Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-05-04, 13:55   #16
Vera
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 2,138
Vera e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Vera
Gabim

pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.
Vera Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-06-04, 13:23   #17
Cool_Boy
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: UK
Postime: 1,679
Cool_Boy e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vera
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.
Vera qokolatat gjithashtu domtojn dhemebet tregoj kaltrines se jet shterbavic tani ok ahahahh.........

kaltrina a i humbe qato killa a jo ???ahaha hej beni ushtime e tani largohen killat,por jo shume ushtime se beni skelet tani ahhahhahah...

tung,Cool_Boy
Cool_Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-04, 09:34   #18
Kaltrina
 
Anėtarėsuar: 12-01-04
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 733
Kaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėmKaltrina i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Cool_Boy
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vera
pershendetje Kaltrina

Diet te besh nuk eshte edhe aq e mir per shendetin por duhet disa gjera qe te mos i perdoresh nese je e trash qe te dobsohesh si p.sh qokoladat dhe embelsirat ne pergjithsi mundesh nje her ne jav me honger por mos me tepru dhe kripen mos me e perdor shum ne specalitete, dhe pas dietes sa ju e planifikoni te mbani mos hani shum pasta se vini pėrsėri ne at nivelin e me parshem keshtuqe nuk duhet shum mjeshtri te boni diet.
Vera qokolatat gjithashtu domtojn dhemebet tregoj kaltrines se jet shterbavic tani ok ahahahh.........

kaltrina a i humbe qato killa a jo ???ahaha hej beni ushtime e tani largohen killat,por jo shume ushtime se beni skelet tani ahhahhahah...

cilat killa more, qka jane ato killa :shock: hihihihi

pershendetje

tung,Cool_Boy
__________________
Nuk eshte e bukur, ajo qe eshte e bukur, por ajo qe ju pelqen !!!
Kaltrina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-10-04, 22:45   #19
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dieta:)
Diet te mbajsh nuk esht gjith e shendetshme,vec nese perdor ushqim (kvalitet edhe ndihesh mire edhe humb kilo.
Un e kam nje recept per ushqim me pak kalori dhe yndyr.
1. 5 her ne dit duhet me ngren (trupi punon tan kohen per djegjen e yndyres ne trup dhe e ndin veten plot energji.

2. Buk te zez,pasuli esht shum i mire(pak yndyr).mish te pules (i bardh)qumsht te let max 1%yndyr,zarzavate sa mundesh, gjithashtu perime.

3.levizje dhe ushtrime

4.pini uj 2 litra ne dit (truppi pastrohet)

5.Vitamina komplex

Ju pershendes:)
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-04, 15:22   #20
Kaltrushi
 
Anėtarėsuar: 07-10-04
Vendndodhja: germany
Postime: 2,285
Kaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIP
Gabim


Po hiqnu dietave po beni sport. Levzni sa ma shum quhet motoja ime.


Edhe dy gota uje para se tillosh me ngren. Ndihmon besom se nuk te fryet barku. heheh

pershendetje
Kaltrushi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-04, 12:41   #21
mentor morina
 
Anėtarėsuar: 24-02-04
Postime: 6
mentor morina e ka pezulluar reputacionin
Gabim Dieta jo shum e mir

Sa i perket dietes eshte mir ,por duke u bazuar ne hulumtimet e shum doktoreve nga mbar bota mund te themi se per shendetin eshte shum e demshme.Kjo vije sidomos per ato vajza qe vendosin te mbajn dijet ,sugjerimet e mija primare jan se ne moshen e re ato vajza qe perdorin dijet ,me von ajo do ti kthehet ne rritjen e peshes ne nje shpejtesi shum te madhe dhe jetgjatesija do te jet shum me e vogel, dhe mund te ket perkeqesim te shendetit sidomos me lukthin she tretjen e ushqimit .
mentor morina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-04, 00:32   #22
livoreka bicio
 
Anėtarėsuar: 23-07-04
Vendndodhja: (itali)
Postime: 2,086
livoreka bicio e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek livoreka bicio
Gabim

DIETA, DUHESH TE HASH PAK, DHE SHPESH HER NE DITE NGA PAK, DHE JO PERMENJEHER SHUM.
__________________
Njč fjal čshtč shumč, njčqind janč pak.....!
livoreka bicio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-04, 10:50   #23
qeqa&zana
 
Anėtarėsuar: 24-10-04
Vendndodhja: kosov
Postime: 81
qeqa&zana e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek qeqa&zana
Gabim

thx drita per dieten tende do ta mbaj por pas ramazanit sepse tani jam me ramazan dhe nuk mundem me perballu ashtu mos me honger deri pasdite dhe pastaj uj e disa gjera tjera (perveq bukes)haha oki
po drita uj te thjesht 2 litra ???
pas ca javeve dallohet kjo ????

te pershendes
__________________
cant bACk the paSt
qeqa&zana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-05, 20:03   #24
NobodysFool
 
Anėtarėsuar: 09-01-05
Postime: 73
NobodysFool e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ma vjen mir ka tema per shendeti edhe deshte me tregu ju do senet per diet, po jo krejt pse duhet me pagu eksperti. :)

1. Nuk mundesh me hup ma shum se 1-2 kilo per jov. Me hup ma shum je tu dobeson muskulit edhe je tu hup ujen e trupit. Duhet me pas shpresa real edhe meno sa kila don me hup edhe llogorit sa jov ki per me hup.

2. Diet pa fiskultur nuk bon. Kur humbesh muskulit, je tu dobeson zemeren, pse zemer esht muskuli.

3. Ha ni salat madhe zhdo dit.

4. Mos meno ki me bo si model, harro fantaziat.

5. Kur s'esht teper von me ndreq shendeti me diet edhe me fiskultur.
NobodysFool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-05, 18:25   #25
NobodysFool
 
Anėtarėsuar: 09-01-05
Postime: 73
NobodysFool e ka pezulluar reputacionin
Gabim ok enough

kam haru me thon mos hup teper pse...
NobodysFool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-05, 14:25   #26
NobodysFool
 
Anėtarėsuar: 09-01-05
Postime: 73
NobodysFool e ka pezulluar reputacionin
Gabim

http://xtramsn.co.nz/health/0,,8234-1809642,00.html
NobodysFool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-05, 16:38   #27
Ex_Burri
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: pune per mu
Postime: 20
Ex_Burri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Ex_Burri Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Ex_Burri Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Ex_Burri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Ex_Burri
Gabim

^Kaltrina ahaaaaa per diet ahhh qe ku e ki ex burrin tende ketu ahah,, shiqo per diet skish sane me mire si mi shti gishtate en goje dhe me kthy ha ha haaaaa te persh dhe te uroje diete same te shpejt ej maje veten me BOMCIPSA e keshtu me rralle hi-hii :)
__________________
Ahhh jet o jet a,bone me dite bre vlla ka jame se mu kane perzi kabllat total..ev_ev
Ex_Burri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-05, 16:38   #28
Ex_Burri
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: pune per mu
Postime: 20
Ex_Burri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Ex_Burri Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Ex_Burri Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Ex_Burri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Ex_Burri
Gabim

^Kaltrina ahaaaaa per diet ahhh qe ku e ki ex burrin tende ketu ahah,, shiqo per diet skish sane me mire si mi shti gishtate en goje dhe me kthy ha ha haaaaa te persh dhe te uroje diete same te shpejt ej maje veten me BOMCIPSA e keshtu me rralle hi-hii :)
__________________
Ahhh jet o jet a,bone me dite bre vlla ka jame se mu kane perzi kabllat total..ev_ev
Ex_Burri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 17:41   #29
zana e maleve
 
Anėtarėsuar: 07-10-05
Postime: 1,266
zana e maleve e ka pezulluar reputacionin
Gabim

8)
kush eshte i interesuar te hump peshe kam nje ditete qe me te vertet do te funksionon shume mire nese ju qe keni nevoje do te ju permbaheni rregullave siq vijon :
dita e pare:perime
dite e dyte:mish te zier
dita e trete:oriz te zier
dita e katert:ve te ziera
dita e peste:prodhime te qumeshtit
dita e gjashte:te gjitha pemet perveq bananeve
dita e shtate:mish.
qaj dhe kafe sa te doni vetem pa sheqer
kjo duhet te mbahet pergjat nje jave,pastaj ndreprehet e tri javet e ardhshme nuk ke drejt me majt,mirepo kujdes pergjate tri javeve mundeni te hani qka te doni perveq bukes.ok per qdo pyetje mos hezitoni te me pyetni
__________________
qka nuk ke deshire askush qe ta beje ty mos ja be ti askujt
zana e maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 00:12   #30
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zana e maleve
8)
kush eshte i interesuar te hump peshe kam nje ditete qe me te vertet do te funksionon shume mire nese ju qe keni nevoje do te ju permbaheni rregullave siq vijon :
dita e pare:perime
dite e dyte:mish te zier
dita e trete:oriz te zier
dita e katert:ve te ziera
dita e peste:prodhime te qumeshtit
dita e gjashte:te gjitha pemet perveq bananeve
dita e shtate:mish.
qaj dhe kafe sa te doni vetem pa sheqer
kjo duhet te mbahet pergjat nje jave,pastaj ndreprehet e tri javet e ardhshme nuk ke drejt me majt,mirepo kujdes pergjate tri javeve mundeni te hani qka te doni perveq bukes.ok per qdo pyetje mos hezitoni te me pyetni
Zana shume diet e keqe :? trupi lodhet nese perdor ket ushqim per nje jave duhet te gjitha keto ushqime kombinuar per gjdo dite , pervec prodhimet e qumshtit (mundet vetem qumsht te leht prej 0,1-1% yndyr) dhe kos nuk esht i ndaluar kur mban njeriu diet. po ato trej jav ce mundesh me ngren gjithcka? :roll: dmth te gjitha kalorit ce i ke humb javen e par tani i bjen ne vend :P po ma mire esht me ngren pak buk se sa ni snikers kur te kap urija , mos thuaj mundeni me ngren gjithcka pervec bukes, tani banan esht shume e shendetshme kur te kap urija nje banan: pak yndyr , kalori te mira per trurin dhe vit B , poashtu ka enzyme te mira per barkun. Kafja dhe caji nuk preferohet kur esht njeriu ne diet sepse nje nuk esht mire per shtypjen ,nuk pastrohet trupi nga kafaj dhe caji , pervec cajit kamomille . Pii uje shume 2-3 l ne dit harro kafen. Me ne fund kisha then ce aktivitet te ndryshme fizike kombinim me ushqim t shendetshem dhe me kvalitet esht metoda me e mire per humbjen e kilove , poashtu energjia e njeriut arit ne nje nivel shume te lart ce shkakton gezim mental te perditshem. :)

Ps: duhet me ngren ushqim shpesh dhe ngapak (4-5 her ne dit) :P


dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.