Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-06-11, 13:56   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Lajme aktuale nga vendi !

Policia e Kosovės pėrleshet me besimtarėt myslimanėPolicia e Kosovės ėshtė pėrleshur tė premten me besimtarėt myslimanė, derisa kėta tė fundit po falnin namazin e Xhumasė nė udhėkryqin ėshtė afėr Trekėndėshit nė Prishtinė. Derisa ata po kryenin kėtė rit fetar, ka ndėrhyrė Policia e Kosovės duke tentuar ta lirojnė rrugėn e cila ishte bllokuar pėr vetura.
Xhematlinjtė kanė kundėrshtuar dhe mė pas ka ndodh njė konfrontim mes tyre dhe ruajtėsve tė rendit.

Nė ndihmė tė kolegėve tė tyre kanė ardhur edhe Njėsiti special i Policisė sė Kosovės, ndėrsa nė kėtė rast ėshtė arrestuar njė person.

Falja e namazit nė rrugė nga besimtarėt myslimanė ėshtė njė lloj proteste, pėrmes sė cilės po kėrkohet tė ndėrtohet njė xhami nė qendėr tė Prishtinės, pasi komuniteti myslimanė, konsideron se nuk kanė hapėsirė pėr tė praktikuar fenė e tyre


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-06-11, 13:58   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Mustafa: PTK financon SHIK-un dhe ThaēinPėr 100 ditė qeverisje, qeveria Thaēi nuk bėri asgjė, veēse ėshtė marrė me veten dhe po vazhdon tė merret me veten, ka thėnė Isa Mustafa, kryetar i LDK-sė, i cili ka folur para strukturave tė degės sė LDK-sė nė Gjilan.
Mustafa, pos qė ka “derdhur” kritika nė adresė tė qeverisė, ka thėnė se objektiv themelor i LDK-sė ėshtė ndėrtimi i shtetit, derisa ka shtuar se partia e tij ofron alternativė pėr tė qeverisur mė mirė.

Ai ka mohuar zėrat se LDK-ja ėshtė pasive nė kuvend, duke thėnė se marrėveshja e bėrė
mė herėt konsiderohet si fitore e partisė mė tė madhe opozitare, si shumė e rėndėsishme
pėr agjendėn zgjedhore dhe u shpreh i bindur se LDK-ja nė mėnyrė konstruktive po punon nė Kuvend, transmeton Zėri.

Isa Mustafa ka thėnė se nuk po janė tė zėshėm rreth privatizimit tė PTK-sė, ngase nga dy tė kėqija po e heshtin njė tė keqe, duke thėnė se edhe ashtu PTK-ja ėshtė nė duart e PDK-sė dhe mė mirė ėshtė qė ajo tė privatizohet sesa tė furnizojė njerėzit e SHIK-ut e tė Thaēit.

Sipas tij, me privatizim partia nė pushtet nuk do tė ketė mė nga tė financohet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-11, 14:00   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Nė Mitrovicė policia sulmohet me armėNjė patrullė e Policisė sė Kosovės nė veri tė Mitrovicės ėshtė sulmuar me armė zjarri nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sė premtes, deri sa policia ishte duke patrulluar nė afėrsi tė tre rrokaqiejve.
Sipas zyrtarėve tė policisė nė Mitrovicė, tre persona tė panjohur kanė shtėnė me armė zjarri nė patrullėn e policisė sė Kosovės nė veri tė Mitrovicės. Koha njofton se incidenti ka ndodhė tė premten rreth orės 03:00 tė mėngjesit te ‘Tre rrokaqiejt’, nė veri tė Mitrovicės.

Shefi i operativės sė policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Nysret Mehmeti, ka thėnė se askush nga policėt nė kėtė incident qė ka ndodhė nuk ėshtė lėnduar. “Tre persona deri tash tė panjohur kanė shtėnė nė drejtin tė dy policėve, tė cilėt kanė tentuar t’i pengojnė nė vjedhjen e njė automjeti. Pas shtėnies me armė, tė dyshuarit kanė ikur nė pjesėn jugore tė qytetit”, tha Mehmeti.

Ai ka pėrjashtuar mundėsinė e sulmit tė motivuar etnikisht, duke thėnė se nė patrullėn e cila ka qenė cak e tre sulmuesve ėshtė pėrbėrė nga njė polic shqiptar dhe njė tjetėr serb. Sipas tij, rasti ėshtė karakterizuar tentim vrasje dhe dėmtim i pronės sė luajtshme, ndėrkohė qė hetimet janė nė proces.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-11, 14:26   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Vihet gurthemeli i Pallatit tė DrejtėsisėTė enjten nė Hajvali u pėrurua vėnia e gurthemelit tė Pallatit tė Drejtėsisė, ndėrsa me kėtė rast u tha se besimi i qytetarėve nė institucionet e vendit varet shumė nga sistemi i drejtėsisė, nga puna e prokurorėve, gjyqtarėve, profesionalizimi etj.
Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaēi, kryetari i Prishtinės Isa Mustafa, pėrfaqėsues nga Komisioni Evropian etj.

Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga e cilėsoi kėtė si njė vepėr mjaft tė rėndėsishme pėr sundimin e ligjit nė vend.

“Besimi i qytetarėve nė institucionet e vendit varet shumė nga sistemi i drejtėsisė, nga puna e prokurorėve dhe gjyqtarėve, nga profesionalizimi, pėrkushtimi, ndershmėria, nga puna e pakompromis e tyre, qė janė nė shėrbim vetėm tė drejtėsisė dhe qė zbatojnė vetėm ligjin, nė secilin rast dhe ndaj secilit”, tha Jahjaga.
Sipas saj, reformat e sistemit tė drejtėsisė nė Kosovė janė nė funksion tė pėrafrimit me normat dhe standardet e vendeve tė Bashkimit Evropian, duke qenė njė nga punėt mė tė ndjeshme nė periudhėn e tranzicionit dhe tė shtetndėrtimit.

“Pallati i Drejtėsisė edhe nė Republikėn e Kosovės do tė jetė nė funksion tė qytetarėve dhe pėr qytetarėt, nė sintagmėn qė askush nuk ėshtė mbi ligjin dhe qė institucionet funksionimin dhe besimin e mbėshtesin nė zbatimin e plotė tė ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė”, u shpreh presidentja.

Kryeministri Thaēi tha se ky ėshtė projekti mė i madh i qeverisė sė tij nė fushėn e gjyqėsorit, ndėrsa paralajmėroi se sė shpejti do tė fillojė edhe projekti pėr ndėrtimin e Pallatit presidencial.

Pallati i Drejtėsisė ėshtė investim i pėrbashkėt i Komisionit Evropian dhe Qeverisė sė Kosovės. Kostoja e ndėrtimit ėshtė rreth 30 milionė euro, ndėrsa punimet janė paraparė te pėrfundojnė brenda dy vitesh.


comment:

Hashim Thaēi, Isa Mustafa, dhe produkti i 'bashkėpunimit' tė tyre Atifete Jahjaga inaugurojnė fillimin e ndėrtimit tė Pallatit tė Drejtėsisė! Normal qė Hashimi e cilėson kėtė si projektin mė tė madh tė Qeverisė sė tij, sepse ndėrtimi ėshtė aktiviteti i vetėm tė cilin ai ka kapacitet t'a bėjė! By the way, urime edhe Hajredin Kuēit pėr tenderin e fituar pėr ndėrtimin e kėtij pallati!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-11, 18:03   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Studentėt pastrojnė varrezat e hebrenjve nė PrishtinėDisa studentė amerikanė dhe kosovarė janė duke pastruar varrezat hebrenjve nė Prishtinė. “Qė njė javė, kėta studentė sė bashku me kolegėt e tyre kosovarė nga Universiteti amerikan nė Prishtinė janė duke e pastruar njė terren nė Prishtinė nė varrezat ēifute pėr tė cilat nuk ėshtė kujdesur askush, qė sipas AP-sė, ėshtė shenjė e pakėt e komunitetit tė pakėsuar”, njofton Associated Press.
Studentja, Susan Mathews, ka thėnė se mezi arrihet tė shihet nėse ka apo jo varre, disa prej tė cilave datojnė qė nga shekulli i 19-tė. Ndėrsa Rabin Edward Boraz, nga Qendra Roth pėr Jetėn Ēifute e Kolegjit tė Dartmouthit, ka thėnė se njė nga qėllimit e udhėtimeve tė kėtyre studentėve ėshtė edhe qė “gjenocidi tė shihet si problem i njerėzimit e jo i njė grupi tė caktuar tė njerėzve”.

Sipas Boraz, pas Luftės sė Dytė Botėrore, komuniteti i vogėl ēifut nė Kosovė filloj tė pakėsohet nė numėr. “Ata qė kishin mbetur, ikėn pėr nė Izrael gjatė kohės sė luftės nė Kosovės, nė vitet 1998 – 1999. Por, ne kurrė nuk do t’i harrojmė krimet kundėr njerėzimit qė janė bėrė nė Kosovė gjatė viteve tė 90-ta dhe vuajtjeve qė kanė ndodhur kur janė vrarė njerėz tė pafajshėm”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-06-11, 17:55   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

NJOFTIM

Koncert pėr Ramushin me moton :
"TI NA SOLLE LIRINĖ TONĖ, NE PRESIM LIRINĖ TUAJ"

Tė merkuren, dt.29.06.2011 duke filluar nga ora 20:30 nė Sheshin Nėna Tereze nė Prishtinė, mbahet Mega Koncert nė pėrkrahje tė ish-Kryeministrit tė Kosovės, z.Ramush HARADINAJ, i cili padrejtėsisht po mbahet nė Hagė.

Nė kėtė koncert marrin pjesė yjet e estrades shqiptare, dhe transmetohet drejtpėrdrejt nga Radio Televisioni i Kosovės (RTK)
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-11, 09:21   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Nigeria, rezolutė pėr njohjen e Kosovės?

Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli nė kuadėr tė angazhimeve pėr shtimin e numrit tė njohjeve pėr Kosovėn ka takuar nė Nigeri, presidentin Goodluck Jonathan dhe zėvendėspresidentin Namadi Sambo, me tė cilėt ka diskutuar pėr realitetin e ri demokratik nė Kosovė duke shprehur nevojėn qė ka vendi ynė pėr njohje tė reja.
Presidenti Jonathan ka shprehur gatishmėrinė pėr tė ndėrmarrė tė gjitha veprimet e nevojshme qė Republika e Nigerisė tė vendosė sa mė shpejtė raporte tė bashkėpunimit ndėrshtetėror me Kosovėn, duke theksuar se vendi qė ai drejton, nė njė periudhė sa mė tė shkurtėr kohore, do tė marrė vendim pėr tė njohur shtetin e Kosovės.

Gjatė qėndrimit nė Nigeri, Pacolli ka takuar edhe kryetarin e Parlamentit tė Nigerisė njėherit edhe kryetar i Komisionit pėr Politike tė Jashtme, Barnabas Gemade, me tė cilin ka folur gjerėsisht pėr situatėn politike e ekonomike nė Kosovė, duke theksuar sfidat qė ka kaluar vendi ynė gjatė periudhės sė shtetndėrtimit.

Kryeparlamentari Gemade ka premtuar se nė kuadėr tė mbėshtetjes dhe angazhimeve tė autoriteteve tė Nigerisė pėr tė formatizuar njohjen e Kosovės, do tė iniciojė njė Rezolutė nė Senatin e Nigerisė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Pas takimeve me presidentin dhe zėvendėspresidentin e Nigerisė, Pacolli ka takuar edhe ministrin Jashtėm tė kėtij vendi, Martin Ukomoibhi, i cili ka shfaqur opinion pozitiv pėr njohjen e Kosovės,

Ministri Ukomoibhi ka garantuar se do tė angazhohet bashkėrisht me autoritetet e tjera tė Nigerisė pėr tė pėrshpejtuar procesin e formalizmit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės nga vendi i tij.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-11, 09:23   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Pagesa tė jashtėligjshme nga Fatmir

Kėshilltarėt e Fatmir Sejdiut, gjatė kohės sa ky i fundit ishte president, kanė shijuar sipas auditorėve paga tė cilat nuk ishin konform buxhetit tė Repulikės sė Kosovės.
Auditori i Pėrgjithshėm ka konstatuar se gjatė kohės sa Fatmir Sejdiu ishte president, janė shpenzuar rreth 70 mijė euro nė paagesa tė shėrbimeve intelektuale dhe kėshilldhėnėse, ndėrsa kėto pagesa ishin bėrė nė kuadėr tė linjės pėr mallra dhe shėrbime, duke u trajtuar si tė punėsuar nė kontratė mbi vepėr.

Dhe, pėr auditorin e pėrgjithshėm kjo formė e pagesave, pa i pėrfillur procedurat e Ligjit tė Prokurimit ėshtė shkelje e ligjit.

“Kėshilltarėt e presidentit janė emėruar dhe nuk duhet tė trajtohen si tė punėsuar me kontratė mbi vepėr. Ata po ashtu duhet tė paguhen pėrmes listės sė pagave”, shkruan nė raportin e auditorit, sipas tė cilit Sejdiu kishte gjashtė kėshilltarė tė cilėt janė paguar pėrmes mallrave dhe shėrbimeve nga Presidenca deri nė shtator tė vitit tė kaluar, e jo siē kėrkohet me anė tė listės sė pagave.

Vlen tė pėrmendet qė sipas auditorėve, lidhja e kontratės mbi vepėr pėr shėrbime konsulente, pėr nevojat e Zyrės sė Presidentit tė Kosovės nuk ka mundur tė bėhet nga persona jokompetent.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-11, 09:24   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Albin Kurti zgjidhet kryetar i Vetėvendosjes


Albin Kurti ėshtė shpallur edhe zyrtarisht kryetar i forcės opozitare, “Lėvizjes Vetėvendosje”, nė mbledhjen e parė zgjedhore tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė kėsaj lėvizje.
Nė kėto zgjedhje Albini nuk kishte kundėrkandidat dhe si ‘pasojė’ u votua nga anėtarėt e 422 qendrave tė Lėvizjes Vetėvendosje.

Nė fjalinė e tij, pasi mori besimin e antarėve tė Vetėvendosjes ka thėnė se do tė angazhohet pėr njė Kushtetutė tė re pėr Republikėn e Kosovės, e cila do ta bashkonte kėtė tė fundit me Shqipėrinė nė atė qė lideri i Vetėvendosjes e quan bashkim kombėtar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-11, 09:36   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Pėrkujtohet masakra e Ēamėrisė nė Qafė Botė


Qindra e mijėra qytetarė shqiptarė kanė pėrkujtuar tė shtunėn nė pikėn kufitare tė Qafė- Botės masakrėn ēame tė vitit 1944. Nė kėtė ngjarje pėrkujtimore kishin ardhur edhe shqiptarė nga trevat e tjera, si nga familja Jashari dhe pėrfaqėsues tė “Vetėvendosjes”, pėrfaqėsues tė Federatės “Vatra”, shqiptarė nga Maqedonia, etj.
Nėn moton “Trėndafilat e Ēamėrisė”, ceremonia nisi me njė poezi tė interpretuar nga artisti i mirėnjohur, Mirush Kabashi dhe shkruar nga shkrimtari nga Kosova, Fatmir Muja. Ceremonia vazhdoi me vendosjen e kurorave me lule nė pėrkujtim tė masakrės e tė rėnėve.

Me kėtė aktivitet u pėrmbyll dhe Java Ēame, gjatė sė cilės nė Tiranė u organizuan ekspozita, simpoziume dhe aktivitete tė ndryshme qė lidheshin me Ēamėrinė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-11, 11:36   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Do tė “sakrifikohet” njė ministėr i PDK-sė?


Njė nga dhjetė ministrat aktualė tė Partisė Demokratike tė Kosovės rrezikon tė largohet nga kabineti qeveritar mė sė largu brenda tre muajve. Se cili do tė jetė ai, do tė vendosė kryeministri Hashim Thaēi, ndonėse mė tė eksponuar janė ata qė drejtojnė resorė ekonomikė.
Sipas gazetės Koha Ditore, vendin e atij qė do tė largohet, pritet ta zė njė pasardhės qė do tė vijė nga Koalicioni Kosova e Re, ndėrsa kjo synohet tė bėhet me qėllim tė pėrmbushjes sė marrėveshjes sė ridizajnuar pėr koalicionin qeverisės, e cila ishte arritur mes kryeministrit Thaēi dhe ish-liderit tė Koalicionit Kosova e Re, Behgjet Pacolli, nė prill tė kėtij viti.

Shefja e Grupit parlamentar tė kėtij koalicioni, Myzejene Selmani, ka rikujtuar se nė atė rimarrėveshje ishte paraparė qė Koalicioni Kosova e Re, pos tri posteve tė ministrave dhe tė pesė zėvendėsministrave, t’i fitonte edhe dy pozita tė ministrave dhe katėr tė zėvendėsministrave.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 08:27   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

“Kurbani” i Thaēit?

Mospėrmbyllja e marrėveshjes sė partnerėve tė koalicionit qeverisės PDK - AKR lė tė hapur shtegun edhe pėr “njė riformatim“ tė kabinetit tė Qeverisė Thaēi 2, ku humbės mund tė dalė ministri i arsimit, Ramė Buja.
Burime tė gazetės Zėri brenda ekzekutivit, kanė konfirmuar nė kushte anonimiteti, se nga dhjetė ministrat e forcės mė madhe nė pushtet, kryeministri Hashim Thaēi pritet ta “viktimizojė” ministrin Buja, pėr t’ia lėshuar vendin Ibrahim Gashit nga Aleanca Kosova e Re, zėvendėsministėr i jashtėm.

“Pėr t’iu pėrmbajtur marrėveshjes sė partnerėve tė koalicionit, kreu i ekzekutivit Thaēi pritet t’ia shqiptojė njė “katron tė kuq” ministrit Ramė Buja dhe nė vend tė tij tė ulet Ibrahim Gashi i AKR”, ka thėnė njėri nga ministrat e kabinetit qeveritar, i cili nuk ka dashur t’i pėrmendet emri.

Sipas tij, kėto ndryshime nuk do tė ndodhin pėr shkak tė mosangazhimeve tė ministrave, por kryekėput “viktimizimi” do tė ndodhė me qėllim tė realizimit tė marrėveshjes ndėrmjet partive nė pushtet.

Ndryshimet nė kabinetin qeveritar thuhet se do tė ndodhin me qėllim tė krijimit tė njė baraspeshe dhe pėrmbylljes sė marrėveshjes nė mes partnerėve tė koalicionit qeveritar, tė arritur nga kryeministri Thaēi dhe ish-liderit tė Koalicionit Kosova e Re, Behgjet Pacolli, nė prill tė kėtij viti.

Shefja e Grupit parlamentar tė AKR-sė, Myzejene Selmani, sqaron se tėrheqjes sė Behxhet Pacollit nga pozita e presidentit ėshtė ridizajnuar njė marrėveshje, e cila parasheh qė Koalicioni pėr Kosovė tė Re (KKR) t’i ketė pesė ministra dhe nėntė zėvendėsministra, marrėveshje kjo qė ende nuk ėshtė pėrmbushur nga kreu i ekzekutivit Thaēi.

Ndėrkaq, vetė zėvendėsministri aktual, Ibrahim Gashi, nuk ka dashur tė komentojė pėr mundėsinė e marrjes sė “timonit” tė Ministrisė sė Arsimit.

Mirėpo, zyrtar tė PDK-sė thonė se nuk pritet tė ketė “turbulenca” dhe rokada nė listėn e ministrave tė kėtij subjekti politik. Ramadan Avdiu, zėvendėsministėr i Ekonomisė nga PDK-ja, thotė se nė strukturat e partisė sė tij nuk ėshtė shtruar ēėshtja e mundėsisė sė ndonjė ndryshimi nė kabinetin qeverisės. Madje, ai i ka quajtur spekulime pohimet pėr mundėsinė e largimit tė ministrit tė arsimit, Ramė Buja.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 08:28   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Kosova duhet tė bėhet shtet funksional

Asgjė teknike nė kėto marrėdhėnie nuk ka, sepse kemi tė bėjmė me njė kontekst tė hapur midis Serbisė dhe Kosovės- ka thėnė nėnkryetari i parė i AAK-sė, Blerim Shala, duke folur pėr bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė.
“Kosova ėshtė bėrė shtet, por Serbia fatkeqėsisht ėshtė pjesė e kėtij shteti nė veri. Nuk duhet tė kemi aq iluzion, dhe duhet tė jemi tė sinqertė edhe ndaj jush, edhe ndaj vetvetes, Serbia e kontrollon njė pjesė tė Kosovės. Prandaj, ēfarėdo bisedime qė kemi, kemi tė bėjmė me bisedime tė karakterit politik. Bisedimet e karakterit teknik, pėr shembull, kemi mes Kosovės dhe Maqedonisė, pas njohjes sė Kosovės nga ana e Maqedonisė, sa i pėrket demarkacionit apo shėnimit tė kufirit. Edhe kjo ėshtė temė qė ka prapavijė politike, por, midis Kosovės dhe Serbisė, midis dy shteteve tė cilat nuk kanė kurrfarė marrėdhėnie dhe pėrkundrazi, janė nė raporte tė hapura tė konfliktit politik, nuk mund tė ketė bisedime teknike”, ka deklaruar Shala nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.

Sipas tij, tema e ndarjes sė Kosovės duhet tė mbyllet dhe nuk duhet assesi tė diskutohet prej nesh, jo vetėm tė bisedohet, por as tė mendohet pėr kėtė opsion. Ai thotė se Kosova, jo vetėm qė duhet tė mbetet shtet, nė kufijtė e njohur pėr tė gjithė, por Kosova duhet tė bėhet shtet funksional. “Nėse ka entitet serb nė veri, Kosova pėrfundimisht nuk do tė jetė shtet funksional”, thotė Shala duke iu referuar planeve serbe pėr krijimin e njė entiteti serb nė veri.

“Letrat do tė hapen, sa i pėrket veriut tė Kosovės, ku edhe sot e kėsaj dite, ne, gati nuk na kalon dita pa e dėgjuar ndonjė deklaratė tė njė zyrtari serb, i cili pikėrisht, flet pėr ndarjen e Kosovės, apo edhe pėr opsionin e shkėmbimit tė territoreve, i cili ėshtė vetėm sa pėr tė na joshur neve, pėr tė biseduar pėr kėtė ēėshtje. Tema e ndarjes sė Kosovės, definitivisht duhet tė mbyllet. Nuk duhet assesi tė diskutohet prej nesh, jo vetėm tė bisedohet, por as tė mendohet pėr kėtė opsion. Ēfarė mendoj qė do tė ndodhė nė fund, ėshtė qė Beogradi nė fund do tė thotė qė ne e kemi pasur si pikėnisje ndarjen e Kosovės, Kosova ka pasur si pikėnisje opsionin Ahtisari, duhet ta gjejmė njė rrugė tė mesme. Rruga e mesme, shumė e rrezikshme, pėr mendimin tim, ėshtė rruga e krijimit tė njė entiteti serb, i cili do tė ishte Ahtisari plus, apo Republika e Serbisė minus. Sidoqoftė, kėta pluset e minuset, kur pėrbėhen sė bashku, del njė matematikė shumė e rrezikshme pėr Kosovėn. Ne i kemi bėrė, po themi, tė gjitha kompromiset e duhura, koncesionet e duhura i kemi dhėnė gjatė procesit tė definimit tė statusit, duhet tė mbetemi kėmbėngulės. Kosova, jo vetėm qė duhet tė mbetet shtet, nė kufijtė e njohur pėr tė gjithė, por Kosova duhet tė bėhet shtet funksional. Nėse ka entitet serb nė veri, Kosova pėrfundimisht nuk do tė jetė shtet funksional”, ka shtuar Shala.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 08:31   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Geci: SHIK-u si UDB-a


Gani Geci nuk e ka ditur se diku nė Kosovė kishte njė njeri qė do ta zgjedhte atė pėr t’ia treguar tė bėmat e SHIK-ut. Edhe pse pėr tė ky njeri ėshtė vrasės, deklaratat e tij pėr pjesėmarrjen e SHIK-ut nė disa vrasje tė pasluftės i beson.
Geci tė premten nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, para njė trupi gjykues tė EULEX-it ka rrėfyer se si Nazim Bllaca e kishte kontaktuar, si i kishte treguar pėr ato qė i kishte bėrė SHIK-u, si ishin takuar me Adem Salihajn dhe si kishte pranuar qė pėr tė gjitha kėto ta bėjnė njė CD. Ai ka dėshmuar nė procesin gjyqėsor ndaj Fahredin Gashit e Hysri Ramės, tė cilėt akuzohen se nė vitin 1999 kishin vrarė Salih Gashin.

Geci tha se kryetari i degės sė LDD-sė nė Lipjan e kishte kontaktuar pėrmes telefonit dhe i kishte treguar se njė njeri me emrin Nazim Bllaca, i kishte kėrkuar tė takohej me tė. “Mė ka thirrė njė njeri, zėrin e tė cilit nuk e kam dėgjuar kurrė e as emrin. Mė ka thėnė jam Nazim Bllaca, e kam njė ēėshtje me rėndėsi ta bisedoj me ju, po kėtė nuk mund ta bėj pėrmes telefonit”, tha Geci.

Geci tha se me Bllacėn ishin takuar nė Skenderaj dhe ai i ishte prezantuar si vrasės, si njeri qė ka rrahur e plagosur njerėz. “Nė fillim kam qenė i shokuar dhe i kam kėrkuar letėrnjoftimin. Ai nuk kishte letėrnjoftim dhe ma solli lejen e veturės, prej sė cilės unė ia mora tė dhėnat”, tha ai.

Bllaca kishte vazhduar t’i tregonte tė gjitha ato qė tashmė i ka thėnė publikisht dhe nė njė moment kishte pėrmendur Adem Salihajn. “Kėtu i kam thėnė stop. Do tė shkojmė te Adem Salihaj. Kur ka filluar tė flasė pėr Adem Salihajn, kam filluar t’i besoj. Ai mė ka thėnė se e ka ruajtur njė muaj afėr shtėpisė pėr ta vrarė. Kėto m’i ka pohuar edhe vetė Adem Salihaj”, ka rrėfyer Geci. Ai tha se ishte shokuar nga ajo ēfarė i kishte thėnė Bllaca, sa kishte harruar ta kontrollonte a kishte armė dhe kishte udhėtuar me tė pėr Ferizaj.

“Pėr Ademin deklarata e Nazim Bllacės ka qenė e besueshme pasi ai ka qenė vetė protagonist. Ai i ka pėrmendur disa njerėz me makinė qė kanė pritur ta vrasin Adem Salihajn. Nė bazė tė pėrshkrimeve qė i ka bėrė Bllaca, Ademit i janė pėrputhur tė gjitha”, tha Geci. Pas sugjerimit tė Salihajt, Bllaca ishte pajtuar ta bėjnė njė CD “dhe na la amanet qė nėse vritet, nga njė kopje tė kėsaj CD-je t’ua dėrgojmė familjeve tė viktimave”.

Pėr tė gjitha ato qė ia kishte thėnė Bllaca dhe me pėrmbajtjen e CD-sė, Geci e kishte njoftuar Ambasadėn Amerikane, kryeministrin Hashim Thaēi... Thaēi i kishte thėnė “kush ēka ka ba, ka me gjetė”.

Geci nuk ka ngurruar ta quajė SHIK-un si UDB-nė. Ka thėnė se kėto dy organizata nuk e kanė asnjė dallim, vetėm se “kėta tė SHIK-ut flasin shqip e ata serbisht”. Bile tha se njė pjesė e SHIK-ut kanė punuar edhe pėr UDB-nė.

Geci ka thėnė se edhe ai vetė bashkė me shokėt e tij ka qenė viktimė e SHIK-ut. “Dy shokė tė mi janė vrarė, njėri ka qenė Bekim Kastrati e tjetri Besim Dajaku, truproje e Ibrahim Rugovės, nė njė pritė tė organizuar qė unė mendoj qė ishte bėrė nga SHIK-u. Aty jam plagosur edhe unė”, shtoi ai.

Geci e ka mohuar kategorikisht qė Bllaca t’i ketė kėrkuar para pėr ato qė i kishte treguar.

Skenari pėr vrasjen e Salihajt

Geci ka treguar se si kishin dashur ta vrasin Adem Salihajn. “Njė veturė Opel Omega i ka shkuar prapa Ademit dhe nė njė moment tė dy veturat janė barazuar. Personi qė nuk ka qenė shofer e ka nxjerrė armėn, ia ka drejtuar Adem Salihajt dhe i ka thėnė “tungjatjeta burrė”. Edhe Salihaj e ka nxjerrė armėn e vet dhe i ka thėnė “tungjatjeta burrė”, kjo ka zgjatur pėr disa sekonda derisa vetura nuk ėshtė tėrhequr dhe ata dy qė kanė dashur ta vrasin kanė ikur nga vendi i ngjarjes”, tha ai.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-11, 14:36   #15
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Lajme aktuale nga vendi !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Geci: SHIK-u si UDB-a


.
e geci qe e vret pas shpine komandantin e UĒK-se Abedin Rexhen Sandokanin koka patriot a piiiiii sa i paftyr eshte ky qe i thot veti nieri se ky asgje se ka nierin e le ma te jet vet njeri dhe shum rrall a hiq nuk rrin me njerz ky


Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:14.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.