Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-02-08, 13:12   #301
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Po Pse Qanė

Autori Xhelal Ferizi

Po Pse Qanė Etni E Jonja
Pse Po E Derdhė Lotin Kjo Jetė
Se Shpirti I Vogel Sa Mushkonja
Sot Po Bėhet Mbret Mbi Mbret

Sot Kurorė Po ėsht Paraja
Fron Mbi Fron Po Rrin Dredhija
Puna Hiqe E Fjalt E Mdhaja
Prandaj Shkret Ka Mbetė Etnija

Mbete Shkret Shqipni Etnike
Se Per Ty Flet Demagogu
E Jo Zemra Ajo Qelike
Por Do Lepuj Me Mendė Gjogu

Per Ty Flet Ma Shum Falltori
Parelijtė Qė Po Blejnė Famė
Nė Skenė Po Tė Rrin Gjith Puthadori
Prandaj Motet T' Shkojnė Me Gjamė

Pėr Ty Hutat Kuvendojnė
Korbat Dalin Nė Vend Tė Parė
N' Qiell Shqiponjat Nuk T' Flutrojnė
Se Korilat T' Jan' Shtue N' Farė


Ja Si Tė Erdhen Kohra E Stinė
Me U Strukė Shqipet Poshtė Nder Pula
Si Sokol Si Gjeraqinė
Se Lejleku Po T'mbanė N 'vula

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-02-08, 13:58   #302
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

THONė ME LEHė KUR DEL ZAGARI

AUTORI XHELAL FERIZI

Thonė me lehė kur del zagari
vrap nuhatė mbi dushk e prroje
kahdo e nisė ai gjuetari
tue nuhatė n' gjithfar nevoje

ai merr erė nevojė ku ėsht krye
pėrmbas lepurit e glaces sė zogut
e nisė glacat me i perthye
kah ajo gjurma e strofullogut

ai veq pret po at fishkllimen
vesht i mbanė kah gjeutari
dredhanisht mbanė bisht e shpinen
me que gjah kah gospodari

me que gjah se ėsht rrogtarė
me nuhatė se e ka detyrė
me marrė erė se i thonė zagarė
me sjell gjah nė qdo menyrė

edhe kur nxen ndoj fllanzė kah prroni
leht nder dhamb duhet me e mbajtė
se ata vesh ja ngrehė padroni
fort e rreh se len me kjajtė

pse ky mish nuk han per veti
veq nuahtjes e gjella te lana
ah zagari i mjeri i shkreti
per shėrbim e polli nana

ai luan bisht e mandej struket
nė sy pėrvjedh zotninė e ti
ja lshin jargt per kore buke
tu u ciatė me servili

kshtu i puell nana do hafije
do zagarė shqipfolsa t' zi
qė nuhasin nė gjah etnije
veq pse i thot padroni i ti

veq pse i thot per me nuhatė
me gjurmue kah ka shqiptarė
per me e lpi ky nji gjellė n' pjatė
tu u pėrkulė nder gjuetarė

xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-08, 14:45   #303
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

E Po Gjuha ėsht Me Tule

Autori Xhelal Ferizi

E Po Gjuha ėsht Me Tule
Kah Ti Jep Kahje Kritiku
Ka Ti Je Jep Po At Mish Vule
E Kah Tė Don E Qon Armiku

Edhe Miku Si T' Ja Don N 'hater
Qejfi E Gara E Shpirti I Valė
Disa Tjerė Dalin Me Sater
Turrin Vargut Me Ja Ndalė

E Po Mishi Kah Mbrendsija
Ka Gjithfare Helme Toksike
Ne Sa Kahje E Shtynė Mėrija
Edhe Gjuha Elastike

E Gjuha Mbanė Edhe Dashuri
Porsi Palca E Mjaltes Nė Hoje
E I Mbjellė Fjalėt N' Bukuri
Kur I Nxjerrė Nga Shpirtė Goje

Po Gjuha Ka Edhe Katran Ferri
Ka Shum Tė Idhta E Plot Bela
Ajo Nga I Her Esht Nji Tul Sherri
Qė Rrėnon Kshtjella E Kala

Autori Xhelal Ferizi Ne Mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-08, 11:19   #304
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

KAM MENDU SE DO Tė Mė MBROJNė

Autori xhelal ferizi ne mergim

Kam mendue se se do t ė jem prore
nė nji mbrojtje ombrellė kombtare
ku do t' m'ė mbajnė zemrat arbnore
nė mbrojtje mbshtjellė n' roje rreztare

kam mendue e i kam thanė qerpikut
o mos kjani o lott te mia
se mua e vargjet nė dorė tė armikut
nuk mi len e jona etnija

kam mendue se zemer bardhė
ėsht shqiperia e jonė etnike
kam mendue se dita ėsht ardhė
mos me m' lanė n'kthetra armike

kam mendue oj shqipni loke
se ti djalė e quan lirikun
kam mendue se ai gji toke
nuk m 'len ngri porsi arktikun

kam mendue se nuk jan akull
ato zemra tė mdha shqiptare
se nuk mė lanė kurr me ra shakull
bashk me vargjet argjentare

kam mendue e i kam thanė qiellit
jo kurr mua s' m tradhton shqipnija
gjith kah jan rrezet e diellit
i kam la me lot te mia

i kam la me shpresa malli
i kam la n' vargje pa hile
nuk ka ndJenjė n' kullim kah zalli
ku s' kam dhanė lot karajfile

tridhjet vjet mirė e din suka
edhe malet si kam mendue
se la pasardhs ai oso kuka
zemra t' mdha qė s'ma harrojn mue

tirdhjet vjet qanė vargu i arit
mbshtjellė nė gji me amanete
pa i dhanė ndihmė dora e shqiptarit
se q' po dnesen ujė e dete

kahdo rrrin n' male shqipnija
nė kambė jan que ara e ledina
po i kėrkojnė vargjet e mia
shum bilbila e kanarina

e qajnė bankat kahdo shkollore
edhe brezat e ndjenja e lotit
kahdo qajnė trojet arbnore
stinė e tė ardhme kohra t' motit

e ėsht tu ju thirrė zoti i gjithsisė
e kahdo ka engjuj qiellorė
pėr qdo varg tė letėrsisė
por ju rrini si tė gjorė

rrini e shihni hani e pini
mbushne barkun mish e ujė
tridhjet vjet ju mirė e dini
se m' kurthoj mua dheu i huaj

qka ti them tash indeve sot
kah do i ka ndjenjat hapsira
qė pėr ju la i kam me lot
me fjalė t' bardha ma tė mira

me ato germa nxjerrė me fije
nga e argjendta zemra e kronit
e prej s' mahnitshmes bukurije
me at rimė s i t' ciceronit

qka tė ju them un tash mahnive
edhe Ylberave nė qiell tė huaj
un pėr ju nė art t' bukurive
pėrjetsu u kam n 'shekuj muaj

qka tė ju them un' se' shqiptari
tridhjet vjet mė ndjek si hije
her n' forume n' fyerje barbari
her me thikė e brisk tradhtije

mbi gjasht her mė kan sulmue
mbi tri her therr m' kan therrė me thikė
tinza krahve m' kan pėrvlue
tue pėrdorė rrenė e taktikė

her ne burgje e her nė jetė
se i ndėresente gospodari
hiq ma shum s e trdihjet vjet
hije m' jan ba gjithfar tradhtari

as kurr nji her s' m' uruan suksese
as kurr nji her s ' lan ku ėsht vendi
m' jan servilė pėr interese
por nji her su mbajt kuvendi

as nuk foli aksionari
e zemėrvogli biznesmeni
as su gjet kund birė shqiptari
qė e ka zemren si bedeni

a thu s' paske zemer bujare
a thue trim s' ka mbetė mbi dhe
pėrmbi tokė tė lashtė shqiptare
qė ma jep ni shpresė tė re

pse a veq keq duhet lirkut
cunga e kurtha me i vu nėn rrota
kur ky heret i doli armikut
me sternipa kastriota

veq pėr ju per tė juaj fėmi
pėr gra tuaja e per ata breza
veq se ju me pasė liri
mbi armik mėrinė e ndeza

pse a kshtu ju mirnjohje keni
m' veni lak n' shndet dritė e lkurė
gjithmonė shpresen tė ma theni
kur e mbajta nė burg si gurė

kahdo dal m' dalin sarhosha
kahdo mė ndjekun mij t 'sigurimit
ujq qakaj edhe kaposha
gjuajn me helm e fjalė t' pelimit

tridhjet vJet po kjo praktikė
tridhjet vjet luftė me tradhtarė
tridhjet vjet me metelik
se q'po blenė hasmi'! (shqiptarė


e ma ktheu shpinen qeveria
e biznesmeni e deputeti
tre miljon qajnė vargje t' mia
qė si yj shndrijnė qiell e deti

hani pini trashni gjakun
trashni barkun me bakllava
me jevgjit perziej bajrakun
lakuriq rri me tallava

jepe paren kah harami
vidhe ngope cullen derre
he ju marrt mbi dhe t 'sunami
paski lindė per hile e sherre


tre miljon vargje shqiptare
qe i kėrkon shkolla e urtsija
qė n' pėr breza si rrejdhė ujvare
kan me ecė kah shkolla e dija

autori xhelal ferizi nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-08, 11:34   #305
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Mė THUANI

autori xhelal ferizi

ah mė thuani o vise tė mia
ah mė thuani o ju hoje
mė thuani o sy ju kah gjithsija
e ti gjuhė o magji goje

mė thuani nxjerrni shkollen tuaj
edhe at laps imagjinate
pse nė etni kur erdh i huaj
mbolli nė degė aq qyqe nate

pse ka mbjellė aq shum tradhtarė
lirė tu i ble e lirė tu i shitė
pse aq shum bleu mercenarė
mos me e lanė kund t' bardh ndoj ditė

mė thuaj o art ti i bukurisė
pse shėmtimi mbinė mbi ne
ku jan zemrat e lirisė
qė mbi ta nuk bien si rrfe

mė thuaj o ti e famshmja e lashtė trimnija
pse po heshtė pushka e shqiptarit
pse s' goditet ajo flliqsija
mu nė ballė me i ra tradhtarit

mė thuaj o zot qė mbanė planete
ti qė mbanė gravitacione
si ti gjejm kapak ksaj jete
pa tradhti e kult zezone

mė thuaj o shtet qeveritarė
mė thuaj o ligj qė rrin mbi leter
pse po mbijnė kaq shum tradhtarė
qė vallzojnė bashk me lugeter

tridhjet vjet po shkruaj me vija
tirdhjet vjet po pres me besė
kur do tė humbė me farė tradhtija
qė un i qetė me pendė tė vdes

humbne shkrine shkrumbne digjni
ah ju troje mė ndihmoni
ju tradhtinė mos e pėrligjni
thani rrėnjė ku mbjellė demoni

mė thuani o troje pse nuk vritet
pse nuk shuhet pėrmbi dhe
pse tradhtisė koka si pritet
pse lulzon mbi kombe e fe

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
autori i vargjeve shqiptare ne mergim
Zoti e ndihmoftė xhelal ferizin lirikun
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-08, 11:37   #306
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

THONė ME LEHė KUR DEL ZAGARI

AUTORI XHELAL FERIZI

Thonė me lehė kur del zagari
vrap nuhatė mbi dushk e prroje
kahdo e nisė ai gjuetari
tue nuhatė n' gjithfar nevoje

ai merr erė nevojė ku ėsht krye
pėrmbas lepurit e glaces sė zogut
e nisė glacat me i perthye
kah ajo gjurma e strofullogut

ai veq pret po at fishkllimen
vesht i mbanė kah gjeutari
dredhanisht mbanė bisht e shpinen
me que gjah kah gospodari

me que gjah se ėsht rrogtarė
me nuhatė se e ka detyrė
me marrė erė se i thonė zagarė
me sjell gjah nė qdo menyrė

edhe kur nxen ndoj fllanzė kah prroni
leht nder dhamb duhet me e mbajtė
se ata vesh ja ngrehė padroni
fort e rreh se len me kjajtė

pse ky mish nuk han per veti
veq nuahtjes e gjella te lana
ah zagari i mjeri i shkreti
per shėrbim e polli nana

ai luan bisht e mandej struket
nė sy pėrvjedh zotninė e ti
ja lshon jargt per kore buke
tu u ciatė me servili

kshtu i puell nana do hafije
do zagarė shqipfolsa t' zi
qė nuhasin nė gjah etnije
veq pse i thot padroni i ti

veq pse i thot per me nuhatė
me gjurmue kah ka shqiptarė
per me e lpi ky nji gjellė n' pjatė
tu u pėrkulė nder gjuetarė

xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-08, 12:28   #307
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Ata dhe un

xhelal ferizi autori ne mergim

Ata vrit e gjuaj me qmenduri
un shkruaj pėr tė ėmblen dashuri
ata gjuaj me shiegjeta
e,un,me fllade te lehta
ata prejė nėpėr rreze
e un mbjell,prap nėpėr breze
ata kput,rrugė tė miqsisė
e un ushqe me shekuj t, bimsisė
ata me mendje tė helmuar
e un,me ilaqė,tė ururar
ata me tė poshtra injorime
e un me currila plot shkrime
ata nė anen e djallit
e un ,me kullimin e mallit
sa e pabarabart beteja
si engjujt me shtriga,tė veja
si djalli me ,me ėngjėllorin
si ,terri me dritė diellorin
ata gjithmonė nė pritė
e un me yje me dritė
ata duke vra nga larg
e un me tė urtin varg
qfar armėsh t ,kryqzueme mbi dhe
un komb ata kryqa e,fe
un loti gjithmonė i vėrrtetė
ata katrani i nxehtė
un apel pėr drejtsi
ata me intrigė e mėri
un me engjuj me pendė
ata me gjarpij nė kuvend
o zot si bėhet kjo punė
un paqe e ata gjithmonė dhunė
ata ata veq ata
qe dijnė intrigqe me vra
ata qė pjellin vetėm terr
dhe un me cakun nė shpirtė vjerrė
ata qė mbajnė shizofreni nė kokė
e un me diell e yj shokė
si mbahet kuvend pėr ndoj shpresė
kur a ata nuk jan me besė
a thua kush do t' vdes
me thuani o shekuj me shkrim
do tė mbjellet mirsi apo krim
dhe kush do t,ket mbijetesė
besa a caku i pa besė
fitorja kujt do ti mbesė

autori xhelal ferizi Mitrovica

Pėrmirsim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-08, 18:11   #308
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

O vargu im

shkruan xhelal ferizi

o vargu im ty un tė prodhoj nė pendė
metaforat tua e mundojnė secilen thellsi
nė secilen fjalė shekull je mendė
qė thithė e shterron kėrshėri

pėr ty duhet tė shterren menquritė
dhe vrapi i dijeve nga secili sfond
mbas teje vrapojnė tė gjitha bukuritė
ti shterrė universin fond


ti je o varg nji burim qudije
nuk di ku tė rrin fjalė burimi
edhe sikur tė mbushė secla art hije
e dijet ! ti prap je etje shkrimi

habitet hana habitet deti
habiten gurrat e fondi i gjithsisė
tė gjith sikur flasin akademikisht vet me veti
quditen me artin tėnd tė pashterrsisė


ti je o varg vertet gjithqkaja
planetet i thurė nėpėr dije
mbi ty vargisen sa dije te mėdhaja
kurreshtjet i ke art mbrendije

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-08, 15:24   #309
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Populli im

AUTORI XHELAL FERIZI

Populli im me mjegull i mbuluar
me shi tė pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i pakapshėm

nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonje isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese

ky ėsht popull pėr dhimbjet e tė cilit nuk gjenden fjalė
bora ju skuq me gjak
diten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt ja kan mbshtjellė rreth fyti si lak

pėr popullin tim nuk gjej fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjej pėr ndalesa askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zottėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja perzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-08, 16:44   #310
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Eni eni shoqėri

shkruan xhelal ferizi

eni eni tė kėndojmė
ti ftojmė motet si dikurė
dor pėr dore tė vallzojmė
flakė ti ndezim dhe e gurė

eni ore eni s e pamvarsija
po na vjen porsi pranvera
eni o eni o fise tė mija
hidhnu vasha porsi era

dridhne belin e mindilin
e dehni yje me at nuri
art hjeshije e mindilin
tė ju shndrisin rreth flamuri

eni ore dilni me vallzue
pse ju strukė mė jeni sot
porsi gjyshet andej cucrrue
koha n' gzim thrret jo pėr lot

edhe lart shkoni krenare
kahdo vlon ajo muzika
n' qehre gzue e kangė shqiptare
ah vallzoni djem e qika


ah mos m' harroni mua lirikun
qojeni goten edhe me mue
e' ta plasim nji her armikun
n' kangė shqiptare tue vallzue

eni ore se rrezet e arit
permbi maja i lshon dardana
e pamvarsinė e tė lashtė t'shqiptarit
do e bekojn dielli e hana

eni ore eni pse jeni ndry
eni s e lindi pamvarsija
pse jeni vyshkė e jeni thy
festė mbi dhe ka dardania

eni se lott s' mbahen prej gzimi
ka dalė deti n' shkumbardhė vale
zogjt t' lamrishėm nė gjuhė cicrimi
e po qeshin fusha e male

autori xhelal ferizi nė mėrgim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-08, 17:36   #311
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Dilni o vasha gjevahire

autori xhelal ferizi liriku nga mergimi

dilni o vasha gjevahire
me at shtat belhollė si fije
nė kėngė e valle e gjuhė ilire
t' pėrtrijmė nanen si i ka hije

ta pėrtrijmė nanen shqiptare
e ta shndrijmė si ngjyrė tė ylberit
e' t'kndojmė n' kor n' gjuhė kangatare
e gjith etnija pernjiherit

e me at hymnin e rrathė larmije
si dasmorė tue brohoritė
tė gjith n' nji ritėm dashurije
pėr kosovė qė erdh kjo ditė

dilni burra e ju puntorė
ju student e ju shkollarė
se do tė vijn shum yj qiellorė
me kėndue bashk me shqiptarė

se do t' kndojnė shekuj e stinė
do tė kndojnė mėrgime e malle
n' pamvarsi shqiptart do tė rrijnė
sa tė ket dhe e ujė e zalle

hani e pini e rrokni gota
mbushni verė mbushni raki
le te dridhen dhe e toka
sot ka festė pėr pamvarsi

pamvarsija pamvarsija
eni o djem eni ju burra
sot n' dardanė do tė bjen larmija
si ylberat pėrmbi gurra

edhe ju nuse e ju gra
gzohuni shtresa e ju fėmi
dilni yje pėr me pa
si shndritė qielli n' pamvarsi

dilni e vloni nė valė sherbeti
edhe shfaqne mallin tuaj
se mjaft djegė ju ka gyrbeti
n' mote e stinė tu u ndje i huaj

ah jehona le tė shkon si era
lugut t' kodrave n' deri n'london
edhe mbi dhe e vende tjera
mbi paris e washington

le ta din roma e athina
le ta din edhe berlini
se sot qeshin moti e stina
edhe zogjt mbi maja blini

qyqet ndalen e nuk vajtojnė
kur etnija mbarė vallzon
kahdo yjet do t 'kėndojnė
kosovė nana kur t' feston

do tė vijnė kahdo nė stoli
veshur fllanzat me shum ngjyra
asnji zog s' do tė rrin n 'kuvli
kur do i qeshė kosoves ftyra

E DO TE QESHIN SHTAT TUPANA
SHTAT PALė FYELL EDHE KAVALLE
E VIOLINė E DIELLI E HANA
E T' KOSVES GURė E ZALLE

edhe ata per t' cilen kan vdekė
dh e e drrasa kan me i shmangė
e asnji qyqe s' rrin stermekė
dhe e qiellė do tė bien me kangė

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 19:53   #312
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Nėse un

autori xhelal ferizi

nėse un mund u bėra e djersė refreni
u bėra urė lidhse dashurie
dhe u bėra shpirtė diell pėr depėrtim te biznesmeni
sa zhgėnjimisht u ndesha nė akull hije

nuk e besoja se aq i trashė ishte biznesmeni akull
qė asnji diell nuk ja shkrinė nji buzqeshje
nuk e besoja se ajo hije mė rrėzon diellin shakull
o zot akulli me diell me dalė fitimtarė nė ndeshje

un mendoja se me fuqinė e drites
ne errsiren e tyre vetėdijsisht do tė ndikoj
dhe nuk e dija fare se trashsia e asaj elites
secilin diell mund ta lidhte nė vargoj

dhe tash kur flas me yjet ata habiten
fare nuk mund ta pėrceptojnė kėt spjegim
ata e kishin kult diellin “qė e lshon driten
tash qajnė kur shohin kėt skenė me zhgėnjim

askush nuk besoj se ma i fortė ėsht akulli shpirtė
se dielli qellim'mirė qe don t ' ndriqoj errsiren
o zot a thua kult qenka akulli i ngrirtė
qė ngrinė permbi dhe idenė ma tė miren

un nuk besoj ma ne diell e nė rreze
se akulli qenka i tyre shpirtė kapaku
nė kėt botė do tė ngrijė deri sa tė ket breze
ky qenka shkaktarė se n' porgres nuk vlon gjaku

ky qenka pra ky akulli qenka shkak
qe nuk lulzon mirsija mbi dhe
akulli qenka shtresa e shpirtvegjelve nė gjak
ky qenka ai ftofsi qe ngrinė kombe e fe

ky qenka ai ftofsi qė ngrinė shum shqiptarė
qė nuk e len driiten me ndriqu n' thellsi
ky qenka ai i ftofti qe s' len aksionarė
asnji rreze dielli me ndriqim me e pi

ky s' len biznesmen e ndalė depėrtimin
seciles rreze i krijon shtresė akull
ky qenka ai n' shpirta qė e mbJellė mohimin
dhe qė i rrxon pėr dhe mirkuptimet shakull

un tash e kuptoj pse shpirti ftoftesi prodhon
e shqiptari me shqiptarė vesh nuk merret
se akulli ai i ftofti shpirtė demon
ne shum kend po trashet e nukdon te shterret

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 23:10   #313
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Pse ju te bijt ebijat e shqiptarit

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

Pse ju tė bijt e bijat e shqiptarit
pse rrini,vyshkė, e shkelė prej barbarit
pse nuk shkundeni,me,i tundė male e kodra
pse lejoni ata qe u perdorin si lodra
njizet miljon shqiptarė kudo nėpėr botė
e sot gjithkah shqipnija ,qerpikut i rrjedhė lot
ia mbysin kosoven,ia mbysin qamėrinė
e tallin iliriden,presheven me luginė
anamalin hotin,gruden me gusi
plaven,tivarin,pazarin e ri
tallen,deputetet,tallen gjithfar hora
rrin e vyshket n ,t, huaja,dhena diaspora
e gojen e mbyllė prore ah akademija
gjithkah ka hy parja e shkreta tradhtija
tash ka dal me kryq gjithkah artemija
sillet amerikes ,sillet nė senat
e kreh kahdo lirshėm at mjekerr tė gjatė
e shkojnė njeri pran, tjetrit qetnikt rend me rend
po ku jeni ju shqipe qė s, dukeni n, kuvend
a mos jeni vyshkė a mos jeni tha
a doni shqipninė me lanė n' grek e, shkja
e ju o shqiptarė ku rrini n' pėr botė
hypur mbrapsht mbi kalė hypur mbrapsht mbi rrotė
a thue s, mė, thoni mua q, paski kenė qfar fare
pse kshtu token tuaj e leni nė pazare
ku gjithkush me fe me llafe e me kryqe
don me e lanė shqipninė prap me kja si qyqe
ku i keni ato fjalė qė i patėt n' tubime
e ato lavdata me aq plot kumbime
e tash keni heshtė e m' jeni cucrrue
kur atdheu i juaj ,n' rrezik,me u praptue
se turr nė kambė jan que grek e shkja e shkinė
me na rrrxue pėr dhe me na hudhė n' greminė
e ju kahdo lirshėm jeni shtrue ,n shkujdesje
as s' po keni pikė e as s 'po keni presje
as kund ndoj stacion,pėr me e ndalė harbimin
jeni dehė n’ per lukse e harruat tubimin
dilni o te mjerė dilni o te gjorė
mėsues e,katundarė ,nxėnės e puntorė
student e ingjinjera e mjek e ushtarė
vazhdon
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 23:11   #314
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

polic minatorė e ju tjerė dijetarė
se nė ,uashington po shkojn tash shum skile
dilni o shqiptarė gjithkah n, pėr profile
atje po shkon greku rusi e,ukraini
edhe shkjau i shkines milo e vukashini
po shkon koshtunica e i far nikoliqi
gjithfar grek ,bullgari, e lloj lloj dobiqi
e po tregojnė rrena,bllofe,e kapalla
mite shkje’sh e sllav’sh e gjithfar lloj prralla
e tue diskreditue ah etninė shqiptare
n, kongres e n, senat pėr ne bėjnė pazare
e ju o te mjerė rrini e hani e pini
ju bjen letargjija ,e gjarpri zgjatė prej thini
afėr me ju therrė afėr me u helmu
kulqedrat hardhucat zhapijt jan bashku
e ju m, rrini t, mjerė m, rrini si haru
kan dalė gjithfar llojesh sekte radikale
jan que nė kambė kodra e jan que male
urale karpate, e , u, qu,ėsht himalaja
shangaj pekin edhe akullnaja
t, sibirit e tjera tė mėdha siperfaqe
ah token shqiptare si me e ba helaqe
plane kan bashku djaj priftri,e, popa
si me pre shqiprinė si me kputė me copa
si me hi nga brenda si me mashtrue botė
sllavo kinezisht pėr me e sjellė at rrotė
pėr me ia marrė diellit pamjen t ,perendimit
e me ja veshė qiellit hieroglifet t, krimit
ah shenjat kineze e ,at qirilicė
si me e, veshė europen n, shubarė e, n ,kapicė
e, me bashkue tjerė ah shum kundershtarė
me gjetė rraca t ,verdha e, tė tjerė kumarė
me prishė n, gurė e, dhe, trollin t’ ,lashtė shqiptarė
e ,ju gjithkah m, jeni rrini si haru
njeni rrin si guri e tjetri ėsht ba dru
pa pasė kund ndėr dej ndoj pikė gjak qe ecė
m, thuej shqiptarė i ,mjerė pse ti kshtu ke ngecė
a don me tu kthye tragjedi zezonė
a don gjith me mbetė lot i derdhur vonė
pse ju dorė e besė e pare nuk shtrini
qė t’ mos ju kjajė lugu qė t’ mos ju kjajė vrrini
se nė vrri e lugje e nė ato ato therra
nana e vasha e gra ranė nė dhunė nėn,derra
e ėsht ndje piskama e ėsht dridhė lugshtaja
atje jan gjveshė vashat e ėsht bė hataja
pse ju a menduet qe lufta ka mbarue
me nderhyrje t’ natos,ju ju kan mashtrue
tu u a rrehė at shpinė e me ndoj fjalė t,butė
ju lan n ,n konsesus me nji rezolutė
nė nji pa kjartsi nė nji kod tė ligė
zvarritė ,qe sa vite ,me tradhti e ,intrigė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-08, 23:14   #315
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,518
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

shkruar nga autori xhelal ferizi
e tash gati pėr ju hendekun e pusin
me nji dhelpri tjeter dojn me u dredh statusin
me ju lanė si varė, as gjall e as vdekė
nė pėr shekuj t, motit gjithmonė me u stermekė
pse ju mbshtjellni n, mjegull pse ju mbshtjellni n, hi
pse ju,n besė nuk lidhni ,pse rrini n, lavdi
gjoks tue rrahė e llafe tu u shitė njeri tjetrit
kur amriqt gėrmojnė,kur gėrmojnė lugetrit
token ua kan msy ,detin edhe ranen
me ua errsue diellin me ua errsu hanen
e ju m rrini kot nėpėr kafehane
kush tue luejt ndoj lojė,kush tue zjgidhė kollane
kush tue lidhė intrigen pėr ndoj pompė benzine
a s jeni tue pa, o, t, mjerė ,at shkja shkine
se ėsht que jovani se esht que ilija
ėsht ngritė koshtunica ka dalė artemija
se n, rrrezik o vllazen sot ėsht mbarė shqipnija
ngrihuni ne kėmbėte gjith pernjiheri
qam e lab ,malsorė kah jugu e kah veri
gjithkah jeni djem kah jeni shqiptarė
plavjan ulqinak shkup e kosovarė
tetovė e tivar preshevė me luginė
ah ti manastir e ti follorinė
dilni ju djem nanash e,dilni ju gra
dilni gjeraqina vasha e pa u nda
ndalne prap at grek ndalne prap at shkja
se jan ngritė gjithkah ,kah dielli po sillet
kob i ,zi ,e , gjak shqipnisė se q, po i,ndillet
jan ngritė pjella e territ jan ngritė pjejlla e dhunes
sa me ,zell t’lugatit keq i kan hy punes
me e perqa senatin me e,perqa kongresin
ofrojnė strategjinė ofrojnė interesin
kerkojnė gjtihkah botes qė shqiptartė tė vdesin
edhe shkojnė e rrejnė gjithkund n’ pėr qdo zyrė
si zanat qė e ka ai shkjau i pa,ftyr
se ,e ,ka gjet grekun ,qė t, njejt e, ka koken
ah me na e marr detin e me na e marrė token
vraponi te gjith vraponi o burra
kaloni shum male brigje gergje e currra
e kush t’ kaloj lumin kush t ‚kaloj mbi urė
merrni ndoj parollė merrni ndoj flamur
kush ma i parė kah toka e kush ma shkurt kah deti
dikush n, per rrafshina nė ara bereqeti
kush ma shkurt n ,per gjade e ,kush ndoj sokak
e ta mbrojmė etninė me fjalė e,me gjak
o sot o kurrė e jo me derdhė ma lot
e mos rrini vyshkun nėpėr skuta kot
se sot si kurrė ma parė i duheni dheut t, nanes
qohuni djemt e shqipes ju t’ bijtė e,dardanes
e dilni uashingtonit e senatit n, ballė
dridhni gurė e dhe dridhni tokė e zallė
vazhdime nga xhelal ferizi liriku


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.