Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-03-08, 05:20   #31
pleshti
Pickues
 
Avatari i pleshti
 
Anėtarėsuar: 20-03-07
Vendndodhja: Qaty ku o ngusht
Postime: 191
pleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithėpleshti i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Ky jarani i pites aq me gezim paska hap temen thuase baba i tij qendron ne kry te konferences se mjekrroshave arab! Phuuuuuu
pleshti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-03-08, 09:05   #32
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Avatari i Bjeshka1
 
Anėtarėsuar: 01-11-06
Postime: 459
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Gabim Titulli: Turqia kėrkon njohjen e Kosovės nė samitin e konferences Islamike


Pavarėsia e Kosovės pėrēan vendet islamikeNjohja e pavarėsisė sė Kosovės pėrēan vendet e Konferencės Islamike. Nė datat 13 dhe 14 mars nė Dakar do tė zhvillohet samiti i 11-tė i kėsaj organizate dhe ēėshtja e Kosovės pritet tė shtrohet pėr diskutim. Dje e pėrditshmja turke “Zaman”, njoftoi se Turqia do tė pėrpiqet qė tė pėrfshijė nė dokumentin pėrfundimtar tė konferencės qė duhet tė votohet nga 57 anėtarėt, njė nen lidhur me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Por agjencia e lajmeve APA bėri tė ditur dje nga Dakari, se ky propozim nuk ėshtė pranuar, madje kanė protestuar kundėr tij vende tė tilla si Azerbajxhani, Egjipti, Sudani dhe Indonezia. Pėrfaqėsuesit e kėtyre vendeve qė do tė marrin pjesė nė samitin e 11-tė tė Konferencės Islamike, do tė kėrkojnė qė nė dokumentin pėrfundimtar tė “solidarizohen me popullin e Kosovės”. Pavarėsisht nga kėto kundėrshti, e pėrditshmja turke “Zaman” bėn tė ditur se pėrfaqėsuesi turk do ta ngrejė kėtė ēėshtje nė kėtė samit, i cili ka si temė kryesore “Islami nė shekullin e XXI”.

Berisha nuk do tė marrė pjesė nė samitin e 11-tė tė Konferencės Islamike, bėjnė tė ditur njoftimet nga kabineti i kryeministrit. Tė njėjtat burime saktėsojnė se nė kėtė konferencė, nė vend tė Berishės do tė jetė ministri i Jashtėm, Lulzim Basha. Arsyeja qė Berisha anulon Dakarin, ėshtė se mė 12 mars, pra tė mėrkurėn, organizohet njė aktivitet i rėndėsishėm i Partive Popullore Europiane nė Bruksel, ku do tė jetė i pranishėm dhe kryeministri dhe mėsohet se atje ai do tė lobojė pėr Kosovėn. Ndėrkohė, kėtė lobing pėr tė njėjtėn ēėshtje duhet ta bėjė ministri Basha, por qė duket se nuk do ta ketė tė lehtė.

Pas njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, pati njė deklaratė pėr shtyp tė zėdhėnėsit tė Konferencės Islamike, i cili ndėr tė tjera, nė emėr tė vendeve anėtare tė kėsaj konference, mbėshteste pavarėsinė e Kosovės. Deri tani nga 57 anėtare, vetėm katėr shtete e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, e kėto janė Turqia, Malajzia, Afganistani dhe vetė vendi pritės i samitit tė 11 tė vendeve islamike, Senegali. Burimet diplomatike theksojnė se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe pritet ta njohin shumė shpejt Kosovėn, por njė gjė tė tillė nuk e ka bėrė ende Kuvajti, vend i cili u vizitua nga njė delegacion i madh i deputetėve shqiptarė, si dhe kryeministri i kėtij vendi vizitoi pėr dy ditė me radhė Shqipėrinė. Nė samitin e njė viti mė parė, pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike ishte zėvendėsministrja Harxhi, e cila pas mbėrritjes nė Tiranė bėri tė ditur se kishte bėrė lobing nė Islamabad, kryeqyteti i Pakistanit, pėr ēėshtjen e Kosovės. (GazetaShqiptare)
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 11:50   #33
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

O hasan, ca u ba more me keta barak,allahat e islamijat e tu, qe hala nuk na njoften. Nuk habitem shume, se keta kur nuk ja kane pa hajrin vetit, qysh me prit me jau pa hajrin dikush. Ejvalla e selam-alejkum, elhamdulilah.. ahahahhahahhaa
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 12:57   #34
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Turqia kėrkon njohjen e Kosovės nė samitin e konferences Islamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
Pohimi i Qeverise ne Tirane, se kane njohur pavarsine e Kosoves para gati dy dekadash, nuk eshte valid prej aspektit legal. Asokohe Parlamenti i Kosoves ka shpallur Republiken e Kosoves, si pjese e RSFJ-se.
RSFJ, nuk egziston me, e as entiteti i Republikes se Kosoves si pjese federale e ketij shtetit.
prej aspektit legal, ajo njohje eshte e pavlefshme.
Nuk kam njohuri nese Parlamenti ne Shqiperi ka miratuar njohjen e Shtetit te Kosoves, te shpallur me 17 Shkurt, por nese insistohet ne perrallat e sipershenuara, njohja zyrtare e Kosoves si shtet, ende nuk eshte bere nga Shqiperia.
Reanė,
Mė 1991 Shqipėria e ka njohur pėrmes rezolutės nė kuvend, vullnetin e popullit tė Kosovės tė shprehur me referendum - Shtetin e Pavarur tė Kosovės!

Pėrndryshe:

Uneasy recent history in Kosovo
Ethnic Albanians make up 90% of Kosovo's estimated population of two million. Of some 200,000 Serbs now left in Kosovo, about half live in enclaves protected by NATO forces.

1989
Ethnic Albanians protest with strikes and demonstrations against oppressive rule from Belgrade. Serb leader Slobodan Milošević sets about removing Kosovo rights to autonomy, given in the 1974 Jugoslav constitution.

1990 Ethnic Albanian MPs in the province declare Kosovo independent from Serbia. The Belgrade government dissolves Kosovo's autonomous assembly and government.

1991 Albania recognises Kosovo as independent.

1992 Writer Ibrahim Rugova is elected President of the self-proclaimed republic.

1998 Serb police say they have eliminated the nucleus of the separatist Kosovo Liberation Army, killing guerrilla leader Adem Jasari. The claim proves to be premature. In March Serb police continue their onslaught against separatist guerrillas. U.S. Secretary of State Madeleine Albright says the United States will not tolerate a return to bloodshed and holds Milošević responsible. In September NATO issues an ultimatum to Milošević to stop attacks on Kosovo Albanians or face air strikes.

1999 In March Kosovo Albanians sign a peace deal in France. Belgrade rejects it. Peace talks end in failure. NATO begins air strikes against Jugoslav positions in Kosovo on 24 March. In June Milošević agrees to withdraw troops from Kosovo. NATO suspends air operations. U.N. approves peace plan for Kosovo and the establishment of Kosovo Peace Implementation Force (KFOR). NATO troops enter Kosovo one day later. NATO and the Kosovo Liberation Army sign a formal agreement requiring ethnic Albanian guerrillas to disarm. In November U.S. President Bill Clinton visits Kosovo and urges ethnic Albanians to forgive Serbs, saying "time for fighting is past".

2000 Violence in the city of Mitrovica kills eight ethnic Serbs in February. Kosovo Serbs demand the return of Serb forces. In October there are the first free elections in Kosovo. Ibrahim Rugova claims victory, raising hopes for co-existence with the ethnic Serb minority. In November Rugova urges the world to recognise the territory as an independent state. EU foreign ministers reject the call.

2002 Kosovo's main ethnic Albanian parties reach a power-sharing deal at the end of February. They agree to elect Rugova president with Bajram Rexhepi as prime minister. In June Serb leaders formally end the boycott of Kosovo's new government and take an oath of office alongside their ethnic Albanian colleagues. In October Serbian and Kosovo Albanian leaders open their first direct talks since 1999 but Rexhepi stays away. In December the U.N. unveils a 'road map' setting out the conditions Kosovo must meet by mid-2005 before further talks on its final status.

2004 Worst violence between Albanian and Serb ethnic communities since 1999.

2005 March Ramush Haradinaj resigned as prime minister after being indicted for war crimes. Haradinaj had been in the job for only three months before his indictment. He was replaced by Bajram Kosumi, deputy leader of the Alliance for the Future of Kosovo (AAK). Regarded as a moderate, his key priority is the pursuit of independence for Kosovo, and to seek integration with the EU and NATO.

The next Prime Minister Bajram Kosumi was a former teacher of Albanian language and literature. As a student, he was sent to prison in 1981 for organising ethnic Albanian protests against Serb rule. He later supported the goals of the Kosovo Liberation Army but was not actively involved in combat.

October UN Secretary General Kofi Annan said that talks should start soon on whether Kosovo should remain part of Serbia or be given independence.

2006 January President Ibrahim Rugova dies.
February UN-mediated talks between Albanian and Serbian negotiators about the future status of the province start in Vienna.
March Former KLA leader Agim Ceku was nominated as Prime Minister.
October Contact Group proposes delay in status decision.

2007 March UN Security Council receives UN envoy Martti Ahtisaari’s status plan. Russia calls for more talks between Serbia and the ethnic Albanians. No UN resolution can be agreed.
July EU, Russia and US troika appointed to mediate between Serb and Albanian parties. Renewed talks began in September.
November General and municipal elections

2008 February Kosovo declares unilateral independence, backed by some EU countries and by the US.
President: Fatmir Sejdiu
Prime Minister: Hashim Thaēi
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 18:14   #35
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Re: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti
57 vende pjestare te Konferences Islamike e njohin Pavarsin e Kosoves.Lajmin e ben te ditur top-channel ,ku nder tjerash ne komunikat thuhet:I urojme Kosoves Pavarsin dhe sukses te metutjeshem.

Edhe ne ju urojme sukes juve dhe Zoti ua shperblefte me te mira qe mundesuat njohjen e vendit tone si shtet te Pavarure.

me'selam

Si gjithmon vetem genjeshtra dhe dezinformata perhapni,o i fikuni e i djerruni Genjeshtar / islamije
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 18:17   #36
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Re: Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
Vendet islamike qe e njohen formalisht shtetin e ri- KOSOVA jane:- Afganistan

- Algjeria

- Ēad

- Egjipt

- Guinea

- Indonezia

- Iran

- Jordan

- Kuvajt

- Liban

- Libi

- Malajzia

- Mali

- Mauritania

- Marok

- Nigeri

- Pakistan

- Palestine

- Arabia Saudite

- Senegal

- Sudan

- Somalia

- Tunizi

- Turqi

- Jemen

- Bahrejn

- Oman

- Katar

- Republika Siriane Arabe

- Emiratet e Bashkuara Arabe

- Sierra Leone

- Bangladesh

- Gabon

- Gambia

- Guinea-Bissau

- Uganda

- Burkina Faso

- Kamerun

- Komoros

- Irak

- Maldives

- Xhibuti

- Benin

- Brunei

- Nigeri

- Azerbajxhan

- Kirgistan

- Taxhikistan

- Turkmenistan

- Zanzibar

- Mozambiku

- Kazakistan

- Uzbekistan

- Suriname

- Togo

- Gujana

- Cōte d'Ivoire


ndoshta e njohen ne boten e endrrave te fanatikve,por ne boten reale e njohen vetem Afganistan -Turqi dhe Senegal per hire te USA e jo te Islamije Darull,Estukfurrullah
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 18:24   #37
device on line
 
Anėtarėsuar: 11-09-07
Postime: 81
device on line me shokė shumedevice on line me shokė shume
Gabim Titulli: Re: Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

po me thuani ata qe pranuan kosoven dhe se kan firmosur si shume vende te evropes ,ca te bejme me ta? po me grekun ,rumunin dh te tjeret keta car jane islamik a?

hahahah sa idiota qe jeni
device on line Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 18:32   #38
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Re: Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arkza
Te Flm Islamie Te Flm shume qe e Njohe Pavarsin e Kosoves !

Te Flm shume qe ja u Lejove Shqiptareve te Festojne kete Dit Madheshtore dhe Historike !

Te Flm Shqiptareve te Islamis qe keni Perkrah UQK-n Dhe keni dhan te Hollat per Trimat te Kosoves dhe Ata qe jan Bashkangjit Trupat te UQK-es e paqit Faqen e Bardhe !

Te Flm edhe Juve Shqiptareve qe jeni ne Islamie qe i Ndihmuat Kosoven ne Kohet e Veshtira , Po mos te Ishit Edhe ju nuk kishum Arrit kaq Shpejt Deri ketu !Ju Flm shume Gjithe !

Sa Shqiptar jetojn ne Darrul Islamije, sepse skam ndegjue qe eksiston ndoj shtet me kete emen,apo ke ba nji copy/paste qe e sjell vend e pavend,sdi cka me te then,faqen e bardh apo ate te zezen,ti e di ma mire.

ps; mos ta ka shkrue mesusja e foshnjores ate shkrim?
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-08, 18:41   #39
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga UniCorN
O hasan, ca u ba more me keta barak,allahat e islamijat e tu, qe hala nuk na njoften. Nuk habitem shume, se keta kur nuk ja kane pa hajrin vetit, qysh me prit me jau pa hajrin dikush. Ejvalla e selam-alejkum, elhamdulilah.. ahahahhahahhaa
Ejvallah te qofte ,

Shiqo , Se pari une e kam deklaruar nga e kam marre ate shkrime te nje deklarate te pergjithshme te Konferences Islamike per urimet mbi pavarsin e Kosoves .Kete e mora nga Top-Channel (asokohe , kerkone nga redaksia ua japin prap), pra nuk e kam shpif une.
Sa i perket pranimit ajo vetem se paska filluar nga Shqiperia qe shume vite , mandej turqia e keshtu me radhe shkon , sepse secili vend ka interesat e tyre dhe qrregullimet e tyre qe mund te sjelle Ideologjia e Rusis se Kosova sjelle Precedenc .
Kesaj frike i tutet Indonezia qe ka probleme me kryengritesit e saj , Azerbagjani per shkak te vendit te diskutuar me Armenin , Algjeria me fiset ne jug te saj e keshtu me radhe.
Me rendesi se nje fryme pozitive egzistone per njofjen e Pavarsis se vendit tone .
Mandej duhet pasur parasysh se shumica e Kryetareve te ketyre vendeve jane shoke me te ngushte te Bushit , sikur te ishte ashtu edhe do e pranojne , apo i paska fajet Bushi qe spo u thote.Mos beni shaka.
Ndersa sa i perket Imameve te fese Islame ata menjeher pas shpalljes se pavarsis i kan shkruar leter Konferences per Pranimin e Pavarsis (mund ta kerkoni ne Net , e ber nga Imam Selman el Audeh). Por qe don se keto gjera nuk jane mjafte te lehta sepse secili popull ka problemet e tij te brendshme.
Pastaj ne nuk pam asnje njohje nga Vatikani , apo Sllovakia , Greqija (per te cilen Sokoli tranohet pas Janullatosit), Maqedonia me gati 50 % shqiptare , pasi nacionalizmi po ecen perpara ne idet tuaja etj etj.
Por une nuk kam fare dyshim se nje gje e tille do behet nga keto vende por secilit shtet i merre kohe ne sqarimin e dyshimeve.

Sa i perket shkrimeve te Sokolit ,vetem Moderatori i vije haku se une nuk kam pergjigje per grekofil te tille.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-08, 05:51   #40
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti

Shiqo , Se pari une e kam deklaruar nga e kam marre ate shkrime te nje deklarate te pergjithshme te Konferences Islamike per urimet mbi pavarsin e Kosoves .Kete e mora nga Top-Channel (asokohe , kerkone nga redaksia ua japin prap)
Problemi yt, eshte se gjithe filozofia yte e prapte, bazohet ne burime te ketilla te llojit te top-channel-it; Burime te paverifikuara, perralla dhe kashe e lasha!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-08, 09:00   #41
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

shtetet arabe jan perqa sa i perket pavarsis se kosoves shtete jan kunder EGJIPTI ,INDONEZIA edhe dy shtete tjera qe per momentin nuk po me kujtohen


turkia na pranoj po tash po thot se ne duhet me ndrrue historin do me than ta pershkrujm okupimin turk si qlirimtara prej te gjithve qe kan ardh ne trojet tona me ushtri vetem daja HITLER ka ardh si shpetimtar i kombit shqiptar
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-08, 15:29   #42
Albanian
I`m Proud To Be...
 
Avatari i Albanian
 
Anėtarėsuar: 08-04-07
Vendndodhja: Switzerland
Postime: 172
Albanian i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Deklarata Origjinale e Sekretarit Gjeneral nga Konferenca Islamike e perber pre 57 Shteteve:


Secretary General of the OIC declares support to the Kosovo Independence

Date: 18/02/2008

With regard to the declaration of independence by Kosovo yesterday, Secretary General of the Organization of the Islamic Conference Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu made the following remark today (18 February 2008) in Dakar at the opening of the OIC Senior Officials Meeting preparatory to the forthcoming OIC Summit to be held there on 13-14 March 2008:

"…a very important event took place yesterday. Kosovo has finally declared its independence after a long and determined struggle by its people. As we rejoice this happy result, we declare our solidarity with and support to our brothers and sisters there. The Islamic Umma wishes them success in their new battle awaiting them which is the building of a strong and prosperous a state capable of satisfying of its people. There is no doubt that the independence of Kosovo will be an asset to the Muslim world and further enhance the joint Islamic action."


Ne fillim kur e lexova kete teme nuk besova te kan dhan nje deklarat te tille dhe hyra ne faqen e konferences islamike ku e gjeta kete tekst i cili vertet me gezoi shum.

Zoti i shperblefte tegjith posaqerisht ata qe disa prej nesh i kemi ofendu gjat gjith kohes e tash po na japin ndihme teper te madhe, se te njohin 57 shtete do te thot te kalojme 50% te tegjith shteteve ne Bote.

Me Rrespekt
Albanian
__________________
Menduat se ne ju krijuam kot dhe se nuk do te ktheheni ju tek ne?
Albanian Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-08, 17:38   #43
DritonPR
 
Anėtarėsuar: 28-11-06
Postime: 1,824
DritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuar
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Turp shtetet islamike, perveq 5 shteteve qe pranuan Kosoven e pavarur, tjeret jan imtesira!
DritonPR Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-08, 12:47   #44
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Avatari i Bjeshka1
 
Anėtarėsuar: 01-11-06
Postime: 459
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

• Gilmana Bushati GAZETA SHQIPTARE

Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha takoi disa nga pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė Organizatės sė Konferencės Islamike, duke filluar me sekretarin e Pėrgjithshėm tė kėsaj organizate, Ekmeleddin Żhsanoglu, me tė cilin u fol kryesisht pėr ēėshtjen e Kosovės. Ihsanoglu ėshtė shprehur nė kėtė takim se “pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt real pas njė lufte tė gjatė dhe tė vendosur tė popullit tė saj”. Mė tej, ashtu siē ishte vendosur dhe mė parė, sekretari i Pėrgjithshėm, nė emėr tė kėsaj organizate shtoi se konferenca solidarizohet me “vėllezėrit dhe motrat kosovare”. “Komuniteti mysliman u dėshiron atyre sukses dhe i uron nė pėrpjekjet pėr ndėrtimin e shtetit”, - ėshtė shprehur nė takim Ihsanoglu.
Ministri Basha gjithashtu ėshtė takuar me drejtuesit e dy vendeve, tė cilėt janė shprehur se shumė shpejt do ta njohin pavarėsinė e Kosovės, si me ministrin e Jashtėm tė Arabisė Saudite, princin Saud Al Faysal dhe me emirin e Emirateve tė Bashkuara. Njoftohet se kėto dy vende kanė marrė nė shqyrtim vendimin pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės dhe pritet qė shumė shpejt t’u renditen vendeve tė tjera tė Konferencės Islamike, qė e kanė njohur Kosovėn si shtet. Por Basha ėshtė takuar dhe me ministrin e Jashtėm egjiptian, Aboul Gheit dhe me presidentin e Indonezisė, Susilo Bambang Yudhoyono, dy vende qė kundėrshtuan pėrfshirjen e pavarėsisė sė Kosovės si ēėshtje pėr t’u diskutuar dhe pėr t’u pėrfshirė nė deklaratėn pėrfundimtare tė samitit tė 11 tė Organizatės sė Konferencės Islamike. Basha nė dy ditėt e samitit, i cili u mbajt nė Dakar tė Senegalit, u takua dhe me drejtues tė tjerė tė vendeve islamike, si emirin e Katarit, me sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mon, me ministrin e Jashtėm tė Kuvajtit, me sullnatin e Bruneit, presidentin e Palestinės, me kryeministrin e Libanit dhe me zėvendėspresidentin e Sirisė. Njė takim tė veēantė Basha pati me presidentin e Turqisė, Gul dhe me ministrin e Jashtėm tė kėtij shteti Babacan. Qė tė dy kėta zyrtarė tė lartė turq, i dhanė mbėshtetje Bashės jo vetėm sa i takon ēėshtjes sė Kosovės, por edhe nė pėrpjekjet e vendit tonė nė proceset e integrimit, kryesisht nė anėtarėsimin e NATO-s. Nė samitin e 11-tė tė Organizatės sė Konferencės Islamike, pritej tė shkonte kryeministri Berisha. Por ai e anuloi vajtjen nė Dakar tė Senegalit, duke lėnė qė Basha tė pėrfaqėsonte Shqipėrinė nė kėtė samit. Berisha u angazhua nė njė seminar tė PPE-sė, mbajtur nė Bruksel mė 12 mars. Nė kėtė seminar, kryeministri ka lobuar jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Pėr ēėshtjet qė kanė mbetur pezull nė kėtė samit, qė ėshtė edhe ajo e Kosovės, mėsohet se do tė ketė edhe njė tjetėr mundėsi nė qershor tė kėtij viti.
__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-03-08, 01:36   #45
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Barak'Allahu Fikh ja Darul'Islamije

Moskė, 18 mars.

Ministri i Jashtėm i Rusisė, Sergei Lavrov, u bėri thirrje vendeve tė Lindjes sė Mesme qė tė mos e njohin pavarėsinė e Kosovės, pasi kjo, sipas tij, mund tė inkurajojė, ndarjen e rajoneve tjera.
"Dėshiroj tė tėrheq vėrejtjen kundėr thirrjeve qė vendet joislamike dhe joarabe po iu
bėjnė vendeve islamike pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės", tha tė martėn Lavrov pėr gazetėn "Rossiyskaya". Ai ka vlerėsuar se nuk ėshtė e rastit qė shumėkush, pėrfshirė edhe vendet islamike, nuk po njohin pavarėsinė e Kosovės.

Gazeta lajm.


A bahet me i ndėgju Konferenca Islamike, rusėt.
Unė hiq nuk e besoj....


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.