Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-11-11, 13:28   #46
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
......siq ka fillu te flitet me te madhe per keto fenomene eshte e mundur qe edhe me heret do te dime diqka vendimtare per keto. Nuk kam lexu libra ne lidhje me UFO-te por kam pershtypjen qe, ose do te jene nje arme perfekte e jahudive, ose jane nje krijes tjeter nga diku tjeter por nuk dyshoi qe egzistoin.
Hajro,
pasi te kam lexuar ne dise shkrime, me ke lene pershtypjen e nje person mjaft korrekt. Prandaj edhe me shtyri te te pergjigjem.
Te gjitha gjerat fillojne nga zeroja.
Nuk mund te pohosh dicka pozitive apo negative, pohuese apo mohuese...qe nuk e njeh.
Tek atehere kur fillon te merresh me dicka, fillon te bindesh...
...e te besosh.
Edhe besimi ne ate fillon nga zeroja deri ne 100.
Prandaj je shprehur mire kur ke thene qe nuk ke lexuar rreth kesaj teme, prandaj edhe je ne medyshje. Kjo eshte rruge shume me e mire se te japesh vleresime per dicka qe nuk ia ke haberin.


Une me qellim i postova ca tituj librash, te cilat konsiderohen si me te saktat sa i perket kesaje lemie.
Vetem ai qe i ka lexuar ato mund te jape vleresime.
Askush tjeter. Ama askush. Sepse nuk kane vlere. Ose, kane ZERO vlere.


Hajt tung!
***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-11-11, 15:01   #47
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin
Hajro,
pasi te kam lexuar ne dise shkrime, me ke lene pershtypjen e nje person mjaft korrekt. Prandaj edhe me shtyri te te pergjigjem.
Te gjitha gjerat fillojne nga zeroja.
Nuk mund te pohosh dicka pozitive apo negative, pohuese apo mohuese...qe nuk e njeh.
Tek atehere kur fillon te merresh me dicka, fillon te bindesh...
...e te besosh.
Edhe besimi ne ate fillon nga zeroja deri ne 100.
Prandaj je shprehur mire kur ke thene qe nuk ke lexuar rreth kesaj teme, prandaj edhe je ne medyshje. Kjo eshte rruge shume me e mire se te japesh vleresime per dicka qe nuk ia ke haberin.


Une me qellim i postova ca tituj librash, te cilat konsiderohen si me te saktat sa i perket kesaje lemie.
Vetem ai qe i ka lexuar ato mund te jape vleresime.
Askush tjeter. Ama askush. Sepse nuk kane vlere. Ose, kane ZERO vlere.


Hajt tung!
***

.....ju falenderoi nga zemra per vlersimin, tani e di qe me beson kur them qe te njeitin mendim kame edhe per ju i nderuari 4peace.

....shpresoi qe do na sjellesh materiale interesante ne lidhje me temen,

Kalo bukur
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 15:38   #48
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
.....ju falenderoi nga zemra per vlersimin, tani e di qe me beson kur them qe te njeitin mendim kame edhe per ju i nderuari 4peace.

....shpresoi qe do na sjellesh materiale interesante ne lidhje me temen,

Kalo bukur
Gjithashtu, Hajro, gjithashtu...
Sa i perket asaj se a do te sjell a jo dicka interesante...
...mendoj se e bera nje pune mjaft te madhe: Ne vend qe njerezit te kerkojne materiale me vite, apo edhe me dakada te tera...
...ua solla referencat (librat qe duhet t'i lexojne) qe eshte shkurtim pune per disa vite/dekada...
...tash nevojiten ca jave apo muaj, nese dikush i (blene dhe) lexon ato...
...tek pastaj, ndoshta (po them "ndoshta") do te inkuadrohem ne debat...


Me t'mira
P.S.
Per shume gjera eshte me mire te heshtesh. Keshtu mendoj une. Prandaj edhe, ne te shumten e rasteve, (me mire po) heshti.
***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 15:52   #49
e-uritura
 
Avatari i e-uritura
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Postime: 1,893
e-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėme-uritura i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

UFO-tė, janė gjallesa nė njė tjetėr planet. Ato krijuan nje makineri, dhe e quajtėn NJERI. Erdhėn dhe e vendosėn nė planetin Tokė.

Nė fillim, siq e dijmė te gjithė, kjo makineria nuk ishte aq e pėrsosur. Njeriu ishte majmun. Edhe sot e ksaj dite, gjen majmunė nė formė tė njeriut.

Truri, ne ketė makinerinė, po vjen e po bėhet mė i pėrsosur.
Por, edhe UFO-tė bėjnė gabime ndonjėherė.
Gabimet kanė egzistuar dhe do tė egzistojnė gjithmonė.
Ata nė tė vėrtetė, e filluan kėtė projekt, por nuk e kishin idenė, se ku do tė arrinte Njeriu.

Shih, trupin e njeriut, sheh maqinerinė fantastike.
Shih gabimet, (sėmundjet trupore), ato duhet tė jenė gabime njerėzore, mė fal UFO-re.
Materialin tė cilin ata e pėrdorin, nuk mund tė jetė kvalitet. Kjo ėshtė e qėllimshme.

Ata, pra UFO-tė, krijuan jahudinė si trurin e botės. Pastaj shpikėn fetė, qė njerėzit tė mos dyshonin tek ta.

Kohėve tė fundit bota ka pėrparuar me hapa tė mėdhenjė, s`paku nė teknologji.
Kėtė gjė, UFO-tė nuk e dėshirojnė. Dhe mendjet e ndritura, me trurin 50% nė funksion, po i merr vdekja herėt. Rast; Steven Jobs.

Kthehem!
__________________
e-uritura Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-11, 17:23   #50
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Mbase s'po pranojne me komuniku me njerez, qito ufot, duhet me qene fort qenie inteligjente.
Hallall ju kofte.

"Deshmia ma e forte se jashte tokes ekzistojne qenie inteligjente, eshte se ata nuk kane tentuar te komunikojne me njerez", tha.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 09:54   #51
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Paska edhe keso njerzish
aty ku duhet te besojne
nuk e besojne ...
aty ku nuk i duhet besojnė

njeri po lindka edhe mbrapsht (pi komėve)
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 14:16   #52
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin
Gjithashtu, Hajro, gjithashtu...
Sa i perket asaj se a do te sjell a jo dicka interesante...
...mendoj se e bera nje pune mjaft te madhe: Ne vend qe njerezit te kerkojne materiale me vite, apo edhe me dakada te tera...
...ua solla referencat (librat qe duhet t'i lexojne) qe eshte shkurtim pune per disa vite/dekada...
...tash nevojiten ca jave apo muaj, nese dikush i (blene dhe) lexon ato...
...tek pastaj, ndoshta (po them "ndoshta") do te inkuadrohem ne debat...


Me t'mira
P.S.
Per shume gjera eshte me mire te heshtesh. Keshtu mendoj une. Prandaj edhe, ne te shumten e rasteve, (me mire po) heshti.
***
Sado qe shkenca te jet e manget, te jet injorante ne diturin maksimale te saj,.. te pretendosh qe egziston jeta mbi planetin Mars dhe Vener, te pretendosh qe i kemi vellezerit e hapesires qe duan te na ndihmojn, e qe nuk shohim kurfar shenje te ndihmes se tyre... jan thjesht hipoteza qe s'gjejn mbeshtetje askund ! Ke ber mir qe i ke postu ato libra, por a mund te bazohemi ne "mendimin" e nje njeriu, per t'afirmuar gjana qe shkenca refuzon ti konfirmon ? Apo thjesht duhet per nje moment te shendrrohemi ne njerez naiv, dhe t'besojm verberisht,.. t'ua hapim udhen ketyre vllaznive t'hapesires dhe ti shohim seri, se cfar po bejn apo me mir,.. te shohim se ku qenka e verteta ? Un s'po kuptoj dicka,... s'po e kuptoj kete lojen e B.C. ! Nese mendon qe egziston edhe nje fizik e nje natyre tjeter qe shkenca me injorancen e saj nuk e njeh, por qe Mt.. po e njifka, ateher pse nuk i ndihmoon shkences ? Cili eshte qellimi i fshehjes se tij ?

Tani, nese autori i ketyre librave vdes pasi eshte i shtyr ne moshe,.. cfar do te ndodhe ? A do ta kuptojm me ne fund se ato qe i pohon, jan thjesht mashtrime per qellime ekonomike, apo do t'na zbulohet e verteta, profecia e meditimit ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 22-11-11 nė 14:17
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 15:07   #53
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Sado qe shkenca te jet e manget, te jet injorante ne diturin maksimale te saj,.. te pretendosh qe egziston jeta mbi planetin Mars dhe Vener, te pretendosh qe i kemi vellezerit e hapesires qe duan te na ndihmojn, e qe nuk shohim kurfar shenje te ndihmes se tyre... jan thjesht hipoteza qe s'gjejn mbeshtetje askund ! Ke ber mir qe i ke postu ato libra, por a mund te bazohemi ne "mendimin" e nje njeriu, per t'afirmuar gjana qe shkenca refuzon ti konfirmon ? Apo thjesht duhet per nje moment te shendrrohemi ne njerez naiv, dhe t'besojm verberisht,.. t'ua hapim udhen ketyre vllaznive t'hapesires dhe ti shohim seri, se cfar po bejn apo me mir,.. te shohim se ku qenka e verteta ? Un s'po kuptoj dicka,... s'po e kuptoj kete lojen e B.C. ! Nese mendon qe egziston edhe nje fizik e nje natyre tjeter qe shkenca me injorancen e saj nuk e njeh, por qe Mt.. po e njifka, ateher pse nuk i ndihmoon shkences ? Cili eshte qellimi i fshehjes se tij ?

Tani, nese autori i ketyre librave vdes pasi eshte i shtyr ne moshe,.. cfar do te ndodhe ? A do ta kuptojm me ne fund se ato qe i pohon, jan thjesht mashtrime per qellime ekonomike, apo do t'na zbulohet e verteta, profecia e meditimit ?
O Makresh,
mos e merr aq per zemer kete.


Askush nuk eshte i detyruar t'i lexoje ato libra.
Aq me pak eshte i detyruar t'i besoje ato.


Te gjithe nga ne kemi lexuar artikuj mbi jashtetokesoret, kemi pare filma artistike, filma dokumentare...
Po e marrim se te gjitha keto jane njera pale
Librat qe i permenda, po e zeme, jane pala tjeter...
...me demek, duhet ta degjojme akuzen dhe mbrojtjen per te munde te vijme deri tek gjykimi i drejte....


...keshtuqe, vetem kur degjohen te gjitha palet mund te vleresojme per dicka, cfaredoqofte ai vleresim: pozitiv apo negativ, pohues apo mohues, mashtues apo i vertete, gjysme i vertete apo genjeshter, gjysme e pavertete apo i vertete... te gjitha opsionet jane te mundshme. Mvaret nga individi dhe nga shume faktore percjelles...
Vetem kur merresh me dicka mund te mesosh dicka...
Nese meson me "ka thene filani a fisteku", prandaj nuk e pranoj, hic s'me duket vleresim i drejte.
Kur merresh me dicka duhet te merresh drejtepersedrejti e jo cfare thone te tjeret rreth e perqark.
Te gjitha variantet tjera kane te bejne me botekuptime (te gabuara), paragjykime, vleresime te gabuara...


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 15:21   #54
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace Shiko postimin
O Makresh,
mos e merr aq per zemer kete.


Askush nuk eshte i detyruar t'i lexoje ato libra.
Aq me pak eshte i detyruar t'i besoje ato.


Te gjithe nga ne kemi lexuar artikuj mbi jashtetokesoret, kemi pare filma artistike, filma dokumentare...
Po e marrim se te gjitha keto jane njera pale
Librat qe i permenda, po e zeme, jane pala tjeter...
...me demek, duhet ta degjojme akuzen dhe mbrojtjen per te munde te vijme deri tek gjykimi i drejte....


...keshtuqe, vetem kur degjohen te gjitha palet mund te vleresojme per dicka, cfaredoqofte ai vleresim: pozitiv apo negativ, pohues apo mohues, mashtues apo i vertete, gjysme i vertete apo genjeshter, gjysme e pavertete apo i vertete... te gjitha opsionet jane te mundshme. Mvaret nga individi dhe nga shume faktore percjelles...
Vetem kur merresh me dicka mund te mesosh dicka...
Nese meson me "ka thene filani a fisteku", prandaj nuk e pranoj, hic s'me duket vleresim i drejte.
Kur merresh me dicka duhet te merresh drejtepersedrejti e jo cfare thone te tjeret rreth e perqark.
Te gjitha variantet tjera kane te bejne me botekuptime (te gabuara), paragjykime, vleresime te gabuara...


***
O 4peace, :)


Un tu drejtova ty, sikur t'ju isha drejtuar librave qe i ke lexuar.
Ato qe i thash, i thash sikur t'ju kisha degjuar, e pasi ju degjova (mesova dicka nga ato libra) dola ne nje perfundim me keto pyetje qe per mua perpos qe zbulojn se alienet qenkan vellezerit e tan, s'paska rrezik e s'paska dem nga ta,.. nuk japin kurfar rrugezgjidhje me ate qe pohojn ! Dhe t'me falesh, po t'thuash qe keto mi dikton dikush tjeter, nepermes sic e din,. nuk perben kurfar fakti sic i duam ne, njerezit e thjesht. Jemi larg energjis totale, dhe jemi edhe me larg rreth zberthimeve te sekreteve botrore.

Mos e merr si replik, merre si mospajtim (filozofi lol).

Edhe dicka.. jam kurioz se cfar do te ndodhe pas vdekjes se autorit ?
A do te shuhet kjo "e vertet" apo do t'na shpertheje ne sy ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-11, 15:56   #55
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
O 4peace, :)


Un tu drejtova ty, sikur t'ju isha drejtuar librave qe i ke lexuar.
Ato qe i thash, i thash sikur t'ju kisha degjuar, e pasi ju degjova (mesova dicka nga ato libra) dola ne nje perfundim me keto pyetje qe per mua perpos qe zbulojn se alienet qenkan vellezerit e tan, s'paska rrezik e s'paska dem nga ta,.. nuk japin kurfar rrugezgjidhje me ate qe pohojn ! Dhe t'me falesh, po t'thuash qe keto mi dikton dikush tjeter, nepermes sic e din,. nuk perben kurfar fakti sic i duam ne, njerezit e thjesht. Jemi larg energjis totale, dhe jemi edhe me larg rreth zberthimeve te sekreteve botrore.

Mos e merr si replik, merre si mospajtim (filozofi lol).

Edhe dicka.. jam kurioz se cfar do te ndodhe pas vdekjes se autorit ?
A do te shuhet kjo "e vertet" apo do t'na shpertheje ne sy ?
Ka dy autore ketu.
Njeri ka vdekur qyshmoti - George Adamski
Ka ndermejt tyre edhe autore tjere, nja dy italian, nese nuk gaboj...
asgje s'ndodhe pas vdekjes pos, nese ka qene rrene - harrohet shpejt. Nese ka qene e vertete mbijeton. Vepra i mire/drejte/vertete... nuk humb kurre. Rrena, nga ana tjeter, sic thot populli "i ka kembet e shkurtera".
Kjo qe permende ti ka te beje me Ministrine e Mbrotjes, gjegjesisht Seksionin per Mbrojtje Ajrore te Mbreterise se Bashkuar...
Ne baze te raportimeve te piloteve te aviacionit britanik, Ministria e Mbrojtjes se Britanise se Madhe (Mbreteria e Bashkuar, United Kingdom) ka dale me deklarete: "Jashtetokesoret nuk paraqesin rrezik per ne" (njerezit e tu Tokes).
Autori s'ka bere asgje pos qe e ka shfrytezuar te drejten e vet qytetare duke shkuar drejt e ne kete Ministri per t'i pyetur per kete deklarate. Nder pyetjet kryesore ka qene: "Si po e dini qe nuk jane te rrezikshem, ne njeren ane, kurse ne anen tjeter e mohoni ekzistecen e tyre"?
Pyetje me vend (apo po te duket ty se jo?)!
Pergjigja ka qene: .......heshtje.
Dhe ketu menjehere lind dyshimi.


Shkencetaret...


...jo qe e mohojne kete fakt, por edhe shume fakte tjera.
Keta, p.sh. thone se energia nukleare/atomike/berthamore eshte e parrezikshme, megjiethse mbetjet nga keto centrale i konsiderojne te rrezikshme...
Ndersa autori thot se jane pikerisht jashtetokesoret ata, te cilet, me teknologjine e tyre, punojne ne neutralizimin e me shume se 95% mbetjeve/mbeturinave radioaktive ne Toke...


Koha tregon cili po rrene:
shkencetaret apo autori.
Vetem nje gje u tregua me rastin e Japonise. Ekspertet gjermane qe kane pasur per detyre ta vleresojne ndikimin toksik/helmues te centraleve berthamore kishin qene te detyruar te bejne raportime te rrejshme, te paguar nga lobiistet e energjise atomike... Kjo i jep te drejte autorit qysh tash, megjithese libri eshte botuar para kesaj ngjarjeje...


Ishin vetem dy pika te vogla nga e gjithe storia...
***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-11, 22:07   #56
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: UFO-te..po- jo?

Kan than: "Runa zot prej ati qe e ka lexu vetem nje liber" rren koft :P nese e ka lexu nje liber te duhur,dhe e ka kutu mire...mjafton? ne krahasim me ata qe lexojn me dhjetra,te pa duhura,e as ato si kuptojne....prej qetyne runa zot
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-11, 22:37   #57
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

UFO-tė ekzistojnė, jo nė kuptimin si pjata fluturuese por do tė ishte marrėzi tė mendojmė se nė njė univers kaq tė madh jemi vetėm ne!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 21:52   #58
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Planetėt mė tė pėrshtatshėm pėr jashtėtokėsorėt!


WASHINGTON- Njė grup studiuesish nga Unisversiteti i Washingtonit kanė publikuar njė listė planetėsh, tė cilat sipas tyre kanė kushte tė mira qė favorizojnė jetesėn e jashtėtokėsorėve.

Pėr njė pėrfundim tė tillė shkecėtarėt kanė pregatitur dy sisteme vlerėsimi. Njėri ėshtė indeksi i ngjashmėrisė me Tokėn (ESI), ndėrkohė i dyti ėshtė indeksi i kushteve tė jetesės (PHI).

Indeksi ESI radhit planetėt sipas madhėsisė, dendėsisė dhe largėsisė nga ylli amė, ndėrsa indeksi PHI i pėrgjigjet pyetjeve, ēfarė ėshtė sipėrfaqja e planetit, a ka atmosferė dhe a ka fushė magnetike? Indeksi PHI merr parasysh edhe nėse nė kėta planetė ka lidhje organike dhe shkrirje tė rrjedhjeve tė pėrshtatshėm pėr reaksionet kimike qė kanė rėndėsi jetike.

“Me gjeneratėn e re tė teleskopėve dhe misionet qė po planifikohen, mund tė presim zbulimin edhe tė shumė egzoplaneteve tė tjerė. Atėherė do tė kemi nevojė pėr skemėn e klasifikimit qė tė mund tė pėrcaktojmė nėse botėt tjera kanė kushte tė ngjashme me ato tė tokės, pra, nėse atje mund tė zhvillohet jeta, ose nėse nė to ka forma jashtėtokėsore tė jetesės”,- sqaron Dr. Dirk Schulze-Makuch.

Studimi i botuar nė revistėn Astrobiology bėn me dije se Hėna dhe Saturni sipas shkencėtarėve amerikan janė planetėt mė tė pėrshatshėm pėr jashtėtokėsorėt.

10 planetėt sipas indeksit ESI
1. Toka - 1,00
2. Gliese 581g - 0,89
3. Gliese 581d - 0,74
4. Gliese 581c - 0,70
5. Marsi - 0,70
6. Merkuri - 0,60
7. HD 69830 d - 0,60
8. 55 Cnc c - 0,56
9. Hėna - 0,56
10. Gliese 581e - 0,53

10 planetėt sipas indeksit PHI
1. Titani - 0,64
2. Marsi - 0,59
3. Evropa - 0,49
4. Gliese 581g - 0,45
5. Gliese 581d - 0,43
6. Gliese 581c - 0,41
7. Jupiteri - 0,37
8. Saturn - 0,37
9. Venera - 0,37
10. Enkelad - 0,35
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-11, 14:29   #59
shef-qeti
 
Avatari i shef-qeti
 
Anėtarėsuar: 26-04-09
Postime: 49
shef-qeti i respektuarshef-qeti i respektuarshef-qeti i respektuarshef-qeti i respektuarshef-qeti i respektuarshef-qeti i respektuar
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alima Shiko postimin
...

Sa te ban shelnja rrushe , qatehere vijn ufot !


.

Hiq mos e prit shelnjen...se UFO-te veq jane ne mesin tone....i kemi 120 te tille ne kuvend, qe merren ma shume per problemet ne hava sesa ne toke....
shef-qeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-11, 20:05   #60
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: UFO-te..po- jo?

Ufot, 90 per qind e shfaqjeve jane fallso


Mijera shikime te ufove ne vit ne Itali, por 90 per qind te ketyre pamjeve jane false: “Objekte fluturues te paidentifikuar”, ne fakt shpesh nuk jane gje tjeter vecse, meteore, planete, ose objekte te bera nga qenia njerezore si eroplanet apo satelitet.

Keto jane te dhena te Qendres italiane te studimeve ufologjike ku te shtunen ne Torino, do te hape kongresin e saj.
“Ka njerez qe tregojne se kane darkuar me alienet, tregon Gian Paolo Garassino, president i Qendres, ata qe shkembjen feneret kinez me anije fluturuese. Edhe pse shumica e rasteve eshte krejtesisht e kuptueshme, ka disa qe mbeten te pazgjidhura”.
Arsyeja eshte e thjeshte; shpesh ufologet duhet te merren me sekrete ushtarake qe shpesh ruhen per vite.
Ne konferencen e Torinos nuk do te mungojne edhe takimet e vecanta, Paolo Toselli do te tregoje 15 pamjet me te cuditshme te bashkimit te italise (Unitą d’Italia), si pamja e nje “objekti ne forme disku, ne forme te pjatave te mbivendosura” ne afersi te selise presidenciale te Castel Porziano, ne Rome.
Ufo eshte raportuar nga shoferi i Antonio Segni, atehere kreu i shtetit, ne 1963, dhe angazhuar per shume vite ne sherbimet sekrete italiane.

Nje tjeter episod kurioz ndodhi me 27 nentor te vitit 1871 ne Rome, ate dite ingurohej Parlamenti i ri, dhe mbi kryeqytet ne drejtim te jugut, u shfaq nje objekt i ndritshem i paidentifikuar.
Ekspertet, ne ate kohe, e identifikuan me Venusin. Per kete, Osservatore Romano shkruan:”Parlamenti i ri lind nen mbikqyrjen e paganeve”.
Kongresi i Qendres italiane te studimeve ufologjike kthehet ne Torino, pas 25 vitesh, per te festuar 150 vjetorin e bashkimit te Italise. Pikerisht ne Torino, ne 1949 u krijua grupi i pare i ufologeve italiane, qe coi me 1965 ne krijimin e qendres se pare kombetare, nga e cila ne 1985 ne Torino, krijohet qendra aktuale.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.