Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-02-12, 16:29   #46
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Antika Shiko postimin
Valla more Hajre, kqyre rrenjen ,se loza s'ka ka del e keqe, veq do qe nime s'kane pase as rrenjen ...........:p


Malli i njejte po paketimi ndryshe :)
......a bane me u solidatrizu me ty Antika, hahahah...
  Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-02-12, 01:58   #47
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Daglasi Shiko postimin
Taka hysa taka hasa per nga edukata.
Edukata eshte diqka tjeter .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 01:59   #48
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI Shiko postimin
goxha moti nuk kemi qenė tė njė mendimi .................

Para se me m'thone ,po te thome ; qenke kthy nga kibla .lol
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 02:00   #49
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
....valla u ne kisha thane kape njanin e, kape njanin hahahaha....
Ta vulosi ,se "mshoi tjetrit" jane diaspora .lol
__________________
Faleminderit qe ekziston !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga vjeshta : 12-02-12 nė 02:01
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 08:50   #50
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Nuk ndryshon mentalieti as ketu ase edhe ne hene, ne jemi te njejt si ketu si atje , kemi deshire te behemi ata qe nuk jemi po duhet edhe nja 200 vjet gjersa ta ndertojm nje temel te ''vogel te mirsjelljes dhe kultures.''
Tjeter eshte pershtatja e fallcifikuar ne shtete te tjera, e tjeter qe ne diaspore dergojm shum pak nga shtepija, ate qka e kemi , pra kulturen familjare.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 12-02-12 nė 08:50
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 09:17   #51
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Kur meret parasyshe se diaspores ia mesy(e)ne kryesishte shtresat e uleta te nje populli atehere asnje nacionalitet nuk gezon reputacion te deshiruar ose aq sa e meriton ne diaspore.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-12, 14:58   #52
LaCoStA
Rяėmbyeя
 
Avatari i LaCoStA
 
Anėtarėsuar: 28-12-07
Vendndodhja: N'katun t'moēėm :P
Postime: 14,144
LaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėmLaCoStA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

I mire, vende-vende me vranesira!
__________________
Nėse e sheh dike pa buzėqeshje, jepja njė tėnden!
LaCoStA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 11:31   #53
SAGITARIUS
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Vendndodhja: PLANET SAGITARIUS
Postime: 88
SAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėmSAGITARIUS i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Mire e ke Vali ,ai fakt qendron ,sepse shumica e emigranteve te vjeter kane qene te viseve rurale dhe i kane takuar shtreses se ulet ne KS(sa i perket arsimimit,edukimit,nivelit te vetedijes ne pergjithesi,me te izoluar etj,etj)e siq dihet molla nuk ben dardha :-) pra edhe gjenerata e dyte e emigranteve nuk kane dalluar shume nga te paret,dhe gjate experimentimeve te tyre(pervojes) neper diaspore shume prej tyre kane lene imazh te keq.Megjithate,gjeneratat e mevoneshme kane treguar nje ndryshim(per te mire) ne krahasim me te paret e tyre,fakt ky qe tregon qe edhe ne si popull jemi ne tranzicion e siper.
Padyshim se gjerat jane duke u bere me mire se ne te kaluaren,edhe pse duhet edhe shume per tu bere,por ky proces don kohe,deri sa te humben disa bindje patriarkale ne shoqerine tone.
Do kisha cekur nje te vertete se shume nga te rinjte qe kane lindur ne Zvicerr psh, kane marr shume te mira nga populli vendas,psh respektin per punen,per te tjeret,jane me te qete,me open minded(sesa te paret e tyre),natyrisht ka edhe shembuj te keqinj(jane te paket ne numer).
Duke pare kete ndryshim,edhe populli vendas ,me kohe na ka akceptuar me teper sesa cka ishte rasti ne te kaluaren.Dmth.gjerat jane kah ndryshojne,per te mire,por duhet pakez kohe,derisa te vie rezultati i deshiruar.
P.S. E uritura mos i shiko gjerat aq zi,se njashtu te reflektohen pastaj ne jeten tende dhe mos i beso mediave ,sepse media te lire e neutrale nuk ke ne kete bote.
SAGITARIUS Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 13:29   #54
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Kur meret parasyshe se diaspores ia mesy(e)ne kryesishte shtresat e uleta te nje populli atehere asnje nacionalitet nuk gezon reputacion te deshiruar ose aq sa e meriton ne diaspore.


Qysh je o Valun kshtu a je mire?
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 15:14   #55
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Qysh je o Valun kshtu a je mire?
qysh kam me kone o llovushke. 2 M bore... Kanione kanione... Se sheh njeriun para syve, me dashte mi kqyre vitrinat e dyqaneve duhesh me ule koken...

Po ti qysh je moj e gzume... A muj bone far reputacioni tek ata leshkuqa ku po rrine... A muj u emancipove hiē...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga valiii : 13-02-12 nė 15:16
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 15:20   #56
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Kur meret parasyshe se diaspores ia mesy(e)ne kryesishte shtresat e uleta te nje populli atehere asnje nacionalitet nuk gezon reputacion te deshiruar ose aq sa e meriton ne diaspore.
Valii mire ke fole,bile ta kisha qit qet shkrim tek shkrimi vitit:P
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 15:23   #57
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
Valii mire ke fole,bile ta kisha qit qet shkrim tek shkrimi vitit:P
ja'a... S'jom i shkrimeve t'vitit une se munet me mu rrite menja e mule tonashile me qendise ni leter lamtumilese...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 15:26   #58
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
ja'a... S'jom i shkrimeve t'vitit une se munet me mu rrite menja e mule tonashile me qendise ni leter lamtumilese...
jo bre sje i asaj kange ti
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 15:28   #59
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Kur meret parasyshe se diaspores ia mesy(e)ne kryesishte shtresat e uleta te nje populli atehere asnje nacionalitet nuk gezon reputacion te deshiruar ose aq sa e meriton ne diaspore.
......Vali kjo qe thua ti nuk i pergjigjet aktualitetit pasi dihe se edhe njerez me fakultet por edhe me tituj shkencor morren rrugen e mergimit gjat represionit serb ne Kosove gjate viteve te nentedhjeta. Ajo qe thua ti i pergjigjet viteve 1960/ 70 ku nje numer i konsiderushem njerzish te cilet vinin kryesisht nga pjeset rurale te vendit , dhe qe nuk ishin te arsimuar sa duhet ia mesyn perendimit.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-12, 16:13   #60
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Reputacioni i shqipetarve ne diaspore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
......Vali kjo qe thua ti nuk i pergjigjet aktualitetit pasi dihe se edhe njerez me fakultet por edhe me tituj shkencor morren rrugen e mergimit gjat represionit serb ne Kosove gjate viteve te nentedhjeta. Ajo qe thua ti i pergjigjet viteve 1960/ 70 ku nje numer i konsiderushem njerzish te cilet vinin kryesisht nga pjeset rurale te vendit , dhe qe nuk ishin te arsimuar sa duhet ia mesyn perendimit.
KRYESISHT thash qe do te thote nje pjese e konsiderueshme... Normal, nuk kontestohet fakti qe kemi edhe genie ne diaspore, porse shtresa e ulet eshte shume me e madhe... Te pershendes!Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga valiii : 13-02-12 nė 16:16
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.