Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-04-13, 09:34   #226
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tiranė, ku do tė jetė xhamia e re?

E ndryshova pak titullin vetėm pėr kėtė shkrim.

Po duket se edhe nė Tiranė kan/kishin problem tė ngjashėm ?!
Projekti i xhamisė sė re, plagjiaturė nga Turqia


Pėr herė tė dytė pas 20 vjetėsh u vendos dje guri i themelit tė xhamisė sė re tė kryeqytetit. Nė vitin 1993, presidenti i asaj kohe Sali Berisha bashkė me kreun e komunitetit mysliman tė ndjerin, Haxhi Hafiz Sabri Koēi, vendosėn gurin e themelit pėr fillimin e ndėrtimit tė njė xhamie mė tė madhe nė Tiranė.


Pas dy dekadash, ky gur u rivendos dje pėr tė sjellė njė projekt tė ri, i cili sipas arkitektėve “do tė zbukurojė Tiranėn”. Fjalė tė mira u thanė nga kryeministri, i cili prej vitesh mundohet tė mbajė premtimin e dhėnė nė vitet e para tė pushtetit tė tij: “Aty ku ka katėr tė krishterė tė ngrihet njė kishė dhe aty ku ka katėr myslimanė tė ngrihet njė xhami”.

Kėto vite udhėheqjeje nuk duket se i kanė mjaftuar kryeministrit aktual tė Shqipėrisė qė duke u lutur pėr njė mandat tė tretė po ripėrsėrit premtimin pėr njė xhamie tė re. Faktikisht kėtė ditė, myslimanėt kanė 75 vjet qė e presin. Por edhe ky gur i dytė themeli nuk duket sikur u vendos pa polemika dhe komente. Projekti i paraqitur nė media ka filluar tė ngjallė interes dhe po ashtu tė hedhė dyshimet e para pėr njė “plagjiaturė” tė xhamisė, shkruan “Shekulli”.

I ngjan apo ėshtė kopje e xhamisė sė “Bejazitit”, kjo mbetet pėr t’u vėrtetuar. “Shekulli” kontaktoi me Ilir Hoxhollin, njė nga anėtarėt e Komunitetit Mysliman Shqiptar dhe njė nga zėrat e shoqėrisė civile. E pyetėm atė pėr ngjashmėrinė e madhe mes xhamisė qė pritet tė ndėrtohet me xhaminė e “Bejazitit” nė Turqi.

“Arkitekti ėshtė turk dhe studioja e projektit ėshtė po prapė turke. Mund tė ketė diēka tė ngjashme nga ana e jashtme e xhamisė, por nuk mendoj se do tė jetė kopje e xhamisė sė Bejazitit”, tha Hoxholli.

Mė pas ai na tregoi se trualli ku do tė ndėrtohet xhamia e re e Tiranės, nuk ka tė njėjtėn formė dhe pėrmasė me atė tė xhamisė sė “Bejazitit”, qė sipas tij, do tė thotė se nuk mund tė jetė e njėjta. E megjithatė ai, nuk hedh poshtė mundėsinė e njė ngjashmėrie tė madhe mes dy xhamive. Nė projektin e xhamisė sė Tiranės ėshtė parashikuar qė kupola qendrore, e cila do tė jetė 30 metra e lartė, do tė rrethohet nga katėr minare.

Lartėsia e tyre do tė jetė 50 metra. Po kėshtu edhe xhamia e “Bejazitit” ėshtė realizuar me njė kupolė qendrore qė rrethohet nga katėr minare.Ngjashmėria ėshtė aq e madhe sa mund tė themi se kemi tė bėjmė me njė kopje. Ilir Hoxholli, na shpjegon gjithashtu edhe strukturėn e brendshme, e cila pritet qė tė jetė ajo qė do tė bėjė ndryshimin nga xhamia turke.

Nė pėrbėrjen e kėsaj ndėrtese, pritet qė tė ketė njė sallė tė madhe konferencash. Kjo sallė do tė arredohet nė mėnyrė tė atillė qė tė mirėpresė mė shumė se 300 persona. Kjo ndėrtesė do tė mirėpresė rreth 5000 besimtarė qė dėshirojnė tė falen dhe tė kryejnė ritet fetare.

Hoxholli, tregoi se xhamia e re e Tiranės do tė ketė njė bibliotekė tė madhe dhe disa klasa pėr mėsimdhėnie.

“Xhamia e madhe e Tiranės do tė ketė muze, sallė konferencash, bibliotekė dhe klasa pėr tė mėsuar diēka mbi islamin. Ajo do tė jetė njė qendėr e madhe, njė kult fetar nė Shqipėri”, deklaroi Haxholli.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-05-13, 18:14   #227
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M Shiko postimin
Eqysh paska me qene arkitektura? A ka naj foto ose dicka?
.
PO, ja kjo duhet te ndertohet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.