Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
Emri
Fjalėkalimi
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis .... 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 15-04-12, 11:21   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Paēavura e UEFA-se pengon futbollin kosovar

FIFA qorton UEFA-n pėr Kosovėn
FIFA duket tė jetė e brengosur me ēėshtjen e Kosovės. Madje, sekretari i pėrgjithshėm i Federatės Ndėrkombėtare tė Futbollit, Jerome Valcke, ka kėrkuar informata nga kolegėt e tij tė UEFA-s se pse kėta tė fundit kanė qėndrim aq tė ngurtė dhe aq tė prerė ndaj futbollit kosovar. Zyrtari i lartė i FIFA-s po ashtu ka kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e futbollit nė kontinentin e vjetėr qė ta gjejnė njė zgjidhje pėr Kosovėn.
Federata Ndėrkombėtare e Futbollit (FIFA) ka nisur ta qortojė Federatėn Evropiane tė Futbollit (UEFA) pėr qėndrimin e ashpėr dhe negativ qė po e shfaq ndaj Kosovės.
Drejtuesit e futbollit ndėrkombėtar e kanė autorizuar 2-3 herė shtėpinė e futbollit evropian qė ta shqyrtojė rastin e Kosovės, por qė kjo e fundit as qė ka dashur tė dėgjojė pėr njė gjė tė tillė.
Kėrkesa e fundit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK) ishte qė FIFA dhe UEFA ta lejojnė pėrfaqėsuesen e Kosovės tė zhvillojė ndeshje miqėsore, por kjo kėrkesė ėshtė endur herė tek FIFA e herė tek UEFA, duke mbetur nė fund vetėm njė ide deri tash e parealizueshme.
Sekretari gjeneral i FIFA-s, Jerome Valcke, ka kėrkuar informata nga kolegėt e tij qė e pėrfaqėsojnė futbollin nė kontinentin e vjetėr rreth qėndrimit tė prerė ndaj futbollit kosovar, i cili vazhdon tė mbetet i izoluar pėr shumė vite.
“Edhe FIFA ka filluar tė brengoset pėr rastin e Kosovėn. Madje, sipas informatave qė kemi, sekretari gjeneral i FIFA-s, Vackle, ka kėrkuar shpjegim nga UEFA se pse e mban njė qėndrim kaq tė ngurtė karshi Kosovės. Ai po ashtu ua ka pėrkujtuar kolegėve nga UEFA qė ta gjejnė njė zgjidhje pėr Kosovėn”, tha Eroll Salihu, sekretar i pėrgjithshėm i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK).
Ky i fundit, javė mė parė e kishte kritikuar direkt presidentin e UEFA-s, Michel Platini, pėr mbajtjen ‘peng’ tė futbollit kosovar. Ai e ka fajėsuar direkt presidentin e UEFA-s, Michel Platini, pėr tė cilin thotė se ėshtė fajtori kryesor qė shtėpia e futbollit evropian e injoron vazhdimisht Kosovėn. Ai ka kėrkuar mbėshtetje mė tė madhe edhe nga institucionet e Kosovės.
“Ne nuk i kemi ende tė qarta arsyet e vėrteta tė injorimit qė po na bėn Platini. Siē duket, pėr arsye personale po e dėmton ndihmėn qė e ka dhėnė Franca pėr Kosovėn. Nuk e dimė pėrse ėshtė aq kėmbėngulės dhe pse e shtyp ēdo iniciativė qė e marrim. Do t’i pėrdorim tė gjitha opsionet, duhet bėrė presion edhe shtetit francez nga ambasadori ynė. Edhe Qeveria dhe Ministria duhet tė bėjnė mė shumė, sepse ne nuk kemi shumė fuqi. Platini ėshtė ēelėsi kryesor”, thoshte Salihu javė mė parė.
FIFA dhe UEFA i kanė injoruar gjithnjė kėrkesat e FFK-sė, duke e hequr pėrgjegjėsinė nga vetja dhe duke ia gjuajtur ‘topin’ njėra-tjetrės. Ndėrsa, kėto kėrkesa mė pas refuzoheshin ose shtyheshin pėr mė vonė. Mirėpo, shenja e fundit e dhėnė nga ana e Valcke i bėn mė optimistė drejtuesit e FFK-sė qė mė nė fund tė fitojė drejtėsia.
__________________________________________________ _
Ky fare majmuni, franko-italiani, platini, analfabet i prapambetur,i ka marre goxho do pare nga servia me kusht qe te pengoje antaresimin e futbollit kosovar ne UEFA.E ka te njejtin rol me nje majmun tjeter, francez edhe ky, qe drejton misionin "e drejtesise" eulesh ne shtetin e Kosoves.
PS. Kreret e futbollit kosovar nuk duhet t'i drejtohen me shkrim majmunit francez sepse ai eshte fare analfabet; madje edhe gjuhen frenge e flet keq e me veshtiresi.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.