Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-05-09, 06:09   #16
Ignis
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 601
Ignis i dashurIgnis i dashurIgnis i dashurIgnis i dashur
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....


Nė rrugėt e lotėve lumenj mė fto
tė vij me varkė tė tė marr
njė ninullė tė ėmbėl tė t`kėndoj
me nota qendisur prej mallit zjarr.

Melodisė tė brishtė vargje t’i thur
pėr detin tim kaq tė egėrsuar
pėr pikėn e lotit ,pėr pikėn e shiut
pėr dashurin tonė qė dallga pėrpiu

Pėr ty e shtrenjta ime idilė
tė mbėshtjell mė tė madhen hajmali
syri i epur mos t’na gjej
dallgėt tė bėhen elegji

Pulbardhat tė bėhen zana
qerpikėt e lodhur t’na mbyllin ngadalė
nė ėndėrr t’na dėrgojnė pėrsėri
si foshnjat t’na tundin tė qetat valė

Dhe ne tė dy mes detit udhėtar
pėrreth nesh vetėm kaltėrsi
veshet kurreshtare mos t'na dėgjojnė
fjalet qė kaq vjet kem burgosur n’gji..........

Ignis Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-05-09, 12:27   #17
Alaron
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 62
Alaron me shokė shumeAlaron me shokė shume
Gabim Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

VII

Unė them dashuria ėshtė vetė jeta
qė e ndėrtojnė jonet ēdo agim
e ėmbėl, e hidhur ē`ėshtė e vėrteta
gjėmė shpirti deri nė amshim

Sa shpesh tė kam ėndėrruar
dhe udhėtuar pas teje kam shumė
tė hyjė nė jetėn tėnde t`diellzuar
si diell, si ajėr, i vrullshėm si njė lumė

Ti kurrė nuk me ke parė tė ligėshtuar
as lotin nė bebėza duke qarė pėr Ty
psherėtimat e mia s`i ke dėgjuar
dėnesjet e heshtura qė s`arrinin aty........................
Alaron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-05-09, 23:37   #18
Albonita
CroChicca & Gucci.
 
Avatari i Albonita
 
Anėtarėsuar: 09-12-07
Vendndodhja: Aty ku ndihem mire -->Split
Postime: 28,831
Albonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Per ty...Fjalet se nuk ti thash asnje here.!!!

Per ty qe se meriton kete shkrim!
Per pa pjekurine tende, dhe pakujdesine tende..disa fjale qe po me ngelin ne fyt, por per ty do ti them..
Ti, ishe dikur, nje mik i mire?? mund te quajme te tille?
Mbase.. per ty, qe ke len gjurme ne zemren time, per ty qe ke pas deren e hapur ne thellesine e shpirtit tim, asnje pengese nuk ke pas..gabim.. dhe vetem ti..hija jote ka pas kete privilegj, ka pas kete shanc, HIJA JOTE, jo ti!
Ka qen thjeshte nje hije kalimtare. E di..ne fakt sa isha e lumtur per ate hije, sa do e idhur qe ishte. Me mjaftonte kupton? Nuk pretendoja.. me mjaftonte!
Hija me ka rrite besoj, por gjith besimet e mija sot koha mi ka vertetuar, kan qen thjeshte nje imagjinate, besoja me shume tek ti se sa tek vetja. Me kupton?
Besoja me shume ne nje hije se sa ne nje ndjenje te sinqerte.
Kam krijuar ne mendjen time ate iluzjon qe leviz boten, sikur s'jetoja dot pa ate hije, por sot mund te te them pa frike shkurt shqip dhe qarte, qe un jetoj pa ate hije..
Kam ul veten duke u krahasuar, por sot kuptoj se askush nuk mund te me ulin poshte, sepse ne rradhe te pare vij un, pastaj vjen ti.. Me kupton?
Isha e lumtur per cdo gje sa do e vogel, per cdo moment, per nje buzeqeshje te vjedhur, per nje "batut" koti, per cdo fjale qe merrte jete nga goja jote..
me kupton?
Cdo gje ka nje shpjegim dhe un ne fakt nuk arrij te iu jap shpjegime shume gjerave, pse valle? Ndoshta fajin se kam un, apo thjeshte ti e ke.. apo serishte gabohem? Jo me vjen keq. Tani nuk gabohem me.
Hija jote me ka dhuruar jete, mendoje te kishe qen ti
Por tani kuptoj qe s'kam nevoj me per ate jete, sepse me ne fund si ne foshnje e vogel, u rrita dhe un, krijova ato rrethanat, dhe tani avash avash eci vet.. vrapoj vet..ne jeten time.
Te thash largohu? JO kurr.. te kerkova te me qendrosh prane? Asnjehere..Sepse ai qe te don, e din vet se kurr duhet qendruar prane, me kupton?
Un gjithmone te kam kuptuar mjafte mire, gjithmone kam dite te hjeshoja diten, kam dit te te dhuroja ate lezetin e castit, kam dite te te beja te buzeqeshja, si nje yll i vogel qe te qendron prane...gjithmone... Te kam degjuar, te kam kshilluar, s'te kam kerkuar asgje, me mjaftonte te qendroja prane problemeve te tuaja. Por tani nuk dua me. Me kupton?
Tani po qe iu jap vlera atyre momenteve, iu jap vlera atyre silljeve te mija, dhe jo te tuaja.. dhe me ne fund kuptova qe besimi ishte ne xhepin e gabuar.

Tani cdo gje dua qe thjeshte te mbetin nje hije, nje hije e bukur, nje kujtim, qe do tregoj ndoshta femijve te mi..nje shpres e vdekur, dua qe cdo gje te mos me shoqeroje me ne vazhdimin e jetes time.. Dua qe te te shoh te lumtur, po te kisha mundesi dhe zemren do te ta dhuroja qe ti te ishe i lumtur.. por tani e di qe se meriton ate zemer, syte e mi do ti ipja.. por e di qe do ishin ne duart e gabuar..

Ti sme meriton, me kupton?

Keto fjale qe me kishin ngele ne fyt ishin per ty...
__________________
Per Familje jap Jeten......Per Dashurine Shkatrroj Boten!!
Albonita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-09, 23:30   #19
Alaron
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 62
Alaron me shokė shumeAlaron me shokė shume
Gabim Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

VIII

Dikur e tėrbonim dhe terrin
Tėrė natėn duke u dėfryer
Ndonjėherė derisa gdhihej
S`mund tė ndaheshim kurrsesi
Fshiheshim thellė nė pellgje detesh
Si zhytės tė turpėruar
Nė gjah pas perlave
Mėngjesi na zbardhte pa llahtari
Posi vashėn e bukur
Qė zgjohet plot me dashuri

Sot zgjohemi nga gulēimi
Me njė copė dashuri t`ėndėrruar
Tėrė natėn tė pafjetur
Njėri-tjetrin duke pritur
Rrugėve tė largėta pakthim
Megjithatė s`jemi tė lodhur
Mėkatarė as tė turpėruar
Pas furtunės pushoi ēdo gjė
Asgjė s`mund tė na ndaj mė
Nuk zhbėhet dot as kujtimi
Mė e dashura fshehtėsi e panjohur
Hyjneshė e bukur nė myjė agimi…………………..
Alaron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-09, 07:17   #20
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Dritė , mė ty filloja ditėn.
Nrohtėsi mė ty nrohja shpirtin
Frėski mė ty frėskoja ndjenjat.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga shfletuesi_ : 26-05-09 nė 07:18
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-09, 17:36   #21
Alaron
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 62
Alaron me shokė shumeAlaron me shokė shume
Gabim Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

IX

Nė kohėn kur jemi takuar e jemi njohur
Dhe kemi vendosur tė marrim udhė, nė qiell
Kemi parė hėnėn dhe fort jemi gėzuar
Akullnajave jemi nisur pėr t`i shkrirė me diell…………..
Alaron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-09, 17:40   #22
Alaron
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 62
Alaron me shokė shumeAlaron me shokė shume
Gabim Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

X

Nga shakullina e erėrave me pėrgjon
Nė vrima vorbujsh me kapėrdinė
Zgavrave te mjegullės sytė m`i ēakėrron
S`mė sheh nė dritė tė diellit, n`cektinė
Zėrin ma mbyt kur thėrras ja unė- Alaron………………

Nuk mund tė tė shpėtoj mė
Bebėz e ngrirė lakmitare
I dashuruar deri nė vdekje
Kah tė ik prej teje.............?
Alaron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-09, 07:55   #23
Ignis
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 601
Ignis i dashurIgnis i dashurIgnis i dashurIgnis i dashur
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Mos u fshih prej meje.....
mėsuam se ne
mund tė dashurohemi
dhe u dashuruam marrėzisht...

Nuk ndjen psherėtimėn e petaleve
dashnori im?!
Jam harlisur e ndezur nga malli, shpirt
dashurokam, qėnkam ziliqare, paskam pritur
nga puthjet e zjarrta
aty.......
ku tė dashuruarit zhysin gishtėrinjtė
dhe dehen me eliksirin e dashurisė....
Nėn dritėn e hėnės ndjeva lėkurėn tėnde
pasionin qė shkėlqente zjarr mbi gjoksin tim
Ndjeva mėkatin qė gishtėrinjtė e mij kėrkonin
nė butėsinė e njėri-tjetrit
nė misterin e bashkimit........
Afrohu i dashuri im
vėshtro detin, valėt qė tė qeta lėkunden,
janė adhuruesit tanė!
ndjej rrahjet e zemrės
ankthin e dashurisė......
Afrohu dhe merrmė nga kėtu.........
Ignis Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-09, 07:21   #24
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Fjelet qe nuk t'i thash asnjehere
u ben mire qe ngelen vetem ne mendjen dhe deshiren time
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-09, 08:53   #25
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

...

i ndrydha ne vete, pa te drejte
shtate dyer mbrapa i fsheha
ua ndala rriten, iu keputa koken
derisa nje dite, u deha!
Vrapin morra pa e ditur ku
brenda lufte e terbuar
vetem edhe nje dere larg ishin
gati per te eksploduar!
Veshtrim i gjate, frikacak
nuk hapej dot e fundit dere
me vrajne ne zemer e ne shpirt
fjalet qe nuk t`i thashe asnjehere...
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-09, 12:28   #26
deas
 
Avatari i deas
 
Anėtarėsuar: 03-03-09
Postime: 56
deas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėmdeas i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Kisha shume per te thene e shume e me shume per te bere por nuk deshe asnjehere,nuk deshe qe prej asaj dite qe binte shi,bente ftohte,ne nje stol te nje lulishteje dhe ai i ftohte mbeti ne zemren tende,the ata fjale dhe fjalet e mia nuk i degjove as ate dite as kurre,nuk do te them me kurre asgje,besoj shume ne zot dhe u plotesofte vetem deshira e tij,si te kete shkruar ai le te behet
deas Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-09, 13:16   #27
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Krejt ti kam thene dhe vazhdoj te ti them...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-09, 23:43   #28
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,647
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Xhelozoj

Nje fjale por e vertete !!!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-09, 01:10   #29
Ignis
 
Anėtarėsuar: 09-05-09
Postime: 601
Ignis i dashurIgnis i dashurIgnis i dashurIgnis i dashur
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

Ose do tė bėhesh poezi kėtu, ose do tė vdesim qė tė dy!!!
Ignis Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-09, 15:42   #30
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Fjalėt qė nuk t`i thash asnjėherė.....

... ndoshta ke prite te te them me shume
Por nuk gjeja shprehje tjeter -vertete,
Te dua .te thash ,nuk ika
aty ,bashk edhe sot, kemi mbete!

Ka mbete shumecka pa u thene
edhe pse ecim me nje hije,
jo pse nuk dija ,thjeshte, nuk doja
ne fjalen lart eshte e tera -dije!!


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.