Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
Emri
Fjalėkalimi
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-01-13, 12:50   #31
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Libanezėt, gati supermakinėn mė tė shtrenjtė nė botė

Makina LykanHypersport e cila pritet tė prezantohet nė sallonin e Katarit pritet tė jetė makina mė e shtrenjte nė botė. Me njė ēmim prej 3.4 milion dollarė ajo ja kalon edhe rivalit tė saj Bugatti Veyron.

Makina libaneze ofron njė interior fantastik me veshje lėkure, tė qepura me ar.Dritat e fenerėve do jenė me diamante, kurse motori ka 750 kuaj fuqi. Nė bord do ketė njė ekran 3D holografik.

Ndėrsa LykanHypersport i bėn 0-100 kilometra nė orė pėr 2.7 sekonda, Veyron e bėn pėr 2.5 sekonda, pa pėrmendur kėtu qė shpejtėsia maksimale e Bugatti-t ėshtė mė e lartė. Makina ėshtė dizenjuar nga Ralph Debbas, qė mė pėrpara ka punuar me Aston Martin.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-01-13, 16:31   #32
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Nė KS krejt jan ka bohen "mastera".

Dhjetė miliarderėt mė tė pasur, pa shkollė tė lartė


1. Bill Gates

Ai ėshtė njė nga personat mė tė pasur tė botės, me vlerė neto 54 miliardė USD. Ai ishte student nė Universitetin e Harvardit, por nuk mundi tė pėrfundojė studimet.
2. Larry Ellison

Ai mori famė kompaninė e bazės sė tė dhėnave “Oracle”. Vlera e tij neto ėshtė 28 miliardė USD.

3. Amacion Ortega

Ai i ėshtė njė biznesmen i suksesshėm nė botėn e modės. Vlera e tij neto ėshtė 25 miliardė USD.
4. Christy Walton

Christy ėshtė njė biznesmene e suksesshme e “Wal-Mart”-it. Vlera saj neto ėshtė 24 miliardė USD.
5. Karl Albrecht

Ai e filloi biznesin, sė bashku me vėllanė e tij, pas Luftės sė Dytė Botėrore. Vlera e tij neto ėshtė 23.5 miliardė USD.
6. Ingvar Kamprad

Ai filloi biznesin e tij nė moshėn 17 vjeē. Tashmė vlera e tij neto ėshtė 23 miliardė USD.
7. Li Ka-shing

Ai ėshtė njė biznesmen tmerrėsisht i suksesshėm. Vlera e tij neto ėshtė 21 miliardė USD.
8. Liliane Bettencourt

Ajo ėshtė themeluesja e kompanisė kozmetike “L'Oreal”. Vlera e saj neto ėshtė 20 miliardė USD.
9. Lee Shau Kee

Ai ka pasuri totale prej 18.5 miliardė USD. Ndėrkaq ai ka marrė shumė tituj nderi.
10. Michele Ferrero

Ky biznesmen, i cili ėshtė pronar i kompanisė sė ēokollatės sė njohur nė mbarė botėn, “Ferrero Rochers”. Ai ka njė pasuri prej 17 miliardė USD.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-02-13, 17:55   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Gazi rus edhe nė Kosovė?!

Moskė, 22.02.2013

Kreu i Gazprom-it rus, Alexei Miller, do tė vizitojė Serbinė mė 28 shkurt, pėr tė diskutuar ndėrtimin e tubacionit tė gazit Rrjedha e Jugut, si dhe ēmimin e gazit tė Rusisė, raporton agjencia Itar-Tass, transemton REL.

Mė 20 shkurt, Kuvendi i Serbisė ka miratuar njė ligj, i cili rregullon ndėrtimin e Rrjedhės sė Jugut.

Sipas Itar-Tass, njėri nga seksionet e tubacionit “do tė kalojė nė Kosovė, nga qyteti serb i Nishit, pėr tė furnizuar me gaz Kosovėn dhe Maqedoninė”.

Pėrveē kėsaj, seksione tė tubacionit do tė ndėrtohen edhe nė Republikėn Sėrpska dhe nė Kroaci.

Gjatėsia e seksionit tė Serbisė do tė arrijė 450 kilometra dhe pritet tė kapė vlerėn e 1.7 miliard eurove.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-13, 18:55   #34
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Rreziku vjen nga veriu: Metale tė rėnda nė grurin serb


Shkup, 27.02.2013
Agjencia pėr ushqim dhe veterinė e Maqedonisė njoftoi sot se ka gjetur pėrqendrim tė rritur tė metaleve tė rėnda nė grurin me origjinė nga Serbia.

Nė njoftimin e kėsaj agjencie thuhet se me rastin e kontrollit kufitar tė ushqimit tė importuar, nė diē mbi 330 tonelata grurė ėshtė konstatuar sasi e metaleve tė rėnda mbi normat e lejuara qė parashihen me Rregulloren
mbi sigurinė e ushqimit.

Si njoftoi kjo agjenci, asnjė kilogram nga kjo sasi e grurit nuk ėshtė hedhur nė qarkullim nė Maqedoni, sepse analizat janė bėrė nė pikėkalimin kufitar me rastin e arritjes sė kamionėve me grurė, transmeton gazeta Blic.
E tėrė sasia e grurit tė dyshimtė gjendet nėn mbikėqyrje tė agjencisė, kurse vėnia nė qarkullim ėshtė ndaluar. Importuesit e kėsaj sasie tė grurit kanė kėrkuar njė superanalizė, prandaj mostrat janė dėrguar pėr analizė laboratorike, thuhet nė komunikatė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-13, 18:56   #35
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Mishi me hormone nė Shqipėri shkakton impotencė te meshkujt


Tiranė, 28.02.2013
Hormoni i rrezikshėm, steroidi i njohur me emrin Boldemec, po qarkullon lirisht nė tregun shqiptar. Me kėtė produkt tė ndaluar nė vendet e BE-sė prej mė shumė se njė dekade, ėshtė hormoni i pėrdorur gjerėsisht nga fermerėt, por edhe i shitur e i kėrkuar nė farmacitė vendase.

Pas investigimit tė “Balkan Insight” dhe kamerės sė fshehtė tė “Top Channel”, gazeta “Shqip” bėn publike fakte tė reja lidhur me pasojat qė kanė qytetarėt tė cilėt konsumojnė mish tė rritur me hormone, qė theret i njomė dhe konsumohet nga qytetarėt si produkt bio i vendit, ndėrkohė qė mishi i shėrbyer nė tavolinė, pėrveē se produkt i rritur artificialisht, ėshtė tepėr i dėmshėm pėr organizimin.

“Steroidi, hormoni Boldemec shkakton rritjen e nivelit tė estrogjenit. Hormoni nė kėtė rast shkakton rritje nė peshė, shtim tė forcės, por ka pasoja edhe pėr shėndetin riprodhues.

Steroidi shkakton impotencė, por edhe ulje tė aftėsisė sė riprodhimit, pra shkallės sė fertilitetit te meshkujt. Te femrat nuk ka pasoja pėr fertilitetin. Ndėrkohė qė kjo sasi estrogjeni ndikon drejtpėrdrejt nė aktivitetin seksual tė meshkujve”, tha mjeku androlog Evi Dani. Sipas specialistit, substanca tė tilla kanė pasoja deri nė sterilitet dhe ulje tė fertilitetit, pra tė mundėsisė pėr tė pasur pasardhės.

Pėr pesė vjet me radhė autoritetet shqiptare kanė lejuar importin dhe pėrdorimin e bagėtisė sė majme, shtuar nėpėrmjet hormonit tė njohur si Boldemec LA.

Pėrbėrėsi kryesor ėshtė njė steroid i quajtur Boldenone, i krijuar pėr pėrdorim veterinar, kryesisht pėr trajtimin e kuajve.

Pavarėsisht kėsaj, sportistėt shpeshherė e pėrdorin atė si doping, si dhe ata qė merren me bodybilding, e pėrdorin po ashtu pėr rritjen e peshės dhe rritjen e vėllimit tė muskujve.

Sportistėt e pėrfshirė nė disa skandale dopingu nė SHBA, duke pėrfshirė kėtu kryesisht kampionatet e futbollit, bejsbollit, boksit, e kanė marrė hormonin nė fjalė.

Pavarėsisht dekreteve shqiptare mbi pėrdorimin e hormoneve, Boldemec LA gjendet nė listėn e lejuar tė barnave veterinare pėr vite me radhė. Ekspertėt sqarojnė se konsumi i mishit tė rritur me Boldenone mund tė jetė i rrezikshėm nė njė kohė tė gjatė, pėr shėndetin e qytetarėve.

Njė ditė pas investigimit, qė provon se hormoni i mishit me efekte kancerogjene mund tė blihet me lehtėsi nė farmacitė veterinare nė vend, Ministria e Bujqėsisė deklaroi se janė ngritur grupe pune pėr kontrollin e rreptė tė depove farmaceutike veterinere. “Kėto ditė ne kemi kaluar nė kontrolle tė imtėsishme nė tė gjithat depot farmaceutike. Shumė shpejt do tė ngrihet njė grup pune pėr tė bėrė inventarėt mė tė imėta tė tė gjitha depove farmaceutike. Do tė marrim masa ndaj atyre qė fusin kėto hormone”, tha Sotiraq Papa, pėrgjegjės i shėrbimit veterinar nė Ministrinė e Bujqėsisė.

Pėrdorimi i hormonit Boldemec ėshtė i ndaluar pėrmes dy vendimeve tė Ministrisė sė Bujqėsisė, njė i vitit 2006 dhe njė tjetėr i vitit 2011. Por, me gjithė masat e marra pėr kontrollin e tij, pėrgjegjėsi i shėrbimit veterinar pranė Ministrisė sė Bujqėsisė, Sotiraq Papa tha se kontrabanda ėshtė vėshtirė tė kontrollohet. “Mbetje tė Boldemec tė vitit 2010 mund tė kenė mbetur nė farmaci jo tė licencuara. Mund tė jenė farmaci qė pėrdoren nga veterinerė privatė me njė gamė tė vogėl medikamentesh. Ne nuk e kemi kapacitetin pėr ta kontrolluar gjithė kontrabandėn”, deklaroi Papa.

Pak ditė mė parė, Autoriteti Kombėtar i Ushqimit siguroi konsumatorėt shqiptarė se mishi qė tregtohet nė vend ėshtė i sigurt, ndėrsa pėrjashtoi mundėsinė e pėrdorimit tė hormoneve pėr rritjen artificiale tė tyre.

Lidhur me ēėshtjen ka reaguar edhe Zyra pėr Mbrojtjen e Konsumatorėve, e cila i ka kėrkuar zyrtarisht Ministrisė sė Bujqėsisė inspektimin e tė gjitha produkteve veterinare qė qarkullojnė nė tregun shqiptar dhe ndalimin e ēdo produkti qė nga pėrdorimi i pakualifikuar nė blegtori mund tė dėmtojė shėndetin e konsumatorėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-13, 19:44   #36
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Limak” ia “vjedh“ 4 ,5 milionė euro KEK-ut


Prishtinė, 06.07.2013

Konsorciumi turk ”Calik &Limak” ia ka “vjedhur” Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK) rreth 4,5 milionė, ende pa u bėrė plot dy muaj, prej kur kjo e ka marrė nė menaxhim distribucionin. KEK-u pėr muajin maj tė kėtij viti, kompanisė turke ”Calik &Limak” i ka shitur energji nė vlerė prej 14,2 milionė euro, por kjo e fundit deri mė tash KEK-ut i ka paguar vetėm 9,7 milionė ero, ndėrkaq pjesėn tjetėr prej rreth 4,5 milionė euro, nuk po ia paguan fare me arsyetimin se konsorciumi turk ka marrė nė menaxhim distribucionin jo nė fillim tė muajit maj, por me 8 ditė vonesė.

Burime tė besueshme tė gazetės “Zėri” brenda Korporatės Energjetike tė Kosovės thonė se pronaret e kompanisė turke edhe mė tutje nuk kanė shprehur gatishmėri pėr t’ia paguar borxhin kompanisė publike.

“Ata po arsyetohen se distribucionin e kanė marrė nga 8 maji, dhe pėr pjesėn tjetėr ata nuk kanė ndonjė obligim ndaj kompanisė publike. Mirėpo, turqit konsumatorėve nuk ua kanė marrė vetėm 60 pėr qind tė faturės, por pėr krejt muajin. Nė kėtė rast ‘Calik &Limak’, ka mbledhur parat nga klientėt e saj, por ato nuk ia ka derdhur nė llogari tė KEK-ut, por nė llogari tė vetė” bėnė tė ditur burimi i besueshėm i gazetės.

Sipas kėtij burimi, nuk ėshtė vetėm pagesa problemi i vetėm qė kanė KEK-ut dhe konsorciumi turk ”Calik &Limak”.Problem tjetėr i theksuar mbetet edhe sasia e energjisė qė ėshtė duke e prodhuar KEK-u, e qė nė disa momente duket si e tepėrt nga konsorciumi i turk.

Mė tej burimi bėn tė ditur se menaxhmenti i KEK-ut pėrballet me presione tė shumta nga ”Calik &Limak”,ku kėta tė fundit nė orė tė caktuara brenda ditės kėrkojnė qė tė ulėt prodhimi, e ndėrkaq nė orė tė caktuara ata kėrkojnė qė prodhimi tė rritet deri nė maksimum.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-13, 16:07   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme nga ekonomia vendore dhe e jashtme !

Beogradi pėrmes amerikanėve pretendon gjysmėn e “Trepēės”?Beograd, 15.11.2013

Njė marrėveshje pėr bashkėpunim afarist-teknik ndėrmjet Kombinatit Xehetar Metalurgjik “Trepēa”, siē vazhdon ta quaj Beogradit kėtė vigan tė Kosovės, dhe kompanisė amerikane "New Generation Power" (NGP) do tė mund tė konkretizohet deri nė fund tė kėtij viti, shkruan sot e pėrditshmja serbe “Novosti”, duke cituar ministrin e Xehetarisė e tė Planit Hapėsinor, prof.dr. Millan Baēeviq. Sipas tij, propozimi mbi partneritetin strategjik ėshtė gati, kanė mbetur vetėm qė tė dy palėt tė harmonizojnė formėn pėrfundimtare tė atij dokumenti. “Me ditėn e nėnshkrimit tė asaj kontrate arrihen tė gjitha kushtet pėr realizimin e investimeve tė kompanisė amerikane nė “Trepēė”, citon gazeta Baēeviqin.

“Plani parasheh hapjen e minierave tė reja ku rezultatet e kėrkimeve gjeologjike tregojnė se kjo ėshtė me leverdi, pastaj tė zgjerohet dhe tė rritet vėllimi i prodhimit nė minierat ekzistuese, qė ndodhen nė pėrbėrje tė “Trepēės” veriore, siē e quan kjo gazetė kėtė pjesė tė kėtij kompleksi xehetar, dhe kėto janė “Bello Berdo” dhe “Cėrnci”. Do tė instalohen pajisje tė reja pėr eksplatimin e xehes dhe do tė krijohen kushte financiare pėr ndėrtimin e shkritores sė re nė Zveēan. Po ashtu me plan parashihet edhe ndėrtimi i njė termocentrali, qė do tė prodhonte rrymė pėr tė gjitha komunat nė pjesėn veriore tė Kosovės, me njė fuqi rreth 50 megavatėsh.

Raportet e propozuara pronėsore ndėrmjet “Trepēės” dhe kompanisė amerikane, sipas ministrit serb, do tė jenė 51 pėr qind pėr palėn serbe dhe 49 pėr qind pėr NGP. Kontrata do tė nėnshkruhet pavarėsisht se Agjencia Kosovare e Privatizimit ka dalė nė opinion me dofarė planesh tė vetat pėr kombinatin, shkruan “Novosti”.

“I kemi bėrė pyetje ASgjencisė Kosovare se nė bazė tė cilit akt juridik ose dokumenti ata pretendojnė tė drejtėn nė pjesėn veriore tė “Trepēės”, aq mė parė kur “Trepēa” veriore ėshtė e regjistruar dhe ndodhet nė pjesėn serbe tė Agjencisė sė Resurseve Ekonomike (APR) me njė strukturė tė pėrcaktuar dhe tė pėrkufizuar shumė qartė, qė i ėshtė prezantuar edhe kompanisė amerikane”, citon gazeta ministrin serb Baēeviq. “Trepēa” veriore ėshtė qind pėr qind serbe. Me ardhjen e kapitalit amerikan nė “Trepēė, krijohen kushte pėr hapjen dhe tė minierave tė mbyllura nė Kosovė, qė tė aktivizohen ndėrmarrjet e shuara dhe qė qytetarėt e pjesės veriore e jugore tė Mitrovicės tė llogarisin nė punėsinė e humbur nga pakujdesia dhe indiferenca e pushtetit tė vet, citon gazeta ministrin e Serbisė tė ketė folur pėr pretendimet e fqinjit verilindor ndaj tokave tė Kosovės.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.