Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-02-10, 11:08   #31
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

[quote=Uragani_99]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Po ju?
Quajini si te doni, por dijeni se jane identik si ju, ndajne fatin tuaj, edhe po ikin per te njejtat arsye qe keni ike dikur edhe ju vete.

Thenje shum korrekte ,e sakt, qendrim korrekt z.panta_rhei me vjen shum mire te pershendes dhe suksese i nderuar....me nderime ..Uragani_99
Arsyet mund te jen te ngjashme ose edhe ato dallojn.
Ajo qka esht e rendesishme per personat qe deshirojn te migrojn tash ,kjo kohe esht e pavolitshme!!!
Pse?
Heqja e Vizave nuk don te thot se jan hapur dyert per migrim, por per levizje te lir (ketu esht kurtha).
Q'don te thot kjo?
Personat qe duan te migrojn tash duhet ta din se nuk jan te ftuar si mysafir, as nuk pranohen si mysafir te paftuar...
Fundi do te jet ,do te jen te humbur.
A do te paraqien mundesi per migrim ne te ardhmen?
Ndoshta po.
Kjo mund te ndodhe diku 10-et vite mbas antarsimit te vendeve te Ballkanit ne EU.
Ndoshta ne ate kohe edhe sdo te ket nevoi te migroj dikush per qeshtje ekonomike dhe politike.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-02-10, 16:19   #32
Uragani_99
 
Anėtarėsuar: 17-02-09
Vendndodhja: Ne Oceanus Procellarum
Postime: 202
Uragani_99 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

[quote=Shpati]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Uragani_99

Arsyet mund te jen te ngjashme ose edhe ato dallojn.
Ajo qka esht e rendesishme per personat qe deshirojn te migrojn tash ,kjo kohe esht e pavolitshme!!!
Pse?
Heqja e Vizave nuk don te thot se jan hapur dyert per migrim, por per levizje te lir (ketu esht kurtha).
Q'don te thot kjo?
Personat qe duan te migrojn tash duhet ta din se nuk jan te ftuar si mysafir, as nuk pranohen si mysafir te paftuar...
Fundi do te jet ,do te jen te humbur.
A do te paraqien mundesi per migrim ne te ardhmen?
Ndoshta po.
Kjo mund te ndodhe diku 10-et vite mbas antarsimit te vendeve te Ballkanit ne EU.
Ndoshta ne ate kohe edhe sdo te ket nevoi te migroj dikush per qeshtje ekonomike dhe politike.
I nderuari Shpati nuk e besoj se keta njerez migrojne se kan deshire ,mendoj se i kan aresyet e veta qe i detyrojne.Une nuk i jap veti te drejte te bej vleresim, se bejne mire apo keq ,se eshte kohe e volitshme a po e kunderta e saj....me nderime dhe nsuksese i nderuari Shpati....Uragani_99
Uragani_99 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-10, 16:42   #33
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpati
Te dhenat qe ofron ti nuk jan te sakta !
Migrimi i Shqiptareve ne drejtim te Perendimit filloi mbas luftes se dyte boterore ne fillim te viteve te 50-eta.
-Ne ket kohe migronin te ndjekurit Politik-Personat qe kan bashkpunuar me Fashistet, por ky numer ishte i vogel.
-Qe nga fillimi i viteve 60-eta filloi migrimi ekonomik... ( ne drejtim te vendeve perendimore dhe vazhdoi deri ne fillim te viteve 70-eta.
Ky grup njihet si (Puntor Mysafir-Gastarbeiter).

-Nga fillimi i viteve te 70-eta ne drejtim te perendimit ka pas levizje te vogla ose kan qen raste kun ndonje person ka qen i ndjekur politiksht.
-Vala e madhe e migrimit ne drejtim te perendimit ishte me fillimin e shkaterrimit te ish-Jugosllavis.
Ky grup perbehet nga te ndjekur politkisht- pakica dhe shumica migrues ekonomik.
Dhe tė mos harrojmė pa cekur qė nė atė kohė rrugėn drejt gurbetit e mirrnin vetėm burrat, e jo sikur sot me gjithė kalamajt...
Mė vjen parasyve rasti i shqiptarėve tė Shqipėrisė nė vitet `90 qė sa e sa njerėz ngelėn rrugėve...
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-10, 21:47   #34
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

[quote=Uragani_99]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shpati

I nderuari Shpati nuk e besoj se keta njerez migrojne se kan deshire ,mendoj se i kan aresyet e veta qe i detyrojne.Une nuk i jap veti te drejte te bej vleresim, se bejne mire apo keq ,se eshte kohe e volitshme a po e kunderta e saj....me nderime dhe nsuksese i nderuari Shpati....Uragani_99
Uragan,
Kur e din se nje Rruge esht Qorrsokak dhe shef nje Udhetar duke udhetuar ne ate Rrug ,esht e arsyshme e moralshme dhe obligim ,ti tregon se kjo Rrug ste dergon askund...
Pra mendimi im esht ky rreth te njetes qeshtje.
Si do qe te jet mendimi im se obligon askendin dhe le te vepron secili si te ka deshir.
Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-02-10, 23:54   #35
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,482
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Lajm

19h30

RTBF 1

Nje drejtus i larte i Komisariatit per azil ne Bruksel dual me deklarate -
Shqiptaret shesin arin dhe tere pasurine e tyre per te ardhur ne kerkim te azilit ne Belgjikė, por ata nuk e dine se do te kthehen te varfur ne vendet e tyre. Ata duhet te dine se: Vizat jan hjekur per te qarkulluar te lire ne zonen e Shengenit, dhe shtoi : Jane te manipuluar nga agjencite teristike, qe ata e bejne per perfitime!
Nje shqiptar dul me deklaratė : Tani po e kuptoj te verteten se paskam gabuar, nuk qenka ashtu siē me than !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 24-02-10 nė 23:55
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 12:18   #36
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Shqiptarėt e Kumanovės mbesin rrugėve tė Evropės


http://lajmpress.com/lajme/maqedoni/3531.html
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 12:35   #37
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Dhe tė mos harrojmė pa cekur qė nė atė kohė rrugėn drejt gurbetit e mirrnin vetėm burrat, e jo sikur sot me gjithė kalamajt...
Mė vjen parasyve rasti i shqiptarėve tė Shqipėrisė nė vitet `90 qė sa e sa njerėz ngelėn rrugėve...
Pikerisht keshtu ka qene...Te pakten le mos i malltretojne dhe femijet neper rruget e Evropes, sepse ketu parate nuk bien nga qielli.Pune nuk ka per ato qe jan me vite kendej, e jo mo do kete pune per tjere...
me duket, se si do vine ashtu do kthehen, po ku do kthehen te gjorit, se shiten ca paten tek ne!!!!!!
Ani, zoti ju ndihmoft...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 25-02-10 nė 12:35
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 13:15   #38
Dardani_K1
 
Avatari i Dardani_K1
 
Anėtarėsuar: 15-09-05
Postime: 427
Dardani_K1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Te gjithe e dime se i ka mbuluar varferia te gjithe se jane duke jetuar ne kushte te mjerueshme por te dalesh me grua e femij te dalesh ne rruge e ne qiell te hapur pa pasur asgje te sigurt pa ditur nga po i ja mban ashte nje gje e krisur andaj ju lutem mos e merrni veten ne qaf mos i shkaterroni femijet mos shitni ara e shtaz e dukat qe te e merrni nje rrug qe sdo te mundeni me fitue asgja ne qofte se i shitni sendet e juaja ne qofte se e shitni shtepin dhe ju kthejn nga Belgjika apo Gjermanija qka do te bani ku do te jetoni qka do te hani qka do tju ofroni femijeve tuaj se nga shteti sdo te keni ndihma se po ate shtet kure lajmeroheni Azil po e akuzoni dhe e fundit a e dini se mbas kthimit shteti Maqedon mundet me ju buregosen per akuzat qe ja bani dhe tjetra ne ate moment qe ju lajmeroheni Belgjika apo Gjermanija do te kerkojn informata per juve nga Ministria e puneve te mbrendshme se a jeni i kerkuar ajo se qka keni ba dhe shteti maqedon ja kthen me habi pergjigjejen se ju sjeni i kerkuar dhe se ska ngrit agje per juve dhe ne ate moment e keni kthimin e sigurt e pastaj fillojn problemet e juaja reale ne maqedoni probleme me shtetin do te jeni pa Kafshe shtepiake pa dukatin qe e keni pasur jeni ne tok te thate andaj mendojuni se qka po boni mos i leni agjensit turistike te pasurohen nga ju . kurese agjensive nje porosi mos i genjeni popullin se do te del dikush qe do tejau fut plumb ne lule te ballit pa ju dhimbsur fare, ja nje artikull kuz flet misnistri per migrim ne qeverin Belge e sa per Gjermani mos ja mesyni se besa e zotit ju buregosin dhe ju ekstradojn mnjher ne Maqedoni pa u mendu dy her.

Belgjika: Nuk ka shanse pėr azil, kot shpenzojnė shqiptarėt


Bruksel, 25 shkurt - Mbi 400 qytetarė tė Maqedonisė kanė kėrkuar azil nė Belgjikė vetėm nė dy muajt e parė tė kėtij viti. Kjo shifėr pėrkon me dyfishin e kėrkesave gjatė gjithė vitit tė kaluar, dyndje kjo qė nuk shpjegohet nga rezultatet kur dihet se vetėm 200 aplikime nė vitin 2009 vetėm 2 kėrkesa kanė marrė pėrgjigje pozitive. Autoritetet mė tė larta belge qė trajtojnė kėrkesat pėr azil, drejtori i zyrės sė tė huajve dhe komisari i pėrgjithshėm pėr refugjatėt, tregojnė se ēfarė i pret azilkėrkuesit qė vijnė nga Maqedonia. "Shanset janė krejt minimale pėr tė mos thėnė inegzistente", tha Freddy Roosemont, Drejtor i Pėrgjithshėm i zyrės sė tė huajve nė Belgjikė. "Duke ardhur nė Belgjikė dhe duke shtruar kėrkesė pėr azil ata nuk do tė pėrfitojnė as shtėpi dhe as strehim dhe sė dyti ėshtė e sigurt qė nuk do tė pėrfitojnė azil apo leje qėndrimi", u shpreh pėr Alsat Dirk Van den Bulck, Komisari i pėrgjithshėm belg pėr refugjatėt dhe apatridėt.
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 13:35   #39
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Dhe ja se ēfare gjeten ne Brukselin e bukur kerkuesit e parajses:
__________________________________________________ __

Shqiptarėt e Kumanovės mbesin rrugėve tė Evropės
Njė pjesė e shqiptarėve tė Maqedonisė qė u nisėn para disa javėve pėr nė Belgjikė dhe shtetet e tjera perėndimore me shpresė se do tė gjenin njė jetė mė tė mirė, nisėn tė rikthehen pėr nė vendlindje. Nė vend tė banesave dhe kushteve tė mira pėr jetė qė kishin dėgjuar, ata gjetėn vetėm qiellin e hapur qė iu bė strehė pėr disa ditė resht. Dhe duke mos pas asnjė shpresė pėr tė mbetur atje, ata kanė vendosur tė kthehen nė vendlindje.
Shumė prej tyre me ditė tė tėra janė endur rrugėve, ndėrsa disa tė tjerė i kanė strehuar pėrkohėsisht bashkatdhetarė qė kanė pas qėndrim nė Belgjikė. Familje tė tėra kanė mbet pa para dhe nuk kanė me ēfarė tė kthehen mbrapsht. Kampet dhe hotelet e parapara pėr strehim tė refugjatėve qė kėrkojnė azil janė mbushur plot e pėrplot dhe nuk pranojnė asnjė njeri.
Njė 33 vjeēar nga Kumanova, i cili u kthye sėrish nė vendlindje bashkė me gruan dhe tre fėmijėt e tij rrėfen se “toka e premtuar” nuk i ngjante aspak realitetit. “Kaluam disa ditė duke u endur nėpėr Bruksel. Qyteti ishte shumė i mirė, por s’kishte vend pėr ne. Shkuam tė regjistroheshim pėr azil, por atje kushtet ishin mė keq se te ne. Meqė nuk na doli ashtu siē flitej u kthyem mbrapsht sa s’ėshtė vonė”, thotė Marsut M.
Ndėrkaq, njė familje nga fshati Opajė i Kumanovės me banim nė Belgjikė ka strehuar nė shtėpinė e tyre njė familje nga Dibra, e cila kishte mbet rrugėve tė Brukselit. Ata tani dėshirojnė tė kthehen nė Dibėr, por paratė qė kanė pas me vete i kanė harxhuar dhe nuk kanė me se tė kthehen nė shtėpi.
Euforia e shpėrnguljes iu kthye atyre nė tmerr. Pėr momentin fluksi i atyre qė kėrkonin tė shpėrngulen ka rėnė, ndėrsa udhėtojnė vetėm ata qytetarė qė kanė dėshirė tė shkojnė pėr tė parė tė afėrmit, pėr biznes ose pėr qejf. /lajmpress/
_________________________________________________
http://www.telegrafi.com/?id=3&a=5653
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 15:04   #40
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Dhe ja se ēfare gjeten ne Brukselin e bukur kerkuesit e parajses:
__________________________________________________ __

Shqiptarėt e Kumanovės mbesin rrugėve tė Evropės
Njė pjesė e shqiptarėve tė Maqedonisė qė u nisėn para disa javėve pėr nė Belgjikė dhe shtetet e tjera perėndimore me shpresė se do tė gjenin njė jetė mė tė mirė, nisėn tė rikthehen pėr nė vendlindje. Nė vend tė banesave dhe kushteve tė mira pėr jetė qė kishin dėgjuar, ata gjetėn vetėm qiellin e hapur qė iu bė strehė pėr disa ditė resht. Dhe duke mos pas asnjė shpresė pėr tė mbetur atje, ata kanė vendosur tė kthehen nė vendlindje.
Shumė prej tyre me ditė tė tėra janė endur rrugėve, ndėrsa disa tė tjerė i kanė strehuar pėrkohėsisht bashkatdhetarė qė kanė pas qėndrim nė Belgjikė. Familje tė tėra kanė mbet pa para dhe nuk kanė me ēfarė tė kthehen mbrapsht. Kampet dhe hotelet e parapara pėr strehim tė refugjatėve qė kėrkojnė azil janė mbushur plot e pėrplot dhe nuk pranojnė asnjė njeri.
Njė 33 vjeēar nga Kumanova, i cili u kthye sėrish nė vendlindje bashkė me gruan dhe tre fėmijėt e tij rrėfen se “toka e premtuar” nuk i ngjante aspak realitetit. “Kaluam disa ditė duke u endur nėpėr Bruksel. Qyteti ishte shumė i mirė, por s’kishte vend pėr ne. Shkuam tė regjistroheshim pėr azil, por atje kushtet ishin mė keq se te ne. Meqė nuk na doli ashtu siē flitej u kthyem mbrapsht sa s’ėshtė vonė”, thotė Marsut M.
Ndėrkaq, njė familje nga fshati Opajė i Kumanovės me banim nė Belgjikė ka strehuar nė shtėpinė e tyre njė familje nga Dibra, e cila kishte mbet rrugėve tė Brukselit. Ata tani dėshirojnė tė kthehen nė Dibėr, por paratė qė kanė pas me vete i kanė harxhuar dhe nuk kanė me se tė kthehen nė shtėpi.
Euforia e shpėrnguljes iu kthye atyre nė tmerr. Pėr momentin fluksi i atyre qė kėrkonin tė shpėrngulen ka rėnė, ndėrsa udhėtojnė vetėm ata qytetarė qė kanė dėshirė tė shkojnė pėr tė parė tė afėrmit, pėr biznes ose pėr qejf. /lajmpress/
_________________________________________________
http://www.telegrafi.com/?id=3&a=5653


Po, problemi qendron tek mosinformimi i popullates. Ēfare apeli, o mos shkoni, o mos ikni ? e thirr ambasadorin e atyre shteteve, ku ka dalur fjala per token e premtuar, ne nje emision televiziv edhe u tregon sa eshte sahati!
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 16:27   #41
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,482
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Zyrtarėt e Brukselit: Nuk ka as strehim e as azil nė Belgjike
Drejtori i Pėrgjithshėm i Zyrės sė tė Huajve nė Belgjikė, Freddy Roosemont, dhe Komisari i pėrgjithshėm belg pėr refugjatėt dhe apatridėt, Dirk Van den Bulck, shpjeguan nė Bruksel se shanset pėr marrjen e azilit nga qytetarėt e Maqedonisė dhe Serbisė nė Belgjikė janė jo vetėm minimale, por madje inegzistente.
Zyra e tė Huajve nė Belgjikė ėshtė instanca e parė ku dorėzohen kėrkesat pėr azil.
“Shanset pėr marrjen e azilit janė krejtėsisht minimale pėr tė mos thėnė inekzistente. Gjykimi bėhet mbi bazėn e kritereve tė Gjenevės tė vitit ‘51, por njerėzit qė vijnė tani janė pėr arsye ekonomike dhe nuk kanė fare lidhje me Konventėn e Gjenevės dhe kjo do tė thotė se nuk do tė fitojnė azilin”, deklaroi Freeddy Roosemont, Drejtori i Pėrgjithshėm i Zyrės tė tė Huajve nė Belgjikė.
Dirk Van den Bulck ėshtė Komisari i Pėrgjithshėm pėr Refugjatėt dhe Apatritėd. Nė krye tė instancės sė dytė dhe mė tė rėndėsishme qė merret mė trajtimin nė thelb tė kėrkesave pėr azil, Komisari shpjegon pėr Alsat-M se pėrrallat qė u janė treguar personave qė vijnė nė Belgjikė pėr tė kėrkuar azil do t’ju kthehen nė makth nga realiteti qė do tė gjejnė nė vend.
“Pasi arrijnė nė Belgjikė dhe pasi shtrojnė njė kėrkesė pėr azil ata nuk do tė fitojnė as shtėpi dhe as strehim, dhe sė dyti nuk do tė pėrfitojnė azilin apo lejen e qėndrimit. Pra janė dy gjėra jokorrekte dhe kėta njerėz kanė njė ide krejtėsisht tė gabuar tė mundėsive nė Belgjikė”, shprehet Dirk Van den Bulck, Komisari i Pėrgjithshėm pėr Refugjatėt dhe Apatridėt nė Belgjikė.
Intervistat e plota me dy kryesuesit e instancave mė tė rėndėsishme belge qė merren me trajtimin e kėrkėsave pėr azil do tė keni mundėsi ti ndiqni nesėr.
Ndėrkohė, nga zyra e Komisarit Van den Bulck, Alsat-M iu dhanė dhe shifrat e fundit tė azil-kėrkuesve nga Maqedonia dhe nga Serbia. Janė 60 aplikime nė muajin janar dhe 349 nė muajin shkurt nga qytetarė qė kanė ardhur nga Maqedonia dhe 58 nė muajin janar dhe 287 nė muajin shkurt nga ata qė kanė ardhur nga Serbia.
Njė lajm tjetėr i rėndėsishėm qė iu komunikua Alsat-M sot nga Fedasil, instanca belge qė merret me strehimin e personave qė kėrkojnė azil nė Belgjikė ėshtė se ky organizėm nuk ka mė asnjė mundėsi pritjeje pėr refugjatė tė rinj, tė cilėt rrezikojnė tė mbeten rrugėve tė Belgjikės. Kjo pasi siē shpjegonte Alsat-M nė lajmin e djeshėm, kapaciteti pritės ka kapėrcyer tashmė 109%. Kjo do tė thotė se pėrveē qendrave tė pritjes tė cilat janė tė tejmbushura, azilkėrkuesit nuk do tė gjejnė mė vend as nė hotelet qė menaxhon kjo qendėr pasi tė gjitha vendet janė tė zėna.

__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 16:28   #42
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,482
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Po, problemi qendron tek mosinformimi i popullates. Ēfare apeli, o mos shkoni, o mos ikni ? e thirr ambasadorin e atyre shteteve, ku ka dalur fjala per token e premtuar, ne nje emision televiziv edhe u tregon sa eshte sahati!

Politikanėt heshtin Shkaktarėt e shpėrnguljeve tė shqiptarėve - politikanėt, tani heshtin. Mundohen t’ia hedhin fajin agjencive turistike, tė cilat e kanė si punė qė tė transportojnė udhėtarė nėpėr vende tė ndryshme. Pesė javė rresht, aq sa zgjati euforia e shpėrnguljeve, asnjė politikan nga zona e Kumanovės dhe rrethinės ku shpėrnguljet ishin mė masive, apo ndonjė politikan tjetėr, nuk e hapėn gojėn dhe ti sqaronin atyre njerėzve qė shisnin gjithēka vetėm pėr tė ikur prej kėtij vendi, se asnjė shtet i Evropės nuk pranon azilantė. Por nė mėnyrė tė paturpshme, pas disa javėve atyre iu kujtua tė flasin, dhe meqė nuk kanė se ē’tė thonė ata mbrohen me sulm. “Fajin e kanė agjencitė turistike”, u shpreh njė politikan. Sipas logjikės sė tyre, ata s’kanė asnjė faj, edhe pse i kanė lėnė ata njerėz nė mėshirė tė fatit, pa asnjė kusht pėr jetesė.
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 16:59   #43
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,482
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Qe nga ditet e para e dija se nje kerkim i tille (azil) nuk do te ket efektin pozitiv per mergimtaret tane, dhe ashtu i informova ata qe ishin te interesuar. Por e keqja tek ne eshte se : Ja po mendon se po ia zeme "frymen" !
Por ja se e verteta u paraqit, edhe pse shume njerz tanime kan ardhur, e qe nje numer i madh kalojne natet ne rruge !!! Te kalosh dy nete ne rruge me foshnjen 6 mujore .... !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 17:10   #44
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Kemi kesh me magjupet !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-10, 17:20   #45
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shesin ar e kafshė pėr t’u shpėrngulur nė Evropė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Kemi kesh me magjupet !
e rend ke kjo qe tha mik , ..
jo , une kurr nuk i kam kesh , sepse me dukej nenqmuese ,njejte si te me perqeshte mua nje franqez apo amerikan vetem pse jam shqiptare ..
p.s.
po nuk ece kurr nuk do te gjesh fatin , nje me qudit mua ..pse maltretojne kryefamiljaret familjet dhe femijet me kete aventure ..le te nisen te vetem ..''maltertim per maltertim le te maltertohet vetem nje ''jo te gjithe ..?


jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.