Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 17-10-07, 22:09   #1
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vetėdija, njohja, dija dhe pėrvoja.

Vetėdija si nocion ėshtė njė cėshtje qė trajtohet jo vetėm nga filozofia, por dhe nga psikologjia, psikiatria, mjekėsia, drejtėsia, religjioni etj ....Ekzistonė shumė pikėpamje tė ndryshme dhe kundėrthėnshme lidhur me pėrkufizimin e vetėdijės

Vetėdija ėshtė njė cilėsi tipike e njeriut ; vetėm njeriu ka vetėdije dhe mund tė jetė i vetėdijshėm.
VETĖDIJA- ėshtė aftėsi specifike e njeriut, nė saje tė sė cilės njeriu njef gjėsendet dhe dukuritė e jashtme qofshin ato natyrore apo shoqėrore... Mėson pėr to dhe merr njė qėndrim tė caktuarė pėr to.
VETĖDIJA- poashtu ėshtė njė pasqyrė apo njė imazh e njeriut pėr botėn e jashtme dhe pėr vetveten e vet dhe botėn e tij tė brendshme

Vetėdija ėshtė e lidhur ngusht me diturinė, por vetė nuk ėshtė dituri apo dije
Vetėdija ėshtė kategori-PSIKOLOGJIKE, kurse
Dituria kategori-GNOSEOLOGJIKE – dmth (kategori qė ka tė bėjė me njohjen- e gjėsendeve, dukurive, proceseve)

DITURIA-ėshtė njohje e vėrtetė , (njė tėrėsi e g jykimeve tė vėrteta), ndėrsa
VETĖDIJA- si kategori psikologjike nuk ėshtė e thėnė tė pėrmbajė nė vete vetėm koncepte, pohime, pėrftyrime tė vėrteta .

Ndryshe nga dituria , vetėdija –mund tė pėrmbajė nė vete dhe zakonisht pėrmban edhe gjykime e pikėpamje tė cilat nuk kanė mbėshtetje reale –argumentuese- dhe nuk janė tė vėrteta
Psh: mitologjia ėshtė njė vetėdije , por thėniet e saj nuk janė tė vėrteta an ipse nuk janė edhe pa kurrfarė "logjike" e domethėnie.
Pokėshtu qėndron fakti me religjionin – atė pjestarėt e njė feje e konsiderojnė tė vėrtetė, ndėrsa pjesėtarėt e fesė tjetėr nuk e konsiderojnė tė tillė
Megjithatė, edhe miti , edhe feja , edhe ideologjia etj, paraqesin forma tė ndryshme tė vetėdijės.

Dallimi midis vetėdijės , nė njėrėn anė, dhe diturisė nė anėn tjetėr mund tė ilustrohet edhe me kėtė shembull: na dhemb koka dhe pėr kėtė jemi tė vetėdijshėm , por nuk e dimė pse na dhemb ajo… Ne jemi tė sėmurė dhe pėr kėtė jemi tė vetėdijshėm, por nuk dimė pėr ēfarė sėmundje ėshtė fjala etj.

VETĖDJA KA LIDHJE TĖ NGUSHTĖ ME TĖ NJOHURIT …PĖR MĖ TEPĖR VETĖDIJA ĖSHTĖ KUSHT PARAPRAK DHE I DOMOSDOSHĖM QĖ TĖ MUND TĖ NJOHIM… NUK MUND TĖ KETĖ NJOHJE PA VETĖDIJE , POR MUND TĖ KETĖ VETĖDIJE PA NJOHJE
Janė tė gabueshme ato pikėpamje, tė cilat vetėdijėn e pėrkufizojnė si dituri, dije teori etj.

Vetėdija e njeriut, sikurse edhe vet njeriu – ėshtė product historik e shoqėrorė …

Vetėdija ėshtė e lidhur nė mėnyrė tė pandashme me jetėn shoqėrore tė njeriut, tė kohės dhe bashkėsisė shoqėrore ( nuk mund tė ekzistoj vetėdija e njeriut jashtė dhe pavarėsisht nga jeta shoq.).

Prandaj vetėdija ėshtė zhvilluar nėn ndikimin e jetės sė shoqėrisė sė caktuar.
Cfarė ėshtė shoqėria e tillė ėshtė edhe vetėdija shoqėrore .( format mė tė njohura tė vetėdijės shoqėrore janė filozofia, religjioni, morali, arti, politika etj).
Vetėdija – ka edhe bazė materiale dhe fiziologjke…Shikuar nga ky aspect , vetėdija ėshtė product i trurit dhe SNQ – si pjesė e materies, e cila ka arritur shkallėn mė tė lartė tė zhvillimit dhe strukturimit funksional tė saj ...


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 20-11-07 nė 21:54
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.