danimarke me Mbretereshen time Murgeshen...
.......GjYshi o Gjyshi zgjohu eshte bere vone Po kthemi ne Shtepi...Po Nipi im Dardan po,Kthehemi ne Shtepi...Duke dalure nga Ekspozita ndie zerin e Murgeshes Lazdran,Lazdran ku mbete po te prese ne Parise....Urime Ditelindja Mbreti im Gjyshe krejt ne rregull me ty ....po Nipi im po,eja te shkojme se u be vone e neser kam udhetim te gjate...aten e mire Dardani une do te jem gjithmone afer juve ne shume gjenerata tjera...
__________________
Tė dua aq shumė,sa dashurin ndajė vetėvetės e harrojė
Nur die liebe zählt
lazdrani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-04, 10:50   #7
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ishte kohe e vranet.Binin riga te vogla shiu por si duket qe shpejti qielli u kthjellua.
-Oj plakooo-po me therret plaku im!
-Fol o plak-iu pergjigja.
-A ke degjuar moj se ishte hap nje ekzpozite nga Dardania?
-Uh plaku im,te lumte goja qe me tregove se tash po degjoj,po lum plaku qe dalim dhe e shikojme se tash emocionet per kohen e rinise po me mbysin.
-Mire moj,veshu dhe po dalim.
Dolem me plakun tim dhe hyme ne ekspoziten qe ishte hap ne Muzeun e Qytetit.Fillluan lotet te me pikojne varg nga nostalgjia.Gjithcka aty me perkujtonte nje pjese ne kohen e rinise qe kishim kaluar duke shkruar dhe u argetuar ne Dardani.Kishim bere muhabete te ndryshme me shume anetaret te mrekullueshem te saj,sa e sa here kishim pire bashke kafen e mengjesit,sa e sa shaka kishim bere,sa njoftime,sa fejesa e martesa kishim bere mes vete,e disa bile edhe u martuan fale Dardanise.
Une si nje vajze e brishte qe isha atehere,kisha krijuar nje shoqeri te mire me Murgeshen,Lazdranin,Genten,Nakin,Honesty-n,Annen,Hanen,Aferditen,Florianin,Veren,Coo_boy,Za nen,Sheten, dhe shume e shume tjere qe pasi me eshte dobesuar memorja nga vitet e pleqerise nuk po mundem t'i kujtoj te gjithe.
Isha vajze katundi dhe sa here ne Kafe shkoja me kule,por anetaret e mire e te nderuar te dardanise asnjehere nuk me shikonin me perbuzje,bile me jipnin perkrahje gjithmone pasi kisha edhe gjysherit shume fanatik qe shume here vinin ne Dardani per te pare a rrija me djem apo jo.Njehere me kujtohet si me pat shpetuar Lazdrani nga mbytja ne det,une nuk dija not dhe lakmoja kur shihja shoket dhe shoqet e mia qe notonin,pastaj Murgesha me shtyu dhe une desh u mbyta po te mos ishte Lazdrani.Kur erdha ne vete,nuk i kisha kulet veshur por isha veq ne bikini.U llahtarisa,kisha frike se tani gjyshi lere qe do ma ndaloje hyrjen ne dardani,por edhe nga shkolla do me ndaloje,por per fat te mire pata shpetuar.me duket se gjyshi im,ndjese paste,ishte pas dashuruar ne Murgeshen dhe per hir te saj me lejoi te vazhdoja shkollimin....
Sot jam bere gjyshe,me shume nipa e mbesa prane vetes me te cilet i kaloj vitet e merzitshme te pleqerise.Edhe plakun shyqyr e kam gjalle ende.Ne rini desha ma pat ngrene shpirtin,ishte shume xheloz,ma ndalonte Pc por une tinez ti,kur ikte ne pune,hyja ne Pc ku gjeja argetimin e paharruar edhe sot.Por,me kalimin e kohes edhe ai i zbut dhe pjesen tjeter te jetes e kaluam per mrekulli.
Lotet po me pikonin vazhdimisht derisa plaku im me pa dhe me ftoi te dilnim qe te mos permallohesha me teper
Eh,rini moj rini...
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-04, 17:08   #8
RRUSHI
 
Anėtarėsuar: 02-10-03
Vendndodhja: NYC
Postime: 317
RRUSHI e ka pezulluar reputacionin
Gabim

2050---79 vjeqar ...
Sa qudi sa shpejt ikin vitet ...
Edhe sot si gjdo pas dite me nje revist nen sqetull dhe nipat e mij Zeshkanin , Murlanin , Gentianin dhe me te voglin nip qe shum e dua Barbarozin vajtem tek parku i qytetit , qte shof per qudin time shof nje ekspozit te hapur, vendosa te hyj , sapo u futa brenda filluan te me rrjedhin lotet , me dukej e pa besushme gjith ajo qe po shifja pas shum e shum viteve ------ aty pran ishte nje kolltuk Mbretror u ula mjaft me kujdes , kisha frig se mos po me bertiste z .Murgesh ( ky kolltuk esht imi ) , smund ti ndalja lotet , deshiroja te shiqoja gjdo qe ishte vendosur aty aq me kujdes por qte shifja , aty ishin gjith vuajtjet e mija , zemra e thyer ( Luana , Zeshkanja , Barba ... ) mallkova vehten perseri , vejan me shkoi jeta , brofa ne kemb per te ikur por ne te majt shof ca rreshta te art ishin poezit e te medhenjeve Naki , Lazdrani , Barbaroza e shum te tjer , i lexova me kujdes , disi me ngrofen zemren , ika ika duke peshperitur ahh Genta qfar me bere ... [/b]
__________________
PERSERI ME JU
RRUSHI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-04, 19:15   #9
Vera
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 2,138
Vera e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Vera
Gabim

Ehhhhh keshtu duke shetitur si cdo dit me romanet e mia me te pelqyera qe i lexoj me kenaqsi ne parkun e qytetit, dhe po kaloj andej pari dhe kurr nje her ne at pjes te qytetit nuk shof edhe shum njerz, por at dit ishte mbushur bulevardi nga njerz te moshuar keshtu si mosha ime por edhe mete vjeter. U ofrova te shiqoj se cka po ndodhte, por ku u ofrova dhe e lexova " EKSPOZITA E DARDANIS-VITI 2050" dhe pa menduar fare se cka do gjej brenda hyra ashtu e hutuar ne mesin e atyre njerzve qe po silleshin rreth e rrotull me sy te perlotur. Ne hapin e par qe bera pash shum shkrime mbi antaret e forumit te Dardanis ku edhe une kam mar pjes rresht 45 vite me rradh. Ne cilin krah qe u sillsha shihesha ekranet, tastaturat e gjdogje qe ju perket kompjuterave te pjesmarsve te forumit. Ne krahun tjeter u ktheva dhe ja po e shof nje PC komplet dhe lista e shkruar per pronaren e saj, aty shkruante: "per 45 vite me rradh ne ket PC shkruajti Vera e cila se paku tri her ne dit u ul me kenacsi duke e ditur qe shum tema interesante e terheqse e prisnin. Dhe ja nje dit e gjetem ket PC ne shtepin e saj qe mbi te shkruante "jam plak e nuk mundem me, se sa me shum qe shkojn vitet nuk mund me te shkruaj, nuk mund ta kujtoj cdo cast rinin e bukur qe e kalova me antaret e ketij forumi" dhe ashtu e morem PC-ne e saj dhe ja sic po e shifni e vjeter mezi qe po i duken shkronjat ne tast qe ka shkruar ajo vet, dhe tavolinen dhe karrigen e zez qe me kenacsi u ul ne te." Kjo isha une, duke u larguar me lot ne sy por poashtu e cuditur se ku e kan gjetur PC-n time.Kjo me beri te jetoj edhe ca vite duke menduar prap ne rinin aq te lumtur qe e kam pasur.
Vera Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-04, 22:10   #10
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jame moshuar 82 vjeqar,spo mundem te eci me shume se 2000 metra ne kembe,forca me ka humbur mende me mirren tensioni i ulte i gjakut,dhe syte me jane dobsuar,biri im tani 54 vjeqar me pyet baba kohrat kane ndryshuar para 46 viteve duhej te mbahen syza tani ti mbane nje laps digital qe zmadhone profilet e shkronjave dhe objektet dhe keni mundesi te lexoni pa probleme.
bashkeshortja ime bashkangjitet bisedes dhe shfletone kujtimet rinore dhe hobet ,ate kujtohet naki forumi i dardanise sa shume me endje lexoje dhe postoje shkrime.
duke qeshur nga mallengjimi kujtoja pseodonimet e shume forumisteve
mu kujtua kafja e forumit aty pinim qdo dite kaffe dhe shkembejshim mendime,pastaj mire mengjesi dardanie,fjale te urta,dhe mbreteria dardane Murgesha dhe lazdrani qe kishin simpatine me te madhe nga forumi ata ishin promotori dhe truri i forumit argetues.
jame rralluar pake vajza ime me sjelle ndermende me pyet sa anetare ka pasur forumi une pergjigjem nuk me kujtohet numri po ishin me mija,nuk mundem pa i permendur disa miqe te mi BARBAROZA;GENTA;MICKOJA ;JEHONA;VERA ;ANNA;AFERDITA;BRIKENDA;YLLKA ;PASTAJ FLORIANI ;ALBANAM ;HONESTY;COOL BOY :DR LEONE ;FISNIKU ;QIKA E PR dhe shume te tjere.
me rrodhen lotet ,vajza ime me ofrone faculeten e une i jape nje porosi
jeto jeten ashtu siq ti deshiron japi jetes vite e jo vitete te japin pleqerin.

e nderuar autore e ekspozites ju falenderoje per inovacionet qe keni ofruar forumit ju pershendes ku do qe jeni-Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lazdrani : 28-05-07 nė 13:46
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-04, 11:35   #11
yllka
 
Anėtarėsuar: 26-04-04
Vendndodhja: Australien-Vicktoria
Postime: 1,013
yllka e ka pezulluar reputacionin
Gabim

JAM PLAK 72 VJET ,KAM VENDOSURE TE KTHEHEM PER GJITHMONE NE KOSOVE SE GURBETI ME HANGER SHPIRTIN...BURRI ME LA TE RE RAHMETLIA KESHTU QE MBETA VETEM ME DJALIN TIM AGRONIN DHE QIKEN ARBERESHEN.VENDOSEM TE GJITHE TE KTHEHEM NE VATAN....VITI 2050 JAM NE KOSOVE VENDOSA ME QIKEN TE DAL NE QYTET ME BLE DISA GJANA TE SHTEPISE,QIKA JEM PO ME THOTE OJ NANE APE SHEHE SE QENKA NJE GALERI -EKSPOZITA E DARDANISE....CKA DARDANIA ME LESHUAN KEMBET,ARBRESHE QIKA JEM NDAL TE ULNA QITU SE MU NDAL FRYMA...QIKA PATE FRIKE TE MADHE NE KET MOMENT,I THASHE MOS U BRENGOSE EVLADI JEM SE DIQKA DIELLI NE KRY ME KA TROLLUAR PO HAJDE NIMOME BIJA JEM SE UNE GJALLE PA HY NE EKSPOZITE TE DARDANISE SE LA SE SHPIRI PO DONE ME MDAL..NE HYRJE TE EKSPOZITES
ISHTE NJE LIBER I TRASHE QE MUSAFIRET BENIN NJE SHKRIM MBI PERSHTUPJET E TYRE ,NXORRA SYZAT NGA QANTA DHE FILLOVA TE LEXOJE DISA SHKRIME KUR CKA ME PA ATY ISHIN KANE SHOKET DHE SHOQET E MIJA MURGESHA,GENTA,LAZDRANI,NAKI,BARBAROZA,RRUSHI,VERA .....E SHUME TJERE,OH ZOT AH ESHTE JETE TI TAKOJE KETA NJERZI EDHE NJEHERE ,DUKE SHIKUAR EKSPOZITEN KERKOJA FETYRAT E SHOQERISE SIME TE VITET E 2000 ...KISHTE SHUME NJERZI TE INTERESUAR SHUME TE VJETER ME NIPA DHE MBESA ,PERBALLE MEJE ISHTE NJE TEPIH I KUQ DY KARRIKA DHE NJE TAVOLIN E VJETER POR ANTIKE.ARBERESHE QIKA JEM CKA PO SHKRUAN QATY,NANE KJO TAVOLIN QENKA ULURE VETEM MBRETERIA E DARDANISE LAZDRANI DHE MURGESHA,ATY PASHE PER HERE TE PARE EDHE FOTOT E MBRETERISE ISHIN AQ TE BUKURA SA QAJA ME GJITHE ZE LOTET ME PIKONIN SE NJE FEMIJE...ARBERSHA ME MURRE NE KRAHET E SAJ DHE ME PESHPERITI NE VESH E DI NANE E DI KAM LEXUAR DITARIN DITORE TENDIN ,SHFRYJU KENAQU SE KE MERITUAR JAM KRENARE QE UNE SI VAJZA E JUAJ TE LEXOJE DHE TE DI SE QFARE SHOQERIE TE SHENDOSHTE KENI PASE,JA KAM LAKMI...PO I THASHE QIKA JEM ESHTE E VERTET ....ATY PASHE RROBAT MBRETERORE KURORET E MBRETERISE FOTOT E BARBAROZES,NAKIT POETIT TE MADHE,GENTIANES DHE ARTANIBBIT,COOL BOY-MICKOJES,RRUSHIT-HONESTY,SHETES,ANES,HANES,VERES,FISNIKUT
DR.LEONE,FLORIANIT,BRIKENDES,QIKA E PRISHTINES,ALABAMAN,VUSHTRRIA,CAKI,PYTHON,ZANA,JAK OVARI,UNE JAM, JOVANI,BOND,DREJTESIA,ADMIN E SHUME E SHUME EMRA ...DUKE SHIKUAR EKSPOZITEN ARRITEM TE LOKALI I KAFESE SE DARDANISE....OH ZOT KAFEJA ISHTE ASHTU ORIGJINAL SI AJO QE UNE VIZITOJA NE RININ TIME TEGJITHA ISHIN NE VENDIN E VET,MORRA GUXIM E U ULA EDHE NJE HERE NE TAVOLIN AFER DERES ATY ISHTE VENDIM IM .....KAMARIER NJE VERE !!! ZONJE ,ZONJE .....PO URDHERO BIR PARA MEJE ISHTE NJE DJALE I RI QE PUNONTE NE GALERI....ME FALNI ZONJE PO VERE NUK KEMI......MOMENT MU DREJTUA AI JU JENI KJO ZONJUSHE NE FOTO ....ZONJA YLLKA...PO BIR UNE JAM AJO....KY DJALOSH I RI KISHTE LEXUAR DHE MESUAR SHUME NGA KJO EKSPOZIT PA PRITUR ME SJELLI NJE GOTE VERE ....URDHERONI ZONJUSHE KAM NDERI TE JU SHERBEJ.....TE FALEMENDEROJ ORE QUN PO SI KE EMRIN E PYETA --DARDAN ME QUAJNE DARDAN.....JAM DJALI I LAZDRANIT DHE MURGESHES......CK...CKAAAAAAAAAA.ARBERESHE QIKA JEM EJA KETY AFER MEJE ....URDHERO NANE ,SHIQON KETE PRINC KY ESHTE PRINCI I MBRETERISE DARDANE
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ME SY TE PERLOTURE U NDAVA NGA KJO EKSPOZITE POR EDHE KRENARE QE ISHA PJESE E KESAJ SHEKULLI
__________________
I EM FOR YOU
YOU ARE FOR ME
yllka Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-04, 17:09   #12
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Jeta kalon shpejt –keshtu me thoshin ,e vetem tani arrij te kuptoj domethenien e asaj fjale .nuk e di por ate dite ndjeja qe diqka do te ndodhte
Papritur mu kujtua forumi dardania sa nostalgji qe kam-thashe me vete
Ishte bere vone per pune shpejt e shpejt arrita te vishem dhe te nisem per atje ,rruges filloi nje shiu me vete nuk kisha marre as cader,papritur pash nje ekspozite hapur u afrova dhe qendrova e shtangur per shume minuta o zot nuk mund ta besoja EKSPOZITA E DARDANI-se VITI 2050
Nuk mund ti besoja syve te mi dy pika loti me rreshqiten ne faqe oh sa kujtime te mrekullushme …….
Sa shume pc tastiera monitore shkrimet e te gjithe anetereve per nje cast u rrembeva nga kujtimet ,sa shume emra MURGESHA, LAZDRANI ,BARBAROZA , GENTA, VERA,HANA, NAKI ,CAKI, ARTANIBB, ZANA COOL BOY MICKOJA AFERDITA ZEROO COOL RRUSHI FLORI ,ANI ,BRIKENDA, YLLKA ,HONESTY UK,e shume te tjere ah forumi jone ka mbledhu shqipetar nga tere anet e botes kemi pasur mbret dhe mbretersh kemi pasur kafen e forumit bile edhe detin aty afer e kemi pase eshte e pamundur te mos e kujtosh mbytjen e BARBAROZES ne det pasi ajo kishte ardhur me kule apo nikat e shumt te zero_ coolit oden e grave e oden e burrave apo edhe shapullat e shumta qe I kemi dhene njeri tjetrit me shume kenaqesi qiftae me te mire te forumit ku emri I murgeshes dhe I lazdranit dukej sikur ishte I shkruar me ar apo xhelozite me brikende e yllken te cilat I sillni nje fryme te re forumi
tone e pamundur te mos e kujtoj florin nakin cakin dr leonen zanen qe me poezite e tyre shkrini edhe shpirterat tane ….vera me cool boy dhe me s-h-e-t-e-n hahah mickoja nusja e forumit hallen esmeralld qe na parashikone fatet tona .Ky forum ka bere historine tone eshte e pamundur te jetosh pa te ……
u riktheva nga ai udhetim im I shkurter ..kur papritu ndjeva nje dore ne shpatullat e mia
anna ,ti je…
po une po ju kush jeni ……
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-04, 21:52   #13
florian
 
Anėtarėsuar: 28-02-04
Postime: 2,480
florian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIP
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek florian
Gabim

murgesha, naki ,lazdrani ,genta, anna ,barbaroza, hana ,cool-boy ,hostney ,rrushi ,brikenda ,vera ,aferdita , sheta keta emra nipi im po thoshte me ze te lar shum aq me ze te lart sa edhe nje plak qe i ka kaluar te 70 dhjetat mund ti degjoj .
duke degjuar keta emra me vjen ne mendje qe kjo eshte lista e shokeve te mi dhe pyes nipin nipce po ku i ke degjuar keta emra :?: ja gjysh ketu ne ket manifest nuk i shef ti (qcte shoh un i mjeri nuk shof dot majen e hundes) jo po per se i kan shkruar keta emra mbi nje mur ? gjysh kan hapur nje ekspozit me emrin dardania dhe keta jan ca nga antaret me sa duket !!! e di e di i them po nga e din ti nuk lexon dot nuk lexoj dot po i kam shok te gjith sa kohe te bukura ato sa biseda gjer ne mengjes sa net pa gjum sa poesi te lexuara e te shkruara , pa pritmas nipcja bertet gjysh gjysh , he i them un cke , po ne pse nuk hym brenda ja ku eshte eksposita . hajde nipce te shikojm pak un do shikoj nga syt e tu .
ne hyrje kishin vene dy lap topa tashme te vjeter dhe mbi to kishin shkruar me keta kane shkruar mbreti dhe mbretresha e dardanise ne ate moment dy lot rrodhen nga syt e mi gjysh gjysh pse qan je semur ???? jo nipce jo jan lot lumturie me kujtohen kohet e vjetra dhe disa letra . pak me tutje eshte nje kompiuter me nje salva skermo me emrin e nakit ....................................vazhdon
__________________
dashuri fruti i jetes se burgosurit te perjetshem .
florian Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-04, 09:16   #14
lazdrani
MBRETI DARDAN
 
Avatari i lazdrani
 
Anėtarėsuar: 20-11-03
Vendndodhja: EU
Postime: 10,473
lazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėmlazdrani i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lazdrani
Gabim

Sot jam zgjuar heret,vendosa vetun te vije edhe nje here ne kete Ekspozite se shpirti po me qetesohet...U ula ne Karriken time,vershoje ngadal shkrimet e shume miqeve te mi...Mu kujtua Murgesha me shkrimet e saja te bukura Ditari i Dites :cry: :cry: ,perballe meje kisha nje pc te shkrimtarit Naki-Kopshti poetik edhe kety lexova shkrimet e tije por edhe te mijat...per nje moment ndjeva nje ze,ishte kjo kenga qe gjithmone me shoqeronte ne kete forum aq te dashure...kenga SAY YOU WILL BE MINE :cry: :cry: :cry: .Ah jeto jete,mu kujtua nje teme e bukure qe shume antare deshironin te takoheshin nje nje Paty se bashku te njihemi dhe argetohemi,mendja ime me shkoje e pse jo tani dhe mu kety.Do te jepja gjithe qka te takoja juve... :cry: :cry: :cry:
__________________
Tė dua aq shumė,sa dashurin ndajė vetėvetės e harrojė
Nur die liebe zählt
lazdrani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-04, 10:44   #15
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

...Mbesa ime e vogel Gentiana,qe emrin ia kisha vene ne shenje rrespekti per Gentianen e forumit tone,me luti:
-Gjyshe,a me tregon pse ma ke vene kete emer :?:
-Ah moj mbesa ime,emrin ta kam vene ne baze te shoqes sime te forumit Gentianes,perndryshe nuses se kusheririt tone.Kemi qene shoqe te mira ne forum me te dhe me shume tjera.
-Gjyshe,a nuk me tregon edhe diqka rreth atij forumit qe paskeni shkruar ne rini dhe per te cilin shpesh flisni me gjyshin :?:
-Ah moj mbesa ime,e dashura ime.Vertete ishin kohera te arta ato vite te rinise.Por sot dua te tregoj per dashuriqkat qe i kam pas me disa djem aty.
-Uaaaaa gjyshe,edhe ti paske bere dashuriqka a :?:
-Po gjyshes,edhe une, sepse isha e re dhe te rinjte dashurohen me afsh dhe pasion ashtu siq u pata dashuruar une.
-Gjyshe,me shpejt,se me humbi durimi-po me thoshte Gentiana.
-Po,njehere,derisa isha duke shfletuar ne forum pashe nje titull qe ma terhoqi vemendjen.Behej fjale per nje djale qe quhej RRUSHI dhe anetaret e forumit kishin vendosur te na martonin pasi qe atij i kishin ikur dy nuse dhe i kishin lene 10 femije dhe pasi une isha me zemermira nga vajzat aty,vendosem qe per hir te femijeve,une te flijoja jeten time te rinise.U martova me te,por nuk na shkoi gjate.Ai kish filluar te takohej fshehurazi me to.Nje dite e zura dhe gjithcka mori fund....

Vazhdon me nje rrefim tjeter!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.