Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-02-08, 22:53   #1
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pavarsia e Kosovės

Pavarsia e KosovėsĖndrra shekullore mori jehonė
Nė muajin e dimrit lulet Lulėzojnė
Me rrezet e diellit Jemi zgjuar
Pavarsinė deputetė e nėnshkruajnė

Pavarsia e shumė pritur
Sot me 17 shkurtė merrė frymė
Rrezet e para shpirtėrat e dėshmorėve
Me lotė rrugėtimi amanetin e kryen

Gjeneratė pas gjenerate ėndėrruam kėti ditė
Me Ibrahim Rugoven Botės ja hapem Sytė
Amerika /Evropa Adem Jasharin e Nderonė
Kosoven Republikė e Pranonė.

Nga Ėndrra jemi Zgjuar nė pėrqafim tė shtetėsisė
Faliminderit Amerikė pėr liri e drejtėsi
Kosova,Shqiptaria brezė pas brezi do tė kėndojnė
Klintonin/Bushin pėr jetė do e nderojnė

Kėndo Kosovė diten e Pavarsisė
Nėnė Shqipėri hynė nė valle
Ska mė ndarje veq bashkim
Pranvera ka lulėzuar trupi ėshtė mbushė me gėzim.

N.Muzlijaj/Naki


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 20-02-08 nė 23:09
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-02-08, 23:16   #2
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

17 shkurt, o dy mijė e tet


Ē'janė kto krisma e kto daulle,
Lajmėtart o ēfar lajmrojn ?
Thonė ėshtė sihariq pėr s'miri
Pavarėsin po e fitojm.

Dale dale. Krajli, e ju Pasha,
Nuk ka mbetė shipnia n'vasha.
Tokė e shenjt e tokė Arbnore,
s'duron dot skllavni robėnore.

Shumėėė, u kryqėzuan imperi,
E njėra tjetrėn therėn n'bri.
Asnjė fėmijė, me asgjė se joshėn,
Vendalit e po kurrrrėė, si m'poshten.__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-08, 04:57   #3
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

"Pershendetje i nderuar Naki, njiherit dhe si poet i shquar mund t'them,madje dhe si Moderator i respektuar per gjithe antaret nen Forumin Dardania.de,Flm
Prandaj Gezuar per endrren e shum pritur Shekullore per te gjithe

Pavaresia e Kosoves
*******GEZUAR*******

Gezuar gezuar ti o moj Princesh
Me petkun e ri, fytyra po te buzeqesh
Sa shum jan gezuar, femij pleqe e te rinje
Se per kete dite te madhe
Shum vite u deshte,me prite

Tani lulezo, lulekuqe me pranveren
Se endrres me te bukur, ia hape deren
Sa bukur te bije,o ky petku i ri
Ne Shtetin SOVRAN gezofsh Pavaresin.

Dhe Gjaku i Deshmorit SOT po lulezon
Legjenda e Rugoves SOT po deshmon
Ti Kosova ime,s'do keshe kurr me lot
Vetem ardhmeri e gezime plot.

Vallzo kendo, ngopu me arom
Ky fat i bekuar te ngrohet pergjithmon
Lulezo dhe shkelqe me rreze plot diell
Kete dite madheshtore, te gjithe e kemi prit
Loti edhe plaga,ne ty do behen drite


NUSE KOSOVA GEZUAR PAVARESIN
PERJITHMON HEROE NE HISTORIN

Kushtoi bija nga Rugova
Hajla&Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-08, 06:06   #4
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

E huazuar...

PĖR DITĖLINDJEN TĖNDE ATDHE

1.

Atdhe, unė Ty, mė s’tė ėndėrroj,
Ti tash u bėre realietet,
As pėr ty ditėt mė s’i numėroj,
Mjaft i numėruam me qindra vjet.

Tė kam menduar gjithnjė tė prekshėm
Jo imagjinatė as iluzion,
Sa shtrija dorėn me ikje tmerrshėm,
Nė zi tė mbėshtillte njė veladon.

Tash qė tė shoh e t’prek me dorė,
Shumė kėngė pėr Ty do t’i kėndoj,
Me tuat simbole do t’thur kurorė,
Varret dėshmorėve do t’ua mbuloj.

2.
Njė pėr Azemin e Shotė Galicen,
Pėr Ahmet Delin qė tė ndejti n’besė,
Njė pėr Isan, njė pėr Drenicėn,
Njė pėr Prekazin, njė pėr Qėndresė.

Njė pėr Jasharėt dhe pėr trimėri,
Pėr xha Shabanin dhe Hamzėn trim,
Pėr sakrificėn ... gjakun liri,
Njė hymn kombėtar ... Atdheut tim.

Pėr Kaēanikun e Idriz Seferin,
Hasan Prishtinėn tė vrarė nė pritė,
Njė pėr Reēakun njė pėr Qirezin,
Pėr Likoshanin dhe mizoritė.

Njė pėr Jusufin dhe Kadri Zekėn,
Dhe pėr Bardhoshin njė kėngė e kam,
Njė pėr Ademin dhe Sali Ēekun,
Njė pėr Zahirin qė n’Altar ranė.

Njė pėr Agimin... thyrejn e kufirit,
Njė pėr Kosharen mbushur dėshmorė,
Njė pėr betejat dhe pėr trimėritė,
Pėr t’gjithė martirėt nga njė kurorė.

Njė pėr Tropojėn, njė pėr Tetovėn,
Pėr bukėn, pritjen ... pėr vėllezėrinė,
Dhe njė tė veēantė pėr Shqipėrinė,
Pėr Nanėn e Madhe... pėr krenarinė.

Dėshmorėt tu kėta janė Kosovė,
Janė detyrimi dhe amaneti,
Janė bij e bija, pėr neve sprovė,
Janė gurėthemel, janė bazamenti

3.
Atdhe!...

Nėse n’gjirin tėnd vdekja s’mė gjenė,
Qoftė ditė me diell a me acar...
Malli pėr ty nė varr s’do m’len,
Dhe vdekja ime do t’jetė e marrė!


17 shkurt 2008
_____________________________
"UBI BENE, IBI PATRIA »
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-08, 06:14   #5
Skofiar
Kemi lindur pėr qef!
 
Avatari i Skofiar
 
Anėtarėsuar: 10-08-05
Vendndodhja: Nė mbretėrinė e poezisė
Postime: 87
Skofiar i dashurSkofiar i dashurSkofiar i dashur
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

E Huazuar...

Nė shenjė respekti dhe falėnderimi pėr emigrantėt
shqiptarė qė me dinjitet dhe guxim dolėn nė Sheshin
Omonia nė zemrėn e Athinės pėr pa festuar Pavarėsinėe
Kosovės dhe zėshėn ftuan autoritete greke ta njohin Shtetin e Kosovės.

Autori


KOSOVA…KOSOVA

Ditėn kur lindi Pavarėsia
Festė e madhe nė ēdo anė
Dolėn ēamėt n’Omonia
Bashkė me labėt kėnduan kėngė.

Dolėn dhe tjerė nga Veriu
Dhe nga Mesi i Shqipėrisė
Hodhėn valle, bijt e shqipes
Mu nė zemėr tė Greqisė

I kėnduan Kosovės trime
Nėn flamurin kuq e zi
Me dinjitet e pa shfrenime
Hej!... n’Athinė ngritėn dolli.

Eni vėllezėr mos keni frikė
Ta festojmė kėtė ngjarje sot
Do tė kėndojmė kėshtu ēdo vit
Se Kosova mė nuk derdh lot.


http://fr.youtube.com/watch?v=CRCGGHaA4Ho
Skofiar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-08, 17:47   #6
florian
 
Anėtarėsuar: 28-02-04
Postime: 2,480
florian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIP
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek florian
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

Shkruaj dhe dora me dridhet ,
ta them nuk e them dot ,
se duart me dridhen ,
dhe syt mbushen me lot .

Ne endraT me te bukura
nuk e endrrova dot ,
nga frika se mos kush
do ma hidhte posht .

Por erdhi dhe dita
qe un endren ta shkruaj ..
ta them me plot ze dhe me mos ta vuaj .

Prishtina kryeqytet
te mbush gojen plot ,
Kosova esht shtet
dhe askush se hedh dot posht ..

Po e provoj ta shkruaj ,
por fjalet nuk kan me vend ..

GEZUAR PAVARSIN ZOTI JU BEKOFT...
__________________
dashuri fruti i jetes se burgosurit te perjetshem .
florian Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 15:59   #7
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

Poezi per pavarsin e Kosoves


Gjithkush vesht e ka marr sot,
Se Kosova s'asht pa zot;
Se aty lejn djem petrita,
Djem t' shkelqyeshem porsi drita,
Porsi drita ne mengjez
Per kosoven barut ndez.
Thone se lufta mbram ka plase,
Ne Kosove atje ne Preka
Ne Prekaz te Jashari,
Pa meshire kulles ju vu zjarr…
E shkjau mire vesht ta marr,
Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
Ai me grusht e hane barotin.
Pusho I qete Azem Galica,
Se per trimri kala Drenica!
Krenohen malet dhe fusha,
Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
Per Deshmorin vdekja s'ka,
Per te mposht vdekjen air a…
E kushtrimi gjithkah kap,
Porsi dielli rrezet hap…
N' kambe cue djemet e Kosoves:
Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
E secili si Kapetan.
E te gjith si djem Zane,
Se ata jane djemet e nji Nane,
Se Shqiptarija asht Prindi:
U C Keja aty lindiN' Bjeshke t' Namuna ju dha gjini;
E shpertheu si gufon Drini.
Drita s'shuhet kurr Shqiprise,
Djemet e saj yje te burrnise!
Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
Vdekjen bane dhurate per jete.
E te gjith pergjigj kushtrimit,
Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
E jehona rrebet ushtoi…
Kapi kukes e Tropoje…
Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
Per Vatan ndeze shkendi,
Drejt Kosoves me qefin n'gji.
Lane femij e gra shtatzane
Qe Kosoves me ju gjet prane.
Me plot gajret ata i lane,
Ky asht fruit I pemes Iman.
Se dashurija per Vatanin,
Memedhe e ka Imanin.
Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
Djemet e Shqipes kah kalojn;
bjeshket e Namuna fort ushtojn;
Me te thane mendja n'darsem shkojn.
Ata shkojn ne beteje t'lirise,
Qe I hap rrugen pamvarsise!
Se cka dhuna e gllabron,
Vetum forca e clirimit
Madhnu qoft i Madhi Zot,
Qe Kosova e lire asht sot!
E kushdo qe na ndihmoi
Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
E ata qe Deshmor rane,
Amanet na e kane lane:
Mos te harrohet kurr jetimi,
Se ne beteje i ka ra Prindi.
Invalidin most a harrojm,
Motrat veja mos ti harrojm.
E kush ende n'burg …ka mbet,
Ju urojm kethim te shpejt.
E Kosova I therret te tane:
Masa te gjana, politikan…
Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
Gajlja Lokes do ti ike…
Kur t'ju shofin: Republike.
Ta dijn Miq e Dashamir:
Per te gjith do t'jete ma mire.
Ne fund e mbyllim me dua:
Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
E per jete Kosova te rroje
Me burrni Histori shkroi!
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-09, 12:22   #8
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

LINDJE E RE
Nje lule ne saksi
nje shpres per ardhmeri,
Nje shpres per Lumturi
per paqe dhe harmoni.

Nje lule e papar
nje lule e pandar,
Nje lule e bashkuar
me shpirt dhe truall

Sod lindi nje femij
me emrin kosov,
Verdh bardh dhe kaltersi
simbol shteteror.

Nje kosov shqiperore
me bashkime shpirterore,
Nje shqperi kosovare
me bashkime qytetare.

Autor: Afrim Sokoli (Vushtrri)
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-09, 14:14   #9
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

KOSOVĖS SĖ PAVARUR
(akrostik)

Pėrplasen shkėmbinjtė tė vjetėr shekullor e toka ndahet
Ata qė me gjakun e tyre tė kuq e lagėn dheun e saj tė bekuar
Varret e tyre pėrgjithmonė ndrisin dritė hyjnore pėr ne
Aurora me ngjyra tė kristalta mbi shpirtra tė tyre shkėlqen
Ranishtės me trėndafila tė kuq rrugėtojnė botės hyjnore
Ėndrrave qė syhapur shtegtonin – u realizua pėrjetėsisht
Sofrėn me bukė, krip e zemėr e shtrojmė tani pa frikė nė liri
Ikonė e KOSOVĖS SĖ PAVARUR E SOVRANE
Ashtu si e dėshiruat tani JENI dhe pėrjetėsisht mbeteni JU!

15. 02. 2008.

Shkėputur nga libri im NGJYRAT E SHKĖLQIMIT

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga xheladin : 24-12-09 nė 14:14
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-11, 14:31   #10
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

DITA E PAVARSIS

Shtatembdhjet shkurti dite kombetare
lote krenarie e nenes shqiptare,
qielli nxine nga pllumbat e lirise
Kosova feston shpallje te pavaresis

Deshmoret e kombit trazohen n,qast
jehone kenga ne frengji te kalase,
bie kushtrimi shendrin amaneti
shterngoin duart deshmoret mes veti.

Lumenjet shtoin vrullin,lulet aromen
bilbili kengen, bjeshka shton boren,
eu q po ngjan ne trojet Arbenore
Kosova shpalle te madhen fitore.

Urime urime degjohen qdo ane
njeri uron vellane e tjetri baban,
te gjthe se bashku me brohori
me duar nga qjelli te falem o perendi.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-11, 16:15   #11
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

FESTO KOSOVE


Me rrespekt kujtojmė tė kaluarėn,
Dhe pėr jetė, nuk e harrojmė tė shkuarėn.
Kaluam sfida dhe momente tė vėshtira,
Por me durim kemi bėrė qudira.

Sot jemi tė lirė dhe tė pavarur,
Nga dhembja te gėzimi kemi ardhur.
Tash kemi shtetin, tė cilin e gėzojmė,
Ta duam dhe mbajmė, tė gjithė premtojmė.

Falenderues pėr tė gjithė ata qė ndihmuan,
Qė kėtė pėrhershmėri gėzimi pėr ne realizuan.
Lusim Zotin, pėr bekimet e Tij, pambarim,
Qė kėtė shtetin tonė ta ruaj dhe pėrgėzojė me pėrparim.

Kujto tė kaluarėn dhe gėzo tė tashmen,
Puno tė tashmen dhe syno tė ardhmen.
Festo me gėzim dhe krenari,
Tre vjetorin e shtetit mė tė ri.
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Honesty^uk. : 17-02-11 nė 16:15
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-11, 17:06   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

DITA E PAVARĖSISĖ


Nė njė ditė Shkurti,
me tė shtatėmbdhjet,
tė ketij mijėvjeqari tė tretė,
tė dymijė e tetė,
n’Kryeqytetin e Kosoves,
atje n’Parlament,
filloi tubimi qė gjat,
do tė mbahet nė mend.

Gėzim tė madhė,
kishte pasė gjithė Kosova,
pėr shumė mote kėtė ditė,
ajo e kishte pritė,
tė rrezoi Dielli,
edhe n’kėtė tokė Dardane,
ner kambė tė huaja,
shumė ajo kishte hjek.

Kur Ballkanit i doli tymi,
e i shkoi flaka lart,
Europes themeli filloi,
ti lekundet rand, rand,
ende ajo ishte n’mjegulli,
e nė gjum tė gjat,
toka kishte filluar ti digjet,
ti kallet krejt flakė.

Mjaft duroi Kosova,
nėnė sundim tė Serbisė,
plot njė shekull na nuk pam,
kėtė Diell tė lirisė,
malet e Kosoves u mbushen,
me plot ēlirimtar,
nė t’dy gjunjėt qiten katilin,
atij duke i qel varr.

Kur gjithė Europa shpinen,
ajo na e kishte kthy,
pėr luften e ketij populli,
ata s’donin fare me ndi,
njė shprese e madhe drite,
si Fenixi ishte ngjall,
Amerika i qoi fjalė Europes,
keshtu ma nuk ban.

Me ndihmen e Zotit,
tė Amerikes e te UQK-sė,
Luften e fitoi Kosova,
Serbijen keq e kishin thy,
ju kthy dinjiteti kesaj toke,
qė shumė ka mungu,
pėr kėtė ditė me shekuj,
ky Popull gjithė ka luftu.

“BAC U KRY” kishin dalė njerzit,
t’gjith duke piskat,
amaneti nė vend t’u qua,
ashtu si Ti e ke dasht,
shpallem pavarėsinė lum Baci,
gėzohu edhe Ti,
nuk do tė shkoi larg,
shpejt do ta bėjmi Shqipėri.

Atė ditė pasė tetė vjet,
Kosova shpalli pavarėsi,
qė nga qlirimi i saj,
tė ndertimit e tė jetes nė liri,
gezim ma tė madh ky popull,
s’ka pasė deri sot,
gezo pavarėsinė vendlindja ime,
pėr jetė e mot.

Trevjetorin e mvehtėsisė,
sot ketu po e festojm,
edhe sot nė gyrbet jemi,
po na veq pėr ty jetojm,
tė na rrofsh ti moj Kosovė,
sa Alpet e Shiptarisė,
na i bashko ti tė gjitha tokat,
ku dje u folė Shqip.

Mos harro Ēamėrinė,
dhe ai vend i Shqipės asht,
Luginen e Preshevės,
kėtė Kosovė Lindore atje,
Ulqinin dhe Tivarin nė Mal tė Zi,
me Gusi e Plavė,
t’ulemi nė njė Sofer,
t’paret Amanet na e kanė lan.

Atėher kur t’bashkohemi,
do t’festojm veq njė ditė,
ditėn e bashkimit t’gjithė trojeve,
nė njė vend Etnik,
kėtė ditė tė bashkimit,
gjithė Shqiptarija do ta festoi,
pa e arritė kėtė ditė,
n’Boten tjeter nuk dua tė shkoi.

Ta gezojm kėtė pavarėsi,
mos ta marrin pėr kambė,
pėr shtetin e ri duhet tė luftojm,
jo vetem me armė,
tė ja ngrisim nderin e Kosoves,
gjithėandej ku jem,
na ketu nė vendė tė huaja,
po edhe ju atje n’Kosovė.

Shumė Urime pėr Kosovėn,
shtetin ma t’ri n’Europė,
sa bukur shtatin ka hedhur,
edhe nė kėtė pervjetor,
rritu o vendi im,
pėr ty shumė heroi jetėn kanė dhan,
mos ua shkelni gjakun atyre,
historija do’t na denon.

Jemi tubuar tė gjithė Shqiptaret,
asgja nuk na ndan,
qė t’festojm kėtė ditė tė madhe,
pėr Kosovėn tonė,
nuk na ndan sot asnji parti,
as kufijt ma nuk na ndajn,
t’gjitha zemrat kem bashku,
me urimin qė po ta qojm.

Ty oj Nanė Kosovė nga ketu,
ta urojm kėtė pėrvjetor,
na qendro e fortė mos u perkul,
as pėr tė madhin zor,
mjaft na ke hjek dikur,
e ti fare leht nuk e ke as sot,
ende Hienat pėr rreth po t’lehin,
po ato e kanė kot.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-11, 17:11   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

PĖRTEJ KARPATEVE


Mbrapshtė ndėrrohen vitet
E shekujt prapa me kthejnė
Pėr njė pa drejtėsi historike
Me dhembje mė rrėfejnė

Nė tokėn ilire
Qė fillimin kėtu e njeh
Tash ka mbetur e ndarė
Dritė tė diellit nuk sheh.

Re tė errėta e pa nder
Prej Karpateve tė larta
Nė Ballkanin e ngrohtė sollėn
Vuajtje e shtrėngata.

Ndau trungun e vjetėr
E la tė pėrgjysmuar
Nė mes vendosi zjarrin
Kurrė pėr tė mos u bashkuar.

Sekondat formonin minutat
Qė shekujve u pėrngjanin
Ditėt mbytnin nė vetmi
Pjesėt pėr bashkim ,qanin.

Por ZOTI i Madhėrishėm
Nė tokė pa drejtėsi nuk lejon
E zjarrin mes trungut
Me Fuqinė e Tij e ndalon.

Retė qė na krijuan ndarje
Erdhi dita t’i dėrgojmė pėrtej Karpateve
E tė jetojė njėherė e mirė
Shqipja dy krenare nė tokėn e shqiptarėve
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-11, 17:16   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

KOSOVĖ HEROIKE

Kosovė e pamposhtur, heroike
Luftėrat kurrė nuk i ndale
Pėrpara dėbimeve ti gjithmonė stoike
Se tė dogjen, hapat nuk i ndale!

Shqiptarėt tė dhanė jetė e rritė
nga rrėnimet mė lartė tė ngritėn
ti je bėrė mė e dashura dritė
Ardhmėrisė i kėndon plot rritė .
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-11, 20:22   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pavarsia e Kosovės

E ndrydha zemrėn,
helm mė pikoi.
Nga zhėgnjimi,
ka harruar tė gjakoj...
Rishikova ėndėrrat,
tė brishta...
Kurrė agu nuk mi zbardhoi.
Edhe pse e gjetėm rrugėn,
Kosova ime...
Bishti dual nė kokė,
koka nė fund mbeti!
Nuk hapėrohet kėshtu.
Kush ēohet nė kėmbė thotė:
"Unė jam mbreti!"…
Peshorja ka humbė
tė vetin balancim.
Ma shumė peshon karriga jote,
se vet ti o Atėdheu im!...
Kėtij i thonė ZHGĖNJIM!...


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.