Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve... 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 02-12-13, 22:47   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 277
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Historiani serb: Shqiptarėt janė autoktonė, serbėt ardhacak

Nė tekstet shkollore tė nxėnėsve shqiptarė nė Luginėn e Preshevės, ku flitet mbi historinė dhe origjinėn e shqiptarėve nė Ballkan, shpjegohet qartė se janė tė lashtė dhe autokton. Ndėrsa pėr serbė thuhet se janė ardhacak. Hartuesi i kėtij teksti shkollor nuk ėshtė ndonjė historian shqiptar, por njė historian serb (Rade Mihaljcic) dhe libri ėshtė shtypur nga Instituti pėr tekstet nė Beograd.
Nė kėtė tekstin shkollor tė historisė pėr klasat e gjashta shkruan: "Shqiptarėt janė popull i lashtė dhe autokton nė Ballkan, kurse serbėt janė tė ardhur nga lindja...".
Ky konstatim nė librin e historisė serbe pėr klasat e gjashta ka ngjallur reagime dhe polemika tė ashpra, duke nxitur reagime tė historianėve dhe mediave serbe, tė cilėt librin e autorit serb Mihaljcic e kanė konsideruar "skandaloz": ("Skandalozno: Srpski udzbenik iz istorije: Albanci su starosedeoci a Srbi dosljaci na Balkan!"), transmeton "Presheva jonė".
Me kalimin e kohės, duket se edhe vetė serbėt po binden gradualisht me realitetin historike, pavarėsisht se disa ende nuk pajtohen me faktin se janė popull i ardhur nė Ballkan. Mė konkretisht, autori Mihaljēiē ka shkruar se serbėt janė me prejardhje nga vendet e lindjes.
Pėr kėtė ka reaguar prof. Slobodan Antonic me njė shkrim me titull "Vetėurryesit", duke akuzuar autorin herė tradhtar e herė mosnjohjes i mirė i historisė. "Autori serb ėshtė marrė nė kėtė tekst shkollor mė shumė me politikėn ditore se sa me ‘tė vėrtetėn historike.
__________________________________________________ _____________
http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,128007
Mos e harroni as historinė, as mollėn e kuqe. Mos harroni se gjysma e Ballkanit ėshtė tokė autentike shqiptarėve, e shkiet, siē po sakteson autori serb, janė ardhacak, janė tė huaj, janė barbarė tė ardhur nga azia qendrore.


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.