Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-06-11, 18:53   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Aplpe - Mac OS X Lion

Prezentohet Mac OS X Lion
Apple nė konferencėn e saj WWDC 2001 zbuloi se ka 54 milionė MAC pėrdorues mbarė bots tė cilėt tani mund tė blejnė MAC OS X Lions pėrmes ueb faqes pėr 29 dollarė.

X Lion ka paralajmėruar 250 opsione tė reja dhe ndryshime, duke pėrfshi kėtu edhe mundėsin pėr kontroll me mė shum prekje (multitouch gestures). Pėr njė eksperiencė mė tė mirė nė prekje tani aplikacionet do tė hapen nė gjith ekranin tė cilėt do tė menaxhohen pėrmes Mission Control, opsion pėr shqyrtim tė tė gjitha aplikacioneve tė hapur papritmas.

Do ketė tė integruar edhe Mac App Store, pėr tė cilėn Apple thotė se ėshtė bėrė ueb shitorja numėr 1 pėr blerje tė PC softuerėve. Paraqitet edhe AirDrop, PSP rrjeti i Apple pėr transmetimin e tė dhėnave Wi-Fi. Lion ka dhe njė Mail sistem dhe njė opsion auto-save.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 12-06-13 nė 16:51
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-07-11, 11:36   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Apple nxjerr sistemin e operimit “Lion”

Kompania Apple ka nxjerrė sot nė treg sistemin e ri tė operimit pėr iPhone dhe iPad, tė ashtėquajturin “Lion”.


Lajmin e ka bėrė tė ditur shefi i Financave tė Apple, Peter Openheimer, i cili tha se pret njė bum shkarkimesh tė tij. Sistemi i operimit “Lion” ofron 250 aplikacione tė reja pėrfshi kėtu pėrdorimit tė postės elektronike dhe tė prekjes nė ekran.

Shkarkimi i kėtij sistemi, i cili ėshtė 4 GB dhe gjendet nė internet, kushton 30 $.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 20-07-11 nė 11:38
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 13:27   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Apple: Mbi 1 mln shkarkime pėr sistemin e operimit X Lion


Kompania Apple njofton se numri i klientėve tė cilėt kanė shkakruar sistemin e ri tė operimit X Lion ka kaluar mbi njė milion brenda 24-orėve.

Lajmi ėshtė njoftuar pėrmes njė komunikate pėr shtyp nga vetė kompania amerikane, ndėrsa theksohet se vrulli i shkarkimeve vijon tė jetė i lartė, pėr shkak se trafiku nė rrjetet e tyre vazhdon tė jetė i rėnduar.

Sistemi i operimit X Lion u prezantua tė premten nga shefi i financave tė Apple, zoti Openheimer, dhe pėrfshin 250 aplikacione tė reja, ndėr tė cilat lehtėsira nė pėrdorimin e postės elektronike, sistemin e prekjes apo edhe ruajtjes sė materialeve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 13:29   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Apple nxjerr sistemin e operimit Beta 4 tė rifreskuar

Pas sistemi tė operimit X Lion, kompania Apple ka prezantuar edhe sistem e rifreskuar tė tė ashtėquajturit Beta 4.

Ky ėshtė njė version disa herė mė i avancuar, sesa sistemet aktuale tė operimit pėr iPhone, iPad dhe iPod. Por kujdes pėrpara se t’a shkarkoni atė sistem, pasi ju munb tė humbisni fotografitė, videot dhe materialet e tjera nė pajisjen tuaj.

Shkarkimin e kėtij sistemi tė operimit tė rifreskuar mund t’a bėni nė faqen e Apple.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-11, 23:17   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Bien aksionet e Apple pas largimit


Lajmi pėr largimin e Steve Jobs si shef ekzekutiv i kompanisė Apple, ka patur impaktin e tij tė menjėhershėm nė tregje, ndėrsa aksionet e kėsaj kompanie kanė pėsuar njė rėnie drastike.


Piku i kėsaj rėnie u shėnua qė nė fillim me hapjen e lajmit tė dorėheqjes sė tij me minus 2.5%, por grafiku vijoi ulje-ngritjet e tij deri nė mbylljen me -0.66%, pra shumė ulėt 373.69 $.

Steve Jobs, i cili ka qėnė nėn trajtim mjekėsor pėr shkak tė sėmundjes sė kancerit, la tė enjten detyrėn e tij si shef ekzekutiv, ndėrsa vetė do tė qėndrojė si pronar i kompanisė Apple.


Vendin e tij e ka zėnė, zv/shefi i kompanisė Tim Cook, i cili njihet nga kolegėt si njė njeri shumė i aftė nė menaxhimin e Apple.

Vendin e tij e ka zėnė, zv/shefi i kompanisė Tim Cook, i cili njihet nga kolegėt si njė njeri shumė i aftė nė menaxhimin e Apple.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-10-11, 13:12   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

OS X Lion i pasigurt

Pra, sistemi mė i avancuar operativ nė botė ka njė tė metė shumė tė thjeshtė dhe jo tė avancuar: fjalėkalimi i llogarisė sė shfrytėzuesit mund tė ndryshohet nga cilido shfrytėzues lokal. Po, nėse nė kompjuter ndodhen llogaritė O, S dhe X, secili nga shfrytėzuesit e ndonjėrit nga kėto llogari mund tė ia ndryshoj tjetrit fjalėkalimin.

Tashmė dihet se nė OS X shfrytėzuesve root para versionit 10.7 (Tiger, Leopard dhe Snow Leopard), relativisht lehtė mund tė ju thyhen fjalėkalimet e shfrytėzuesve, por risi e vėrtetė ėshtė se ky problem ėshtė paraqitur prapė nė Lion nė njė formė edhe mė tė keqe. Tani pėr ndryshimin e fjalėkalimit mė nuk duhet pasur privilegjet root.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-12, 15:20   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Gjysmė milion kompjuterė Mac tė infektuar


Sipas njė ndėrmarrje ruse pėr anti-virus, mė tepėr se gjysmė milionė kompjuterė tė ndėrmarrjes Apple janė infektuar me trojanin Flashback.

Raporti i vet tregon qė nė rreth 600,000 Mac ėshtė instaluar ky trojan – qė ka mundėsi t’i bėjė sulmuesit si rrėmbyes dhe tė pėrdoret si njė “botnet”

Ndėrmarrja, Dr Web, thotė qė mė tepėr se gjysma e atij numri tė sipėrpėrmendur tė kompjuterėve janė nė Shtetet e Bashkuara.

Apple ka lėshuar njė pėrditėsim tė sigurisė, por pėrdoruesit tė cilėt nuk e kanė instaluar atė arnim mbesin ende tė pambrojtur ndaj trojanit.

Flashback ishte gjetur sė pari gjatė shtatorit tė vitit tė kaluar kur hulumtuesit e anti-virusit e raportuan softuerin duke mos qenė si vetvetja si njė pėrditėsim i Flash Playerit. Sapo ishte shkarkuar, ky trojan deaktivizonte disa nga softuerėt pėr siguri nė kompjuterė.

Versionet e mėvonshme tė trojanit shfrytėzonin dobėsinė nė gjuhėn programuese Java pėr tė mundėsuar instalimin e kodit nga faqet e rreme pa lejen e pėrdoruesit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-12, 21:49   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Fushatė e re e sulmeve nė Mac

Kriminelėt me sulmet keqdashėse janė sėrish nė gjueti pėr viktimat qė pėrdorin Mac, duke e pėrdorur pak mė ndryshe dobėsinė nė Java tė pėrdorur nga boti Flashback pėr tė shtyrė njė sulm tė ri nė ueb, raporton ndėrmarrja e sigurisė Sophos.

Kjo paraqet njė taktikė qė ėshtė marrė nga bota e Windowsit. Njė dobėsi nė ndėrfaqen e zakonshme tė softuerit – nė kėtė rast Java – ėshtė shfrytėzuar shumė herė nga fushata tė ndryshme keqdashėse, zakonisht nė njė varg tė shpejt.

Dallimi kėsaj here ėshtė qė sulmi ėshtė njė platformė dinake qė po i godet pėrdoruesit e Mac dhe Windows.

Nėse takohet me njė sistem tė paarnuar Windows, sulmi instalon njė derė tė pasme ndėrsa pėr kompjuterėt Mac sulmuesit shkarkojnė njė skript nė Python pėr tė kryer tė njėjtin veprim. Megjithėse jo edhe aq i ndėrlikuar, ky sulm ua mundėson hakerėve njė kontroll nga larg i kompjuterėve Mac.

“Ky sulm ėshtė mjaft ndryshe nga sulmi i mėhershėm Flashback dhe mund tė tregojė qė banda tė tjera kiberkriminale janė duke hulumtuar mundėsitė e infektimit tė kompjuterėve Mac,” tha Graham Cluley i Sophos.

“Megjithėse pėrdoruesit e Windows nė pėrgjithėsi janė mjaft tė mirė me mbrojtje me anti-virus, pėrdoruesit e Mac janė vetėm duke e zgjuar nevojėn,” tha Cluley.

Lajmi i mirė ėshtė qė dobėsia CVE-2012-0507 do tė arnohet nga shumė pėrdorues si pasojė e ndikimit tė publicitetit tė Flashback; lajmi i keq ėshtė qė dobėsia ėshtė mjaft e vonshme sa disa nuk do ta bėjnė arnimin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 17:54   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Ja se si tė pėrdorni edhe Mac edhe Windows nė tė njėjtėn kohė

Ju ndoshta e dini qė mund tė pėrdorni Windows-in nė pajisjen tuaj Mac nga mundėsia e tė dy sistemeve operative pėr shkėmbim tė sė njėjtės teknologji tė pėrpunimit.

Ajo qė mbase nuk e dini ėshtė se madje mund t’i pėrdorni qė tė dy nė tė njėjtėn kohė pėrmes softuerit emulues si Parallels.

PCMag.com raporton qė versioni i ri tani mbėshtet aplikacionet e Windows 8 qė funksionojnė nė njė Mac, qoftė nė sfond ose nė ekran tė plotė.

Nėse e keni njė MacBook Pro me njė paraqitje Retina, aplikacionet nė ndėrfaqen “Modern” tė Windows 8 do tė pėrfitojnė nga rritja e rezolucionit tė paraqitjes.

Nė fakt, Parallels thotė qė Desktop 8 mund tė pėrdor ēfarėdo programi nė njė Mac, “ pa marrė parasysh nėse ėshtė njė aplikacion pėr OS X, Windows, Google Chrome, Ubuntu, ose madje Android.”

Poseduesit e versionit tė tanishėm, Desktop 7, mund tė bėjnė shkarkimin e Windows 8 qė tani nga Ueb faqja e Parallels pėr 49.99 dollarė dhe nėse ju e keni blerė Desktop 7 pas datės 25 korrik, pėrditėsimi nė Desktop 8 ėshtė falas.

Versioni i plotė ka ēmimin prej 79.99 dollarėsh, me njė version nė dispozicion pėr studentė prej 39.99 dollarė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 18:04   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mac OS X Lion

Trojani i ri i Mac, instalohet nė mėnyrė sekrete, pa kėrkuar fjalėkalim

Sapo ėshtė zbuluar njė Trojan i ri qė godet pjesė tė ndryshme tė Mac OS X pavarėsisht llogarisė sė pėrdoruesit ku ėshtė instaluar.

Virusi vetė-instalohet automatikisht, nė mėnyrė tė fshehur (nuk ka nevojė pėr ndėrveprim nga pėrdoruesi) dhe nuk kėrkon as fjalėkalimin e pėrdoruesit pėr tė infektuar Apple Mac. Ai lidhet me IP adresėn: 176.58.100.37 ēdo 5 minuta dhe pret pėr instruksione.

Antivirusi i Mac, Intego, azhurnoi programin e tij sapo u vu nė dijeni tė kėtij virusi, qė e ka quajtur “OSX/Crisis”. Ky Trojan ėshtė si gjithė tė tjerėt: kur instalohet, krijon njė skedar tė fshehtė pėrmes sė cilit transmeton tė dhėna. Por shqetėsimi mė i madh rreth tij ėshtė fakti se pavarėsisht nėse instalohet pėrmes llogarive tė pėrdoruesve me tė drejta Admin apo jo, ai shton pjesė tė tjera (skedarė dhe follderė) tė cilėt fshehin aktivitetin e tyre.

Nėse instalohet nė njė sistem me tė drejtat e Admin, ai shton njė rootkit pėrmes sė cilit bėhet ‘i padukshėm’. Malueri krijon 17 skedarė nė kėtė rast dhe 14 tė tilla kur instalohet pėrmes njė llogarie pa tė drejta Admin. Pjesa mė e madhe e tyre kanė emra tė ndryshėm por ka edhe disa qė janė tė pėrcaktuar, si psh:

/Library/ScriptingAdditions/appleHID/(nė tė gjitha rastet)

/System/Library/Frameworks/Foundation.framework/XPCServices/(kur instalohet nga njė llogari me tė drejta Admin)

Por interesant duket fakti se skedari ėshtė i instaluar nė mėnyrė tė tillė qė i vėshtirėson punėn inxhinierisė sė kundėrt. Ky lloj virusi ėshtė mė i shpeshtė tek Windows. Ai gjithashtu prek vetėm OS X 10.6 Snow Leopard dhe OS X 10.7 Lion. Zgjidhja mė e mirė rekomandohet azhurnimi i herė pas hershėm i antivirusit tė Mac.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 16:54   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Aplpe - Mac OS X Lion

Apple prezanton OS X Mavericks


Ja ndryshimet e sistemit tė ri operativ


Nė konferencėn WWDC 2013 u zbulua gjithashtu edhe versioni mė i fundit i OS X, OS X Mavericks. Me OS X Mavericks, Apple kalon nga emrat e kafshėve pėr sistemin operativ (nėntė sistemet e kaluara mbanin emra kafshėsh), tek ato tė tematikės sė Kalifornisė.

Tre veēoritė kryesore tė OS X Mavericks janė:

- Finder Tabs – Finder pasurohet mė nė fund me tab-e. Mė parė ky funksionalitet ofrohej nga aplikacione tė jashtme si Total Finder.

- Tagging – Skedarėt, direktoritė (folderat) dhe dokumentet kanė etiketime qė i ndihmojnė ato tė jenė mė mirė tė organizuara.

- Multiple Displays – Fullscreen Mode nga OS X Mountain Lion tashmė suporton ekrane tė shumėfishtė dhe, duke pėrdorur AirPlay, pėrdoruesit mund tė lidhin njė monitor Apple TV apo njė televizor pėr ta pėrdorur si njė ekran dytėsor.

Karakteristika tė tjera:

Bateria dhe performanca

Pėrmirėsim i jetėgjatėsisė sė baterisė. OS X Mavericks redukton aktivitetin e CPU-sė me 72%, ēka do tė thotė se MacBook-u juaj do tė ketė performancė mė tė mirė. OS X Mavericks ka gjithashtu edhe kujtesė tė kompresuar, gjė qė pėrmirėson kohėn e pėrgjigjes. Kjo do tė thotė se aplikacionet ngarkohen mė shpejt dhe hapen gjithashtu mė shpejt. App Nap gjurmon se cilat aplikacione janė nė pėrdorim dhe cilat janė nė gjendje qetėsie. Kėto tė fundit nuk do tė harxhojnė mė bateri pėr sa kohė nuk janė nė pėrdorim.

Safari

Safari ėshtė pėrmirėsuar nė aspektin e shiritit anėsor (sidebar), faqes kryesore dhe listave pėr lexim nga LinkedIn dhe Twitter. Kjo do tė thotė se keni akses mė tė shpejtė nė artikujt qė doni tė lexoni mė vonė nga LinkedIn apo Twitter. Safari ėshtė mė i shpejtė dhe pėrgjigjet mė shpejt.

iCloud Keychain

Pėrmes iCloud Keychain mund tė bėhet menaxhimi i fjalėkalimeve mes pajisjeve tė ndryshme. Ėshtė njė sistem i enkriptuar dhe i sigurt.

Njoftime tė pėrmirėsuara

Edhe njoftimet janė pėrmirėsuar. Pėrdoruesit, jo vetėm qė mund t’u pėrgjigjen e-maileve direkt nga njoftimet, por mund tė zgjedhin gjithashtu nėse duan tė marrin njoftime nga pajisjet iOS direkt nė desktop. Njoftimet do tė shfaqen edhe kur Mac ėshtė nė gjendje qetėsie (nė gjumė), duke i treguar njoftimet qė keni humbur nė ekranin e kyējes.

iBooks dhe Maps vijnė nė OS X

iBooks dhe Apple Maps janė tashmė pjesė e OS X, nė formėn e aplikacioneve tė veēanta. Me iBooks pėrdoruesit mund tė aksesojnė blerjet e mėparshme, elementėt e preferuar (bookmarks) si dhe pėrmbajtje interaktive.

Kalendar i ri

Kalendari i ri nė OS X Mavericks nuk ka mė pamjen “prej lėkure” nga OX X 10.7 dhe OS X 10.8. Ai ka tashmė njė dizajn tė ri, mė tė pastėr dhe mė elegant. Edhe pjesa e pėrdorimit tė ashensorit ėshtė pėrmirėsuar. Aplikacioni lidhet edhe me Apple Maps pėr tė marrė drejtime si dhe ėshtė nė gjendje tė ofrojė sugjerime gjatė krijimit tė elementeve tė reja, si pėr shembull “drekė”.

OS X Mavericks ėshtė i disponueshėm pėr zhvilluesit nė formėn e njė “preview” duke filluar nga sot.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.