Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-10-12, 07:27   #76
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Zbulohet njė planet i rrethuar nga 4 yje!
UASHINGTON - Njė ekip astronomėsh njoftuan sot zbulimin e njė planeti, qielli i tė cilit ndriēohet nga katėr yje, sistemi i parė diellor i kėtij lloji i vėzhguar deri tani.

Planeti, i quajtur PH1, gjendet rreth 5 000 vjet dritė larg nga Toka (njė vit dritė ėshtė i barabartė me 9 461 miliardė kilometra).

"Vetėm gjashtė planete njihen deri tani tė rrethuar nga dy yje", theksuan astronomėt.

PH1, njė planet gjigant me madhėsinė e Neptunit, rrotullohet rreth dy yjeve me njė masė respektivisht 1,5 dhe 0,41 herė mė tė mėdhenj se dielli, nė 138 ditė.

Ndėrsa dy yjet e tjera rrotullohen rreth kėtij sistemi planetar nė njė distancė njė mijė herė mė tė madhe se ajo, Tokė-Diell.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 18-10-12 nė 07:29
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-10-12, 10:54   #77
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Data 21.12.2012, Nuk ėshtė fundi i Botės!


Mos u trembni mė nga fundi i Botės. Ky vit nuk shėnon ciklin e fundit tė Tokės. Data 21-12-2012, e pėrcaktuar nė kalendarin Maya si fundi i Botės, nuk ėshtė e saktė.
Nė Guatemalė u gjet njė kalendar i vjetėr i fisit Maya, i cili pėrgėnjeshtron tetorinė pėr fundin e Botės, qė ėshtė pėrhapur sė tepėrmi dhe po shkakton panik tek shumė njerėz.
Njė skuadėr studiuesish gjeti kalendarin e vjetėr tė pikturuar nė njė mur, nė qytetin Xultłn, nė Guatemalė. Ky kalendar dėshmon se ciklet e Tokės janė mė tepėr se 13, dhe planeti do tė jetojė edhe miliona vite tė tjera.
Faktet e gjetura nė njė tempull tė vjetėr tė qytetit Xultłn janė disa shekuj mė tė vjetėr se libri i shkruar me dorė, nė tė cilin bazohen interpretimet mbi llogaritjet e fisit Maya.
Nė lindje tė tempullit janė zbuluar disa llogaritje qė korrespondojnė me ciklet hėnore, ndėrsa nė pjesėn veriore janė shkruar ciklet planetare tė Marsit, Merkurit, dhe Venusit.
Kėrkimet nė zonė vijojnė, pasi sudiuesit mendojnė se nė territorin e qytetit Xultłn surprizat nuk kanė mbaruar ende.

21 DHJETOR 2012 – Ēfarė do tė ndodh?


A ėshtė e mundur tė njohim tė ardhmen tonė? Ka nga ata qė thonė po. Ka nga ata qė thonė se fati i ēdo njeriu ėshtė shkruar tashmė dhe se ekzistojnė persona qė janė nė gjendje ta lexojnė. Por, a mund t'u besohet profetėve dhe profecive tė tyre? Nga India, nė Amerikėn e Jugut, nga Nostradamusi deri tek Mayat, tė gjithė duket se tregonė njė datė tė saktė pėr atė qė shumėkush e quan dita e Fundit tė Botės: 21 Dhjetori 2012. A ėshtė e mundur qė kalendarė tė ndryshėm dhe popuj tė largėt nga njėri-tjetri, flasin pėr tė njėjtėn datė prej mijėra vitesh tashmė? Ēfarė do tė ndodhė me saktėsi? Sipas disave, ėshtė njė sekret i shkruajtur nė gur dhe i fshehur prej shekujsh.

Ka shumė mistere qė janė tė lidhur me numrin shtatė. 7 janė shenjat e apokalipsit, qė kur tė shfaqeshin tė gjitha, sipas librave fetarė do tė shkaktonin fundin e botės. Natyrisht, shpresojmė qė kjo tė mos ndodhė, Apokalipsi i Shėn Xhovanit ėshtė njė prej librave mė tė vėshtirė pėr t'u deshifruar dhe ai e ka origjinėn nė shekullin e parė pas Krishtit.

21 Dhjetori 2012 ėshtė njė datė, e cila pėrkon me fundin e Kalendarit Maya. Kalendari Maya ka shumė karakteristika tė ngjashme me tonat, ka javė dhe muaj qė pėrsėriten, ka orė dhe ditė qė pėrsėriten, por ndėrkohė qė kalendari ynė ka vitet qė nuk pėrsėriten dhe, tė cilėt shkojnė drejt pafundėsisė, vitet nė kalendarin maja pėrfundojnė pikėrisht nė 21 dhjetor tė vitit 2012. Por gjėja, qė tė habit mė shumė ėshtė se edhe nė popuj tė tjerė, nė qytetėrime tė tjerė dhe nė besime tė tjerė fetarė parashikohet pikėrisht kjo datė si dita e fundit tė botės. Megjithatė, ėshtė njė zotėri qė quhet Nostradamus, i cili thotė se "Kujdes! Aty nuk do tė marrė fund bota, por do tė ketė njė zbulim tė madh dhe bota do tė pėsojė njė ndryshim tė madh dhe qė nga ai moment e tutje do tė ketė 400 vite paqe. Atėherė, ēfarė ėshtė profecia e famshme e 2012?

E premte 21 dhjetor. Viti 2012. Eshtė kjo data qė profecitė e lashta e tregojnė si ditėn e fundit tė botės. Ka nga ata qė parashikojnė apokalipsin apo Armagedonin. Por ka tė tjerė qė flasin pėr njė epokė tė madhe kozmike, njė erė e re paqeje dhe harmonie. Nė secilin prej kėtyre rasteve, shenjat paralajmėruese duket se kanė nisur tė manifestohen. Dhe gjithēka qė njerėzit po pėrpiqen tė interpretojnė ėshtė e shkruar tashmė qė nė kohėt e lashta, nė gurė dhe nė kalendarė tė fshehtė tė njė populli tė lashtė amerikan: Majat. Po ēfarė thonė ekspertėt mė tė mėdhenj tė profecive? Geoff Stray, autor i "2012: ekstazė apo katastrofė" thotė se, "populli i lashtė mezoamerikan i Majave kishte njė kalendar jetėgjatėsia e tė cilit ishte 5125 vite. Fillonte nė 3114 para Krishtit dhe pėrfundonte nė 2012". Prej kohėsh ishte ngritur pyetja, se cila ishte domethėnia e tij, por shpjegimi ėshtė gejtur vetėm kohėt e fundit falė njė profecia Maja qė ishte ruajtur nė fshehtėsi. Njė zbulim nė qytezėn e vogėl tė Tortugeros, nė njė send antik qė mban pikėrisht datėn 21 dhjetor 2012 dhe e tregon pikėrisht si ditėn e fundit tė kalendarit. Tre kalendarė pėrmbajnė tė dhėna qė tregojnė pikėrisht atė ditė. Carlos Barrios, njė studiues i Majave dhe pjesėtar i grupit qė merret me studimin e kalendarėve tė lashtė thotė se ka hyrė nė kontakt me botėn e Majave pėrmes kėshillit tė tė lashtėve. "janė pikėrisht ata qė mė kanė mėsuar gjithēka", thotė ai. "Mė kanė bėrė njė Hihmajer", domethėnė ai qė numėron ditėt. Bota e Majave nuk ėshtė zhdukur asnjėherė, ka patur gjithmonė njė vazhdimėsi. Ka ende kėshilla tė urtėsh qė ruajnė sekretet e lashtė. Falė 23 viteve tė kaluar nė brendėsi tė tyre mund tė pohoj se, sot kam tė qartė shumė gjėra dhe se jam futur nė thellėsi tė shumė sekreteve. Pėr ne, ekziston njė spirale me cikle qė pėrsėriten nė mėnyrė precize. Pikėrisht kėshtu jemi nė gjendje tė bėjmė profecira mbi tė ardhmen. Dhe mund tė them se, profecitė e Majave janė gjithmonė tė sakta dhe kanė njė gradė tė jashtėzakonshme precizioni. Janė tė shumtė shembujt. Duke filluar qė nga viti 1992, ka patur njė periudhė nėntė vjeēare qė ka sjellė njė seri ndryshimesh. Qė nga viti 2001, ka patur ngjarje tė cilat i kishim lajmėruar dy vjet mė herėt. Si pėr shembull sulmi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Irak. Ne kemi bėrė njė studim dhe kemi qenė nė gjendje tė japim njė datė tė saktė. Edhe atentatin kundėr kullave binjake e kishin paralajmėruar, pasi kishim dhėnė njė periudhė prej pesė ditėsh, nė tė cilat do tė kish mundur tė ndodhte. Nė fakt, sulmi ndodhi nė ditėn e pestė. Pra, ishte parashikuar, ishte studiuar. Ne kishim profetizuar gjithashtu se, qė nga gushti i vitit 2001 e tutje do tė kish patur ngjarje, tė cilat nė fakt janė verifikuar. Kishim parashikuar qė do tė ndodhnin katėr gjėra: Njė tėrmet, vrasja e njė diktatori, njė pėrmbytje e madhe si dhe njė sulm kundėr sistemit, njė sulm terrorist".

Eshtė e sigurtė se profecitė astronomike tė Majave deri mė sot kanė rezultuar jashtėzakonisht shumė tė sakta, si pėrshembull eklipsi diellor i gushtit tė vitit 1999. Ai ishte parashikuar pesė mijė vite mė parė, me njė gabim prej vetėm 33 sekondash. Por ka edhe mė. Tė njėjtat profeci mund t'i gjesh nė tekstet e shenjtė tė popujve tė largėt dhe tė lashtė dhe nė qytetėrime, tė cilėt nuk kanė pasur asnjėherė kontakte tė drejtpėrdrejta me Majat. Si ėshtė e mundur atėherė qė profeci tė ndryshme tė bashkėrendojnė pėr ngjarje tė ndryshme tė historisė sė njerėzimit?

Geoff Stray thotė se "prej vitesh, Torah pėrfshinte praktikisht gjithēka qė ndodhte nė botė. Megjithatė, kohėt e fundit disa rabinė e kanė studiuar, duke vėnė nė pėrdorim njė superkompjuter dhe mėnyra dekodimi. Duke zbėrthyer disa mesazhe tė koduar, ata kanė arritur tė gjejnė aty profeci pėr ngjarje botėrore, qė kanė ndodhur realisht, si pėrshembull atentati kundėr Itzhak Rabin, kryeministri izraelit. Eshtė zbuluar se data, emri i vrasėsit dhe vendi i vrasjes kanė qenė tė gjithė tė koduar nė tė njėjtin kod tė Biblės. Kėtu ka patur gjithashtu informacione edhe nė lidhje me kometėn qė u pėrplas nė Jupiter. Por, kėtu ka edhe parashikime tė tjerė nė lidhje me kometa. Njėra, sipas librit thuhet se do tė godasė tokėn nė vitin hebraik 5777, ekuivalenti i 2012".

Carlos Barros thotė se, "edhe profecitė e tibetianėve tė lashtė koincidojnė nė mėnyrė ekzakte me ato tė Majave. Flasin pėr njė periudhė, nė tė cilėn ėshtė i domosdoshėm ndryshimi. Por edhe kulturat e Amerikės Qendrore dhe ato tė indianėve tė Amerikės Veriore kishin profeci tė ngjashme. Profecitė janė ekzaktėsisht tė njėjta. Ka shumė koincidenca edhe me kultura tė tjera, si pėrshembull ajo Judeo Kristiane dhe me atė islamike, me atė hindu si dhe atė kamboxhiane. Kemi tė njėjtin vizion. Tė gjithė profecitė flasin pėr kėtė cikėl qė po jetojmė dhe qė ka nisur nė 2001, e sipas tė cilit do tė hyjmė definitivisht nė 2012. Pra, bėhet fjalė pėr kultura dhe pėr popuj qė nuk janė takuar asnjėherė e qė megjithatė kanė tė njėjtat profeci. Pra, nuk mund tė jetė njė koincidencė".

Edhe fiset amerikano-latinė Opi nė Jugperėndim tė Shteteve tė Bashkuara kanė profeci qė kanė tė bėjnė me fundin e botės tonė dhe hyrjen nė njė botė tė re. Njė detaj i kėtyre profecive tė tyre parashikon riardhjen nė kėtė botė tė paraardhėsve tė tyre tė lashtė, tė cilėt i kanė dhėnė dikur jetė qytetėrimit tė tyre. Ka shumė teori dhe hipoteza nė lidhje me atė se, cili ėshtė ylli ngjyrė blu Kachina, i cili sipas profecive tė fiseve Hopi mendohet tė jetė njė trup qiellor qė merr forma njerėzore, i cili nė mėnyrė ciklike ka hyrė nė sistemin tonė diellor, ėshtė larguar dhe tashmė ėshtė duke u afruar. Ndoshta mund tė bėhet fjalė pėr Kometėn Hale-Bopp, e cila u shfaq nė vitin 1997 e cila ka qenė kėtu mes nesh 54 mijė vjet mėparė, gjithashtu 12 mijė vjet mė parė nė epokėn e pėrmbytjes sė madhe si dhe dy mijė vjet mė parė nė kohėn e lajmėrimit tė ardhjes sė Krishtit.

vijon
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-12, 10:54   #78
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

vijimi


Tregues tė ndryshėm tė ēojnė nė tė njėjtėn datė. Por, ēfarė do tė ndodhte ekzaktėsisht nė kėtė datė nė kėtė datė, nėse kėto profeci do tė rezultonin tė vėrteta? "Ka shumė tregues qė mund tė na bėjnė tė mendojmė pėr njė gjendje tė re vetėdijeje", thotė Geoff Stray. "Do tė ketė ndoshta njė epokė tė re tė njerėzimit, e cila mund tė jetė mė optimiste me shumė gjėra tė mira. Dhe 21 Dhjetori 2012 nuk do tė jetė apokalipsi, apo shkatėrrimi i botės".

Ėshtė thjeshtė njė datė, njė datė precize nė tė cilėn do tė ndodhė njė ndryshim, do tė ndryshojė njė cikėl. Do tė jetė njė periudhė qė do tė karakterizohet nga shumė ndryshime nė ekonomi, nė shoqėri, nė marrėdhėnien me natyrėn. Kėshtu, kjo botė e re do tė ndryshonte mėnyrėn tonė tė tė menduarit, mėnyrėn tonė tė tė jetuarit, mėnyrėn tonė tė krijimit tė marrėdhėnieve me njėri-tjetrin, qė do tė thotė se do tė niste kėshtu njė botė e re njerėzish tė iluminuar.

Por ka edhe nga ata qė besojnė se nė 21 dhjetor 2012, diēka e pabesueshme do tė ndodhė nė planetin tonė. Gjeologu rus, Dimitrov, ka demonstruar se sistemi diellor ėshtė duke hyrė nė njė zonė tė re energjitike plazme tė magnetizuar, e cila do tė ishte shkaktare pėr ndryshimet qė do tė ndodhnin nė Tokė. Dimitrov thotė se, njė gjė e tillė nuk do tė kishte ndikim vetėm nė klimėn dhe nė gjendjen magnetike tė planetit tonė, por do tė provokojė edhe njė evolucion spontan masiv tė njerėzimit, pasi kėto ndryshime do tė kenė efekte qė do tė nisin mė pas tė lėshojė substanca neurokimike me efekte halucinogjene. Njė numėr shumė i madh njerėzish do tė kenė vizione dhe pėrvoja paranormale.
Pėrtej teorive mė ekstreme duket nė fakt sikur qė nga lashtėsia na kanė dashur tė na pėrcojnė informacione qė kanė udhėtuar nėpėr shekuj. Gjuha e kėsaj profecie duket tė jetė ajo e metaforave, e simboleve, e rrėfimeve mitologjikė, kode numra dhe figura qė pėrfaqėsojnė simbole astronomikė. Ēfarė mesazhi pėrmbajnė? A bėhet fjalė vėrtetė pėr fundin e botės? Dhe pėrse kanė pėrdorur gjuhėn e yjeve?
Pėr tė treguar njė datė, e gjėja parė qė nevojitet ėshtė njė mėnyrė pėr tė shenjuar kohėn. Dhe e vetmja orė qė mund tė pėrcaktojė me saktėsi kalimin e kohės pa marrė parasysh konvencionet humane buron nga vėzhgimi i kohės qiellore. Ekziston njė fenomen astronomik, i cili quhet Pėrparėsi e Ekuinokseve. Eshtė ky ēelėsi pėr tė lexuar tė kaluarėn, dhe ndoshta edhe tė ardhmen tonė.

Me sa duket, popujt antikė kanė patur dije astronomike shumė tė pėrparuara dhe sipas disave, i kanė pėrdorur kėto pėr tė na transferuar ne informacione si nė rastin e Precedentit tė Ekuinokseve, qė me sa duket kanė menduar se do tė ishte i pashmangshėm zbulimi i tyre nga ana jonė. Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė Precedenti i Ekuinokseve, duhet tė bėjmė njė hap prapa dhe tė kuptojmė, se cilat janė lėvizjet qė kryen toka gjatė rrotullimit tė saj nėpėr hapėsirė. Ēfarė ndodh? Dimė tė gjithė qė kemi njė rruzull tokėsor, qė i vjen vėrdallė Diellit dhe nė tė njėjtėn kohė rrotullohet pėrreth boshtit tė vet. Kjo lėvizje rrotulluese pėrcakton njė precedent, domethėnė njė parathėnie tė ekuinoksit, krahasuar ky me pozicionin gjatė vitit pararendės. Pasoja e parė ėshtė se ndryshojnė pikat e referimit. Pra, nėse Toka rrotullohet pėrreth boshtit tė saj, pra boshti polar, i cili ėshtė i drejtuar pėr nga ylli polar, ajo ēfarė ndodh ėshtė se, duke ndryshuar boshti i rrotullimit i Tokės, ndryshojnė edhe pikat e referimit dhe kėshtu pas 12 mijė vitesh, ylli polar qė ėshtė sot referimi i boshtit tė Tokės nuk do tė jetė mė i njėjti. Nė mėnyrė shumė tė ngadaltė, Dielli spostohet pėrgjatė tė 12 konstelacioneve tė Zodiakut. Atij i duhen afro 2160 vite pėr tė pėrshkuar secilin konstelacion. Nė fakt duket sikur yjet lėvizin me njė gradė pėr ēdo 72 vjet. Pėr tė kryer tė gjithė ciklin e 360 gradėve janė tė domosdoshėm 25 mijė e 920 vite. Pra, Precedenti i Ekuinokseve ėshtė e vetmja mėnyrė e matjes sė kohės pa patur lidhje me konvencionet njerėzore.

Gjėja mė e pabesueshme ėshtė se popuj dhe kultura qė kanė qenė larg njėra-tjetrės si nė hapėsirė ashtu edhe nė kohė kanė treguar nė mėnyrė tė saktė fillimin e qytetėrimit tonė nė vitin 10450 para Krishtit, njė periudhė kjo qė me sa duket korrespondonte edhe me fundin e qytetėrimit paraardhės, ndoshta atė tė Atlantidės. Atėherė, le tė bėjmė njė kėrcim pas nė kohė dhe tė shikojmė se ēfarė parashikonin egjiptianėt e lashtė, Majat, Nostradamusi, si dhe popullsitė qė jetonin shumė kohė mė parė nė Kamboxhia.
Angkori ėshtė njė vend nė Kamboxhia, i mbushur me simbole astronomikė nė dukje tė pashpjegueshėm. Ai u ndėrtua gjatė perandorisė sė Kmerėve qė sunduan nė periudhėn ndėrmjet shekullit tė 9 dhe tė 15 pas Krishtit. Por, vendosja e 72 tempujve kryesorė tė Angkorit riprodhon nė mėnyrė besnike yjet e konstelacionit tė Dragoit ashtu si kėta ishin nė qiell jo gjatė periudhės sė perandorisė sė Kmerėve, por pikėrisht si ishin nė agimin e ekuinoksit nė vitin 10450 para Krishtit, plot 12 mijė vite mė parė. Si ėshtė e mundur? Nė vitin 1984, inxhinieri belg Robert Duval, arriti nė zbulimin se vendosja e tre piramidave tė Gizės kundrejt Lumit Nil si dhe skema qė krijohet prej diagonales qė i bashkon ato ėshtė imazhi i pasqyruar i rrugės sė qumėshtit si dhe tre yjeve tė Brezit tė Orionit. Sfinksi fiksonte me sy ekzaktėsisht korresponduesin e tij qiellor, Konstelacionin e Luanit.

"10450 para Krishtit. Nėse llogarit dhe mban parasysh ditėt dhe orėt sipas yjeve tė Orionit si dhe 12 hyjnive qė i mbajnė, ja pra tek tregojnė ato dy pėllėmbė tė shtrėnguara", thuhet nė Librin egjiptian tė tė Vdekurve. "Por e gjashta e tyre, qėndron nė buzė tė humnerės..."
Duke llogaritur gjashtė epoka pararendėse qė nga 10450 para Krishtit nė epokėn e Luanit kemi Luanin, Gaforren, Binjakėt, Demin, dashin dhe Peshqit.

"Me pėrmbushjen e tė madhit numėr Shtatė do tė ndodhė nė kohėn e Lojėrave tė ekatombit jo shumė larg nga epoka e madhe e mijėvjeēarit, qė tė vdekurit do tė ngrihen nga varret e tyre", paralajmėronte Nostradamus. Kėshtu qė, mitologjia pėrmban tregues qė kanė tė bėjnė me fundin astronomik tė periudhės sė Peshqve dhe hyrjen nė epokėn e Akuariumit. Eshtė periudha qė jemi duke jetuar tani. Megjithkėtė, nuk ėshtė e lehtė tė pėrcaktosh se, nė cilin moment ekzakt duhet tė ndodhė kalimi nga njėri konstelacion nė tjetrin. Sepse, gabimi qoftė edhe me njė gradė tė vetme korrespondon me plotė 72 vite.
Njė datė shumė e saktė ėshtė ofruar nga njėri prej qytetėrimeve mė tė zhvilluar tė sė kaluarės, Majat. Kalendari i tyre ishte nė gjendje qė tė parashikonte fenomene astronomikė si eklipset, ciklet hėnorė, cikli i Venerės dhe me njė precizion tė jashtėzakonshėm. Po cila ėshtė pika qendrore e gjithė kėsaj profecie magjepsėse? Kemi parė se si popuj tė ndryshėm kanė treguar vitin 10450 para Krishtit si kohėn e fillimit tė qytetėrimit tonė. Por duhet tė dimė se, kanė treguar edhe njė fund tė kėtij qytetėrimi. Njė fund, i cili i bie tė jetė pak a shumė nė kėtė epokė. Por ka njė kalendar, pikėrisht ai i Majave qė duket se tregon njė ditė tė saktė: 21 Dhjetor 2012.

Vėmendja e madhe e demonstruar pėr raportet ndėrmjet ngjarjeve hapėsinore dhe atyre qė ndodhnin nė Tokė buron nga pėrdorimi i njė kalendari: Numėrimi i Gjatė. Ky i referohet njė cikli ditėsh tė pėrllogaritura, duke filluar qė nga Krijimi, apo mė saktė qė nga momenti kur, sipas Majave nisi epoka jonė: 13 gushti 3140 para Krishtit. Majat kishin llogaritur se epoka aktuale do tė pėrfundonte pas 13 ciklesh me nga 140 mijė ditė: 12 Dhjetor 2012.

Pėr kėtė gjė ėshtė diskutuar shumė kohėt e fundit, sepse nė vitin 2012 pėrfundon njė cikėl Maja. Pėrtej kėsaj date nuk ka parashikime tė tjerė dhe kjo ka bėrė tė mendohet se ndryshimi do tė jetė jo vetėm pėr majat, por pėr tė gjithė njerėzimin.

21 Dhjetor 2012. Ēfarė tregon nė tė vėrtetė kjo datė? Ēfarė do t'i ndodhė njerėzimit? Udhėtimi qė ėshtė kryer deri mė sot nga njerėzimi ka nisur nė vitin 10450 para krishtit, qė i korrespndon epokės pararendėse tė Luanit. Sipas treguesve tė fshehur nė mitologji, njerėzimi duhet tė pėrballohet me njė moment shumė tė rėndėsishėm qė do tė ndodhė nė periudhėn mes fundit tė epokės sė gjashtė dhe nisjes sė epokės sė shtatė pararendėse.

"Kur ėngjėlli hapi shenjėn e shtatė, ai pa qė ndodhi njė tėrmet i fuqishėm, dielli u bė i zi si njė thes me qime kali, Hėna u bė e gjitha e ngjashme me gjakun, yjet e qiellit u shembėn nė tokė, ashtu sikurse kur njė pemė fiku e shkundur nga stuhia lejon tė bien fiqtė e papjekur. Qielli u tėrhoq nė rrotullim e sipėr dhe tė gjithė malet dhe ishujt u zhvendosėn nga vendi i tyre", thuhet nė apokalipsin e Shėn Xhovanit.
Po si do tė jetė toka pas 21 dhjetorit 2012? Disa studiues janė pėrpjekur qė tė imagjinojnė se si do tė ndryshone Planeti ynė nė vijim tė tronditjeve dhe katastrofave tė mėdha. Futurologu Gordon Michael Scallion, duke u bazuar nė skenarė shumė kompleksė ka arritur madje tė realizojė njė hartė tė re tė mundshme tė botės. Kontinentet nuk do tė kishin mė tė njėjtat forma dhe konture si sot, ishuj tė rinj do tė dilnin prej oqeaneve, ndėrkohė qė zona tė tėra do tė zhdukeshin. Pothuajse e gjithė Evropa do tė mbulohej nga uji. Nė Itali pėrshembull do tė mbeteshin vetėm disa zona Alpine dhe tė Apenineve.
Ndėrsa, Sardenja dhe Korsika do tė formonin njė ishull tė vetėm tė madh tė Mesdheut. Kontinenti afrikan do tė mund tė ndahej nė tre pjesė, ndėrkohė qė do tė duhej tė dilte nė sipėrfaqe njė zonė e madhe nė Oqeanin Atlantik, Atlantida legjendare. Bregu perėndimor i Amerikės sė Veriut do tė fundosej tėrėsisht. Amerika e Jugut do tė ndryshonte nė mėnyrė rrėnjėsore formėn e vet. Nė Azi, Kina, Japonia dhe juglindja aziatike do tė zhdukeshin krejt. Brigjet e sotėm tė Australisė do tė pėrmbyteshin. Pra, njė hartė e re dhe e pabesueshme e botės duket tė marrė jetė nėn sytė tanė, duke ndjekur teorinė e Scallion.

Por, gjithsesi ne nuk duhet tė harrojmė se shpesh herė, kur teoritė bėhen kaq ekstreme, kjo do tė thotė se e vėrteta ėshtė ndoshta ende shumė larg. Nė ēdo rast, mbeten ende shumė pak vite deri nė 2012, pėr tė zbuluar sekretin e kėtyre profecive tė lashta, mjafton tė presim. Me shpresėn qė tė kenė tė drejtė studiuesit e lashtė tė Majave, qė thonė se na pret njė epokė e gjatė paqeje dhe qetėsie.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-12, 12:30   #79
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Super-Toka, planeti i ri pėr njerėzit!


Super-Toka ėshtė pjesė e njė sistemi planetar i cili fillimisht ėshtė menduar se pėrbėhet prej tri planeteve, ndėrsa sė fundmi u zbulua se ky sistem pėrbėhet prej gjashtė planeteve.


Ndėrkohė, tri planetet e para ndodhen shumė afėr planetit tė emėruar Super-Toka, i cili pėrmban ujė.
Njėri ndėr planetet e reja ndodhet nė pozitėn e duhur me yllin e ri, qė sipas shkencėtarėve qė e zbuluan thuhet se ka potencial tė jetė i banueshėm me njerėz.

“Ne jemi duke u udhėhequr nga teknika tė reja tė studimit tė planetit, duke pėrfshirė edhe analizimin e gjatėsisė valore pėr tė zvogėluar ndikimin e aktivitetit tė sinjalit nga ylli” ka thėnė Mikko Tuomi, shkenctar i universitetit tė Hertfordshire.
“Kjo mėnyrė e re ka rritur ndjeshmėrinė e analizave tona duke na shfaqur mundėsinė e zbulimit tė tri planeteve tė ngjashme me Super-Tokėn, vazhdoi ai.

Konstatimi i ri, i cili ėshtė edhe mė interesanti, ėshė planeti “HD 40307” i cili ndodhet mė sė largu nga ylli i kėtij sistemi, dhe posedon masė shtatė herė mė tė madhe se Toka jonė.
HD40307 rrotullohet rreth yllit nė njė distancė tė ngjashme me orbitėn e Tokės ndaj Diellit, kėshtu qė posedon sasi tė ngjashme tė energjisė.

Nė kėtė planet, uji ėshtė nė formė likuide dhe atmosfera stabile, faktorėt kryesor qė mbėshtesin ekzistencėn e gjallesave janė plotėsisht tė mundura, dhe gjė qė e forcon hipotezėn e jetės nė kėtė planet ėshtė fakti qė planeti mund tė jetė duke u sillur rreth boshtit tė vet, gjatė orbitmit tė yllit tė vet, duke krijuar ditėn dhe natėn, tė ngjashme me ato tė Tokės sonė.

“Ylli HD 40307 ėshtė njė planet alla “xhuxhi plak” kėshtu qė nuk ka asnjė arsye pse njė planet me mundėsi kaq tė mira pėr ekzistimin e jetės, mos tė pėrmbaj klimė tė ngjashme me atė tė planetit tone” ka thėnė Guillem Anglada-Escude nga Universiteti i Goettingen. Planet tjetėr i ngjashėm me planetin ne fjalė, “Kepler 22d”, ėshtė zbuluar mė herėt gjatė kėtij viti.

Mirėpo ekziston njė problem, sepse ky planet gjendet 600 vjet drite larg nga Toka, pėrderisa HD40307 gjendet vetėm 42 vite drite larg nga ne. Kjo do tė thotė qė mund tė krijohet mundėsia e observimit direkt tė yllit mbrenda pak vjetėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-12-12, 13:59   #80
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajmet me te reja nga Astronomia

Meka dhe Medina, dy qytetet e vetme qė shifen nga hapėsira

Meka dhe Medina janė dy qytetet mė tė ndriēuara nė rruzullin tokėsor. Ka qenė kozmonauti rus, Anatoli Ivanichen, i cili gjatė njė interviste pėr gazetėn “El Bejan” tė Emirateve tė Bashkuara ka zbuluar fenomenin nė fjalė.

Gjatė intervistės Ivanichen mes tė tjerash ėshtė shprehur: “U pėrpoqėm qė tė merrnim foto nga hapėsira tė disa qyteteve qė janė tė njohura pėr ndriēimin e tyre, siē ėshtė Parisi, disa zona tė Europės dhe Amerikės Veriore, por pamjet ishin tė paqarta kur u kapėn. Mė vonė, ne bashkė me ekuipazhin vendosėm qė anijen ta drejtonim drejt Gadishullit Arabik pėr tė parė nėse do tė ishte e mundur qė tė siguronim pamje tė tjera nga hapėsira.

U befasuam kur pamė dy qytete plotėsisht tė ndriēuara, pamjet e tė cilave dalloheshin qartė. Pasi kishim pėrcaktuar vendet dhe kishim marrė pamjet e para nė mėnyrė qė tė bėnin verifikimin e tyre, befasia jonė u shtua akoma mė tepėr kur morėm vesh se fotot e realizuara i pėrkisnin pikėrisht Mekės dhe Medinės”.

“Zona tek e cila kishim fokusuar thjerrėzat tona tė cilėsisė sė lartė ende nuk i kishin arritur rrezet e diellit, por edhe pėrkundėr kėsaj, ne arritėm tė marrim disa foto qė ishin tepėr tė qarta dhe pamjet e tyre ishin mjaft tė bukura”, citohet tė jetė shprehur nė vijim tė rrėfimit tė tij pėr gazetėn shkencėtari rus, Anatoli Ivanichen.

Meka.jpg
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-12-12, 14:02   #81
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajmet me te reja nga Astronomia

Izraelitėt zbulojnė tempullin e lashtė 2750 vjeēar


Arkeologėt kanė zbuluar njė tempull 2750-vjeēar tė vjetėr pranė Jeruzalemit, sė bashku me qeramikat dhe figurat prej baltės tė cilat sugjerojnė se vendi ishte bazė banimi pėr njė kult ritual, Autoritetet Antike tė tė Izraelit thanė tė mėrkurėn.
Zbulimi ėshtė bėrė gjatė gėrmimeve arkeologjike nė vendin e quajtur Motza Tel, rreth 5 kilometra nė perėndim tė Jerusalemit, gjatė pėrgatitjeve pėr punimin e njė seksioni tė ri tė autostradės, raportojnė agjencitė e lajmeve, tė cilat kanė cituar autoritetet vendore.

Motza Tel thuhet se lidhet me njė vendbanim tė lashtė tė quajtur "Mozah" nė Librin e Jozueut. Gjatė punimeve tė kaluara, arkeologėt zbuluan njė strukturė tė madhe tė magazinave dhe njė numėr tė konsiderueshėm tė raftave. Ata thanė se struktura mund tė ketė shėrbyer si njė deponi pėr furnizuesit e grurit nė Jeruzalem.

/ Telegrafi /
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-13, 16:31   #82
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Zbulohet galaktika spirale mė e madhja

Astronomėt kanė zbuluar galaktikėn spirale mė tė madhe nė pjesėn mė tė afėrt tė Universit. Galaktika NGC 6872 rezulton tė jetė pesė herė mė e madhe se Rruga jonė e Qumėshtit, njofton NASA. Kjo u bė e qartė nga analiza e tė dhėnave tė arkivit tė teleskopit "tė ndjerė" me rreze ultravioletė GALEX, i cili u fik nė shkurt tė vitit 2012, pas 9 vjetėve punė.

Disku i galaktikės, i cili ndodhet nė konstelacionin Paulina 212 milionė vite drite larg nga Toka, ka njė shtrirje prej 522.000 vitesh drite. Astronomėt besojnė se galaktikat e mėdha, duke pėrfshirė edhe tonėn, rriten nė sajė tė gllabėrimit tė galaktikave tė vogla simotra.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-13, 15:03   #83
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Zbulohet struktura mė e madhe nė univers

Ekipi ndėrkombėtar i astronomėve, i udhėhequr nga shkencėtarėt e Universitetit tė Lancashire, ka zbuluar strukturėn mė tė madhe tė njohur deri tani nė univers. Ky grup i madh i kuazarėve ėshtė aq i madh sa qė dritės i duhen rreth katėr miliardė vjet qė tė arrijė nga njėri skaj i saj tek tjetri.

Kuazarėt janė galaksi aktive bėrthamore nga ditėt e hershme tė gjithėsisė tė cilat kalojnė nėpėr periudha tė shkurtra me dritė jashtėzakonisht tė fortė, pėr ē’arsye janė tė dukshme nė distanca tė mėdha. Kėto periudha janė tė shkurtra sipas kritereve astrofizike, por nė realitet zgjasin nga 10 deri 100 milionė vjet.

Qė nga viti 1982 dihet qė kuazarėt grupohen nė strukturat me pėrmasa tė mėdha, tė quajtura grupet e mėdha kuazare. Megjithatė, grupi i madh kuazar tė cilin e ka zbuluar ekipi i dr. Roger Clowes ėshtė aq i madh sa qė e rrezikon Parimin Kozmologjik, supozimin qė universi, kur vrojtohet nė shkallė shumė tė madhe, duket i njėjtė pavarėsisht nga cila galaksi shikohet edhe nga cili drejtim shikohet.

Nė krahasim me kėtė grup kuazarėsh Rruga e Qumėshtit nga Andromeda, galaksia mė afėrt e jona ėshtė larg gjithsesj 0,75 megaparsek (Mpc) ose 2.5 milionė vite tė dritės, shkruan Science Daily.

Tė gjitha grupet e galaksive mund tė jenė me diametėr 2-3 Mpc, derisa grupet e mėdha kuazare nė diametėr mund tė jenė edhe mbi 200 Mpc. Duke u bazuar nė Principin Kozmologjik, llogaritjet thonė qė nė gjithėsi nuk mund tė gjendet strukturė mė e madhe se 370 Mpc. Megjithatė, grupi i madh kuazar i zbuluar sė fundi ka diametėr tipik prej 500 Mpc. Pėr shkak tė faktit qė ka formė eliptike, dy pikat e saj mė tė larguara janė 1.200 Mpc larg njėra-tjetrės.

“Edhe pse ėshtė vėshtirė tė pranohet shkalla e kėtij grupi tė madh kuazar, mund tė themi qė ėshtė struktura mė e madhe e parė ndonjėherė nė gjithėsi. Kjo ėshtė shumė ekzistuese, sepse ėshtė nė kundėrshtim me shumicėn e botėkuptimeve tona pėr madhėsinė e gjithėsisė”, ka thėnė Clowes.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-13, 20:03   #84
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Universi 100 milionė vjet mė i vjetėr


http://www.knninfo.com/repository/images/univers.jpgShkencėtarėt thonė se universi duhet tė jetė mė i vjetėr seē ėshtė besuar mė parė.

Njė ekzaminim mė i pėrafėrt i rrezatimit qė ka mbetur nga krijimi i universit dėshmon se Bing Bangu ka ndodhur 13.8 miliardė vjet mė parė.

Me kėtė pėrllogaritje, del se universi ėshtė kruijuar 100 milionė vjet mė herėt seē ėshtė vlerėsuar deri mė tash.

Kėto gjetje janė publikuar nė kuadėr tė rezultateve nga hulumtimet e bėra nga Agjencia Evropiane e Hapėsirės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 26-03-13 nė 20:14
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-09-13, 03:56   #85
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Zbulohet misteri i “Dragoit tė fjetur” nė qendėr tė galaksisė (VIDEO)
  • Shpėrtheu dy milionė vjet mė parė dhe pritet tė shpėrthejė sėrish
  • Pėr 20 vjet shkencėtarėt kanė dyshuar se shpėrthimi i saj ka ndodhur
  • Tė dhėnat e fundit tregojnė se vrima e zezė ka shpėrthyer nė fakt 2 milionė vjet mė parė
  • Shpėrthimi ka qenė aq i fuqishėm sa qė ka ndriēuar 200 mijė vjet dritė largėsi
  • Astronomėt parashikojnė qė gazi G2 mund tė nxisė aktivitetin e saj nė vitet e ardhshme
Publikuar mė 26.09.2013 | 11:55
89 1“Dragoi i Fjetur” siē e quajnė shkencėtarėt ėshtė njė vrimė e zezė supermasive qė ndodhet nė qendėr tė galaksisė e cila ka shpėrthyer 2 milionė vjet mė parė dhe ka gjasa tė shpėrthejė sėrish.
Misteri qė i shqetėson shkencėtarėt ėshtė se pse kjo masė kaq e madhe e galaksisė tė ketė qenė nė gjumė pėr kaq shumė kohė dhe nuk dihet kur mund tė shpėrthejė sėrish.
Nė fakt nga zbulimet e kohėve tė fundit ka rezultuar se “dragoi i fjetur” ka qenė i zgjuar nė disa aspekte por thjeshtė nuk e kemi parė dot ne.
Astronomėt shpjegojnė se vrima e zezė supermasive ka shpėrthyer 200 vjet mė parė duke krijuar njė re tė madhe me 200 mijė drita , dhe ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt arrijnė ta dallojnė.
“Tani ne e dime se kur ‘dragoi i fjetur’, i cili ėshtė 4 milionė herė mė i madh se sa masa e Diellit, kur rizgjohet ėshtė 100 milionė herė mė i fuqishėm nga ē’ėshtė sot”, thotė profesori Joss Bland-Hawthorn, autor i studimit tė publikuar nga “Astrophysical Journal”.

“Dyshohet qė nė tė kaluarėn tė jetė ndezur qendra e galaksisė dhe ne kemi qenė tė rrezikuar”, thotė astronomi Martin Rees i cili ėshtė njė nga tė parėt shkencėtarė qė hodhi alarmin pėr fuqinė shpėrthyese qė ka kjo vrimė gjigande e galaksisė.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-13, 16:56   #86
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Kamikazėt do ta mbrojnė Tokėn nga asteroidet

06.11.2013

Flota e kamikazėve sė shpejti do tė mund tė jetė mbrojtja e fundit e Tokės nga asteroidet e rrezikshėm. Fluturaket robotė do tė goditnin asteroidet me qėllim qė tė ndryshojnė udhėn e tyre dhe kėshtu do t’i pengojnė tė bien nė planetin tonė e tė shkatėrrojnė qytetet dhe madje civilizimin tonė.Ky plan ėshtė prezantuar nė OKB gjatė takimit pėr rrjetin ndėrkombėtar kundėr asteroideve.

Do tė duhej tė organizohej edhe grupi i shkencėtarėve nga shumė agjenci gjithėsie qė tė shpikin mėnyrat e ndryshme pėr ndryshimin e rrugėtimit ė asteroideve tė rrezikshme. Se sa ėshtė rreziku nga trupat qiellorė qė mund tė bien nė Tokė, dėshmon goditja e meteoritit nė qytetin rus Ēelabinski nė shkurtin e kėtij viti kur u plagosėn mė shumė se 1.000 veta.

Shkencėtarėt supozojnė se ekzistojnė rreth njė milion asteroide tė cilėt pa probleme do tė mund tė shkatėrrojnė qytete si Nju -Jorku e ka dhe tė atillė qė mund tė shkatėrrojnė gjithė qytetėrimin tonė.

Veterani i fluturimeve nė gjithėsi Tom Johns (nė foto) propozon ndėrtimin flotės sė robotėve tė cilat qėllimisht do tė godisnin asteroidet e rrezikshėm.

- Shumė asteroide nuk ėshtė e mundur tė vėrehen me kohė. Sidomos ato qė janė larg ose mė tė errėta. E goditja e tyre nė Tokė do tė ishte e tmerrshme. Megjithatė ajo mund tė ndalohet. Ēmimi i ndėrtimit tė njė flote kamikazėsh ėshtė i njėjtė me atė tė dėrgimit tė „Curiosity“ nė Mars, qė ėshtė rreth 2,5 miliardė dollarė, thotė Johns.

Njėri nga opsionet ėshtė ndėrtimi i “traktorit gravitues” i cli do tė kapte dhe do t’i tėrhiqte asteroidet nga udhėtimi. Sulmi i asteroideve me raketa ose me bomba bėrthamore, tash pėr tash ėshtė opsioni i fundit.

-Asteroidet janė kėtu. Pyetja shtrohet se si tė zbulohen para se tė vijnė te ne, thotė Sergo Kamacho Lara, zyrtar pėr punė kozmike nė KB.

Edhe pse asteroidet e mėdha mund ėt shkatėrrojnė shumė, tė rrezikshėm janė sidomos ata tė vegjlit, me diametėr mė pak se njė kilometėr, sepse ata vėrehen vėshtirė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-13, 15:53   #87
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajmet me te reja nga Astronomia

Njerėzit nuk janė nga TokaNjerėzit nuk janė nga Toka. Ata u vendosėn kėtu nga jashtėtokėsorėt miliona vite mė parė, pėr “tė vuajtur dėnimin”.

Kėshtu pretendon ekologu amerikan Ellis Silver. Nė librin e tij, “Njerėzit nuk janė nga Toka” (Humans are not from Earth) ai thotė se janė disa tregues fiziologjikė qė shpjegojnė se njerėzimi nuk ka evoluuar pėrkrah specieve tė tjera nė Tokė.

Treguesi mė tipik sipas tij ėshtė dhimbja e shpinės, qė shkaktohet nga graviteti. “Ne kemi evoluuar nė njė planet me gravitet mė tė ulėt, ndaj graviteti mė i lartė nė Tokė na shkakton dhimbje shpine”, thotė ai.

“Njeriu ėshtė specia mė e zhvilluar nė Tokė, megjithatė ėshtė gjithashtu edhe specia qė ėshtė pėrshtatur mė pak me kėtė planet, qė vuan mė shumė sėmundjet pasojė e jetės nė kėtė planet si dhimbjet e shpinės, djegjet nga drita e diellit apo mospėlqimi i ushqimit natyror”, thotė ai nė librin e tij.

Ndėr tė tjera, Ellis Silver, qė mban edhe gradėn doktor shkencash, flet edhe pėr foshnjet e porsalindur.

“Foshnjet e njeriut e kanė kokėn shumė tė madhe, cka shkakton vėshtirėsi pėr nėnėn gjatė lindjes, madje deri nė vdekjen e saj. Ky ėshtė njė problem qė e ka vetėm specia jonė nė kėtė planet dhe askush tjetėr”, deklaron ai.

Dr. Silver beson se njerėzit nuk janė “projektuar” pėr tė pėrballuar rrezet e Diellit nė Tokė, sepse ata s’mund tė qėndrojnė nė diell pėr mė shumė se 1 ose 2 javė, ndryshe nga lizardi, dhe s’mund tė qėndrojnė tė ekspozuar nė diell cdo ditė pa patur asnjė problem.

Ai shpjegon edhe shkakun se pėrse njerėzit vuajnė nga sėmundje kronike nė tokė, duke pretenduar se organizmi ynė ėshtė projektuar pėr njė ditė 25-orėshe, ashtu sic ėshtė provuar nga studiuesit e gjumit, qė sipas Silver, thonė se njeriu ka nevojė pėr mė shumė gjumė.

“Ky nuk ėshtė njė kusht modern. Tė njėjtėt faktorė, tė njėjtat sėmundje mund tė gjurmohen nė gjithė historinė e njeriut nė Tokė”, thotė ai.

Dr. Ellis sugjeron se origjina e njeriut mund tė jetė nga Alpha Centauri, sistemi diellor mė i afėrt me sistemin tonė. Specie nga ky sistem, thotė ai, u hodhėn nė Tokė dhe u kryeqėzuan me Homo Erectus.

Ai thotė se shumė njerėz nuk ndjehen rehat dhe shpesh thonė qė nuk i pėrkasin tokės. Kjo sugjeron, sipas tij, qė njeriu mund tė ketė evoluuar nė njė tjetėr planet dhe ėshtė hedhur nė tokė si specia superiore nė krahasim me tė tjerat qė ndodheshin kėtu.

Nė pėrfundim, Dr Ellis Silver thotė se libri i tij mė sė shumti kėrkon hapjen e njė debati pėr kėto teza tė tij, se sa pėr t’u trajtuar si njė libėr shkencor.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.