Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-01-14, 16:33   #196
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme Interesante

"Phillip Morris" do tė prodhojė cigare mariuanė.


24.01.2014


Kompania "Phillip Morris" mė e madhe nė botė pėr prodhim tė cigareve paralajmėron se do t’i bashkohet fushatės pėr legalizim e mariuanės.

Ndėrkohė njofton se do tė fillojė nė vitin 2015 prodhimin e cigareve mariuhanė, tė cilat do tė prodhohen me emrin “Marlboro M”, dhe do tė kenė destinacion shtetet Colorado dhe Washington nė SHBA tė cilat legalizuan shitjen e mariuhanės.

Pas dhėnies sė kėsaj informate aksionet e "Phillip Morris" nė bursat e SHBA-sė kanė shėnuar rritje tė menjėhershme.

Serafin Norcik, zv.president i marketingut te "Phillip Morris" deklaron se kanė monitoruar tregun e mariuhanės pėr njė kohė tė gjatė. Ndėrsa pas legalizimit qė u bė nė Colorado dhe Washington, vendosėn tė fillojnė prodhimin e lloji tė ri tė cigareve.

Norcik shprehet se pėrfaqėsues tė kompanisė kanė kontakuar me fermerėt e mariuhanės nė Meksikė dhe Paraguay, shtete kėto tė cilat janė prodhueset mė tė mėdha tė mariuanės nė botė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-03-14, 18:26   #197
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme Interesante

Gjermant e budallaftViagra qė ta ēon qejfin pėr punė!
11.03.2014

Kur nuk keni mė forcė pėr tė punuar, mė mirė pini njė Viagra stimuluese e shpikur posaēėrisht pėr kėtė qėllim dhe do tė shihni sesi kjo pilulė magjike, do u kthejė energjitė e munguara.

Kjo ėshtė risia mė e fundit qė mbėrrin nga Gjermania, pėrmes servirjes sė njė pilule qė stimulon aktivitetin e tė punuarit, njėsoj si ai i aktivitetit fizik nga pilula e mėparshme me tė njėjtin emėr.

Dhe mesa raportojnė mediat e huaja, deri tani nė tregjet farmaceutike ka patur njė “boom” shitjesh.

E kjo, pasi e ashtuquajtura “Viagra e punės”, ėshtė njė lloj droge, ose njė koktej barnash nė ndihmė pėr tė gjetur pėrqendrimin dhe pėr tė punuar pėrtej fuqisė, transmeton noa.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-14, 17:35   #198
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme Interesante

Nė Viktoria, Australi, vetėm njė elektricist i licencuar mund tė ndėrrojė llambat.

Nė Viktoria, Australi, ėshtė e ndaluar tė veshėsh pantallona ngjyrė ciklamin e ndezur pas mesditės tė ditės sė diel.

Nė Angli, ėshtė e jashtėligjshme tė vdesėsh nė Dhomat e Parlamentit.

Nė Angli, ėshtė vepėr tradhtie tė ngjitėsh njė pullė poste tė monarkėve britanikė mbrapsht.

Nė Francė, ėshtė e ndaluar t’i vendosėsh njė derri emrin Napoleon.

Nėn Ligjin e vitit 2006, tė Skemave tė Shmangies sė Taksave nė Mbretėrinė e Bashkuar, ėshtė e paligjshme tė mos i thuash taksambledhėsit atė qė ti nuk do qė ai tė dijė, edhe pse nuk je i detyruar t’i thuash gjėrat qė s’e ke problem tė tregosh.

Nė Ohaio, kundėrshton ligjet e shtetit nėse deh njė peshk.

Anijet e Flotės Mbretėrore qė hyjnė nė Portin e Londrės, duhet tė sjellin njė fuēi me rum pėr Kryeoficerin e Kullės sė Londrės.

Nė Mbretėrinė e Bashkuar, njė grua shtatzėnė mund tė kryejė nevojat personale ku tė dojė, madje, nėse e kėrkon, edhe nė helmetėn e njė polici.

Nė Lancashire, asnjė personi nuk i lejohet, kur i kėrkohet tė ndalė nga oficeri i bregdetit, tė nxisė nė qen tė lehė.

Nė Majami, Florida, ėshtė e jashtėligjshme tė ecėsh me patina nė njė rajon policie.

Nė Indonezi, dėnimi pėr masturbimin ėshtė prerja e kokės.

Nė Mbretėrinė e Bashkuar, tė gjithė meshkujt mbi 14 vjeē duhet tė bėjnė praktikė dy orė hedhje shigjete nė ditė.

Nė Londėr, qytetarėve u lejohet tė kalojnė me tufėn e deleve nė Urėn e Londrės pa paguar asnjė tarifė; atyre u lejohet tė drejtojnė patat nė rrugėn Cheapside.

Nė San Salvador, shoferėt e dehur mund tė dėnohen me vdekje para skuadrės sė qitjes.

Nė Mbretėrinė e Bashkuar, njė mashkull qė duhet tė urinojė nė publik patjetėr mund ta bėjė nėse ėshtė i drejtuar nga rrota e prapme dhe e mban dorėn e djathtė tek automjeti.

Nė Ēester, banorėt e Uellsit ndalohen tė hyjnė nė njė qytet para lindjes dhe tė qėndrojnė pas perėndimit.

Nė qytetin e Jorkut, ėshtė e ligjshme tė vrasėsh njė skocez brenda mureve tė lashta tė qytetit, por vetėm nėse ai ka njė hark dhe shigjetė.

Nė Boulder, Kolorado, ėshtė e paligjshme tė vrasėsh njė zog brenda kufijve tė qytetit dhe gjithashtu tė “zotėrosh” njė kafshė. Banorėt e qytetit, nga ana ligjore, janė “kundėrshtues” tė kafshėve.

Nė Vermont, gratė duhet tė marrin njė leje tė shkruar nga burrat e tyre nėse duan tė vėnė dhėmbė tė rreme.

Nė Bahrain, njė doktor mashkull mund tė hetojė nė mėnyrė tė ligjshme gjenitalet e njė gruaje, por e ka tė ndaluar t’i shohė drejtpėrsėdrejti gjatė hetimit; ai mund tė shohė vetėm reflektimin nė pasqyrė.

Koka e ēdo balene tė ngordhur e gjetur nė bregdetin britanik ėshtė ligjėrisht pronė e Mbretit; bishti, i pėrket Mbretėreshės, nėse i duhen kockat pėr korsenė.

Nė Eureka, Nevada, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė burrat me mustaqe tė puthin gratė.

Nė Alexandria, Minesota, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė njė burrė, tė cilit i mban frymėmarrja erė hudhrash, qepėsh apo sardelesh, tė kryejė marrėdhėnie seksuale me gruan e tij.

Nė kontenė Logan, Kolorado, SHBA, ėshtė ende e paligjshme tė puthėsh njė grua nėse ajo ėshtė nė gjumė.

Nė Providence, Rhode Island, SHBA, ėshtė ende e jashtėligjshme qė tė zotėt e dyqaneve t’i shesin kolinos dhe furēė dhėmbėsh tė njėjtit klient tė dielave.

Nė Zion, Illinois, SHBA, ėshtė ende e paligjshme t’i ofrosh cigare kafshėve shtėpiake.

Nė St. Louis, Misuri, SHBA, ėshtė ende ilegale qė njė zjarrfikės tė shpėtojė gratė qė janė ende me kėmishė nate.

Nė Ames, Ioua, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė burrat tė pinė tre gllėnjka birre ndėrsa janė nė shtrat me bashkėshortet e tyre.

Nė Maryland, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė stacionet radiofonike tė luajnė kėngėn e Randy Newman “Short people”.

Nė Oklahoma, SHBA, ėshtė ende e paligjshme tė bėsh fytyra qesharake para qenit, njė krim qė mund tė rezultojė nė dėnim me burg.

Nė Uashington, SHBA, ėshtė ende njė krim tė pretendosh se ke prindėr tė pasur.

Nė Tremonton, Utah, SHBA, ėshtė ende njė krim qė njė grua tė ketė marrėdhėnie seksuale me njė burrė nė ambulancė. Ajo mund tė akuzohet pėr keqbėrje dhe mund t’i botohet emri nė gazetė

Nė Majami, Florida, SHBA, ėshtė ende e paligjshme pėr kėdo qė tė imitojė njė kafshė.

Nė Afganistan, milicia talebane i ndaloi gratė tė vishnin ēorape tė bardha, nė rast rreziku se mos meshkujve i dukeshin tėrheqėse. Policia gjithashtu urdhėroi qė dritaret tė lyheshin me tė zezė, nė mėnyrė qė tė mos shiheshin nga jashtė.

Nė Ioua, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme tė puthesh mė shumė se pesė minuta.

Nė International Falls, Minesota, SHBA, ėshtė kundėr ligjit qė njė qen tė ndjekė njė mace mbi njė shtyllė dhe tė zotėt e qenve mund tė gjobiten pėr kėtė.

Nė Louisiana, SHBA, nėse kafshon dikė me dhėmbė, kjo klasifikohet si “sulm i thjeshtė”, por nėse e kafshon dikė me protezat e dhėmbėve, atėherė konsiderohet si “sulm i rėndė”.

Nė Masaēusets, SHBA, ėshtė e paligjshme qė personat nė zi tė hanė mė shumė se tre sanduiēe nė zgjim.

Nė Chico, Kaliforni, SHBA, ligji thotė se kushdo qė detonon njė mekanizėm bėrthamor brenda kufijve tė qytetit do tė gjobitet me 500 dollarė.

Nė Liban, ēdo burrė mund tė kryejė marrėdhėnie seksuale me ēdo kafshė, pėr sa kohė qė ajo tė jetė femėr.

Nė Conorsville, Wisconsin, SHBA, ėshtė ende e paligjshme qė njė burrė tė hapė zjarr me armė ndėrsa kryen marrėdhėnie seksuale me gruan e tij.

Nė Oblong, Illinois, ėshtė e paligjshme tė kryesh marrėdhėnie seksual ndėrsa jeni pėr peshkim apo gjueti, ditėn e dasmės.

Nė Hastings, Nebraska, SHBA, ligji thotė se tė zotėt e hoteleve duhet t’i sigurojnė kėmisha nate tė bardha vizitorėve. Asnjė ēifti nuk i lejohet tė ketė marrėdhėnie seksuale nė hotel nėse nuk i kanė veshur kėto kėmisha tė pastra.

Nė Willowdale, Oregon, SHBA, asnjė burrė nuk mund tė thotė sharje ndėrsa kryen marrėdhėnie seksuale me gruan e tij.

Nė Kingsville, Teksas, SHBA, ėshtė e jashtėligjshme qė derrat tė kryejnė marrėdhėnie seksuale nė pronėn e aeroportit.

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kushdo pėr tė cilin zbulohej se ishte homoseksual nė ushtrinė franceze, ekzekutohej.

Me qindra vite mė parė nė Japoni, kushdo qė tundohej tė largohej nga vendi ekzekutohej.

Shteti i parė qė hoqi dėnimin me vdekje ishte Austria, nė vitin 1787.

Nė Wetaskiwin, Alberta, Kanada, nė vitin 1917, ishte e jashtėligjshme tė lidhje njė kalė mashkull pranė njė kali femėr.

Tė pėrtypėsh ēamēakėz ėshtė veprim i jashtėligjshėm nė Singapor.

Nė Burma, ėshtė e jashtėligjshme tė kesh internet. Nėse njė person zbulohet se posedon njė modem, burgoset.

Nė Bangladesh, ėshtė e jashtėligjshme pėr fėmijėt e shkollės qė tė kopjojnė nė njė provim. Madje dhe nxėnėsit mė tė rinj se 15 vjeē mund tė burgosen pėr kėtė.

Deri nė vitin 1984, belgėt duhet ta zgjidhnin emrin e fėmijėve nga njė listė me 1500 tė tillė, e mbushur qė nė kohėt e Napoleonit.

Nė Rumani, nė vitin 1935, Mickey Mouse u ndalua nga autoritetet, pasi ato mendonin se pamja e brejtėsit 3 metra tė lartė do tė tmerronte fėmijėt e vendit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-14, 18:24   #199
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lajme Interesante

http://www.zeri.info/artikulli/31428...in-e-saj-video
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-14, 16:11   #200
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme Interesante

Shoku i Arkanit qė u vra nė Bolivi


Nė Santa Cruz tė Bolivisė ėshtė vrarė njė ish pjesėtar i njėsitit famėkeq tė kriminelit tė luftės Zharko Razhnatoviq Arkan. Goran Popoviq, 39 vjeēar, u vra derisa po qėndronte nė njė internet kafe.
Mediat serbe kanė publikuar kėtė fotografi tė tij.
Nė Santa Cruz tė Bolivisė ėshtė vrarė njė ish pjesėtar i njėsitit famėkeq tė kriminelit tė luftės Zharko Razhnatoviq Arkan. Goran Popoviq 39 vjeēar u vra derisa po qėndronte nė njė internet kafe.

Ai u qėllua nga njė person i panjohur, me tre plumba, nė kokė dhe nė trup, i cili iku pastaj menjėherė.

Dyshohet se vrasėsi ishte njė ish-anėtar i "Beretave tė Kuqe", njėsit gjithashtu kriminal gjatė luftėrave nė ish Jugosllavi.

Vrasėsi i Popoviqit aktin brutal nė prezencė tė shumė njerėzve e krye nė bashkėpunim me njė person tjetėr, i cili po e priste jashtė me njė motoēikletė. Pas kryerjes sė aktit ata u zhdukėn me shpejtėsi nga vendi i ngjarjes, raportojnė mediat serbe, transmeton reporteri.net.

Likuidimi i Popoviqit dyshohet tė ketė lidhje me luftėn mes karteleve ballkanike tė drogės qė veprojmė pėrmes vendeve tė Amerikės Latine.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-15, 10:46   #201
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Lajme Interesante

24
Babė e bir zihen pėr pite!
23 Janar 2015 - 15:27 -
Njė mos marrėveshje familjare nė mes tė babait dhe djalit ka ndodhur tė enjten rreth orės 20:00 nė fshatin Bajgorė tė Mitrovicės, ndėrsa shkak i kėsaj mos marrėveshje ishte kulaēi i pites.

Burime tė kp-sė- thonė se pasi kishin shtruar sofrėn pėr tė ngrėnė darkė, babai nuk e kishte lejuar tė birin ta marrė kulaēin e pites, ndėrsa ky i fundit, nga mllefi kishte thirrur policinė.

Mėsohet se pėrveē konfliktit verbal, nuk ka pasur tė lėnduar.
Rastin e ka konfirmuar edhe zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin e Mitrovicės, Avni Zahit.

“Policia ėshtė pėrgjigjur nė njė thirrje rreth njė mos marrėveshje familjare qė ka ndodhur nė njėrin nga fshatrat mė tė largėta tė Mitrovicės, mirėpo problemi familjar nuk kishte elemente pėr tė iniciuar procedurė kundėrvajtėse ose penale”, ka thėnė Zahiti


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.