Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-07-11, 14:59   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google ofron vegėl pėr menaxhimin e emrit online

Google ka paraqitur njė vegėl tė re qė ju ndihmon nė menaxhmin e rezultateve tė kėrkimit pėr emrin tuaj. Vegla, “Me on the Web” (Unė nė ueb) tani ėshtė duke pėrfshirė panelin e Google nė mes tė informacionit tė llogarisė dhe analitikave. Nuk ėshtė qėllimi qė tė jetė njė tjetėr ēėshtje pėr privatėsi.
“Identiteti online ėshtė i pėrcaktuar jo nga ajo se ēfarė poston, por gjithashtu nga ajo qė tjetėr postojnė pėr ju – nėse ju pėrmendeni nė njė postim nė blog, etiketoheni nė foto ose nė njė pėrditėsim publik tė statusit” shpjegon Google.

Paneli i ri ju pėrkrah juve qė tė mbani tabe nė kėto pėrmendje duke rregulluar lajmėrimet e kėrkimit pėr pika tė tė dhėnave tė pėrfshira nė profilin tuaj nė Google, si emrin tuaj dhe email adresėn. Ka qenė e mundur qė tė bėhet rregullimi i lajmėrimeve tė tilla duke pėrdorur seksionin tjetėr tė panelit, por tani kėrkon mė pak klikime.

Vegla e re nga Google pėrfshin lidhjet pėr burimet pėr menaxhimin e identitetit online dhe largimit tė pėrmbajtjes sė padėshiruar. Njė nga hapat e parė qė duhet ndėrmarrė pėr tė pėrdorur kėtė vegėl tė Google ėshtė “Krijimi i njė profili nė Google”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-07-11, 15:00   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Pėrfundoi epoka “Facebook”?

I lodhur nga rrjeti shoqėror? Dėshiron tė dalėsh nga Facebook? Ndoshta ju nuk jeni i vetmi. Tė shqetėsuar pėr privatėsinė ose ndoshta thjeshtė tė mėrzitur nga pėrdorimi i kėsaj faqje, 100.000 britanikė janė shprehur se kanė ē’aktivizuar profilin nė facebook muajin e fundit.

Tė dhėnat janė negative pėr drejtuesit e kėtij rrjeti edhe nė SHBA, ku 6 milionė njerėz janė larguar prej tij (numri i pėrdoruesve ka rėnė nga 155.2 milion nė 149.4 milion).

Afrimi i pėrdoruesve tė rinj ėshtė ulur nė dy muajt e fundit dhe tashmė facebook do tė pėrqendrohet tek vendet nė zhvillim pėr tė arritur objektivin e saj – 1 miliard pėrdorues.

Mė herėt, kėtė vit drejtues tė rrjetit bėnė tė ditur se nė Britaninė e Madhe kishin arritur 30 milion pėrdorues, pra gjysma e popullsisė.

Kohėt po ndryshojnė dhe duket se po vjen ajo qė kishin parashikuar ekspertėt. Pėrdoruesit e rrjeteve shoqėrore janė tė pėrkohshėm, ata zakonisht mėrziten shpejt nga pėrdorimi i tyre. Njė gjė e tillė ka ndodhur edhe nė tė kaluarėn. Numri i pėrdoruesve ka rėnė dhe nė Kanada, me 1.5 milion si dhe nė Rusi dhe Norvegji me nga 100.000.

Por nuk ka vetėm lajme tė kėqija pėr drejtuesit e facebook, pasi nė vendet nė zhvillim si Meksikė dhe Brazili, numri i pėrdoruesve vazhdon tė rritet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 15:04   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google, nė maj 1 miliard vizitorė

Google kalon pėr herė tė parė 1 miliard vizitorė unikė nė njė muaj. Kjo, sipas ComScore, ka ndodhur nė maj. BigG (me YouTube, Orkut, Gmail) ka kaluar Microsoft (905 milionė), Faceb00k (713 milionė) dhe Yahoo! (689 milionė).

Google ėshtė rritur nga 8.4%, ndaj 14.75% tė Microsoft e 10.8% tė Yahoo!. Ndėrsa Faceb00k ėshtė rritur me 30.2% dhe mban rekordin e kohės sė kaluar nė web nga pėrdoruesit, 12.7% e minutave nė maj 2011 kundėr 10.4% tė Microsoft, 10.1% tė Google dhe 4.8% tė Yahoo!.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-07-11, 19:40   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Facebook tani vlen 87 miliardė dollarė

Facebook e ka ruajtur vlerėn e saj prej 87 miliardė dollarėve, bazuar nė rezultatin e ankandit tė djeshėm nė SharesPost me 150.000 aksione, 35 dollarė secili.

Ėshtė interesante se si vlera e tenderimit filloi tė rritet, menjėherė pasi qė drejtori ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg u tha gazetarėve se kompania e tij do ta bėjė njė "njoftim tė mrekullueshėm” gjatė javės.

Zakonisht, njė njoftim pėr njė produkt tė ri i motivon investitorėt tė tregtojnė aksionet e tyre, ndėrsa nėse ka ndonjė lajm negativ qė lidhet me kompaninė, ēmimi i aksioneve bie poshtė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-11, 11:51   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Gabimi kompjuterik i anulon 22 mijė ”Green Card”-a

Njė gabim kompjuterik ėshtė fajėsuar pėr anulimin e 22 mijė vendimeve pėr tė zgjedhurit pėr fitimin e ”Green Card”-ės sė Shteteve tė Bashkuara.

Gabimi kompjuterik u ka sjellė dėshpėrim shumė personave, qė mė herėt e kishin marrė informatėn se ata e kishin fituar statusin pėr qėndrim nė Shtetet e Bashkuara dhe, praktikisht, i kishin nisur pėrgatitjet pėr vendosje nė Amerikė.

I riu 26-vjeēar, Ilija Smirnov, i lindur nė Siberi, mė 1 maj mėsoi se ishte ndėr personat e lumtur, pasi i ishte dhėnė ”Green Card”-a amerikane.

Ilija Smirnov dhe gruaja e tij Olga Ai qėndronte nė Shtetet e Bashkuara me vizė tė pėrkohshme dhe kishte konkurruar pėr programin ”Green Card” nė Departamentin Amerikan tė Shtetit, program ky qė 50 mijė njerėzve u mundėson tė jetojnė nė Shtetet e Bashkuara.

Ishte gėzim i jashtėzakonshėm pėr Ilija Smirnovin dhe gruan e tij 20-vjeēare nga Ukraina, Olga Leonova, kur mėsuan se ishin ndėr tė zgjedhurit.

”Ne ishim shumė tė gėzuar, nuk kemi fjetur tėrė natėn. Nė mėngjes shkova nė punė me sy tė skuqur, por shumė i lumtur. E njėjta situatė ishte edhe me gruan time. Ne ishim shumė tė lumtur dhe nuk kemi mundur tė flemė dy net”, tha Ilija Smirnov.

Ai kishte ėndėrruar tė vendosej nė Amerikė pėrgjithmonė. Ai e kishte thirrur nėnėn e tij nė Rusi, qė ta shiste automobilin dhe banesėn e tij nė Moskė.

Por, gėzimi i tij nuk zgjati shumė. Dy javė pasi e mori lajmin e mirė, nė faqen e Departamentit Amerikan tė Shtetit, u paraqit ky mesazh: ”Me keqardhje ju informojmė ju se pėr shkak tė njė gabimi programues nė kompjuter, rezultatet e programit Diversity Lottery 2012, janė tė pavlefshme”.

Ilija Smirnov nuk ishte i vetėm nė dėshpėrimin e papritur. Ai ishte vetėm njė nga 22 mijė njerėzit, qė ishin informuar se ata e kishin fituar ‘Green card”-ėn, e pastaj u ishte tėrhequr vėrejtja se ky ishte njė gabim kompjuterik.

Ilija Smirnov ishte personi i parė qė e kishte paditur Departamentin Amerikan tė Shtetit, nė njė gjykatė federale nė Uashington, mė 16 qershor, nė emėr tė tij dhe tė 35 personave tė tjerė, qė kishin kandiduar pėr ”Green Card”, e tė cilėve ajo pastaj u ishte anuluar.

Avokati Kenet Uajt, nga firma White&Associates, qė ka pėrvojė tė gjatė nė ligjin pėr imigracion, po e udhėheq kėtė rast.

”Janė 36 paditės nga 20 vende tė ndryshme. Ne do tė bėjmė kėrkesė nė gjykatė pėr miratimin e aksionit tė pėrbashkėt dhe atje janė 22 mijė paditės potencialė. Pra, nėse gjykata thotė - nė rregull, ne e konsiderojmė kėtė veprim tė pėrbashkėt - atėherė tė gjithė 22 mijė individėt, do tė jenė pjesė e procesit gjyqėsor”, tha avokati Kenet Uajt.

Departamenti Amerikan i Shtetit, qė planifikon mbajtjen e lotarisė sė re mė 15 korrik, refuzoi tė komentojė, por tha se po zhvillohen ”hetime” pėr atė qė ka ndodhur.

Ilija Smirnovi ishte detyruar qė ta tėrheqė banesėn e tij nė Moskė nga shitja, por automobilin e kishte shitur me ēmim tė ulėt.

Irina Voropaeva, 33-vjeēare nga Moska, qė e kishte vizituar Bregun Perėndimor tė Shteteve tė Bashkuara dhe menjėherė kishte rėnė nė dashuri me kėtė shtet, tha se ishte e shokuar kur dėgjoi pėr anulimin.

Irina Voropaeva me familje
”Tė premten, mė 13 maj, nė mbrėmje ne mėsuam se rezultatet ishin anuluar. Ky ishte shok. Mora pushim mjekėsor nga puna, pasi nuk isha nė gjendje tė mendoja pėr asgjė".


"Mė ndodh edhe tė qaj, pasi nuk e di se si do tė pėrfundojė e gjithė kjo. Kam frikė se mund tė mbyllet edhe mė keq pėr ne. Duke i plotėsuar letrat e aplikimit, ne i kemi zbuluar synimet tona pėr imigrim dhe tash, me gjasė, nuk do tė kualifikohemi as pėr viza turistike”, u shpreh Irina Voropaeva.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 14:01   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

NATO hakohet pėr herė tė dytė


Njė grup hakerėsh, i njohur si Inj3ct0r Team, po thonė se kanė depėrtuar nė njė server qė i pėrket NATO-s. Ata kanė postuar dosjet e kompromentuara, qė ishin dosje konfidenciale tė ruajtura nė serverin rezervė, nė MediaFire.

Sipas Hacker News, arsyeja Inj3ct0r hyri nė NATO ishte pėr shkak tė zhvillimit dhe financimit tė armėve nukleare. Ata hakuan Serverin Tomcat 5.5 duke pėrdorur njė shfrytėzim 1337ditėsh (ditė zero) dhe duke bėrė publike 2,646 dosje si provė. Kjo ėshtė hera e dytė qė NATO ėshtė hakuar qė kur vetė Aleanca lidhi grupin Anonymous me Al Kaedan dhe talebanėt.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 14:26   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kompjuteri me i vjeter ne bote

Kompjuteri me i vjeter ne bote daton afro 20 shekuj me pare dhe ngjason me nje makine llogaritese astronomike, shume komplekse.

Kjo aparature mundesonte parashikimin e eklipseve, studimin e levizjeve te shenjave te zodiakut dhe gjithashtu sherbente per te matur levizjen dhe fazat e henes.

Historianet dhe hulumtuesit kane zbuluar se pajisja misterioze eshte ndertuar ne zonen e ishullit te Kretes dhe mendohet te jete shpikur pikerisht ne Sicili. Hulumtuesit thone se kompjuteri i vjeter mund te jete rezultat i krijimeve te matematikanit te njohur te asaj perjudhe, Arkimedit.

Studiuesit tregojne se kompjuteri me antik ishte shume i sakte dhe i sofistikuar dhe ishte i pajisur me dy ekrane. Nje ne pjesen e perparme qe siguronte llogaritjen e levizjes se yjeve dhe nje ne pjesen e pasme qe sherbente per matjen e kohes dhe tregimin e drejtimit te levizjes se tyre.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-07-11, 14:46   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi
New-York – Suksesi i saj ėshtė nė hije, por nė fakt ėshtė njė prej grave mė tė pasura tė Amerikės dhe sigurisht edhe njė ndėr mė tė fuqishmet.

Sheryl Sandberg ėshtė Drejtorja Operative e Facebook-ut, domethėnė truri i vėrtetė veprues i rrjetit social, tė themeluar nga Mark Zuckerberg. Por Sandberg ėshtė edhe njė prej objekteve tė skandalit, qė prej vitesh pėrballė edhe ligjėrisht Facebook-un me Google-n, pasi sipas “New Yorker”, ajo punonte pėr ta.

Historia i ka fillesat nė vitin 2007, kur Mark Zuckerberg kuptoi se krijesa e tij po i shpėtonte nga duart, ndaj kishte nevojė pėr njė ekspert qė ta forconte mė tej Facebook-un.

Mark takoi Sheryl Sandberg, e cila nė atė moment ishte zėvendėspresidente pėr shitjet online dhe veprimet e tjera tė Google.

Sandberg ka bėrė njė karrierė tė shpejtė dhe nė 2007 kėrkonte dicka ndryshe. Takimi me Mark ishte i duhuri dhe ata nisėn tė shiheshin gjithnjė e mė shpesh derisa Zuckerberg e vendosi tė ishte Sheryl, mendja e rrjetit social. E kėshtu nisi edhe beteja mes Facebook dhe Google.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 10:39   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

LinkedIn ėshtė rrjeti i dytė mė i madh social


Pavarėsisht ndyshimit tė pronarėve dhe famės sė Justin Timberlake, vazhdojnė tė vijnė lajme negative nga Myspace. LinkedIn ėshtė rrjeti i dytė social mė i madh nė botė pas Facebook, duke lėnė prapa me disa qindra mijėra pėrdorues Myspace.

LinkedIn ka shėnuar 33.9 milion vizitorė nė muajin Qershor, rreth 400 mijė mė shumė se Myspace, qė ėshtė vizituar nga 33.5 milionė pėrdorues. Por ndėrkohė rrjeti social i drejtuar nga kėngėtari Timberlake ruan vendin e tretė duke lėnė pas Twitter me 30.6 milion vizitorė.

Ndėrkohė kryesimin nė kėtė listė e mban Facebook me 130 milion pėrdorues aktivė. Mbetet pėr t’u parė, roli qė do tė luajė rrjeti i ri qė japo ka dalė nė qarkullim Google +.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 14:38   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Hakersat vjedhin 90 mijė e-maile tė kontraktorit tė ushtrisė amerikane


Hakersat kanė lajmėruar se kanė vjedhur 90.000 adresa e-maili dhe passworde pas njė sulmi qė i ėshtė bėrė njė kontraktori tė ushtrisė amerikane. Ata lajmėruan se kanė arritur tė deportojnė sistemin e sigurisė sė “Booz Allen Hamilton” dhe tė mund tė pėrvetėsojnė detajet e sipėrcituara. Tė dhėnat kanė qenė versione tė kriptuara tė passėordeve tė e-maileve, 53.000 prej tė cilėve mbanin prapashtesėn e domainit “.mil”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 16:06   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Internet Explorer vazhdon te humbe shfrytezues

KALIFORNI - Renia e popullaritetit te web browserit te Microsftit, perkunder ndryshimeve pozitive ne versionin 9 dhe atyre te paralajmeruara per versionin 10, po vazhdon dhe, sipas te dhenave te Net Applications, ne qershor te ketij viti perqindja e shfrytezimit te tij ka rene nga 60,32 per qind sa ishte ne te njejten periudhe te vitit te kaluar ne 53,58 per qind ne nivelin global.

Internet Explorer po afrohet rrezikshem tek renia nen gjysmen e tregut.

Hisen e humbur nga IE e kane “marre’ Google me Chrome, popullariteti i te cilit nga 7.16 per qind sa ishte vitin e kaluar eshte ngritur ne 13,1 per qind, nderkohe qe ka pasur rritje edhe te Safarit nga 5,09 per qind ne 7,48 per qind, ndersa Firefoxi thuhet se ka shenuar nje renie te vockel te popullaritetit.

ps: une ju referoj Google Chrome
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 16:11   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google eleminon 11 milion faqe web

Google ka eliminuar 11 milion faqe interneti nga motori i kerkimit, duke i konsideruar te rrezikshme sepse shperndajne programe malinje.

Sipas Oliver Fisher, pjesetar i grupit kudra programeve malinje te Google, motori i kerkimit eliminoi te gjitha faqet me mbarese co.cc, qe i perkasin nje kompanie koreane, e cila i jepte falas keto “subdomain”.

Google ka sisteme mbrojtese qe bllokojne programet malinje, por vendimi u mor sepse ne keto faqe perbenin nje rrezik me te larte se normalja.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-07-11, 16:14   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Gruaja qe ben te zihet Google dhe FacebookPunon ne hije, por eshte nje nga grate me te pasura ne Amerike dhe padyshim nje nga me te fuqishmet.

Sheryl Sandberg, Chief Operating Officer (drejtore operative) e Facebook, qe eshte mendja e vertete operative e rrjetit social te themeluar nga Mark Zuckerberg.

Por Sandberg, eshte mbi te gjitha, nje nga guret e skandalit, qe prej vitesh shef Facebook duke u perplasur, edhe ligjerisht, kunder kolosit Google.

Sepse me pare, sic tregon New Yorker, ajo punonte per ta.

Historia nis ne 2007, kur Mark Zuckerberg, kupton se krijimi i tij po i shpetone nga duart dhe qe do te kishte nevojen e dikujt, ekspert per te rritur Facebook ne drejtimin e duhur.

Cfare mundesie me e mire se ajo e festes se Krishtlindjeve ne Silicon Valley, do te ishte per te gjetur personin e duhur?

Dhe ketu takon Sheryl Sandberg, qe ne ate kohe ishte zevendespresidente e shitjeve online dhe per veprimet ne Google.

Sandberg, 38 vjece ka bere nje karriere te shpejte dhe tashme(ne 2007) deshiron dicka ndryshe.

Ajo dhe Zuckerberg kane biseduar gjate gjithe nates dhe vendosin te takohen perseri. Takimet behen shume me te shpeshta, gjithmone ne shtepine e Sandberg dhe vazhdojne deri vone, saqe bashkeshorti i saj, Dave Goldberg, nje tjeter guru teknologjie, ben shaka duke i quajtur “takime te nxehta”.

Keshtu vijme ne vitin 2008 dhe Zuckerberg vendos: Sheryl Sandberg, eshte personi i duhur per te.

Ketu lind kapitulli i fundit i luftes mes Facebook dhe Google.

Mountain View (Google), fillimisht kerkoi te mbaje Sandberg, por kerkesat e menaxheres bien ndesh me vullnetin e krereve te Google, ne moszgjerimin e metejshem te kabines se pilotimit, ku ulen themeluesit Larry Page, Sergey Brin dhe CEO Eric Schmidt.

Madje disa i kujtuan Sandberg se as Facebook nuk do te kishte ne dore komanden e operimeve, po pergjigjja e saj ishte “Facebook eshte i shtyre nga mardhenie njerezore dhe jo nga pushteti”. Nje fraze qe nenkupton se per Google mardheniet njerezore nuk jane prioritet.

Po kur Sheryl u be operative ne rrjetin social konfrontimi behet i eger.

“Menaxherja”, nuk ka asnje problem te peshkoje ne kompanine e saj te vjeter, persona qe mund te ndihmojne ne aventuren e saj te re.

Gjate muajve dhe viteve, ka kaq shume mendje te ndryshme qe nga Google kalojne ne Facebook, duke sjelle me vete nje pervoje te cmuar te akumuluar ne Mountain View.

Ne pak kohe, ai qe ishte nje site i suksesshem, por qe nuk sillte fitime, kthehet ne nje web gjigand.

Facebook, edhe ne saje te punes se Sheryl Sandberg, behet me te vertete global dhe fillon te prodhoje fitime. Sandberg eshte nje vendimtare, por i pelqen te konfrontohet me koleget. P.sh vendimi per te mos u paguar nje abonin per perdoruesit dhe te perqendrohet tek reklamat vjen nga propozimi i saj, por eshte miratuar ne menyre kolegjiale.

Suksesi i Facebook, nuk i pelqen Google, qe tani e sheh Sheryl si “person i padeshiruar”.

Sic u permend “menaxherja”, ka mbushur duart plot me punojesit e Google, por mbi te gjitha (kjo akuze vjen nga Mountain View) ka shfrytezuar njohurite e saj mbi metodat e punes te Google per te perfituar Facebook.

Nje akuze mjaftueshem qesharake, sepse kushdo qe kalon nga nje kompani tek nje tjeter sjell me vete nje pervoje te jetuar dhe shpesh zgjidhet per faktin se ata “e njohin armikun”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-11, 12:48   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Toshiba me laptopin e parė me 3D pa syze

Toshiba ka prezantuar Qosmio F750 3D, tė parin laptop komercial i cili mund tė paraqesė pamjet 3D pa pasur nevojė pėr tė pėrdorur syze. Pėr mė shumė, F750 3D pėrkrah paraqitjen edhe tė 2D edhe tė 3D – pra nėse ta zėmė, shfrytėzuesi dėshiron qė nė njė dritare tė hapė browserin ose tekst editorin, ndėrėsa nė tjetrėn ndonjė pėrmbajtje 3D.

Po ashtu nė kėtė laptop ėshtė integruar edhe kamera HD e cila pėrcjell pozitėn e fytyrės sė shfrytėzuesit dhe nė kėtė mėnyrė i mundėson kėnd tė gjerė tė shikimit.

Qosmio F750 3D ka karakteristika harduerike impresive dhe ėshtė ndėrtuar rreth procesit Intel Core i7 Quad-Core, dhe mes tjerash ka edhe 8 GB memorie RAM DDR3, kartelė grafike GeForce GT 540M me 2 GB memorie dhe drajv optik pėr incizim tė Blu-ray disqeve. Peshon diē mė shumė se njė kilogram, vjen me ngjyrė tė kuqe ose tė bardhė. Nė Evropė do tė gjendet nė shitje nė ēerekun e tretė tė kėtij viti, gjegjėsisht deri kah fundi i shtatorit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-11, 11:52   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Bilanc fantastik pėr Google


Gjigandi motorik Google ka njoftuar njėrritje tė jashtėzakonshme tė ardhurash dhe pėrfitimesh, shumė herė mė tė larta nga pritshmėritė.


Pėrfitimet neto pėr tre muajt e fundit, pa llogaritur kėtu Korrikun, pėsuan njė rritje me 36% krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė. Xhiroja e pėrgjithshme e gjingandit motorrik ka qėnė 9 miljardė dollarė, ndėrsa pėrfitimet bruto tė arritura pėrllogariten nė 2.5 miljardė dollarė.

Ky ėshtė suksesi i parė i shefit tė ri ekzekutiv tė Google Larry Page, i cili zėvendėsoi nė Prill Eric Shmidt. Page ishte iniciatori pėr lanēimin e rrjetit social Gogle +.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.