Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-10-03, 12:07   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Armata Kombėtare Shqiptare

Kryetari i Partisė sė Unitetit Kombėtar dhe drejtuesi i AKSH-sė ėshtė shpallur person nė kėrkim nga Interpoli ShqiptarIdajet Beqiri kėrkohet nė 184 vėndeNdėrkohė Prokuroria e Pėrgjithshme ka bėrė gati kėrkesėn pėr ekstradimin e Beqirit nga BelgjikaEned JaninaTIRANĖ - Idajet Beqiri, kryetari i Partisė sė Unitetit Kombėtar dhe njė nga krerėt e Armatės Kombėtare Shqiptare, ėshtė person nė kėrkim nė 184 vende tė botės. Momentalisht ai ndodhet nė Belgjikė ku ka marrė statusin e azilantit politik dhe Prokuroria e Pėrgjithshme ka bėrė gati kėrkesėn pėr ekstradimin e tij. Ai akuzohet pėr veprime qė nxisin urrejtjen ndėretnike dhe gjykata ka marrė ndaj tij masėn e sigurisė burg pa afat nė mungesė. Duke u bazuar nė kėtė masė sigurie, Interpoli Shqiptar i ka pėrcjellė vėndeve tė tjera kėrkesėn pėr arrestimin e tij ndėrsa prokuroria ka bėrė gati kėrkesėn pėr ekstradim. Lajmi ėshtė pohuar dje nga burime tė Interpolit dhe organit qėndror tė akuzės.

Idajet Beqiri, Gafurr Adili dhe Taip Mustafaj akuzohen nga Prokuroria e rrethit Tiranė pėr veprime qė nxisin urrejtjen ndėr etnike midis shqiptarėve dhe maqedonasve. Sipas akuzės, Beqiri, Taip Mustafaj dhe Gafurr Adili kanė ushtruar propagandė duke nxitur urrejtjen pėr popullin maqedonas. Propaganda e tyre ėshtė ushtruar nė fshatrat kufitare ndėrmjet Shqipėrisė dhe Maqedonisė. Nė kėto fshatra ata kanė nxitur urrejtjen pėr shtetin maqedonas si dhe pėr popullin maqedonas. Madje, sipas akuzės, Adili dhe Beqiri kanė ushtruar veprimtarinė e tij tė paligjshme edhe me anė tė internetit kur nuk ndodheshin nė Shqipėri. Gjatė kohės qė ata ndodheshin jashtė vendit publikonin materiale nė internet qė nxisnin urrejtjen ndėretnike. Dyshimet pėr aktivitetin e Adilit, Beqirit dhe Mustafajt kanė lindur disa muaj mė parė por prokuroria nuk ka pasur prova pėr ta arrestuar atė. Nė prill tė kėtij viti Gafurr Adili tentoi qė tė hynte nė Shqipėri nga aeroporti i Rinasit po u ndalua nga policia shqiptare. Ai u shpall person i padėshiruar dhe iu ndalua hyrja. Dy muaj mė pas ai arriti tė depėrtonte nė Shqipėri duke pėrdorur disa dokumente tė falsifikuara. Nė kėtė kohė u bė edhe arrestimi i tij, nė zonėn e Dibrės. Ndėrkohė qė nė mes tė muajit shtator nė listat e personave nė kėrkim ėshtė shtuar edhe emri i Idajet Beqirit. Edhe ai, nė rast se do tė hyjė nė territorin e Shqipėrisė, do tė arrestohet menjėherė nga policia dhe do tė dėrgohet nė gjykatė. Emri i tij i ėshtė shtuar listės sė personave nė kėrkim vetėm pasi gjykata ka marrė masėn e sigurisė burg pa afat pėr tė. Ndėrkohė tashmė duke u bazuar nė kėto materiale Interpoli shqiptar i ka kėrkuar tė gjitha vendeve partnere qė tė arrestojnė Idajet Beqirin. Nė tė njėjtėn kohė Prokuroria e Pėrgjithshme pėrpiloi kėrkesėn pėr ekstradimin e Beqirit nga Belgjika nė Shqipėri. Nė Belgjikė Beqiri ka statusin e azilantit politik dhe mbrohet nga shteti belg. Sipas burimeve tė prokurorisė, tashmė i takon gjykatės belge tė vendosė nėse Idajet Beqiri mund tė ekstradohet apo jo. Disa ditė mė parė, ministrat e jashtėm tė Komitetit Europian hartuan listėn e re tė vendeve qė mund tė marrin azil politik. Nė kėtė listė nuk ndodhej mė emri i Shqipėrisė. Kjo ėshtė argumentuar prej tyre duke thėnė se Shqipėria tashmė ėshtė njė vend i stabilizuar ku respektohen tė drejtat e njeriut dhe qytetarėt e saj nuk kanė pėrse kėrkojnė azil politik. Ky argumentim mund tė ndikojė nė vendimin e gjykatės belge pėr ekstradimin apo jo tė Idajet Beqirit nė drejtim tė Shqipėrisė.

07/10/2003


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-10-03, 13:01   #2
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gafurr Adili fsheh sekrete shtetėrore; gjykimi me dyer tė

mbyllura


TIRANE (8 Tetor) - Rreziku i pėrmendjes sė emrave tė politikanėve tė lartė shqiptarė tė pėrfshirė nė mbėshtetjen ndaj organizatave tė paligjshme tė konsideruara edhe terroriste, ka detyruar prokurorinė tė vendosė t'i kėrkojė gjykatės qė procesi ndaj krerėve tė Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH) tė arrestuar Gafurr Adili dhe Taip Mustafaj tė bėhet me dyer tė mbyllura. Ky ėshtė konkluzioni qė ėshtė duke dalė pas kėtij vendimi jo tė zakonshėm dhe qė pohohet nga burime tė Gazetės pranė organeve tė drejtėsisė. E mbėrritur nė gjykatėn e Tiranės mė 26 shtator, dosja penale nė ngarkim tė shqiptaro-maqedonasve Gafurr Adili e Taip Mustafaj dhe shqiptarit Idajet Beqiri (do tė gjykohet nė mungesė) ėshtė paracaktuar nga akuza tė shqyrtohet e gjitha pa praninė e mediave dhe nė kushtet e ruajtjes nga rrjedhja e informacionit. Pra deri tani ėshtė njė vendim i marrė nė mėnyrė tė njanėshme nga pėrfaqėsuesit e hetimit, i cili do t'i propozohet qė nė seancėn e parė gjyqtarit tė pėrcaktuar tė ēėshtjes, Fehmi Petku.Rreziku i daljes sė sekreteve

Burime tė Gazetės pohuan se akuza ka ardhur nė pėrfundimin qė gjyqi duhet tė bėhet me dyer tė mbyllura pas seancave tė marrjes nė pyetje tė dy tė arrestuarve Adili dhe Mustafaj. Tė njėjtat burime pohuan se ka tė ngjarė qė nė deklarimet e tyre tė jenė pėrmendur emra politikanėsh apo drejtuesish tė shtetit, tė cilėt qoftė nė mėnyrė tė tėrthortė janė pėrmendur si ndihmės materialė apo moralė tė linjės sė fortė tė kėtyre organizatave, duke filluar me ish-lėvizjen UĒK (Ushtria Ēlirimtare Kombėtare) tė drejtuar nga Ali Ahmeti, deri tek Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH) e drejtuar nga Adili, Beqiri e tė tjerė. Burimet thonė se ka tė ngjarė qė gjatė marrjeve tė deklarimeve Adili dhe Mustafaj tė kenė shqiptuar fragmente qė dėmtojnė figurėn e kėtyre politikanevė apo pushtetarėve, tė cilat nėse do tė bėheshin publike, do t'i kushtonin seriozisht politikės ndėrkombėtare tė Shqipėrisė. dxh/dxh (GazetaShqiptare/BalkanWeb)
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-11, 14:00   #3
Dardani_K1
 
Avatari i Dardani_K1
 
Anėtarėsuar: 15-09-05
Postime: 427
Dardani_K1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Armata Kombėtare Shqiptare

Tashe e keni kohen me u tregu se kushe jeni dhe qfare trimash jeni serbet jane duke u mobilizuar neper serbi sode e keni neper lajme dhe nje serb ashte anku ne shoqaten per te drejtat e njeriut se nuk done me shkue ne lufte e keni lajmin ne Kosova Albaner dhe lexojeni e qe jeni ata qe thoni se jeni koha ashte ti ngritni burrat ne kembe dhe te rrini ne gatishmeri e mos te flasim mas faksave e emailave.


Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.