Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-06-08, 00:22   #1
Alkimisti_ch
 
Avatari i Alkimisti_ch
 
Anėtarėsuar: 07-06-08
Vendndodhja: Univers
Postime: 1,457
Alkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashurAlkimisti_ch i dashur
Gabim Disa vargje pas kthimit ne Atdhe / Kosove

Demarkacion mendimesh

Serish rrugeve me balte une mas peshen e mallit
Duke numruar kujtimet nje nga nje
Tek fshihen prapa pllakezave te trotuarit
Une marr frym me lirshem se me pare

Nga disku im i kujteses
Me vin refrenet Atdhe, Republik, Liri, Demokraci
Ne sfond me shfaqet shifra 1244
Dhe politika behet matematik

Rrugeve takoj lypsaret tek dehen duke pritur metalikun qe s'vjen dot
E te dehurit kerkojne lemosh pran streheve te pa emer
Erresira i bashkon edhe diten tek bredhin si pa koke
E naten hena i ngushellon bashke me acarin

Formulat matematikore u prijne debateve te perditshme
Neper kafenete rinore thyhet heshtja e erresires nga cingerrim gotash
Akumulim tymnaje e mjegulle prekin shtresen e ozonit
Ne faqet e gazetave perher i njejti refren.

Ushqimi ditor me enderra pa asnje kalori
Shpresa rrokulliset si top futbolli
Te rinjet varin optimizmin nė rrjete marimange
Tek shohin realitetin me syze dielli.

Dhjetor `07, Gjilan


__________________
Qeveritaret jane valet, populli eshte era, shteti eshte anija, dhe koha eshte deti.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Alkimisti_ch : 11-06-08 nė 00:23
Alkimisti_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.