Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-06-11, 15:23   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mos harro historinė

Mos tė harrohet historia, vuajtjet, burgosjet, maltretimet, vrasje, dhunimet dhe sakrifica e Shqiptarėve tė okupuar qė mė nė fund solli deri te gjysma e rrugės, pavarėsia e Kosovės !
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-06-11, 15:25   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 20:00   #3
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mos harro historinė

fatkeqsisht i kane harruar njerzit me ato qka bejen sot.............. keto qe atyre pak njerzve akoma ju sillen ne koke keto tmerre te luftes.....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga tipi engjellor : 15-06-11 nė 20:01
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 20:17   #4
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga emine : 15-06-11 nė 20:18
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 20:22   #5
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Unhappy Titulli: Mos harro historinė

emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-11, 20:26   #6
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga emine : 15-06-11 nė 20:28
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 14:54   #7
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

mos valle keto jane njerezit e frustruar sic u quajten nga presidenti historik ???
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 18:00   #8
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 18:04   #9
VoOoglushja
 
Avatari i VoOoglushja
 
Anėtarėsuar: 27-03-10
Vendndodhja: Germany
Postime: 2,121
VoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
...:::VoOoglushja:::...
Jam Optimal Femer... Queen e Dashuries... nuk jam Femer.... e ...vetmise....!!!! ;)I had a strange dream like i was a Princess, i woke up and found out i am the Queen!
VoOoglushja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 10:53   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 10:55   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 10:56   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 10:57   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 11:01   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-11, 17:24   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mos harro historinė

Gratė dhe vajzat e dhunuara gjatė luftės ende janė nė pritje tė drejtėsisėIgballe RogovaLetėr e hapur me rastin e formimit tė Institutit pėr Krime tė Luftės)

I nderuar z. Prof. Dr. Zejnullah Gruda,
Rrjeti i Grupeve tė Grave tė Kosovės (RrGGK) ju pėrgėzon pėr hapjen e Institutit pėr Krime tė Luftės. Ne besojmė se Instituti mund tė luaj njė rol kyē nė zbatimin e drejtėsisė duke zbuluar tė vėrtetėn lidhur me krimet e kryera gjatė luftės. Njėkohėsisht, ne duam t’ju njoftojmė lidhur me rrethanat dhe nevojat specifike tė grave tė cilat janė tė prekura nga kėto krime, nė veēanti nga dhunimet gjatė luftės.

Pėr mė tepėr se njė dekadė pas luftės, gratė dhe vajzat e dhunuara (numri i tė cilave supozohet se kalon 10,000) ende janė nė pritje tė drejtėsisė pėr to. Hetimi dhe pėrndjekja e dhunimeve dhe veprave tjera penale tė kryera gjatė luftės kundėr grave mbetet ende nė nivel tė ulėt. Tė pakta kanė qenė rastet kur pėr kryerėsit e dhunimeve apo veprave tė tjera penale tė kryera gjatė dhunės janė ngritur aktakuza; kėto vepra shumė rrallė janė pėrfshirė nė aktakuzat e ngritura nga Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi.

Neglizhenca e treguar pėr rastet e dhunės seksuale nė vendet qė kanė kaluar nėpėr konflikte ka ndikim negativ dhe ngadalėson arritjen e paqes dhe krijimin e ndjenjave tė sigurisė brenda komuniteteve pėrkatėse. Pėr mė tepėr, Rezoluta 1325 e Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, pėr Gratė, Paqen dhe Sigurinė (e vitit 2000) bėn thirrje pėr mbrojtjen e grave dhe vajzave nga dhuna nė baza gjinore, nė veēanti nga dhunimet apo rastet tjera tė keqtrajtimit seksual.

Dhuna e kryer gjatė luftės ka pasur ndikim nė shėndetin fizik dhe reproduktiv tė grave. Ajo ka rezultuar me pasoja serioze pėr shėndetin mental tė popullatės sė Kosovės. Hulumtimet kanė treguar se pėrafėrsisht njė e katėrta e popullatės vuan nga Ērregullimet e Stresit Pastraumatik – PTSD (ndėrsa qė ka aktivistė se besojnė se ėshtė nė fakt gjysma e popullatės qė pėrballet me tė). Gratė dhe burrat, anėtarėt e familjeve tė tė cilėve janė zhdukur gjatė luftės vazhdojnė tė pėrballen me traumė edhe sot e kėsaj dite. Gratė tė cilat kanė anėtarė tė pagjetur tė familjes pėrballen me sfida edhe mė tė mėdha nė qasjen nė prona dhe pasuri, tė cilat do t’u mundėsonin atyre sigurimin e njė jete nė mėnyrė tė pavarur. Humbjet tė cilat ato pėsuan, edhe tė tė afėrmve tė tyre dhe tė pronės sė tyre, ende mbeten pa u kompensuar.

Ne ju inkurajojmė qė publikisht ta deklaroni dhe ta identifikoni dhunimin gjatė luftės si krim dhe kėrkojmė nga ju qė t’i pėrfshini kėto vepra panele nė hetimin e krimeve tė cilat ndodhėn nė Kosovė gjatė luftės. Me kėtė rast, na lejoni t’jua ofrojmė pėrkrahjen tonė dhe t’ju sigurojmė se do tė gėzoni pėrkrahjen tonė. Si rrjet i 68 organizatave tė grave nė tėrė Kosovėn, ne kemi qasje tek gratė tė cilat kanė pėsuar nga krimet e tilla, por edhe ekspertė tė trajnuar pėr tė pasur njė qasje mė tė ndjeshme gjatė punės me gratė qė ende pėrballen me trauma. Ne mirėpresim bashkėpunimin me ju nė tė ardhmen.

(Autorja ėshtė Drejtore Ekzekutive e Rrjetit tė Grupeve tė Grave tė Kosovės)


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.