Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-03-08, 13:54   #31
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-03-08, 18:32   #32
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Se pari, te falenderoj Tomorr qe ke postuar nje poezi ne temen time poetike. Te jem i sinqerte, nuk me vjen mire kur jam i vetem ne "zemren e heshtur" , pra vetem une i "heshtur" ne poezite e mia. Se dyti, me vjen mire qe duke ndjere zerin tend te brendshem( dhe imperativitetin e jashtem) shpalosesh me nje depatetizim te shprehjes hde lakueshmerine jashte skenografise rustikale vargezuese.
Respekte i nderuar Tomorr.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-08, 21:37   #33
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

--------------------------------------------------------------------------------

Adidu Tė Uroj Suksese Ne Krijimtarinė Tuaj
Keni Prirje Dhe Vargua Juaj Ndikon
Perfshinė Veqon
Dhe Ka Rrol Kuptimplotė
ėSht Varg Qė Nxitė Emocione
Dhe Te Terheqė Nė Ngjarje
Si Pėr Shembull Te Vargjet Me Titull I Lindur Dhe I Vdekur
Nė Nje Pemė Naimiane,
ku Pėrjetimet
Nė Sistemin Diktaturė
Tėrheqin Vemendjen
Dhe Tė Perfshijnė Ne Ato Dhimbje
Dhe Nė At Jetė Izoluese
Me Zhvillime Te Pakėndshme
Tė Nji Shoqerie Tė Izoluar
Pa Alternativa
Dhe Demokraci
Pa Lirinė E Fjales
Pa Lirinė E Tregut
Mbyllur Nė Njė Shoqėri Moniste
Si Njė Kazamat
Autori Adidu E pėrshkruan Ktu Gjendjen Me Varg Mjaft Kthjellt kjartė
Dhe nė Njė Gjuhė Te Paster
Pasqyron Vuajtjet e asajė Kohe
Tė Nji Shoqėrie Tė Burgosur
Te Nji Skllavrie Burg Kolektiv
Me Kundėrthėnje Jug Veri
Me Imponime Me Diktat ma varfri
Internime
Dhe Detyrime te dhunshme nė Shoqėri
shoqeri e Vuajtur
E Mbyllur Ne Lėvozhgen
E Mundimshme tė diktatures sė rrrep t
Tė Njė Jetė Absurde Tė Nji Brezi Qė Nuk Shijoj Fjalen E Lirė
As
Knaqsitė E Jetes
Praraqitja E Kėsaj Gjendje Reale Tė Nji Shoqerie
Dhe Njė Sistemi
Nė Vargun E Adidu
Paraqitet Shum Bukur Me Nji Ndikim Dhe Nė Metodė Intepretimi Tė Bukur
Realistike
Gjendja Pėrgjithshme
Kėtu Autori Ka paraqitė Me Vargun Si Shenjestėr
Godet Anomalitė
Dhe Absurditetet E Njė Kohe
Nė Tė Cilen Pėrjetusei I Sajė Din Ta Tregoj Vuajtjen
Pasi Vaujtja Izolimi Dhe Absurdet E Kohes Ishin Aq Dhimbse
Prandaj Vargu Qė Paraqet Adidu Pasqyron Shum Kjartė
Rrokullisjet E Shoqerisė
Nėn Diktatin E Regjimit Komunist
I Cili Konzervone Idetė Dhe Mendimin E Lirė
Robotizonte Mendimin Skllvronte Mendimin
nė menyrė qė populli ti Referohej Vetėm Kultit Tiranik
Dhe Te Menduarit Skllavėrues mizorė
Ku Tre Miljon Njerz Ishin Shoqėri Skllavėrie
Si nė Tė Menduar Si Nė Ide
Si Nė Tė Gjitha Sferat E jetes
Pasi Qė Alternativa Nuk Lejohej
Tė Menduarit E Lirė Nuk Lejohej
ndryhej
:un Them Se Adidu Me Vargje Tejet Te Kėndshme Na e Paraqet Na E sjellė Na E Pėrfytyron
Njė Copė Epoke Te Asaj Kohe
Autori Mjaft Mejshtrisht E Interpreton Vargun
Me Nji Temperament Me Nji Kombinim Dhimbje Forme Deri Diku Edhe
Satirike
Cinizėm art
Ku Me Cinizem Dhe Satirė stilist Pėrqeshė Kohen Si Anomali
Si Epokė absurde
Si Periudhė Si Nji Gjysėm Shekull Qė I Ra Shqiptave Ta Pėrjetojnė
E Nuk Duhej Ta Pėrjetonin Kėt Katrahurė
Tė Nji Regjimi Tejet Autoritarė
Tejet Tė Rrezikshėm
Tejet Te Dhunshėm
Te Mos Themi Shum Ekstrem
Ku Fjala Kushtonte Me Kokė
Pra Autori Shum Bukur E Paraqet M E intepretin E vet
Kjartė Me Nji Gjuhė Pasqyrore
Tejet Tė Theksuar Dhimbjen
Dhe Ekstremet E Kohes; Mizore
E Pergėzoj Autorin Pėr Kėt Paraqitje Te Shkelqyeshme
Tė Artit T ė Bukur
Dhe Prezantimit Artsitik
Tė Njė Kohe Qė Ky Vet E Pėrjetoi Si I Ri Nė Moshė
Dhe
Dhimbshėm Tash Na E Ofron Si Lexim Ne Vargjet Tė ksaj form e

I Uroj Autorit Adrian Dule Suksese Nė Krijimtari
Dhe Nė Vargjet E Tij Tė Kėndshme E Shum Tė Kjarta
Me Njė Realsitikė Tejet Skjaruese Me Njė Gjuhė Shum Praktike

Menbdimin e dha
Autori I Vargjeve Shqiptare Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves

Pershendes Vllazrisht Adidu Talentin e krijimtarisė Dhe Pershendes
Lexuesit Ne Dardania
Dhe Ju pororsis Te Jenė Ma Shum Aktiv
Dhe Tė Ndihmojn Njeri Tjetrin Nė Komentime
Tė Civilizuara Reale Dhe Vllazrore
Edhe Kritiken Ta Thonė Me Qetsi
E Kulturė
Nė Forma Te Civilizuara Si Formė Vrejtje
Apo Kshille
N ė Forma Civilizuese Tė Urtsisė
Ne Forma Te Niveleve Te Larta
Pa Lendimin E Dikujtė
Por Me Nji Qetsi Siq I Ka Hije Nji Shqiptari Tė Edukuar
E Vetmja Formė E knaqsisė Jetsore Esht Solidariteti Me Njeri Tjetrin
Me Falni Q ė nuk Kam Komentuar Deri Tani
Se As Vet Nuk E Besoni Sa i Ngarkuar Jam
Me Ngarkesa Te Jetes Te Punes Te Shkrimeve Te Forumeve Te Librave Te Krijimeve
Paskam Qenė I Biri I Robėrisė
Adrianin E Pershendes Vllazrisht E Perqafoj Vllazrisht
I Pershendes Mikeshat E Mia Poashtu Natyren Uraten Legenden Ninelen Aminen Q E nuk E kam Degjuar Ka Kohė
Mandej Nakin Poetin E Nderuar Dhe Te Gjith Te Tjerėt Ne Dardania
M e pėrjashtim Tė Atyre Armiqve Tė Kombit Shqiptarė
Pershendes Edhe Mbarė Kombin Tim Shqiperinė E Dashur Etnike

autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku

Autori I Vargjeve Shqiptare Xhjelal Ferizi Shqiptari Nga Kosova
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-08, 11:20   #34
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Flemninderit per mendimet tuaja ne temen time i nderuar Xhelial.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-08, 21:32   #35
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Drite e fshehur,
ne bodrumet e zemres,
pa ajrosje,
mbushur me myk.
Shpirti hyn kembadoras,
te kerkon....
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-08, 14:04   #36
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

i Nderuar ADIDU,


Shpirti me pushon ne vargjet tua!

pranooni komplimentet e mia 100%

me respekt

lovely
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-08, 16:03   #37
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely
i Nderuar ADIDU,


Shpirti me pushon ne vargjet tua!

pranooni komplimentet e mia 100%

me respekt

lovely

Respektet e mia lovely dhe falenderime. Menyra e te shprehurit tuaj( e gjetur shume estetikisht) me inspiron per te krijuar poezi akoma me "prehese' per shpirtrat njerezore.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-08, 22:24   #38
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Dashuria

Dashuri!
Lulkuqe e gjakosur,
Mbirė nė lėndinėn e mbjellė me zemra.

Dielli shpirt tė lulėzon,
Nata heshtje tė fsheh,
Hėna dhimbje tė ndricon.

Nė perėndim tė kėputa.

Dielli u var nė horizont i gjaktė,
Hėna u fsheh nė natė,
Heshtja...heshti nė heshtje.

Nė agim ...zemrėn mbolla nė lėndine.

(adrian dule)
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-07-08, 19:46   #39
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Dashuria!

Me bulėzat e gishtave,
derėn mė fshiku njė ditė,

Nuk e dėgjova,

Xhamin e dritares puthi,
me buzė tė njoma,

Nuk e pashė.

Mbi zjarrin e oxhakut turfulloja,
kėrkimtas dashurinė nė flakė,
puthtas thėngjij.

(adidule)
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-07-08, 20:31   #40
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Inspirimi

Nė damarė lėvizė
Pa prekur
Duke kėrkuar hemoglobinė
Nė tik taket
Pulsuese sekundare
Ateronė

Nė fjalėt e belbėzuara
Aromė pranverore e nuhatur
Frymonė
nė frekuenca tė melodive
tė mbyllura nė Violinė


Ispirim i ēastit Vargje tė radhitura nė shkronja,pėr t"nderuar dhe respektuar Autorin Adidu!

Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-08, 17:10   #41
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

I nderuar Naki!
Ndjehem shume i nderuar dhe njekohesisht i emocionuar per keto vargje kaq te ndjera, qe megjithese te castit shpalosen lirshem dhe kendshme me metafora teper te gjetura.
Respekte te ndersjella Naki
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-08, 14:59   #42
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

zemren e heshtur me trazon
mendimet me turbullon

ne krahrorin tend
a thua ka vend?

dua te takoj shiqimin
e te filloj vallzimin

me yjet e nates
ne tehin e shpates

me shallin qe dridhet lehte
ne ndjenja qe flasin vet...
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lovely : 15-07-08 nė 14:59
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-08, 16:59   #43
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely
zemren e heshtur me trazon
mendimet me turbullon

ne krahrorin tend
a thua ka vend?

dua te takoj shiqimin
e te filloj vallzimin

me yjet e nates
ne tehin e shpates

me shallin qe dridhet lehte
ne ndjenja qe flasin vet...

Bukur lovely....me yjet e nates, ne tehin e shpates.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-08, 15:52   #44
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Vargje vargezon,
e bukura zemer heshtur,
ndjellje petalesh,
pjalm lulemalesh.
Ne ajer aromen te ndjej,
fort ne mushkeri e thith,
pa imazh,
ne erresiren e syve,
nen dritherimen e yjeve,
feshferimen e gjarprit ne pyll,
nen therjen e plumbit ne beteje.
(adrian dule)
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-08, 10:21   #45
barbarella
augusta
 
Avatari i barbarella
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Vendndodhja: on ice and from fire....called land
Postime: 35
barbarella i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Lumturia mund te prese,i dashur
Augusta e kerkon e gjen tek ty
Ndoshta shprese tingellon e tashmja
Dashuria eshte shpresa dhe e ardhmja...

FOREVER AND EVER


__________________
jeto sot,harroje te nesermen

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga barbarella : 01-10-08 nė 10:24
barbarella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.