Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-09-05, 22:32   #16
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gjilpera pa dhimbje?!

Prodhuesi kryesor japonez pėr materiale mjeksore "Terumo" ka prodhuar gjilpėrėn mė tė vogėl pėr injeksion nė botė, njė gjilpėrė e cila nuk shkakton asnjė dhimbje. Kjo kompani me seli nė Tokio ka prodhuar gjilpėrėn prototip me diametėr 0.2 mm, e cila mund tė prodhohet edhe seriale. Kjo gjilpėrė ėshtė punuar me njė teknikė speciale e cila mundėson njė rrjedhje tė shpejtė dhe tė lehtė tė lėngut deri nė maje. Ende nuk ėshtė pėrcaktuar data e shitjes nė treg tė kėsaj gjilpėre, por me siguri nuk do tė duhet mė shumė se gjashtė vite, Kjo gjilpėrė sė pari do tė pėrdoret nga diabetikėt pėr tė injektuar insulinėn pa dhimbje. Kėta shkenctarė japonez njohtuan edhe pėr njė gjilpėrė mė tė vogėl se kjo, por ende ėshtė konstruktuar vetėm prototipi i saj. Ky model funksionon nė pricipin e "kafshimit tė mushkonjės", kurse nė gjilpėrė ndodhet edhe njė pompė elekrtrike minijaturė e cila zvogėlon dhimbjen gjatė shpimit.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-09-05, 20:38   #17
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Diana, mund tė jetė vrarė nga shėrbimet sekrete


Dyshime tė reja mbi vrasjen tragjike tė princeshės Diana. Kėtė herė dyshimet janė fokusuar mbi ish tė dashurin e saj tė parė qė vdiq nė njė aksident me motor nė vitin 1987. Bėhet fjalė pėr njė lidhje jashtėmartesore qė Diana ka pasur me truprojėn e saj personale Barry Mannakee, i martuar baba i dy fėmijėve. Ky fakt ėshtė zbuluar nė disa letra qė ajo kishte shkruar, nė tė cilat tregonte pėr njohjen qė kishte pasur me truprojėn e vet si dhe njohjen e tyre e cila ishte ngjizur gjatė njė kursi recitimi, cili ishte regjistruar, edhe momenti kur Diana ishte duke u puthur me truprojėn e saj. Kjo provė ėshtė marrė nė shqyrtim nga shefi i shėrbimeve sekrete Sir John Stevens, i cili urdhėroi hapjen e dosjes sė hetimit tė kėsaj ēėshtjeje, e cila mund tė ketė qenė shkak edhe pėr eliminim e saj. Sipas medias britanike lidhjet e shumta dashurore tė princeshės, kanė qenė njė shkak mė shumė qė familja mbretėrore ti kėrkonte shėrbimeve secrete zhdukjen e saj pa shumė bujė, ndėrkohė qė martesa ishte nė krizė prek kohėsh. Flirti me Mannakee, ka lindur nė vitin 85, menjėherė pas lindjes sė djalit tė dytė Harry, por me sa duket gojėt e liga qė qarkullonin nė pallatin mbretėro, kanė sjellė shkarkimin e menjėhershėm tė trupropjės, i cili vdiq nė njė aksident 9 muaj mė pas. Princesha e ka marrė vesh lajmin nga bashkėshorti, ndėrkohė qė ishte duke ndjekur festivalin e Kanės. Diana pati njė reagim dramatik, kur morri vesh lajmin duke flakur nga qafa bizhutė e saj dhe me pas ėshtė larguar drejt Anglisė. Sipas medias britanike Diana ka qenė gjithnjė e fiksuar pas kėsaj ngjarjeje, madje ka tentuar tė kontaktojė me shpirtin e ish-tė dashurit tė saj nė njė medium spiritual.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-09-05, 21:21   #18
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kafja mbron nga diabetesi


Studimet e bėra nė Finlandė, shtetin nė tė cilin pihet shumė kafe, sjell tė dhėna tė cilat tregojnė se pija mė e pėrhapur nė botė mund tė mbrojė nga diabetesi, tipi i cili paraqitet tek personat e rritur.
Gratė tė cilat pijnė 2-3 filxhana nė ditė nė ditė janė 2-3 herė mė pak, pėr 29% tė predispozuara tė sėmunden nga diabetesi, kurse kjo sasi tek meshkujt ėshtė 27 %.
Kėta shkenctarė ende nuk kanė zbuluar se nė ēfarė mėnyre kafja mbron nga diabetesi, duke treguar se me rritjen e sasisė sė kafes rritet edhe efekti i saj mbrojtės.
Nė kėtė studim janė pėrfshirė 14.000 njerėz, dhe rezulatet e institutit Nacional pėr hulumtime pėr shėndetin publik janė tė njejta me ato tė studimeve tjera.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-05, 22:08   #19
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Video lojerat bejne femijet e trashe dhe agresiv


Skenctaret Suedez kane vertetuar nje gje ēka mund edhe te paramendohet: lojrat ne kompjuter mund te kene efekt shume te keq ne rritjen e femijes.
Ne kohen e fundit ne mediume shume shpesh po shkruhet rreth efekteve anesore te lojerave agresive. Nje gje te tille ndodh shpesh edhe me lojėn "Vice City" ku janė shenuar incidente te shumta, qe ka ndikuar loja agresive me arme.
Analizen te cilen e kishin bere shkenctaret (nder te cilen kishte edhe psikiater femijesh) do te shfaqet nė dokumentarin e quajtur "Deadly Game".
Citatet ndėr tė cilat permenden eshte edhe ajo e kandidatin demokrat per kryetare te SHBA-se, Joseph Liberman, i cili lojen "Grand Theft Auto" e ka pershkaur si te tmerrshme.
"Luajtja e video lojerave eshte brengosese sepse lojtaret ushtrojne skenarin tė cilin mund ta shprehin ne jeten e perditshme" tha Michael Rich, nje anetare i Akademise Pediatrike ne Amerike.
Me kete nuk pajtohet nje lojtar 16 vjecar Suedez Gustav Niel-Berggren. "Te gjuash dikend ne loje eshte si te japesh gol ne ndonje ndeshje futbolli" tha ai.
Tregu i video lojerave nė Amerike ka vlere prej 10 miliarde dollare.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-09-05, 07:24   #20
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njė kalimtari i bie nė kokė njė valixhe plot me para

Fjodor Zotaj

Fang-nan njė 57 vjeēar nga Taiwani , i cili po bėntė njė shėtitje poshtė njė ure nė Taipei. Nė momentin kur gjendej poshtė urės i bie nė kokė njė valixhe plot me para , me 600 mijė dollar brėnda.
Durim pėr goditjen e marrė , ka thėnė me veten e tij Fang-nan kur ka parė paratė qė ndodheshin nė valixhe.
Porn ė tė vėrtetė nuyk arriti ti shijojė kėto para sepse lekėt ishin tė destinuar pėr tė paguar shantazhin pėr lirimin e djalit tė njė njeriu tė pasur tė Taiwan tė marrė peng.
Akordi mes familjarėve dhe rrėmbyesve parashikonte hedhjen e valixhes me 600 mijė dollarėt brėnda pikėrisht nga ura ku poshtė saj gjendej i gjori Fang-nan. Nė harkun e disa minutave Fang-nan i cili kishte dhimbje nė kokė u gjend i rrethuar nga kriminelėt tė cilėt e kėrcėnonin tė lėshonte valixhen. Nė tė njėjtėn kohė nė vendgjarje mbėrrin edhe policia ku fillon edhe njė shkėmbim armėsh mes policisė dhe kriminelėve.
29-09-2005
KATEGORIA: Kuriozitete
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-05, 13:34   #21
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Per sa kohe mundet truri te qendroje pa oksigjen?


Njė fėmijė ėshtė gjetur nė njė liqen tė ngrirė. Teorikisht fėmija ishte i mbytur prej 40 minutash. Mjekėt mendojnė se ata ende mund t’a kthejnė nė jetė me pak ose aspak dėmtime tė trurit. Para disa kohėsh mendohej se qelizat e trurit fillonin tė vdisnin 4 minuta pas mosfurnizimit me oksigjen. Sot, pas disa rasteve tė tė paspjegueshme tė mbijetesės, mjekėt nuk janė aq tė sigurtė se truri mund tė vdesė aq shpejt; ‘ai vetėm provon’ka thėnė njė kirurg.

Refleksi i zhytjes nė ujė ndihmon shumė pėr tė shpėtuar nga mbytja. Kur koka futet nė ujė tė ftohtė, i ftohti stimulon reagimin e reflekseve dhe pėr kėtė arsye metabolizmi ngadalėsohet, kėshtu qė truri dhe organet e tjera jetėsore kanė mė pak nevojė pėr oksigjen se zakonisht. (Ulja e temperaturės sė trupit ėshtė njė formė qė pėrdoret nė neurokirurgji, pikėrisht sepse me uljen e temperaturės metabolizmi i trupit ngadalėsohet). Gjithashtu, gjaku rishpėrndahet nga kėmbėt e krahėt nė tru dhe organe tė tjera qė kanė mė shumė nevojė pėr oksigjen. Sikurse reflekset zhduken kur koka ėshtė jashtė ujit, tentimi pėr tė kthyer tė mbyturin nė jetė duhet tė fillojė nė tė njėjtin moment qė nxirret nga uji.

Faktin qė tempėratura e ulėt redukton nevojshmėrinė e tė gjithė organeve pėr oksigjen ėshtė provuar edhe nga kirurgjia e trapianteve. Nė fakt, ortopedikėt e specializuar nė zėvendėsimin e pjesėve tė arteries rekomandojnė qė pjesėt zėvendėsuese duhet tė vijnė tė konservuara – pas njė pastrimi rrėnjėsor – nė njė thes plastik tė mbushur me akull dhe i mbyllur hermetikisht. Kėshtu pjesėt e zėvendėsuara tė arteries funksionojnė pas 6-12 orė pas operacionit.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-05, 00:16   #22
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mona Lisa

Lisa Gherardini Giocondo (Mona Lisa) lindi ne 1479 dhe mendohet te kete qene rreth 24 vjec ne kohen kur Leonardo pikturoi portretin e saj.

.Ne 1495 ( 16 vjec) Lisa u martua me Francesco Di Bartolomeo Di Zanobi del Giocondo, i cili kish pas qene i martuar dy here (grate kishin vdekur) dhe ishte 19 vjec me i madh se Lisa. Duke qene i pasur, egziston besimi se ai ka paguar da Vincin per ti bere portretin e gruas se tij (ky portret nuk u be ndonjehere pjese e koleksionit te tij (Francescos)).

.Da Vinci ka perdorur efektin e "sfumatos" per te pikturuar portretin e Mona Lises, kjo per te shmangur vijat dhe per te krijuar nje efekt atmosferik.

.Ne 1530 piktura i kaloi mbretit te Frances, Francis I , i cili pagoi gati $105,000. Ne ate kohe piktura mund te admirohej vetem nga klasa e larte qe kishte hyrje ne pallatin mbreteror.

.Ne 1625 fama e piktures kishte marre dhene, ne ate kohe Duka e Buckingham po mundohej ta blinte kete pikture per Angline.

.Ne 1650 piktura u leviz ne "Louvre" , shtepi mbreterore ne ate kohe (sot muze).

.Gjate viteve 1700 piktura u mbrojt ne banimet private te mbretit. Ne 1800 u vendos ne dhomen e gjumit te Napoleonit, ne Tuileres, deri ne 1804, kohe ne te cilen u zhvendos ne Galerine e Madhe te Muzeut Louvre.

.Ne kohen kur piktura u be publike, jo vetem shume piktore e admiruan dhe filluam te punonin mbi kopjet e saj por dhe masat i dhane nje vleresim shume te larte. Nga mesi i viteve 1800 kjo pikture ishte kthyer ne nje legjende.

.Ne 1911 Mona Lisen e vodhen nga muzeu. Ne kete kohe ajo u publikua ne gazeta, piktura madje dhe kartona per femije.
.Pablo Picasso ishte nje nga njerzit qe u moren ne pyetje ne kete kohe. Ai kishte blere me pare disa skulptura gurri nga nje burre i quajtur Pieret (skulptura te cilat ishin vjedhur nga po i njejti muze), rrjedhimisht Picasso mendonte se Mona Lisa ishte vjedhur nga i njejti njeri.

.Ne 1939 kur ne France filloi Lufta e Dyte Boterore, muzeu Louvre evakuoi punimet me te shtrenjta dhe te rendesishme (ketu dhe Mona Lisa), ne nje vend larg Parisit.
.Per te treguar se keto punime ishin akoma ne gjendje te mire, njerzit qe u moren me mirembajtjen e tyre perdornin kodin "la Joconde a le sourire" (Zhakonda eshte duke qeshur).

.Ne 1963 Mona Lisa u paraqit ne nje Galeri Nacionale ne SHBA ku gati 1 ½ milion njerez qendruan ne rradhe per ta pare. Po ne kete vit Salvador Dali shkroi nje artikull per Art News (Lajme Arti) ku diskutonte teorite e tij mbi efektet provokuese te kesaj pikture. Ku artikull u publikua perseri ne 1992 (faqja 166).

.Mona Lisa u paraqit ne Japoni ne pranvere te vitit 1974, ne muzeun Nacional te Tokios. Piktura terhoqi gati 1.5 milion vizitore, duke arritur nje rekord per vezhgues pikturash ne Japoni (rekordi nuk eshte thyer akoma). Xhami me tre shtresa i cili mbron Mona Lisen ishte dhurate e Japonezeve pas kesaj "vizite te piktures" ne Japoni.

.Ne 1982/1983 artisti japonez Tadahiko Ogawa krijoi nje kopje te Mona Lises te perbere nga 63 feta buke, te thekur. Origjinali i kopjes* ekspozohet ne Mexico City ndersa ne Orlando, Fl (SHBA) eshte nje tjeter kopje e krikuar nga Ogawa por duke perdorur "material/ushqim" tjeter.
Ky ishte krijimi i tij i pare. Ne koleksionin e tij bejne pjese dhe "Gostia e Fundit" e da Vincit si dhe "Lindja e Venusit" nga Botticelli.


.Kopja me permasa me te vogla te kesaj pikture eshte krijuar nga Yves Gerard ( 9x13 milimetra) nga Luxemburgu, dhe ndodhet sot ne Muzeum e Miniaturave ne Drome, Fronce.

.Eric Harshbarger krijoi nje mozaik te titulluar "Mona Lego" (pasi perdori LEGO te zeza, blu, jeshile, te kuqe, te bardha dhe te verdha). Per kete projekt ju deshen rreth 2000 LEGO. Permasat e mozaikut jane 6 kembe e gjere dhe 8 kembe e larte.
.Artisti bashkekohor Karen Eland krijoi Mona Lisen duke perdorur kafe (qe pijme) si ngjyre dhe e titulloi krijimin "Mona Latte" .

.Monalisa eshte perdorur si karakter ne kartona per femije si Breshkat Ninja ( Ninja Turtles) ; u perdor si sfond per lojrat e reja te Star Trek si dhe njerzit krijuan nje lule te quajtur Mona Lisa e cila zgjatet gati 2 kembe nga toka dhe perbehet nga tone te ndryshme te rozes.

.Ne 1990, artistja franceze Orlan ka filluar serine e gjashte operacioneve plastike ne menyre qe te duket si nje "krijim kompjuterik", i cili u formua nga bashkimi i fotove te Mona Lizes, Psyche (e Gerome) si dhe "Lindja e Venusit"(Botticelli). Deri tani aktorez i kane dhene ballin e Mona Lizes, hunden e Psyche dhe mjekren e Venusit.

.Ne 2000 ne Japoni u hap ekspozita " Les 100 Sourires de Monna Lisa" ( 100 te qeshurat e Mona Lises), ku moren pjese punime te artisteve te cilin kishin kopjuar apo kishin rrikrijuar "Mona Lisen" pergjate 5 shekujve te shkuar.

.Egziston gjithashtu nje teori e cila trajton idene se Xhakonda mund te jete nje vete-portret i da Vincit.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-05, 00:23   #23
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Avioni i se ardhmes, ferkimi me ajrin thuajse zero


I riu 28-vjeēar turk Hasan H. Jeni ka arritur tė pėrgatisė projektin e njė avioni qė mund tė qėndrojė nė hapėsirė pa u furnizuar me lėndė djegėse. Gazeta turke “Zaman” bėn tė ditur njė lajm interesant, sipas tė cilit, njė i ri turk, i dashuruar qysh nė fėmijėri me aviacionin, ka arritur tė tėrheqė vėmendjen e forcave tė armatosura turke pėrmes pėrgatitjes sė projektit tė njė avioni qė ėshtė nė gjendje tė fluturojė pa pėrdorur lėndė djegėse.
28-vjeēari Hasan Hysejn Jeni ka mundur tė shpikė njė teknologji tė re qė i krijon mundėsinė motorit tė avionit tė pėrdorė si lėndė djegėse gazrat ekzistuese nė atmosferė. Pėrveē kėsaj, konstrukti i avionit parashikohet tė jetė i tillė qė tė sigurojė uljen e fėrkimit me ajrin thuajse nė zero.
I pakapshėm pėr radarėt
Njė tjetėr karakteristikė e modelit tė avionit tė pėrgatitur nga 28-vjeēari i apasionuar ėshtė edhe pakapshmėria e tij nga radarėt. Duke qenė se avioni ėshtė nė gjendje tė fluturojė pa nxjerrė zjarr nga motori, ai nuk mund tė ndiqet as nga radarėt, as nga raketat goditėse qė tėrhiqen nga nxehtėsia e trupit tė avionėve tė zakonshėm. Zbritja e fėrkimit nė zero dhe ēlirimi i avionit nga ngarkesa e lėndės djegėse, e cila nė avionėt e zakonshėm arrin deri nė 6,5 tonė, e bėn kėtė avion mė tė manovrueshėm. Sipas llogaritjeve, aftėsia manovruese e kėtij avioni ėshtė afro 40% mė e lartė se ajo e avionėve tė deritanishėm, ndėrsa shpejtėsia e tij llogaritet tė jetė 20% mė e lartė.
Nė rast tė realizimit tė kėtij avioni, ėshtė normale qė edhe avionė si F117, B2, TR1 apo U2 tė mbeten primitivė. Avioni nė fjalė pėrbėhet nga 70% aluminium, 15% ēelik, 5% titan, si dhe disa pjesė tė tjera qė nuk bėhen tė ditura.
Projekti
Pas njoftimeve qė u dėrgoi forcave ajrore turke, Hasan H. Jeni u ftua nė Komandėn e Logjistikės Ajrore nė Ankara dhe sqaroi projektin tij nė prani tė njė ekipi tė kryesuar nga gjenerallejtėnant Erdoan Karakush dhe nga inxhinieri ushtarak Ouz Sejran. Ekipi i pėrbėrė nga ushtarakė tė lartė u njoh me projektin nė njė “brifing” qė zgjati shtatė orė. Mė pas komisioni deklaroi se projekti ėshtė i logjikshėm dhe i realizueshėm, por pėr shkak tė vėshtirėsive ekonomike qė Turqia po pėrjeton kohėt e fundit, vėnia e tij nė jetė mund tė nisė pas njė periudhe prej 15-20 vjetėsh.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-05, 14:10   #24
spirl_girls
 
Anėtarėsuar: 19-04-04
Vendndodhja: Nė Kolib !!
Postime: 2,636
spirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėmspirl_girls i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Aspirina iu bėn dėm maceve.

Apirina ėshtė e dėmshme pėr macet sepse organizmi i tyre nuk prodhon njė tip enėzime tė quajtur glukoronosiltransferarė, e cila ėshtė e nevojshme pėr pėrpunimin e aspirinės nė metabolizėm. Glukoronosiltranferaza ndihmon nė pėrpuninimin e njė molekule tė sheqerit, acidit glukoronik, i cili shpėrbėhet nė ujė.

Njė tabletė aspirinė, nė 20 % tė rasteve, ka njė dozė sigurie pėr macet e vogla, por mund t’u japė atyre sėmundjen e hepatitit, irritime gastrite, dhe vėshtrirėsi nė frymėmarrje. Aspirina kryesisht pėrdoret tek macet pėr tė ruajtur stabilitetin e funksionit tė organizmit, dhe pėrdoret nė doza tė vogla 10 mgr pėr kilogram tė peshės sė tyre, ēdo 48 orė. Sipas Prof. tė Departamentit tė Kafshėve nė Universitetin e Cornellit, Allan Bell, pėr macet, nga organizmi i tyre ėshtė mė i pranueshėm paracetamolit dhe ibuprofeniti.
spirl_girls Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-05, 00:08   #25
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Cheetah e Tarzanit - Shimpanza me e vjeter.

Filmat pėr mbretin e xhunglės Tarzanin, nuk do tė kishin pasur efektin e duhur po tė mos ishte e pranishme me rolin e saj edhe shimpanza e tij besnike Cheetah, e cila nė aventurat e ndryshme i ka argėtuar filmdashėsit.
Aktorėt kryesor qė e luanin Tarzanin janė ndėrruar shpesh, mirėpo shimpanza e mirėstėrvitur gjithnjė ka qenė ylli i filmit.
Pas njė mori filmash tė viteve tė 40-ta, Cheetah ėshtė dėrguar nė pushimin e merituar nė familjen e Dann Westfallit nė Palm Strings.
Me moshėn e saj 71-vjeēare, Cheetah ka hyrė nė librin e rekordeve tė Guinessit si shimpanza mė e vjetėr nė botė.
Mu sikurse edhe aktorėt tė tjerė tė pensionuar Cheetah e pėlqen pikturimin, muzikėn dhe i pėlqen tė shikoj filmat nė tė cilėt ka luajtur.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-05, 10:55   #26
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njė piton ha njė krokodil prej 2 metrash dhe shpėrthen

Fjodor Zotaj

Kur ha shumė nganjėherė duket se do tė shpėrthesh , njė metaforė qė ėshtė kthyer nė realitet , por pėr fat nė botėn e kafshėve.
Njė piton ka ngrėnė njė krokodil dhe ka shpėrthyer plotėsisht duke u hapur mė dysh.
Kjo ngjarje ka ndodhur nė Florida nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė parkun nacional ku njė gjarpėr prej 4 metrash ėshtė munduar qė tė hajė njė krokodil prej 2 metrash.
Shumė i madh gjahu pėr trupin e gjarpėrit i cili u fry dhe mė pas shpėrtheu si tė ishte njė tullumbac. Ne fund tė fundit ēmund tė pretendonte gjarpri qė tentoi tė hante njė ushqim qė ishte sa gjysma e peshės sė tij.
Shikoni fotot me poshtė :Shekulli
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-05, 23:17   #27
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shpetoj nga vdekja

Nje i ri 15-vjecar nga Hong Kongu shpetoi per mrekulli pas hedhjes nga kati i njezete ne perpjekje per t'i shpetuar qortimeve te vellait me te madh pasi i kishte humbur nje videogame, beri te ditur sot shtypi lokal.

"Eshte nje mrekulli", komentoi nje zjarrfikes. Djaloshi u dergua ne spital, i shokuar, por i pademtuar, pasi kishte rene ne strehen e nje diyani qe ndodhej poshte kulles se tij, saktesoi e perditshmja "Sing Tao".

I riu ishte hedhur nga dritarja e apartamentit nga kati i njezete, ne perpjekje per t'i shpetuar zemerimit te vellait me te madh, qe e kishte qortuar per humbjen nje videogame.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-10-05, 14:13   #28
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pėrhapet vesi i kokainės , nė Angli e pijnė edhe ketrat


Fjodor Zotaj

Nė kurthin e kokainės bien edhe ketrat. Nė Angli shumė nga kėto kafshė simpatike kanė filluar tė drogohen.
Motivi? Konsumojnė kokainėn qė gjejnė nėpėr parqe , dhe jo sepse ndonjė shpėrndarės droge ua jep atyre, por sepse konsumatorėt e pėrhershėm tė kokainės e fshehin atė nėpėr pemė qė mos t’ua gjejnė policėt qė i kontrollojnė herė pas here.
Droga tėrheq kafshėt e vogla qė e konsumojnė me masa tė mėdha. Nganjėherė ndodh qė shumė nga vizitatorėt qė vizitojnė parqet angleze pėrballen me ketrat e droguar me sytė e kuq tė cilėt kėrkojnė nėpėr lule ose pemė pėr tė gjetur drogė.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-10-05, 23:13   #29
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njė femij nėntė vjecar notoi nga ujdhesa Alkatraz gjer ne San Francisko


Njė femij nėntė vjecar notoi nga ujdhesa Alkatraz gjer ne San Francisko, gjė te cilėn asnjė i burgosur i ketij burgu famėkeq tė sigurisė sė lartė nuk e ka bėre asnjėherė.

Xhoni Vilson u bė personi mė i ri i cili notoi 2,2 km qė ndajnė ish burgun (tani i shėndrruar nė muze) nga bregu pėr njė orė e tetė minuta, edhe ate nė detin e ngrirė perplot me peshkaqej, pershkruan KCBS.

Ky femij kishte ushtruar tre muaj rresht nė menyr qe tė arrij qellimin, i cili ia mundėsoi te mbledh 30 000 $ dollar tė cilat i dedikoi pėr ndihmė viktimave te uraganit Katrina.

Kete distanc ujore e kishte kaluar me not disa jav mė parė para Xhonit njė vajz dhjet vjecare.

Burgu Alkatraz, ishte nė funksion prej vitit 1934 – 1963 pėr tė cilin besohej se ėshtė i pamposhtur (ishte vend nga i cili ishte e pamundur ikja), mirėpo nė vitin 1962 tre te burgosur iken pa gjurmė, por nuk ka te dhena se a kan arrijtur tė dalin gjallė ne breg.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-05, 01:30   #30
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vene gishtin pėr te paguar

Berlin: Klientėt e Edekas, njė zinxhiri dyqanesh ushqimore nė Gjermani, sė shpejti nuk do tė kenė nevojė tė kenė me vete kartmonedha, karta krediti ose ēeqe kur shkojnė pėr tė bėrė pazar. Nė vėnd tė pagesės me mėnyrat e zakonshme klientėt thjesht kalojnė gishtin e tyre tregues para njė rrezeje tė vogėl lazer e cila merr gjurmėt e tyre tė gishtave dhe e lidh kėtė informacion me tė dhėnat nė sistemin e kompanisė.
Pėrpara se tė pėrdorin sistemin klientėt duhet tė rregjistrohen me kompaninė duke i dhėnė informacion mbi llogarinė bankare nga duan qė tė dalin paratė si dhe mbi identitetin e tyre. Pas kėsaj sistemi i ruan tė dhėnat nė kujtesėn e tij dhe klientėt sė bashku me kompaninė kursejnė kohėn e kėrkuar pėr nxjerrjen e parave dhe shkėmbimin e monedhave.


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.