Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-10-12, 14:21   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Turqia sulmon SirinėAnkara, 04.10.2012

Turqia goditi me zjarr artilerie objektiva brenda Sirisė pak pasi konflikti nė vendin fqinj kapėrceu kufijtė, duke marrė 5 jetė njerėzish nė qytetin kufitar turk, Akcakale.

Dhjetė tė tjerė u plagosėn kur njė predhė mortaje ra mbi njė shtėpi banimi. Tre nga viktimat ishin fėmijė. Bashkė me ta nga shpėrthimi gjetėn vdekjen edhe e ėma dhe njė fqinje. Nė mesin e tė plagosurve, janė dhe dy efektivė policie.

Shumė shpejt pas ngjarjes sė rėndė, ushtria turke goditi shėnjestra siriane tė identifikuara nga radarėt nė afėrsi tė vijės kufitare. NATO deklaroi se do tė zhvillojė njė mbledhje urgjente lidhur me incidentin. Pas ngjarjes sė rėndė, ministri i Jashtėm turk Ahmet Davutoglu, kontaktoi me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban ki Moon, tė dėrguarin e paqes pėr Sirinė, Lakdar Brahimi dhe shefin e NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.

Ky i fundit deklaroi se dėnon me forcė indicentin dhe se po i ndjek me vėmendje dhe me shqetėsim tė madh zhvillimet nė rajon. Rasmusen nė mėnyrė tė vazhdueshme e ka pėrsėritur se NATO nuk ka ndėrmend tė ndėrhyjė ushtarakisht nė Siri, por ėshtė e gatshme tė mbrojė Turqinė nėse kjo do tė jetė e nevojshme.

Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Klinton shprehu nga ana tjetėr indinjatė pėr hapjen e zjarrit nga pėrtej kufirit, pėrcolli ngushėllimet e saj pėr 5 jetėt e humbura dhe e pėrshkroi gjendjen e krijuar si “shumė tė rrezikshme”.

Zjarri i artilerisė erdhi nga rajoni sirian Tel Abayad. Incidenti pėrshkallėzon akoma mė shumė marrėdhėniet edhe kėshtu tepėr tė tensionuara mes Ankarasė dhe Damaskut, dikur aleatė, por sot nė pozicione krejtėsisht tė ndryshme lidhur me konfliktin 18 mujor nė Siri.

Nė tė njėjtin qytet, u regjistrua njė episod i ngjashėm pak ditė mė parė, por nė atė rast nuk pati viktima. Banoret e Akcakale-s jetojnė nė frikė, thotė CNN-i turk.

Autoritetet lokale i bėnė thirrje qeverisė tė punojė pėr parandalimin e ngjarjeve tė tilla. “Muajin e kaluar ka patur disa shpėrthime, rrėfejnė ata. Ky ėshtė njė vend i vogėl, sa herė bie ndonjė bombė, e degjojmė tė gjithė. Jemi ngjitur me Sirinė e shumė tė prekshėm nga dhuna nė atė vend”.

Nė qytezėn, dikur tė qetė, prej dy javėsh shkollat janė mbyllur, ashtu si edhe rrugėt qė cojnė nė kufi. Vetėm dy vjet mė parė, marrėdhėniet mes Sirisė e Turqisė ishin mjaft tė ngrohta. Qytetarėt e tė dy vendeve fqinjė udhėtonin pa viza dhe tregtia ishte nė lulėzim. Relatat diplomatike u shkėputėn megjithatė vetėm disa muaj pas nisjes sė rebelimit nė Siri. Nė muajin mars, turqia mbylli ambasadėn e saj nė Damask dhe qeveria siriane e shpalli ambasadorin turk Omer Onhon, “persona non grata”.

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdoan vazhdimisht e ka denoncuar presidentin sirian Bashar al Assad duke kėrkuar publikisht largimin e tij nga posti pas akuzave se po masakron popullin e vet. Pėrgjigja e regjimit sirian ishte kundėrakuza se Ankaraja po furnizon rebelėt sirianė me armė e me para.

Turqia pėrpos tė tjerash, ėshtė duke strehuar edhe 93.000 refugjatė sirianė, ndėrsa llogaritet se edhe 40 apo 50.000 tė tjerė jetojnė nė kėtė vend jashtė kampeve tė krijuara pėr tė shpėrngulurit nga shteti fqinj.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 04-10-12 nė 14:24
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-10-12, 22:11   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

pakti natos qysh moti po e kerkon nji arsye per me granatue SIRIN e ksaj radhe SIRIA ka shkel ne EXPLOZIV E KA NGUC ALEATIN MA TE RENDSISHEM TE NATOS :GJERMANIA NE GJENDJE GADISHMERIE ME JA DERGUE DO TORRNADO
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-12, 23:45   #3
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

kėtu nuk po kuptoj temėn ...
pėr tu diskutuar , kėrkoj sė pari ku ėshtė gjetur artikulli '' Islam vs Muslim:''

Ndoshta mundet me qenė njė temė ngacmuese ''Islami po sulmon Muslimanin ''.
E pra ēfare ju duket interesante kėtu????

Amerika katolik Japonia katolik ,,, por ja fusi bombikėn nukleare .
nė ditė tė sodit qudirat po lindin.


Tema :
Turqia nuk ėshtė kundėr Sirisė , por kėtu ushtrohet njė lojė politike e ( dihet se gishti i kujt ėshtė) njekohsisht edhe une jam kunder regjimit Sirian .
__________________
pause

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 04-10-12 nė 23:45
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 05:48   #4
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

kėtu nuk po kuptoj temėn ...
pėr tu diskutuar , kėrkoj sė pari ku ėshtė gjetur artikulli '' Islam vs Muslim:''

Ndoshta mundet me qenė njė temė ngacmuese ''Islami po sulmon Muslimanin ''.
E pra ēfare ju duket interesante kėtu????

Amerika katolik Japonia katolik ,,, por ja fusi bombikėn nukleare .
nė ditė tė sodit qudirat po lindin.


Tema :
Turqia nuk ėshtė kundėr Sirisė , por kėtu ushtrohet njė lojė politike e ( dihet se gishti i kujt ėshtė) njekohsisht edhe une jam kunder regjimit Sirian .**********
**********
**********


premiumi, ndryshimi ėshtė se "muslimanėt" e Kosovės po ju thonė muslimanėve tė Turqis vėllezėr, poashtu muslimanėve tė Iranit, Irakut, Arabis, kudo nė botė qė ka musliman, ata po i thojnė njėri tjetrit vlla.

Nga kėtu vie edhe titulli i Temės.

Pėrkundėr, Amerika kurrė nuk i ka quajtur Japonezėt vėllezėr.

Dikur ishin kundėrshtarė, tash janė Aleat.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 05-10-12 nė 05:49
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 06:44   #5
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,482
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Kodra - Amerikanet nuk i kan quajtur vellezer japonezet sepse nuk kam te njejten ngjyre - dallojne shume, kurse ne aty afer jemi -
A bahet amerikani japonez !

Ani se e pata per me u zgju prej gjumi !

Selam
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 10:46   #6
debora
 
Anėtarėsuar: 24-09-12
Postime: 10
debora shumė i dashurdebora shumė i dashurdebora shumė i dashurdebora shumė i dashurdebora shumė i dashur
Gabim Re: Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

kėtu nuk po kuptoj temėn ...
pėr tu diskutuar , kėrkoj sė pari ku ėshtė gjetur artikulli '' Islam vs Muslim:''

Ndoshta mundet me qenė njė temė ngacmuese ''Islami po sulmon Muslimanin ''.
E pra ēfare ju duket interesante kėtu????

Amerika katolik Japonia katolik ,,, por ja fusi bombikėn nukleare .
nė ditė tė sodit qudirat po lindin.


Tema :
Turqia nuk ėshtė kundėr Sirisė , por kėtu ushtrohet njė lojė politike e ( dihet se gishti i kujt ėshtė) njekohsisht edhe une jam kunder regjimit Sirian .
Para te gjithave ,USA eshte shumice e krishtere protestante pastaj Japonia nuk eshte fare e krishtere e aq me pak katolike ,japnezet praktikojne religjionin e quajtur shinto!
debora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 11:54   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium Shiko postimin
Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

kėtu nuk po kuptoj temėn ...
pėr tu diskutuar , kėrkoj sė pari ku ėshtė gjetur artikulli '' Islam vs Muslim:''

Ndoshta mundet me qenė njė temė ngacmuese ''Islami po sulmon Muslimanin ''.
E pra ēfare ju duket interesante kėtu????

Amerika katolik Japonia katolik ,,, por ja fusi bombikėn nukleare .
nė ditė tė sodit qudirat po lindin.


Tema :
Turqia nuk ėshtė kundėr Sirisė , por kėtu ushtrohet njė lojė politike e ( dihet se gishti i kujt ėshtė) njekohsisht edhe une jam kunder regjimit Sirian .
Qka je ka e kundershton vetveten o premium?
1. Nihere spe kupton temen pastaj pe kupton qe qenka islami kunder muslimanit(islamit) ?

2. Japonia kurre su kan katolik e USA ma shume ka protestant sesa katolik! E di qe si kupton ti keto gjera se je verbuar me tjera gjera.

3. Turqia nuk koka kunder Sirise por eshte gisht i dikujt tjeter! I yti? Ti je kunder , vet ky fakt dmth muslimani kunder islamit!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 11:56   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Kodra - Amerikanet nuk i kan quajtur vellezer japonezet sepse nuk kam te njejten ngjyre - dallojne shume, kurse ne aty afer jemi -
A bahet amerikani japonez !

Ani se e pata per me u zgju prej gjumi !

Selam

Te me falesh shume Oqean, mos fole ne shumes, ndoshta ti je i afert (e nese je fol ne njejs te lutem) se une besa jo, sjam i afert em ata as me rrace e as me gjak e as me mendime!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 12:11   #9
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

qyre ku hine e ku dalin kta...

Turqia e paska sulmu Sirine si kunderpergjegje e sulmeve te Sirise nje dite me pare qe ndodhen ne nje fshat ne Turqi ku si pasoje vdiqen Nena me kater femije pike

Kryeresht space vazhdojme. Parlamenti turk e ka miratuar sulmin dhe ka paralajmruar sulme te reja ne qofte se provokimet e ushtrise se besharit nuk ndalen.
Interesant eshte te i presim reagimet e Damaskut, po ata vonohen ne reagime sepse duhet me prite se cka po ju thote ahmedin nexhati e ahmedini i shkret zguxon as me pordhe pa konfirmimin e putinit njejte sikurse ska guxu turqia me reagu pa ja bo me sy nato e natos per me bo me sy duhet telefaksi nga pentagoni me ia mri.
Qysh pi bjen kjo ne vija te trasha?
Putini e Obama jane jarana:)) gjithe kane qene edhe gjithe kane me qene njani e ban rezhine tjetri i percakton rolet sa pranvera arabe bohet e sa njeri tranohet kryesorja mu shite armatimi dhe mi zaptu trojet.

Qyrja titulin ja honkshin macat. Ani tha islami kunder muslimanit ...

Fjala pare e Zotit: LEXONI"
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 12:18   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
q
Interesant eshte te i presim reagimet e Damaskut, po ata vonohen ne reagime sepse duhet me prite se cka po ju thote ahmedin nexhati e ahmedini i shkret zguxon as me pordhe pa konfirmimin e putinit ,,,
Flm qe i vertetove (ndoshta edhe ma heret i ke thene keto por besom nuk me kan ra ne sy) fjalet e shumeshkruara nga shume anetare dhe te mohuara nga shume islamist: "Vendet islame babe e kan Rusin!"
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 05-10-12 nė 12:20
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 12:20   #11
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
qyre ku hine e ku dalin kta...

Turqia e paska sulmu Sirine si kunderpergjegje e sulmeve te Sirise nje dite me pare qe ndodhen ne nje fshat ne Turqi ku si pasoje vdiqen Nena me kater femije pike

Kryeresht space vazhdojme. Parlamenti turk e ka miratuar sulmin dhe ka paralajmruar sulme te reja ne qofte se provokimet e ushtrise se besharit nuk ndalen.
Interesant eshte te i presim reagimet e Damaskut, po ata vonohen ne reagime sepse duhet me prite se cka po ju thote ahmedin nexhati e ahmedini i shkret zguxon as me pordhe pa konfirmimin e putinit njejte sikurse ska guxu turqia me reagu pa ja bo me sy nato e natos per me bo me sy duhet telefaksi nga pentagoni me ia mri.
Qysh pi bjen kjo ne vija te trasha?
Putini e Obama jane jarana:)) gjithe kane qene edhe gjithe kane me qene njani e ban rezhine tjetri i percakton rolet sa pranvera arabe bohet e sa njeri tranohet kryesorja mu shite armatimi dhe mi zaptu trojet.

Qyrja titulin ja honkshin macat. Ani tha islami kunder muslimanit ...

Fjala pare e Zotit: LEXONI"
Cka ka lidhje obama putini maca??? Edhe ufot, edhe skrrajat nese kane ndikim, kjo nuk e ndrron faktin qe turqia (shtet laik, popull shumice musliman) po lufton kunder sirise (shtet islamik).

Tregom ti mu: nese este veq per shitjen e armeve, pse nuk po i fut ne lufte suedine me danimarken bre??? Pse gjithmone budallet per m'i mashtru po gjinden nga bota arabo-islame???
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 12:31   #12
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

zc qashtu oshte as qe e kam mohuar ndonjehere po si duket ti e ki ngatrru shume muslimanin me alewit/shijat. Irani vetem thirret vetem sa per kamofllazh si republike islamike e ne te vertete asgje ska te beje me islamin. Qeto mos e haro qe ata vetem pretendojne se jane musliman e ne te vertete sa ka ymer historija ata i luftojne muslimanet qe nje shekull e disa dekada sepse ende e kane ate inatin se si Pejgamberi a.s me nje ushtri simbolike ne numer e rezoje ate alamet perandorije persiane. Kta jane fundrrina beshar e hisbullah e ahmedin nexhat e rend... Keta dihet qe jane miqt te rusise boterishte ashtu sikurse Arabia Saudite dhe Turqia jane miq edhe me te mire te SHBA-ve. Po sa ja vlen kjo kur SHBA-te me Rusine jane vllezer (prapa skenes). Qaq pata e kjo pergjigje vlen edhe per bajlozken.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 15:16   #13
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,482
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Z..C... Ani se bahet mire, nuk eshte ketu ne pyetje feja, por ēeshtja e dominimit !
Nejse - Se turkut sherrin ia kemi pa, me mujte tash e ke te ne si dominant !
E per ata tjert, te lisht jan se edhe ata kishin ardhe me na u be 'vllezer" me iu bajte uje per hareme !!!!

Selam ...
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 15:16   #14
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

Sulmet e ndёrsjella Siri-Turqi, nuk mendoj tё kenё prapavi religjioze. Por problemi qёndron nё atё se komuniteti Kurd nё Siri (qё popullon vijen e kufirit Sirian me Turqinё) ka fituar njёlloj quazi-autonomie nё Siri pas shpёrthimit tё luftёs civile atje. Ndёrsa Turqia pёrpiqet qё tё rrёnoj kёtё lloj autonomie nё Siri, ashtu siq pёrpiqej tё shkatrronte popullin Kurd nё Irakun Verior para dy viteve, sepse ka frikё se organizatat politike (patriotike) Kurde nga Iraki, Siria, dhe Irani, do tё zbresin nё Turqi, dhe do kёrkojnё tё drejtat e tyre pёr vetvendosje brenda teritorit turk pёr bashkёkombasit e tyre qё popullojn Turqinё Jugore.

Por siq duket pёrpjekjet Turke janё tё kota, sepse komuniteti Kurd ka arritur tё bashkёrendisё pёrpjekjet e tyre politike pёr themelimin e njё shteti Kurd.

I’pёrshёndeti, Izraeliti!
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-12, 21:53   #15
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Islam vs Muslim: Turqia sulmon Sirinė

po kalxun tha vllau i HASHIMIT ,ERDOAN ju dha askerit nga nji dyner kebab bile edhe ka nji auron me vet e ju tha hygjym


Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:14.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.