Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-03-06, 20:32   #16
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim E Selamu Alejkum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eleon
Hmm qenka 100 kat edhe largesia e kateve qenka sa prej qiellit ne tokė.
A ka mundesi me ditė sa larg ėshtė Qielli me tokė, kur dihet qe Qielli ėshtė i pafund,Ylli me i afert eshte larg 4.3 vjet dritė.
Pershendetje, mendoj se nuk eshte e logjikshme te shkruash ashtu kur nuk din asgje nga lenda e gjeografise, ke nevoj ta shfletosh librin e klases se 4 dhe aty do te gjesh dallimin midis "Qiellit" dhe "Gjithsise" se ti i paske perzier pakes, ajo mbulesa e tokes te cilen e ka vertetuar edhe shkenca dhe ka pohuar ate qe thuhet ne kur`an se perbehet prej 7 shtresave njera mbi tjetren... pas asaj vjen "Gjithsia" e cila esht e pa fundne te cilen ka je planete si e jona, qesharake jan keto spjegime qe i bera por kishte nevoj Eloni te dij.
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 13-03-06, 10:30   #17
Eleon
 
Anėtarėsuar: 08-03-06
Postime: 103
Eleon i vlerėsuar jo keq
Gabim Aisha ishte vetem 8 apo 9 vjeēare kur ju shoqėrua Haremit tė profetit Muhamed.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga S|m3oNe
Pershendetje, mendoj se nuk eshte e logjikshme te shkruash ashtu kur nuk din asgje nga lenda e gjeografise, ke nevoj ta shfletosh librin e klases se 4 dhe aty do te gjesh dallimin midis "Qiellit" dhe "Gjithsise" se ti i paske perzier pakes, ajo mbulesa e tokes te cilen e ka vertetuar edhe shkenca dhe ka pohuar ate qe thuhet ne kur`an se perbehet prej 7 shtresave njera mbi tjetren... pas asaj vjen "Gjithsia" e cila esht e pa fundne te cilen ka je planete si e jona, qesharake jan keto spjegime qe i bera por kishte nevoj Eloni te dij.
''
ME gjithė respektin pėr ju i nderuar SIm3one.

Njeriu dallon nga kafsha, sepse ka menyrėn e justifikimit dhe shprehjes.
E sipas shkrimeve tua qė ke shkruar, duket sikurse tė ishe shkolluar ne Kandahar Afghanistan, me siguri ne kohen e Talibanve.
Shpjegimet tua nuk I pėrkasin njė niveli akademik, une s`kam nevoj pėr shpjegimet e juaja, sepse pėr ju vetem Kurani vlen, e veē atė e keni lexuar.

Kjo s ka fare tė bėjė me Gjeografi, por me Astronomi i nderuar!
Sepse ne kohen e pejngamerit Muhamet as qė dihej qė Toka ishte e rrumbullaket, por mendohej se ishte e rrafshet dhe toka ishte epiqendra, qe do tė thotė se Dielli sillej rreth tokes, e jo Toka rreth diellit. Andaj pershkrimet e juaja duken shumė komedike, kur I krahasojmė me zbulimet e Astronomisė qė NASA ka bėrė, sidomos nepermes udhėtimeve nė gjithėsi, teleskopeve, dhe satelitve artificial qė jan dėrguar nė gjithėsi.

Ose dmth nė atė kohė Pejngameri Muhamet, s`ka pasur kohė tė miret me shkencė, astronomi e te bėhėt pak me konciz ne pershkrimet e Kuranit, sepse shumicen e kohės e ka kaluar ne haremin e tij me femra pėr rreth, deri sa edhe femij tė mitur tė moshes 9 vjeēare ka pas pėrrreth e i ka skllavizuar.

Ja si pėrbėhej Haremi I profetit Muhamed dhe cfar moshave ishin femrat qė profeti kalonte kohen e lire ne Harem.

1. Chadidja 12. Hend

2. Sauda 13. Asma ( Saba)

3. Aisha 14. Zainab (nga Chozaima)

4. Omm Salama 15. Habla

5. Hafsa 16. Asma (nga Noman)

6. Zainab (nga Jahsh) 17. Maria (e krishter)

7. Jouairija 18. Raihana

8. Omm Habiba 19. Omm Sharik

9. Safija 20. Maimuna

10. Maimuna (nga Haret) 21. Zainab (e treta)

11. Fatima 22. Chaola


Aisha ishte vetem 8 apo 9 vjeēare kur ju shoqėrua Haremit tė profetit Muhamed.

Realiteti dhėmb, por ėshtė i sherueshem.
Eleon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-06, 11:00   #18
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim E Selamu Alejkum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eleon
''ME gjithė respektin pėr ju i nderuar SIm3one.

Njeriu dallon nga kafsha, sepse ka menyrėn e justifikimit dhe shprehjes.
E sipas shkrimeve tua qė ke shkruar, duket sikurse tė ishe shkolluar ne Kandahar Afghanistan, me siguri ne kohen e Talibanve.
Shpjegimet tua nuk I pėrkasin njė niveli akademik, une s`kam nevoj pėr shpjegimet e juaja, sepse pėr ju vetem Kurani vlen, e veē atė e keni lexuar.

Kjo s ka fare tė bėjė me Gjeografi, por me Astronomi i nderuar!
Sepse ne kohen e pejngamerit Muhamet as qė dihej qė Toka ishte e rrumbullaket, por mendohej se ishte e rrafshet dhe toka ishte epiqendra, qe do tė thotė se Dielli sillej rreth tokes, e jo Toka rreth diellit. Andaj pershkrimet e juaja duken shumė komedike, kur I krahasojmė me zbulimet e Astronomisė qė NASA ka bėrė, sidomos nepermes udhėtimeve nė gjithėsi, teleskopeve, dhe satelitve artificial qė jan dėrguar nė gjithėsi.

Ose dmth nė atė kohė Pejngameri Muhamet, s`ka pasur kohė tė miret me shkencė, astronomi e te bėhėt pak me konciz ne pershkrimet e Kuranit, sepse shumicen e kohės e ka kaluar ne haremin e tij me femra pėr rreth, deri sa edhe femij tė mitur tė moshes 9 vjeēare ka pas pėrrreth e i ka skllavizuar.


Ja si pėrbėhej Haremi I profetit Muhamed dhe cfar moshave ishin femrat qė profeti kalonte kohen e lire ne Harem.


1. Chadidja 12. Hend

2. Sauda 13. Asma ( Saba)

3. Aisha 14. Zainab (nga Chozaima)

4. Omm Salama 15. Habla

5. Hafsa 16. Asma (nga Noman)

6. Zainab (nga Jahsh) 17. Maria (e krishter)

7. Jouairija 18. Raihana

8. Omm Habiba 19. Omm Sharik

9. Safija 20. Maimuna

10. Maimuna (nga Haret) 21. Zainab (e treta)

11. Fatima 22. Chaola


Aisha ishte vetem 8 apo 9 vjeēare kur ju shoqėrua Haremit tė profetit Muhamed.

Realiteti dhėmb, por ėshtė i sherueshem.
E selamu alejkum, esht kenaqesi per mua qe ti mendon se un jam shkolluar ne Kandahar, dhe se per mua vetem Kur`ani vlen, kto fjale i llogaris si komplimente po megjithate falemderimi i takon vetem All-llahut, e jo juve Eleon, qe e ngatrroni astronomin me gjeografine dhe te kunderten, ju e futni qiellin dhe shtresat e tije ne astronomi, nderkaq yjet i futni ne gjeografi, shkrimet e juaja jan tejet qesharake dhe tregojne qarte aftesite e juaja ne lemi te pergjithsme keni te lexuar shum pak, si dhe perrallat e gjysheve qe ti kan treguar per profetin Muhamed, i ke deformuar dhe harruar qe kur ke qen femi, eshte qesharake ajo qe prej nje teme del ne tjetren, pra prej gjeografie tek pejgamberi, aq dini dhe tash mundoheni te shfrytezoni gjithe ate qe dini e te tentoni te tregoni diqka nuk e di se qka? Literature per lindjen, jeten, dhe vdekjen me gjithēka qe permban ajo periudhe per Muhamedin a.s ke sa te duash dhe lexo pak me shume, sepse pak paske lexuar ato emra dhe numra mund ti mbaj permendesh sejcili, e permendshja dite e me shum ndryshohet, e kush e di sa esht ndryshuar ajo permendshe deri sa ka arrit tek ti, ajo se si arriti Muhamedi a.s qe ne ate kohe pa teleskop dhe pa paisje, eshte mrekulli e All-llahut, i cili permes te derguarit te tij ne Kur`an ju ka treguar njerezimit, per tegjitha edhe ate qarte dhe shkurt sikurse 1+1=2, qe nga faktet si u krijua toka, njeriu i pare, nga ajo se qka ndodh ne mitren e nenes nente muaj me radhe, ajetet te cilat shum Gjinekolog/e pasi i kishin lexuar kishin pranuar Islamin, ju qe aq me pak se un dini per Kur`anin dhe Muhamedin a.s aq me pak dhe keni te drejt te folni, thot nje fjal popullore, sa e ke ēergen, zgjate kamen.
Dhe nje gje, shifet qarte nga menyra e te shprehurit dhe shkruarit se jeni ende larg asaj qe me shkrimet e juaja te ndikoni tek te tjeret, andaj mos u mundo dhe shpreso qe do te jesh ti ai i cili pas shum shekujsh do te hodhesh ne drit te verteten mbi Muhamedin dhe do te besh te Muslimanet ta braktisin Islamin shkaku i atyre qe i thua ti, sepse ato qe i thua ti jan gjera tejet qesharake dhe nuk jan aspak serioze.


__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.