Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-09-11, 14:35   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Roli i internetit nė Shqipėri

Roli i internetit nė Shqipėri nė rritje


Nė Shqipėri interneti po shndėrrohet nga dita nė ditė nė njė element tė domosdoshėm tė jetės dhe aktivitetit tė pėrditshėm. Ndėrkohė Shqipėria pėrfiton nga axhenda dixhitale qė Komisioni BE-sė po zbaton nė Ballkan.
Pak njerėz nė Shqipėri mund tė pėrfytyronin 10 vjet mė parė se po tė klikonin nė njė buton mund tė kishin virtualisht botėn nė duart e tyre: mund tė ndanin dijet dhe informacionin edhe me cepin mė tė largėt tė botės, mund tė argėtoheshin, mund tė krijonin lidhje sociale dhe profesionale nė nivel global. Ky pėrfytyrim ėshtė transformuar sot nė njė realitet.

Shifrat zyrtare tregojnė se vetėm para 6 vitesh Shqipėria kishte treguesit mė tė ulėt nė botė pėr nivelin e zhvillimit tė shoqėrisė sė informacionit me njė tregues prej vetėm 4,8% tė pėrdorimit tė internetit. Sot ky tregues ėshtė 50%. Genc Pollo, Ministėr pėr Inovacionin, Teknologjinė e Informacionit dhe tė Komunikimit thotė pėr programin shqip tė Deutsche Welle-s:


”Shqipėria ka bėrė hapa tė jashtėzakonshėm nė pėrdorimin e internetit nėse u referohesh pėrqindjeve tė 5- 6 viteve mė parė, pėr sa i pėrket shtrirjes, shėrbimeve online dhe mėnyrė sesi operojnė bizneset."

Dorian Kavaja ėshtė njė nga pėrdoruesit e pasionuar dhe kėmbėngulės tė internetit nė Tiranė. Pasioni i tij e bėri qė tė fitojė dije nė mėnyrė autodidakte dhe tė bėhet njė krijues programesh dhe website-sh nė internet. Duke sjellė ndėrmend situatėn nė Shqipėri para 5- 6 viteve ai thotė: “Ka patur shumė pak familje dhe institucione qė kishin internet. Sot kemi mbritur nė njė pikė ku pothuajse tė gjitha familjet kanė internet nė shtėpi. Ky nuk ėshtė perceptim, ky ėshtė njė fakt, tani internet ka kudo.”


Nė mbėshtetje tė kėtij fakti vijnė edhe disa tė dhėna tė fundit zyrtare nga rrjetet sociale tė Facebook sipas tė cilave 1/3 e shqiptarėve janė pėrdorues tė kėtyre rrjeteve.


Pollo, Ministėr pėr Inovacionin, Teknologjinė e Informacionit dhe tė Komunikimit

Infrastruktura – pjesa qė kėrkon investime tė mėdha

Megjithė kėto shifra Shqipėria mbetet ende larg vendeve tė BE lidhur me infrastrukturėn pėr pėrdorimin e gjithė mundėsive qė ofron interneti dhe teknologjitė inovative. Kėtė e pohon edhe vetė Genc Pollo, Ministri pėr Inovacionin, Teknologjinė e Informacionit dhe tė Komunikimit: “Kemi ende mangėsi nė infrastrukturė dhe shumė pėr tė bėrė pėr tė kapur standartet e vendeve mė tė pėrparuara”.

Ngritja e infrastrukturės do tė rrisė edhe shkallėn e pėrdorimit tė internetit nė shoqėrinė shqiptare.

“Jemi njė vend ku interneti mund tė zhvillohet akoma mė tej, pasi po tė bėjmė krahasime edhe me Kosovėn, vendin mė tė ri nė rajon, ajo ėshtė para Shqipėrisė. Ka mundėsi qė nė Shqipėri interneti tė futet mė thellė nė shoqėri" - mendon Dorian Kavaja.

Impulse nga axhenda dixhitale e Komisionit Europian

Nė pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr tė kapur kohėn e humbur nė pėrdorimin e internetit dhe tė teknologjive tė informacionit dhe komunikimit ajo ka njė aleat: Komisionin Europian, i cili ka njė axhendė dixhitale pėr Europėn. Pjesė e saj ėshtė dhe Ballkani Perendimor: Shqipėria, Maqedonia, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnjė- Hercegovina, qė kanė hyrė nė procesin e integrimit europian. Rėndėsia qė BE i jep realizimit tė kėsaj axhende duket edhe nė programin e tij financiar pėr hulumtime e inovacioneve nė Teknologjinė e Informacionit dhe Komunikimit: pėr periudhėn 2011–2013 ka nė dispozicion 2.8 miliard Euro.

Cindy Van Den Boogert ( Sindi Van Den Boogert) kėshilltare e Neelie Kros, Zv. Presidente e Komisionit Europian, e ngarkuar me ecurinė e kėsaj axhende tregon pėr programin shqip tė Deutsche Welle-s se ēfarė synohet tė arrihet: “Pėrmes axhendės dixhitale pėr Europėn, KE pėrpiqet tė realizojė futjen nė masė tė gjerė tė teknologjisė sė njohur si broadband. Deri nė vitin 2013, KE synon tė aplikojė mbulimin 100% tė pėrdorimit tė internetit me njė shpejtėsi prej 10 megabite pėr sek".Dorian Kavaja, programues.

Rrjetet kombėtare “broadband” – autostrada tė internetit

Pėrmes kėsaj axhende KE asiston edhe vendet e Ballkanit Perėndimor nė ngritjen e rrjeteve kombėtare brezgjerė, si infrastrukturė bazė apo autostrada pėr gjithė operatorėt e internetit dhe shėrbimeve tė tjera qė ofrojnė teknologjitė e Informatikės dhe Komunikacionit. Nė bazė tė ngritjes sė kėtij rrjeti janė ligjet pėrkatėse, nė pėrputhje me standartet e BE dhe krijimi i njė tregu konkurrues. Pėrdorimi nė shkallė tė gjerė i internetit dhe teknologjive moderne tė komunikimit nga qytetarėt shqiptarė dhe ata tė vendeve tė tjera tė rajonit vlerėsohet si njė domosdoshmėri pėr zhvillimin ekonomik dhe social tė vendit dhe afrimin gradualisht me nivelet e vendeve tė BE. Nė kėtė proces ndodh edhe fuqizimi i rolit aktiv tė qytetarit pėr tė marrė pjesė nė ndryshimin progresin tė shoqėrisė dhe ekonomisė.Ka ende vend pėr pėrmirėsim


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.