Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-07-07, 16:58   #1
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Kodi Matematik i Kur'anit

Kodi Matematik i Kur’anit


Ndėr 10 vjeēarėt e fundit shumė dijetarė muslimanė janė ballafaquar me shkencėtarė perendimorė tė fushave tė ndryshme pėr t’u treguar se pėr zbulimet e tyre tė arritura edhe me mjete shumė tė sofistikuara tė kohės, Kur’ani ka folur hapur apo nė mėnyrė indirekte, para mė shumė se 1400 vjetėsh.
Kemi parė nė videokasetėn e transmetuar edhe nė TV tona, kur dijetari Z. Ez Zendan zhvillon debate me disa shkencėtarė tė njohur tė universiteteve prestigjoze amerikane, gjermane, japoneze etj. dhe mė nė fund kėta, pėrballė fakteve, pranojnė se Kur’ani s’mund tė jetė vepėr e njeriut; Ai, Kur’ani ėshtė shpallje nga Zoti.

S’ka rrugėdalje tjetėr pėr njerėzimin veēse tė pranojė atė qė pranuan ata shkencėtarė. Vėrtet Allahu i madhėruar i shpalli Muhammedit a.s. Kur’anin me dijen e Tij dhe i premtoi njerėzimit se gjatė zhvillimit tė tij, do tė vertetohet se Kur’ani ėshtė libėr i Zotit. Ja si thuhet nė Kur’an:

“ E ju gjithsesi, mė vonė do ta kuptoni vertetėsinė e Kur’anit” (Sad, 88)Dhe “ Ne do t’ua bėjmė atyre tė mundėshme qė tė shohin shenjat Tona nė horizonte dhe nė vetėn e tyre derisa t’u bėhet e qartė se Kur’ani ėshtė I vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmitar pėr ēdo gjė” (Fussilet, 53).

Edhe nė librin “Kur’ani mrekulli mė e pėrsosur”, autori Ahmet Didat, publikon e komenton disa rezultate shkencore tė Dr. Reshid Halifes. Nė pėrfundim tė librit, autori i lutet lexuesit qė “ tė popullarizojė kėtė mrekulli tė re tė Kur’anit”.
Kjo thirrje e autorit do tė ketė frymėzuar me siguri autorin Ahmet Kolgjini, i cili ka paraqitur disa rezultate nė librin “Kodi matematik i Kur’anit” dhe unė, mbasi kam shkruar njė artikull tė ngjashėm nė revistėn “Familja”, organ i shoqatės kulturore “Gruaja”, po pėrpiqem tė paraqes edhe kėtu, disa fakte mė interesante, qė me gjuhėn e matematikės, provohet se Kur’ani ėshtė njė mrekulli hyjnore.

Celėsi i mrekullisė gjendet nė ajetin e parė tė Kur'anit

Bismilahirr- Rrahmanirr- Rrahim

Arfet ( germat ), qė e formojnė ate, janė gjithsej 19 ( nė arabisht).

S’do tė ishte asgjė interesante deri kėtu, qė janė 19 germa nė kėtė ajet. Por, nė ajetin e fundit, I 30 -ti I sures “Al-Mud-dath-thir”, thuhet:

“ Mbi tė vigjėlon nėntėmbėdhjetėshi”.

Profeti Muhammed a.s. nuk ka sqaruar se kujt i referohet ky numėr, prandaj shumė komentues tė njohur tė Kur’anit, me kohė, kanė supozuar se numri 19 i referohet 19 ėngjujve qė do tė mbikqyrin njerėzit nė Xhehenem; disa tė tjerė thonin se numri 19 ka tė bėjė me aftėsinė e njeriut; disa tė tjerė thonin se numri 19 tregon shtyllat dhe urdhėresat e fesė islame.Me gjithate, ēdo komentues supozimin e vet e vazhdonte me fjalėt: “ por Allahu e di mė sė miri”.
Pikėrisht, kėtė e zbuloi Dr. Reshit Halifa : Nė Kur’an ėshtė pėrdorur sistemi matematikor me bazė numrin 19. Numri 19 ėshtė numėr pa pjestues ( pjestohet vetėm me 1 dhe me 19), ndryshe nga numri 18 qė ka pjestues 2, 3, 3, 9 apo 20 me pjestues 2, 4, 5, 10.

Le tė shohim disa fakte me tė vėrtetė interesante :

- Sureja e parė e shpallur “Al-Alak” pėrbėhet prej 19 ajetesh dhe ėshtė e vendosur nė Kur’an nė vendin e 19 nga fundi.

- Xhebraili herėn e parė qė u paraqit, shpalli vetėm pesė ajetet e para qė pėrbėhen prej 19 fjalėsh dhe kėto fjalė kanė 76 shkronja : 76 = 19 x 4.

- Nė herėn e dytė Xhebraili shpalli ajetet e para tė sures “Al-Kalem” qė pėrmbajnė 38 fjalė : 38 = 19 x 2.

- Herėn e tretė Xhebraili shpalli 10 ajetet e para “Al-Muz-zem-mil” qė pėrmbajnė 57 fjalė : 57 = 19 x 3.

- Nė herėn e katėrt Xhebraili shpalli 30 ajetet e para tė sures “Al-Mud-dath-thir” dhe ajeti I fundit ėshtė “Mbi tė vigjėlon 19-ta”

-Herėn e pestė Xhebraili shpalli shpalli suren e parė tė plotė “Al-Fatiha”, e cila fillon me deklarimin e parė tė Kur’anit “Bismilahirr-Rrahmanirr-Rrahim”, me 19 shkronja arabe. Kjo vulė gjendet nė tė gjitha suret, tė tilla ka 114 = 19 x 6.

- Vetė ky verset pėrbėhet gramatikisht nga katėr emra: Ism, Allah, Rrahman, Rrahim. Duke pėrdorur kompjuterin, ėshtė llogaritur se secila prej kėtyre fjalėve ėshtė pėrdorur njė numėr herėsh qė ėshtė i plotėpjestueshėm me numrin 19; kėshtu:
- Fjala “Ism” ėshtė pėrdorur nė Kur’an 19 herė.
- Fjala “ Allah” pėrmendet 2698 herė dhe 2698 = 19 x 142.
- Fjala “ Rrahman” pėrmendet 57 herė dhe 57 = 19 x 3.
- Fjala “Rrahim” pėrmendet 114 herė dhe 114 = 19 x 6.

Deri kėtu do tė ishte e mjaftueshme pėr shumė persona, madhėshtia e arritjes sė pėrdorimit tė njė numri pa pjestues dhe tė shumėfishave tė tij, gjatė shtjellimit tė ideve nė njė libėr jo matematik. Por, le ta shohim mė poshtė, ky ishte vetėm fillimi.
Kur’ani ėshtė i vetėm libėr nė botė qė ka nė krye tė disa sureve disa “iniciale” ose “ shkronja tė shifruara”, tė cilat quhen arabisht Mukatta-at ( shkurtesa). Kėto duket sikur nuk kanė kuptim.Nga 28 shkronjat e alfabetit arab, gjysma e tyre 14, gjenden nė kėto iniciale. Me to janė formuar vetėm disa nga kombinimet e mundėshme dhe pikėrisht 14 tė tillė: 3 njėshe ( Kaf. Nun, Sad), 4 dyshe ( Ta Ha; Ja Sin; Ta Sin; Ha Mim), 4 treshe (Elif Lam Mim; Elif Lam Ra; Ta Sin Mim; Ajn Sin Kaf), 2 katėrshe ( Elif Lam Mim Ra; Elif Lam Mim Sad) dhe 1 pesėshe ( Kaf Ha Ja Ajn Sad).

Inicialet e treguara janė pėrdorur nė krye te 29 sureve, atėherė, duke mbledhur 14 germat + 14 inicialet + 29 suret = 57 dhe 57 = 19 x 3.

Duke pėrdorur kompjuterin, ėshtė konstatuar se ēdonjėri inicial pėrmbahet njė numėr herėsh qė ėshtė I plotėpjestueshėm me 19.Le t’i shohim me redhė:

- Inicialia Kaf. Gjendet nė krye te sureve 42 dhe 50. Nė suren 42 ajo gjendet 57 herė dhe
57 = 19 x 3. Edhe nė suren 50 ajo shfaqet 57 herė, dhe 57 = 19 x 3.

- Inicialia Nun. Gjendet nė krye tė sures 68 dhe shfaqet aty 133 herė dhe 133 = 19 x 7.

- Inicialia Sad. Me tė fillojnė suret 7, 19 dhe 38 dhe shfaqet nė to 152 herė dhe 152 = 19 x 8.

- Inicialia e dyfishtė Ta Ha. Me to fillon sureja 20. Shkronja Ha pėrdoret 314 herė, ndėrsa shkronja Ta pėrdoret 28 herė. Vėrehet se kėto dy shkronja pėrdoren pra,
314 + 28 = 342 herė dhe 342 = 19 x 18.

- Inicialia e dyfishtė Ja Sin. Me to fillon sureja 36. Shkronja Ja pėrdoret 237 herė, ndėrsa shkronja Sin pėrdoret 48 herė, pra tė dyja shfaqen 237 + 48 = 285 herė dhe
285 = 19 x 15.

- Inicialia e dyfishtė Ha Mim. Me to fillojnė suret 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46. Shkronja Ha pėrdoret 304 herė, kurse shkronja Mim 1862 herė. Shuma 304 + 1862 = 2116 dhe
2116 = 19 x 114.

- Inicialia e dyfishtė Ta Sin. Nė suret qė i pėrmban cilindo nga kėta shkronja si iniciale (suret 20, 26, 27, 28 36, 42) kėto shkronja shfaqen 494 herė dhe 494 = 19 x 26.
- Inicialia e trefishtė Ta Sin Mim. Nė suret ku pėrdoren kėto shkronja si iniciale, ato shfaqen 1444 herė dhe 1444 = 19 x 76.

- Inicialia e trefishtė Elif Lam Mim. Kėto shkronja, nė suret 2, 3, 7, 13, 29, 30, 31, 32 pėrdoren 26676 herė dhe 26676 = 19 x 1404.

- Inicialia e trefishtė Elif Lam Ra. Kėto shkronja, nė suret 10, 11, 13, 14, 15 pėrdoren si iniciale dhe shfaqen ndėr to 9709 herė dhe 9709 = 19 x 511.

- Inicialia e trefishtė Ajn Sin Kaf. Kėto shkronja nė suret e pėrdorura si iniciale ( 26, 27, 28, 36, 42, 50 ) shfaqen 722 herė dhe 722 = 19 x 38.

- Inicialia e katėrfishtė Elif Lam Mim Sad. Kėto shkronja nė suret e pėrdorura si iniciale shfaqen 38114 herė dhe 38114 = 19 x 2006.

- Inicialia e katerfishtė Elif Lam Mim Ra. Me te fillon sureja 13 dhe aty shkronjat pėrbėrėse shfaqen 1501 herė dhe 1501 = 19 x 79.

- Inicialia e pesėfishtė Kaf Ha Ja Ajn Sad. Me te fillon sureja 19 dhe aty shkronjat pėrbėrėse shfaqen 798 dhe 798 = 19 x 42.

Me anėn e kompjuterit ėshtė treguar se shumėfish tė numrit 19 janė edhe tregues tė tjerė brenda ketyre inicialeve tė marra mė sipėr. Mė pas ėshtė llogaritur se:
shkronja Elif pėrdoret 17499 herė dhe 17499 = 19 x 921;
shkronja Lam pėrdoret 11780 herė dhe 11780 = 19 x 620;
shkronja Mim pėrdoret 8683 herė dhe 8683 = 19 x 457; etj.

Gjithashtu, me anėn e kompjuterit ėshtė konstatuar se numrat ( p.sh. kemi krijuar 7 qiej,etj) pėrmenden 285 herė dhe 285 = 19 x 15. Bile, nė qoftė se i mbledhim tė 285 numrat sipas vlerės sė tyre numerike merret shuma 174591 = 19 x 9189. Ka raste qė i njėjti numėr pėrsėritet disa herė. Nėqoftė se kėta i marrim vetėm nga njė herė, merret shuma 162146 dhe 162146 = 19 x 8534.
Dhe me kėto tė dhėna tė marra me kompjuter, mund tė vazhdohet akoma mė gjatė.


valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-07-07, 17:01   #2
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Kush vallė mund tė krijojė njė mrekulli tė tillė ?

Me anėn e kompjuterit u muarr edhe pėrgjigja e pyetjes : Cfarė mundėsishė ka tė shkruhet njė libėr i tillė, qė pėrmban sistemin matematikor me bazė 19, me lidhjet dhe kombinimet konkrete dhe qė kjo tė jetė rastėsisht. Pėrgjigja qe:
Mundėsia qė kjo tė ndodhė rastėsisht ėshtė 1 me 626 septilion dhe 1 septilion = 10000... 0 ka 42 zero.
Bile, kjo mundėsi qė konsiderohet nga ēdo shkencė e pamundur, vjen gjithėnjė duke u zvogėluar sepse gjithnjė e mė shumė zbulohen argumente tė reja me po kėtė bazė. E kush pėrveē Allahut, mund tė jetė autor i kėtyre mrekullive ?

“Thuaj: “Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit me xhinėt pėr tė sjellė njė Kur’an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin njė si ky, sado qė do ta ndihmonin njėri tjetrin” ( 17 : 88).

Pastaj, a mendojmė se po tė kishte humbur gjatė 14 shekujve njė sure do tė kishim 113 tė tilla, shifėr kjo qė nuk plotėpjestohet me 19. Jo njė sure, po edhe sikur njė inicial tė hiqej, tė shtohej apo tė ndryshohej, do tė prishej pjestueshmėria me 19. Pra, do tė shkatėrrohej sistemi matematikor i pėrdorur. Por, edhe kjo ka pėrgjigjen e vet:

“Ne me Madhėrinė tonė e shpallėm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė Tij” (15: 9).
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-07, 18:09   #3
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Mrekulli Matematikore Nė Kur'an

Mrekulli Matematikore Nė Kur'an


Pėrveē mrekullive qė cituam deri tani, Kurani pėrmban edhe njė sėrė mrekullish matematikore. Njė shembull konkret i kėtyre mrekullive ėshtė numri i pėrbashkėt qė del nga pėrsėritja e disa fjalėve tė caktuara. Kėto fjalė, tė cilat kanė lidhje me njėra-tjetrėn, pėrsėriten me tė njėjtin numėr nė mėnyrė tė habitshme. Mė poshtė janė pėrmendur kėto fjalė si dhe numrat e pėrsėritur nė Kuran:
Shprehja “shtatė qiej” pėrsėritet shtatė herė nė Kuran. Gjithashtu, edheshprehja “krijimi i qiejve” pėrsėritet shtatė herė nė Kuran.

Shtatė qiej 7 herė
Krijimi i qiejve 7 herė

Fjala “ditė”, nė numrin njėjės, pėrsėritet 365 herė. Po kjo fjalė, nė numrin shumės, pėrsėritet 30 herė. Ndėrsa fjala “hėnė”, pėrsėritet 12 herė nė Kuran. Nuk duhet tė harrojmė se lėvizja e hėnės ėshtė baza e kalendarit hėnor, i cili, ashtu si dhe kalendari diellor, ka 12 muaj.

Ditė 365 herė
Ditėt 30 herė
Hėna 12 herė


Fjala “tradhėti” dhe fjala “i keq” pėrsėriten nga 16 herė nė Kuran.
Fjalėt “bimė” dhe pemė” pėrsėriten nga 26 herė nė Kuran.

I tradhėti 16 herė
I keq 16 herė

Bimė 26 herė
Pemė 26 herė


Fjala “dėnim” pėrsėritet 117 herė nė Kuran, ndėrsa fjala “falje”, e cila ėshtė njė nga bazat themelore tė Kuranit, pėrsėritet dy herė mė tepėr, pra 234 herė.

Dėnim 117 herė
Falje 2 x 117 = 234

Fjala“thuaj” ėshtė pėrmendur nga 332 herė. Po aq herė ėshtė pėrmendur edhe fjala “thanė”.

Thuaj 332 herė
Thanė 332 herė

Fjalėt “Dunķa” (jeta e kėsaj bote) dhe “Ahiret” (jeta e botės tjetėr) janė pėrmendur nga 115 herė secila.

Fjalėt “shejtan” dhe “ėngjėll” pėrsėriten nga 88 herė nė Kuran.

Fjala “besim” dhe fjala “mosbesim” pėrsėriten nga 25 herė nė Kuran.

Fjala “zekat” pėrsėritet 32 herė. Edhe fjala “begati” pėrsėritet 32 herė nė Kuran. Zekati ėshtė nje “taksė” vjetore, e cila ėshtė e barabartė me 2,5 % tė pasurisė, dhe jepet nga tė pasurit pėr tė varfrit. Nė shumė ajete kuranore dhe fjalė tė Profetit pėrmendet se Zekati ėshtė pastrim dhe begati pėr pasurinė e njeriut.

Fjala “tė mirėt” pėrsėritet 6 herė, ndėrsa fjala “tė kėqinjtė “ pėrsėritet dy herė mė pak, pra 3 herė.

Fjalėt “verė-ngrohtė” dhe “dimėr-ftohtė” pėrsėriten nga 5 herė nė Kuran.

Gjithashtu edhe fjalėt “verė” (pije alkoolike) dhe “dehje” pėrsėriten nga 6 herė nė Kuran.

Fjala “pasuri” pėrsėritet 26 herė, ndėrsa fjala “varfėri” pėrsėritet dy herė mė pak, pra 13 herė.

Nė shumė ajete kuranore janė pėrmendur edhe fazat e krijimit tė njeriut.Pėr kėtė le tė marrim pėr shembull ajetin kuranor tė mėposhtėm:
“Ne e kemi krijuar njeriun nga toka. Pataj e bėmė pikė (nutfetun) nė njė vend tė sigurtė (nė mitrėn e nėnės). Pastaj e shndėrruam pikėn nė alek, pastaj alekun e shndėrruam nė copė mishi (mudga) pastaj kėtė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, pastaj eshtrave u veshėm mishin, pastaj e bėmė njeriun krijesė tjetėr (me shpirt). I lartė ėshtė Allahu, Krijuesi mė i mirė.” (El-Mu’minun: 10-14)

Pra fazat e krijimit janė: tokė, pikė (farė), diēka e varur, copė mishi, eshtra dhe mish. Po tė bėjmė njė mbledhje tė shumės sė pėrgjithshme tė pėrmendjes sė kėtyre fazave, pėrftojmė numrin 65. Po kaq herė ėshtė pėrmendur edhe fjala “njeri"

Njeriu 65

Toka Turab 17
Pikė Nutfetun 12
Copė mishi Alek 6
Eshtra Mudga 3
Diēka e varur Idham 15
Mishi Lahm 12

Shuma 65


Besoj se askush nuk mund tė thojė se ėshtė rastėsi.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.