Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-04-07, 16:02   #31
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ahtisari:

Pavaresia e mbikqyrur per Kosoven eshte e vetmja alternative.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-04-07, 10:12   #32
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ekipi i Unitetit do tė marrė pjesė nė njė konferencė ndėrkombėtare nė Nju Jork pėr 120 ditėt e para pėr Kosovėn

Prishtinė, 10 prill Ekipi i Uniteti tė Kosovės, i udhėhequr nga Presidenti Fatmir Sejdiu, do tė marrė pjesė nė konferencėn dyditore ndėrkombėtare me temėn: "Pėrgatitja e strategjisė pėr 120 ditėt e para pėr Kosovėn", e cila do tė mbahet prej 12 14 prill nė Nju Jork.

Debati do tė fokusohet nė detyrat e institucioneve tė vendit nė katėrmujorin e parė pas aprovimit tė rezolutės sė re pėr Kosovėn nga Kėshilli i Sigurimit i OKB sė. Kjo konferencė do tė udhėhiqet nga Frenk Uizner dhe Volfgan Petriē.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-07, 15:27   #33
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sabri Hamiti u shpreh mirėnjohje katėr senatorėve amerikanė nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės

Prishtinė, 11 prill - Sabri Hamiti, kryetar i Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė Kuvendit tė Kosovės, nė njė letėr dėrguar katėr senatorėve amerikanė - Xho Liberman, Xhozef Bajden, Xhon Mekejn dhe Gordon Smith - u shpreh mirėnjohjen dhe vlerėsimin e Komisionit qė drejton, pėr nismėn e tyre qė Senati tė miratojė rezolutė (S.RES.135) qė kėrkon mbėshtetje tė SHBA ve pėr pavarėsinė e Kosovės.

Nė kėtė letėr mė tej thuhet: "Pavrėsia pėr Kosovėn ėshtė zgjidhja e vetme e drejtė dhe e qėndrueshme, qė do tė jetė nė shėrbim tė gjithė popullit tė Kosovės. Shfrytėzoj rastin qė t'ju shpreh vlerėsimin tonė tė thellė pėr mbėshtetjen tuaj tė vazhdueshme, e cila vazhdon edhe tani, pėr kauzėn e drejtė tė popullit tė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi.

Populli i Kosovės njeh dhe do tė nderojė pėrgjithmonė sakrificat qė ka bėrė populli i Shteteve tė Bashkuara pėr Kosovėn, duke i dalė popullit tonė nė ndihmė kur ka qenė nevoja qė nga vitet e nėntėdhjeta.

Tė nderuar senatorė - zoti Lieberman, zoti Biden, zoti McCain, dhe zoti Smith - ju lutem pranoni edhe njė herė shprehjen e respektit dhe konsideratės tonė mė tė lartė", thuhet nė letrėn e Dr. Sabri Hamitit, kryetar i Komisionit pėr Politikė tė Jashtme i Kuvendit tė Kosovės.

QIK-u
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-07, 16:32   #34
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Senati amerikan sot pritet tė diskutojė propozim rezolutėn e 4 senatorėve pėr

Uashington, 17 prill - Senati amerikan sot pritet tė diskutojė propozim rezolutėn e 4 senatorėve - Xhozef Liberman, Xhozef Bajden, Xhon Mekkejn dhe Gordon Smit - pėr pavarėsinė e Kosovės.

Teksti i rezolutės pėrkrah rekomandimin e Marti Ahtisarit pėr statusin politik tė Kosovės si shtet i pavarur me mbikėqyrje ndėrkombėtare dhe kėrkon shtimin e trysnisė sė administratės amerikane ndaj Kėshillit tė Sigurimit pėr miratimin sa mė tė shpejtė tė rezolutės sė re pėr Kosovėn si shtet i pavarur pa ndėrim tė kufinjėve.

Poashtu me rezolutėn e propozuar nga katėr senatorėt nga administrata e Ushingtonit kėrkohet qė menjėherė pas miratimit tė rezolutės sė re nga Kėshilli i Sigurimit, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tė vendosin marėdhėnie diplomatike me Kosovėn duke kėrkuar nė tė njetėn kohė nga Prishtina qasje serioze nė plotėsimin e standardeve demokratike dhe tė krijimin e kushteve pėr sigurinė e komunitetet serb nė Kosovė.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-07, 02:20   #35
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Departamenti i Shtetit rithekson qėndrimin pėr Kosovėn
VOA

Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit Shon Mekormak ritheksoi dje qėndrimin e qeverisė amerikane pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

“Ėshtė mendimi ynė dhe i tė tjerėve nė Kėshillin e Sigurimit dhe nė Grupin e Kontaktit se gjendja e tanishme nuk mund tė vazhdojė mė gjatė dhe duhet gjetur njė zgjidhje.”

Zėdhėnėsi Mekormak tha se Shtetet e Bashkuara janė tė ndėrgjegjshme pėr shqetėsimet qė ka ngritur Rusia duke shtuar se misioni faktmbledhės nė Kosovė u organizua pikėrisht pėr kėtė qėllim.

“Qeveria ruse ka shprehur rezerva tė thella ndaj planit Ahtisari dhe tė gjithė e dimė kėtė. Ata na i kanė shprehur ne kėto rezerva privatisht dhe sigurisht, qė i kanė bėrė tė qarta edhe nė publik. Dhe ne, ashtu sikurse anėtarė tė tjerė nė Kėshillin e Sigurimit po pėrpiqemi t’i marrim parasysh shqetėsimet e tyre”.

Zėdhėnėsi shtoi se Sekretarja e Shtetit Kondoliza Rice do tė kėtė rast tė bisedojė me homologun rus Sergei Lavrov gjatė takimit nė Norvegji si dhe kur tė vizitojė Moskėn nė mesin e muajit maj, nė kuadrin e turneut tė saj nė Lindjen e Mesme.

Zėvendės ministri i Jashtėm rus Vladimir Titov tha dje se njė zgjidhje e bazuar nė planin e zotit Ahtisari nuk do tė miratohet duke shtuar se kėrcėnimi i vetos duhet t’i nxisė palėt tė arrijnė njė zgjidhje kompromisi.

Zėdhėnėsi McKormack, duke shprehur mendimin e qeverisė amerikane, tha se ēėshtja e Kosovės ka marrė njė rėndėsi tė veēantė tashmė prej kohėsh. Kjo, tha ai, pėr shkak tė natyrės specifike tė politikės dhe historisė sė Ballkanit.

"Statusi i Kosovės ka qenė historikisht i paqėndrueshėm, prandaj Kėshilli i Sigurimit, zoti Ahtisari dhe ekipi i tij, si dhe Grupi i Kontaktit, po pėrpiqen tė gjejnė rrugėn drejt njė zgjidhjeje politike tė qėndrueshme pėr ēėshtjen e Kosovės, qė edhe pse nuk do t’i kėnaqte tė gjithė, do tė ishte njė zgjidhje e qėndrueshme.” - tha zėdhėnėsi Mekormack.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-07, 02:22   #36
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

NATO dėshiron qė problemi i Kosovės tė zgjidhet me njė rezolutė tė bazuar nė planin e Ahtisarit
L.M
Misioni i Kėshillit tė Sigurimit u takua sot nė Bruksel me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s Jap de Hop Skefer me tė cilin biseduan pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe pėr rolin e Aleancės pėr sigurimin e kushteve nė realizimin e statusit tė ardhshėm. Zėdhėnėsi i NATO-s, Xhejms Apaturaj, vlerėsoi se misioni ėshtė i rėndėsishėm sepse "vjen nė momentin e duhur".

Ai tha se kreu i NATO-s Skefer para ambasadorėve tė KS vlerėsoi situatėn e sigurisė nė Kosovė dhe shpjegoi sesi Aleanca do tė ndihmojė procedurėn politike tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.


"Ne nė NATO, dėshirojmė qė Kėshilli i Sigurimit seriozisht tė diskutojė pėr problemin e Kosovės pėr t'u arritur njė rezolutė e cila do tė bazohej nė planin e Marti Ahtisarit dhe qė procesi tė ecė mė tej pėrpara", tha Apaturaj.

Zėdhėnėsi theksoi se Sekretari i Pėrgjithshėm, Skefer dhe NATO dėshirojnė qė sa mė parė tė shohin rezolutėn e KB pėr Kosovėn, duke nėnvizuar se Aleanca mbėshtet planin e Ahtisarit.

Apaturaj paralajmėroi se situata nė Kosovė do tė jetė temė edhe e takimit tė nesėrm tė ministrave tė jashtėm tė NATO-s dhe shefit tė diplomacisė ruse Sergej Lavrov, duke shtuar se "nė kėtė moment nuk ka pajtueshmėri tė NATO-s dhe Rusisė pėr planin e Ahtisarit".
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-07, 15:21   #37
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Plani i Ahtisarit pėr Kosovėn tashmė ka 9 vota "pro" nė Kėshillin e Sigurimit

Londėr, 26 prill - Anėtarėt jo tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sugurimit kryesisht janė tė gatshėm tė mbėshtesin planin e Ahtisarit dhe tashmė 9 vende janė pro planit tė tij, sa nevojitet pėr ta miratuar, me kusht qė asnjė anėtar i pėrhershėm tė mos vėrė veto, thotė Uoren Hog, shef i korrespondeturės sė "Nju Jork tajmsit " nė selinė e KB.

Ai tha pėr BBC-nė se ende nuk ka bėrė ndonjė anketė me ambasadorėt e vendeve jo tė pėrhershme, por kur tė kthehen pas vizitės nė Kosovė do tė pyeten se si do tė votojnė.

"Mirėpo mė duket se tashmė ka 9 vota 'pro'. Kombet e Bashkuara dėshirojnė tė tėrhiqen nga Kosova, pothuajse asnjė vend nuk dėshiron tė mbetet atje dhe ky ėshtė njė nga faktorėt qė i detyron qė tė pėrpiqen ta zgjidhin sa mė parė".

Nė lidhje me qėndrimin e Rusisė pėr tė cilėn thuhet se vėshtirė mund ta pėrkrahė planin e Ahtisarit, Hog kosideron se edhe amerikanėt edhe BE do t'i bėjnė njė rezistencė tė madhe ēdo ideje pėr hapjen e negociatava pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

"Ndoshta do tė jenė tė gatshėm tė bisedojnė me formulime tė ndryshme gjuhėsore nė tekstin pėrfundimtar tė propozimit tė rezolutės, ashtu qė, bie fjala, tė mos jetė fjala pavarėsi, ose qė zbatimi i zgjidhjes finale tė shtyhet. Pėr momentin nuk ėshtė e qartė sesa rusėt nė atė rast do tė jenė tė gatshėm tė lėshojnė pe.

Jam i vetėdijshėm se retorika ruse pėr kėtė ēėshtje ėshtė shumė e ashpėr, por nė kėto lojėra diplomatike, nė fillim ėshtė gjithmonė kėshtu", thotė shefi i korrespondeturės sė "Nju Jork tajmmsit nė selinė e KB.

QIK-u
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-07, 15:12   #38
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pavarėsia e mbikėqyrur zgjidhja e vetme pėr Kosovėn, tha Ahtisari nė Londėr

Londėr, 4 maj - Kryenegociatori pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari tha se plani i tij pėr pavarėsi tė mbikėqyrur pėr Kosovėn ėshtė rruga e vetme pėrpara dhe u shpreh i bindur se kundėrshtimi i fuqishėm i Rusisė mund tė tejkalohet. "Kjo ėshtė zgjidhja e vetme nėse duam qė tė zgjidhim problemin e Kosovės", ka thėnė Ahtisari, i cili nė Londėr mori pjesė nė tryezėn e rrumbullakėt "Kosova dje, sot dhe nesėr". "Eshtė shumė e vėshtirė tė mendoj se Rusia e sotme dėshiron t'i dėrgojė botės mesazhin, duke kundėrshtuar zbatimin e planit nė Kėshillin e Sigurimit se cilido diktator si Sllobodan Millosheviqi, mund tė sillet ashtu si dėshiron me qytetarėt e tij, duke u fshehur pas sovranitetit", ka thėnė Ahtisari, duke shtuar se propozimi i tij ndoshta garanton mbrojtjen mė tė mirė nė botė pėr pakicat. Ai tha se NATO ja do tė vendosė vetė kohėn e qėndrimit nė Kosovė. "Nuk mendoj se ndėrkombėtarėt do tė largohen brenda dy vitesh. Do tė thoja se ata ata do tė qėndrojnė nė Kosovė tė paktėn pesė vite, por kjo nuk ėshtė vendosur askund", ka thėnė Ahtisari. Ai ėshtė takuar edhe me Ministrin britanik pėr Evropėn Xhefri Hun.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-07, 15:13   #39
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kosova do ta fitojė pavarėsinė e saj, ka thėnė ish komandanti i KFOR it Xhuzepe Valoto

Tiranė, 4 maj - Kosova do ta fitojė pavarėsinė e saj, ka thėnė nė Tiranė ish komandanti i KFOR it Xhuzepe Valoto. Ai i bėri kėto komente gjatė njė konference tė zhvilluar nė Minitrinė e Jashtme, organizuar nga Instituti pėr Studime Ndėrkombėtare.

Gjenerali italian, Valoto vlerėsoi pjekurinė e klasės politike nė Kosovė, sidomos nė ditėt e humbjes sė Presidentit Ibrahim Rugova. "Zhvillimet nė kėtė zonė nuk mund tė jenė jashtė interesave tė vendit tonė. Mė shumė se sa kosovarėt pėr gjendjen nė Kosovė shqetėsoheshin ndėrkombėtarėt.

Mu pėr kėtė unė vlerėsoj pjekurinė e klasės politike nė Kosovė, e cila shmangu ēdo kaos nė Kosovė. Do tė ishte ideale qė Kosova ta fitonte pavarėsinė nė tė njejtėn mėnyrė siē e fitoi edhe Mali i Zi dhe Serbia tani mė duhet tė bindet dhe tė pranojė se Kosova e meriton tė jetė njė shtet i pavarur", ka thėnė Valoto.

QIK-u
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-07, 19:21   #40
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

SHBA-tė janė pėrkrahėse tė fuqishme tė pavarėsisė sė Kosovės, tha thėnė Bėrns nė takim me Ēekun

Zagreb, 11 maj
Presim qė nė fund tė muajit tė miratojmė rezolutėn pėr pavarėsinė e Kosovės. Kėshtu ėshtė shprehur nė Zagreb Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bėrns pas takimit me Kryeministrin e Kosovės, Agim Ēeku. "Gjėrat nė Nju Jork po shkojnė shumė mirė dhe presim qė nė fund tė muajit tė miratojmė rezolutėn pėr pavarėsinė e Kosovės", ka thėnė Bėrns.

Ai ka nėnvizuar se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė pėrkrahėse tė fuqishme tė pavarėsisė sė Kosovės. "Sė shpejti bashkė me vendet evropiane do tė paraqesim rezolutėn pėr Kosovėn. Pres qė nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB sė tė ketė debate tė ashpra pėr kėtė rezolutė, mirėpo rezultati i tyre ėshtė i qartė pavarėsi pėr Kosovėn.

Besoj se gjatė votimeve nė Nju Jork nė fund tė kėtij muaji tė gjithė do tė pėrkrahin njė shtet tejet tė pavarur. Besoj shumė nė kėtė rezultat, pasi qė shumica e shteteve nė Kėshillin e Sigurimit pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės", ka thėnė Bėrns.

Ndėrkaq, Kryeministri Agim Ēeku ka shfaqur besimin se koha pėr pavarėsinė e Kosovės tashmė ka ardhur. "Unė mendoj se kemi njė plan tė mirė nė tavolinė, nė tė cilin janė pėrfshirė tė gjitha elementet pėr miratimin e shpejt tė rezolutės, ndėrsa njerėzit nė Kosovė janė tė entuziazmuar pėr kėtė gjė", ka thėnė Ēeku. Ai ka theksuar se tani ėshtė njė kohė historike pėr Kosovėn pasi qė vendi pėrfundimisht do tė jetė i barabartė me tė gjitha shtetet tjera tė pavarura dhe do tė integrohet nė tė gjitha strukturat evropiane dhe botėrore.

Takimi Bėrns Ēeku ėshtė mbajtur nė kuadėr tė takimit pėrgatitor pėr Samitin e sotėm tė vendeve anėtare tė procesit pėr bashkėpunim nė Evropėn Juglindore, i cili mbahet nė Zagreb.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-07, 16:28   #41
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Beteja e re e Kosovės

“The Economist”

Nė kafenetė e Prishtinės, shumica flasin se kush mė sė miri do ta kremtojė pavarėsinė e vendit, tė cilėn liderėt e Kosovės e kanė premtuar pėr javėt qė vijnė. Por nėse rezoluta pėr statusin e Kosovės shtyhet pėrsėri, atėherė zemėrimi i kosovarėve mund tė ndjehet shumė shpejt.
Kėtė javė nė Kėshillin e Sigurimit kanė qarkulluar dy propozime tė kundėrta tė rezolutės sė re pėr Kosovėn.

Shumica e vendeve, pėrfshirė amerikanėt dhe tė gjitha vendet e Bashkimit Evropian, e favorizojnė planin e hartuar nga i dėrguari i posaēėm i KB, Martti Ahtisaari, i cili parasheh njė shtet me pavarėsi tė kushtėzuar. Por diplomatėt rusė janė vendosmėrisht kundėr. Ata kanė lėshuar nė qarkullim njė draft tė kundėrt me kėtė dhe i janė afruar vetos, ndonėse nuk kanė premtuar se do ta pėrdorin veton ndaj rezolutės qė mbėshtet planin e Ahtisaarit.

Njė diplomat amerikan ėshtė kundėrpėrgjigjur se nėse Rusia e bllokon rezolutėn qė mbėshtet planin e Ahtisaarit, Kosova duhet tė shpallė pavarėsinė dhe Amerika do ta njohė atė.

Deri tash, me shpresė se Rusia do tė ndryshojė qėndrimet, diplomatėt perėndimorė kanė insistuar se nuk ka plan B. Diplomatėt amerikanė madje e kanė kundėrshtuar ashpėr edhe propozimin e Rusisė tė quajtur "Ahtisaari minus statusi", sipas tė cilit, Moska do tė pranonte shumicėn e planit Ahtisaari, ndėrsa statusi do tė mbetej tė shqyrtohet pas njė viti. Por diplomatėt amerikanė pohojnė se statusi i Kosovės tash duhet tė zgjidhet.

Ēka nėse Kombet e Bashkuara dėshtojnė nė miratimin e pavarėsisė sė Kosovės? Atėherė supozohet se Kuvendi i Kosovės, tė cilin shumica e serbėve e bojkotojnė, do tė shpallė njėanshėm pavarėsinė, duke lėnė Amerikėn dhe tė tjerėt qė ta njohin shtetin e ri.

Por liderėt e Kosovės thonė se asgjė nuk do tė bėjnė pa u thėnė Amerika. Nėse Kuvendi do tė shpallte pavarėsinė pa rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara, atėherė pėrfaqėsuesi special i Kombeve tė Bashkuara nė Prishtinė, legalisht do tė ishte i detyruar qė ta anulojė vendimin, duke ua vėshtirėsuar vendeve tjera njohjen e Kosovės. Misioni i UNMIK-ut i ka pyetur avokatėt nė Nju Jork se ēfarė duhet tė bėjė, dhe ende po e pret pėrgjigjen.

Muaji maj mund tė jetė vendimtar. Nėse rezoluta nuk miratohet nė javėt qė vijnė, atėherė ēėshtja mund tė shtyhet pėr nė vjeshtė. Pėrfaqėsuesi i serbėve nė pjesėn veriore tė Kosovės, Marko Jakshiē, ėshtė optimist pėr kėtė, dhe shpreson se nuk do tė ketė rezolutė tė re falė Rusisė, mikut tė Serbisė, qė po rigjallėrohet.

Madje edhe nėse do tė ketė njė rezolutė, ai thotė se pjesa veriore e Kosovės nuk do ta pėrfillė shpalljen e pavarėsisė.

Ndėrkohė nė Beograd, kryetari i sapozgjedhur i parlamentit, ultranacionalisti Tomisllav Nikoliē, tha se ėshtė pėr tė ardhur keq qė Serbia nuk ėshtė njė krahinė e Rusisė. Nėse deri mė 15 maj nuk formohet qeveria e re, atėherė nė Serbi duhet tė mbahen zgjedhje tė reja, nga tė cilat pritet tė pėrfitojnė radikalėt.

Mjerisht, kundėrshtimet nė shumė vende tė Bashkimit Evropian pėr zgjerimin e unionit, e kanė reduktuar levėn e Brukselit kundėr ringjalljes nacionaliste nė Ballkan.

IP
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-07, 16:29   #42
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nicolas Burns i quan radikalėt serbė - parti e kriminelėve

Zagreb, 11 maj- Shtetet e Bashkuara fuqishėm mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės, tha sot nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nicolas Burns, pas takimit me kryeministrin kroat Ivo Sanader. Burns tha se Amerika dėshiron tė mbetet mike me Serbinė, por ka shprehur zhgėnjimin e SHBA-ve me zgjedhjen e Nikoliēit pėr kryetar tė kuvendit, duke i quajtur radikalėt serbė parti tė kriminelėve.

“Sot nė Kėshillin e Sigurimit aleatėve tanė evropianė do t’ua prezantojmė rezolutėn, pėr tė cilėn besojmė se do tė sjellė deri te pavarėsia e Kosovės”, tha Burns.

Duke theksuar se Amerika dėshiron tė mbetet mike me Serbinė, por pa radikalėt nė qeveri e parlament, Burns tha se Shtetet e Bashkuara janė tė zhgėnjyera me zgjedhjen e Tomisllav Nikoliēit kryetar tė Kuvendit tė Serbisė.

“Ajo ėshtė njė parti e kriminelėve”, tha Burns.

Lidhur me gjendjen nė Serbi, kryeministri Sanader ka shfaqur shpresėn se forcat e atjeshme demokratike do tė bashkohen dhe ka porositur se Kroacia bashkė me Unionin Evropian dhe SHBA-tė do tė punojė qė ky rajon “pas 17 vite trazira e luftėra, ta gjejė rrugėn e vet drejt prosperitetit dhe ardhmėrisė”.

Pas takimit me kryeministrin Sanader, Burns ka vėrtetuar se Kroacia ka mbėshtetjen e fuqishme amerikane pėr anėtarėsim nė NATO, duke theksuar se “kėtė obligim e pati marrė mbi vete presidenti Bush nė Zyrėn Ovale nė shtatorin e vitit tė kaluar”.

Nėnsekretari amerikan pėr ēėshtje politike, Nicolas Burns, nė Zagreb po merr pjesė nė samitin e SEECP-sė dhe nė margjinat e kėtij takimi, paralajmėrohet edhe takimi i tij me presidentin Mesiē.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-07, 19:01   #43
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Uashingtoni beson se fuqishėm se plani i Ahtisarit pėr pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės ėshtė i mirė, tha Kejsi

Uashington, 17 maj - "Ne besojmė fuqishėm se plani i Marti Ahtisarit pėr pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės ėshtė plan i mirė. Kjo ėshtė ajo qė Kėshilli i Sigurimit tash e diskuton nė Nju Jork dhe tė cilin ne duam ta shtyjmė pėrpara", ėshtė shprehur zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Kejsi. I pyetur tė komentojė deklaratėn e Sekretares amerikane tė Shtetit se Kosova kurrė mė nuk do tė jetė pjesė e Serbisė, Kejsi tha se zonja Rajs e ka thėnė atė qė ėshtė qėndrim i politikės amerikane. "Sigurisht ne i kuptojmė dhe i kemi regjistruar shqetėsimet qė rusėt kanė mbi kėtė ēėshtje. Por ne besojmė se mundemi dhe duhet tė vazhdojmė tė punojmė me ta, sepse ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė mbėshtetje tė gjerė ndėrkombėtare pėr rezolutėn mbi Kosovėn", ka thėnė Kejsi.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-07, 19:03   #44
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Rezoluta e re pėr Kosovėn mund tė miratohet deri me 21 qershor

Prishtinė, 16 maj- Shefi i UNMIK-ut, Joackim Ruecker, tha nė Gjakovė, se mbi 50 pėr qind ekzistojnė shanset pėr miratimi e rezolutės sė re nė KS tė OKB-sė qė ēon nė pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės. Ai tha se rezoluta mund tė miratohet deri mė 21 qershor dhe sa mė shpejt qė ėshtė e mundur duhet tė aprovohen 18 ligje nga ana e Kuvendit tė Kosovės.
“Ju keni nevojė pėr kushtetutė, Ligjin zgjedhor dhe simbolet shtetėrore. Kjo mund tė arrihet me njė angazhim tė madh, nė mėnyrė qė pas katėr muajsh UNMIK-u tė shkojė dhe kėshtu tė jemi tė lumtur bashkė me ju”, tha Ruecker.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-05-07, 18:35   #45
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Frid: Serbia kurrė mė nuk do ta qeverisė Kosovėn

Londėr, 18 maj - "Serbia kurrė mė nuk do ta qeverisė Kosovėn. Pyetja qė shtrohet ėshtė - se a duhet kosovarėve t'u lejohet tė qeverisin vetė me Kosovėn? Mė duket se edhe kėtė duhet ta bėjmė, por njė kohė duhet tė punojnė nėn mbikqyrje ndėrkombėtare, me qėllim qė serbėve tė Kosovės t'u ndihmohet qė vetes t'i sigurojnė tė ardhmen", ka deklaruar nė njė intervistė pėr BBC-nė Daniel Frid, ndihmėssekretar amerikan i Shtetit. Frid i ka hedhur poshtė spekulimet e disa qarqeve nė Begrad se ēėshtja e sistemit mbrojtės raketor ėshtė e lidhur me Kosovėn, duke thėnė se kėto janė "gjepura".


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.