Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-07-11, 21:58   #16
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

po qysh me njoft fen islame kur kta vehten nuk e njohin

i vejn eksloziv njeri tjtrit bash at,her kur i luten zotit


edhe krejt kto vrasje bahen me allahu ekberr
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-07-11, 22:00   #17
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).
Me duhet te e citoj vetin sepse postoje me celular dhe me krijon veshtiresi, ...

z. Guri, nuk e mohoje faktin qe sot frekuentojne
neper xhamia edhe (ish) marksisto-leninistat, (ish) narkomanet, (ish) alkooliket, ish ish ish... Ndoshta edhe pa "ish" hajnat, etj etj... Gjithmon fjalen e kam tek mosha e vjeter sepse per ate te rene rame dakord. Tash, keta te moēmit me
gjithe ato vite qe i kane, qarre nuk eshte se nuk e
kane praktikuar ndonjeren nga antivlerat qe
cekem me lart. Nuk dua te e individualizoje temen,
por mundesh me u nis prej vetit... Cili mekat nga "te lartcekurat" te krijon bariere qe te i kthehesh Zotit tend qe eshte Bujar dhe i Urt ??
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 22:14   #18
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
Unikat hahahahaha, e ti po besojshe qė edhe nėse i mbyt 100 veta veq se je mė afėr Arabis apo Xhamis ta falė Zoti a?

Ani edhe jadore po mbron kėtė se po mė thotė:- "Ti nuk ke drejt tė kundėrshtosh njė fe qė e njeh e gjithė Bota" .

Saktė, e njeh e gjithė bota nga vrasjet qė i bėni me mendimin qė do tė shkoni nė Parajs.

Unikat jeni!!!


Kėta njerėz nuk kanė respekt ndaj njerėzimit, e Baci ta ka shkrue shumė mirė :

Ai qė nuk ka respekt ndaj tjetrit, besimin nė Zot e ka fallso.

Ti a ke respet ndaj tjetrit ?

te ka sulmuar ndokush ndonjehere per bindjen tende ketu ne forum ?

a pom lene mua qeshtu qysh jam, se mua spo me pengon qysh je ti ?
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 22:16   #19
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Vali .pa dasht me te citu hiq ,bindu ,qe pikrisht ky labilitet si individ e edhe si komb neve na ka lene ne robri tash e dymije vjet.
Kush na k pushtu ne i jemi ofru here per pasuri ,here per grada e here per budallak dhe kan luajtur me neve keshtu sikur po luajn edhe sot.
Burra, bani njemi te zeza veq pak pa deke vraponi e afronju naj katuni te mire!!???
Nuk po du te pergjigjem me menqurine popullore sepse po dhezet fesate !
Veq nja mos harro ; nuk ambelsohet goja me nje luge mjalte mbas dhjete vegshave me ....!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 06-07-11 nė 22:18
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 22:23   #20
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Me duhet te e citoj vetin sepse postoje me celular dhe me krijon veshtiresi, ...

z. Guri, nuk e mohoje faktin qe sot frekuentojne
neper xhamia edhe (ish) marksisto-leninistat, (ish) narkomanet, (ish) alkooliket, ish ish ish... Ndoshta edhe pa "ish" hajnat, etj etj... Gjithmon fjalen e kam tek mosha e vjeter sepse per ate te rene rame dakord. Tash, keta te moēmit me
gjithe ato vite qe i kane, qarre nuk eshte se nuk e
kane praktikuar ndonjeren nga antivlerat qe
cekem me lart. Nuk dua te e individualizoje temen,
por mundesh me u nis prej vetit... Cili mekat nga "te lartcekurat" te krijon bariere qe te i kthehesh Zotit tend qe eshte Bujar dhe i Urt ??

nese bazohesh ne shkrimin tim te fundit ,ky shkrimi i juaj nuk i pergjigjet ati shkrimit tim


une e kam cek se se disa pas mekateve te mdha kan shkue hagjilluk rregullishit i kan percjell faljet ne xhami


po ata i njifke populli se kush kan qen dhe qfar synojn taniedhe nuk kam qen i deshpruar ne fen fen islame me angazhimin e Xpersonave ne fen islame


ajo qka nuk perbihet nuk tolerorohet esht se disa nga kta njerz tani per hater te islamit e perdhosin historin kombtare personalitetet kombtare


per me u tregue ma islamik se ata ku ka lind islami disa matrapaz siq ishte ajo video e sadullahit ose siq esht preshevari maki ,dalin e thojn se i keni ndyt qytetet me busta siq esht i skenderbeut e i nenes terez


tash shtrohet pytja ,feja islame i ditve te sodit po bjen ne kundershtim me personalitetet tona kombtare


at,heq qfar duhet me veprue ,une po flas per veti me ja kthye shpinen islamit e me dal ne mbrojtje te ktyre kolosove kombtar
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 06-07-11 nė 22:24
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 22:30   #21
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Vali .pa dasht me te citu hiq ,bindu ,qe pikrisht ky labilitet si individ e edhe si komb neve na ka lene ne robri tash e dymije vjet.
Kush na k pushtu ne i jemi ofru here per pasuri ,here per grada e here per budallak dhe kan luajtur me neve keshtu sikur po luajn edhe sot.
Burra, bani njemi te zeza veq pak pa deke vraponi e afronju naj katuni te mire!!???
Nuk po du te pergjigjem me menqurine popullore sepse po dhezet fesate !
Veq nja mos harro ; nuk ambelsohet goja me nje luge mjalte mbas dhjete vegshave me ....!!
Guri krejt qa dashta me thane ashte se disa pleq e kane harxhuar ymrin ka prjej tyre qe nje kemb e ngrehin zhag dhe asnjehere nuk i kane ra Krijuesit sexhde.
Mesele ta mbushi forumin, po eshte mire me fol pa doreza.. Haroji vrasjet, shqiptart, luftrat, pleystation e gjitha haroji per nje ēast. Po flasim per besimin ne Zot.
Ti zotri je shume i padefinuar, me ato mesele sa thuash se e beson Kur'anin si fjale te Zotit e je besimtar, pastaj ma vone na del me ndonje mesele pak me te luhatur e deri tek devallvimi total ne besim...
Shkurt e shqip: leri marksistat tjere leri te gjithe ata vagabonda qe po trumbetojkan ne emer te Zotit.

Po ti ku je me Zotin, a je najka allahile?
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 22:39   #22
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
nese bazohesh ne shkrimin tim te fundit ,ky shkrimi i juaj nuk i pergjigjet ati shkrimit tim


une e kam cek se se disa pas mekateve te mdha kan shkue hagjilluk rregullishit i kan percjell faljet ne xhami


po ata i njifke populli se kush kan qen dhe qfar synojn taniedhe nuk kam qen i deshpruar ne fen fen islame me angazhimin e Xpersonave ne fen islame


ajo qka nuk perbihet nuk tolerorohet esht se disa nga kta njerz tani per hater te islamit e perdhosin historin kombtare personalitetet kombtare


per me u tregue ma islamik se ata ku ka lind islami disa matrapaz siq ishte ajo video e sadullahit ose siq esht preshevari maki ,dalin e thojn se i keni ndyt qytetet me busta siq esht i skenderbeut e i nenes terez


tash shtrohet pytja ,feja islame i ditve te sodit po bjen ne kundershtim me personalitetet tona kombtare


at,heq qfar duhet me veprue ,une po flas per veti me ja kthye shpinen islamit e me dal ne mbrojtje te ktyre kolosove kombtar
Jo ju drejtova Gurit tjeter po ska problem munesh edhe ti me gjete veten aty...

figurat kombtare merri krejt po ti fali ty, i ēmoje per kontributin e tyre ne ate mase sa e meritojne...
Ēka muj me bo ma teper per ta, tregom?
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 22:41   #23
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Jo ju drejtova Gurit tjeter po ska problem munesh edhe ti me gjete veten aty...

figurat kombtare merri krejt po ti fali ty, i ēmoje per kontributin e tyre ne ate mase sa e meritojne...
Ēka muj me bo ma teper per ta, tregom?jo jo ti fare mos u angazho andej se mos po i ndyt ti veq vazhdo me mendimin tuaj
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 23:18   #24
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Vali ,une kerkoj falje qe nganjehere po merr ne thue e nuk po e din as vet ku po rrezohesh!
Logjike lum Vali logjike se me derset tua femijte thone knaqu sa te knaqet se ka vakt me i ra pishmanit!
Krejt ato qe ti po i sjell ketu jan mesele veq jo autoktone po te importit!
E mesele per mesele merri qisoshne prodhim vendor!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 23:42   #25
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Vali ,une kerkoj falje qe nganjehere po merr ne thue e nuk po e din as vet ku po rrezohesh!
Logjike lum Vali logjike se me derset tua femijte thone knaqu sa te knaqet se ka vakt me i ra pishmanit!
Krejt ato qe ti po i sjell ketu jan mesele veq jo autoktone po te importit!
E mesele per mesele merri qisoshne prodhim vendor!!
ēka ish puna jote more, une kam veshtirsi me te kuptu. Pse i veshtirson gjerat kur mund t'i thuash thjeshte.
Nejse, nuk eshte relevant besimi yt, po duhesh te definohesh si personalitet ne forum. Shume e thjeshte je PRO ose KUNDER te ndertohet xhamia. je PRO sepse, je KUNDER sepse...
hadithin qe solla nuk je dufte (bile ti) me e kuptu bukfalishte sepse dihen ligjet e sheriatit se si e sanksionojne nje vrases e lere me kur vie ne pyetje vrasesin e 100 fishte, por hadithi flete per rendesine e pendimit (teubes) dhe meshires se pakufishme te Zotit ...
Mos m'ik e me ba lojra fjalesh... Ata qe ngushllimin s'kan mujte me gjete ne marksizem (pa Zot), ne droge, alkool pse ju zihet per t madhe ne qofte se "sot"(me mire vone se kurr) me ju kthy Zotit te tyre...
Ty te pyeta: cila nga keto antivlera te krijon bariere qe ta takosh Zotin tend ?

Ose,: Nese ti i lutesh ne menyre tjeter, ndryshe nga keta, na trego se ku eshte gabimi jone, si t'ia bejme te lutemi edhe ne si ti?

Hajde logjike ...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 03:46   #26
taraku-1
Banned
 
Anėtarėsuar: 20-06-11
Postime: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Thuajse te gjithe jane kunder ndertimit te xhamise ne qender.

Per ndertimin e xhamise jane vetem ata dhjetera zagare harape qe protestojne te Premteve.
Minioritet jeni ju o ASD,..kysmet Zotit ka me u ndertue edhe gjall ki me kan ti edhe guri i madhe e ren gurt qka jan ne forum....inshAlla po merrni sulem ne zemer

sepse shumica e popullit jan pro..., dhe qka bohet... nje thirrje e bon bashksia islame nje protest edhe mbushet prishtina me mijra vet, edhe e fillon xhamin edhe ja qin rob e robi qeveris qe e ka zgjedh vet ja ka dhan voten edhe pshurr mu nta.... ja maron te skenderbeu mrenda qeveris e parlamentit vrahen do po ska lidhjeee ata dasht Allahu jan prej shehidve.....ama populli e ndryshon gjendjen a, populli o qeveria shumica e dominon a pak ka minoritet si pakicat ne kosove qe jan qashtu jeni ju minoritet
se smunet me 8.000 polic e me 3.000 pjestar te fsk me majt rend hashim leshi as isa mustafa as kreu i kishes katolike...

A guxun ma me dal me polici me i rreh protestusit...., jo jo nuk guxojn jo


Mendimi ime eshte, qe Xhamia e madhe qe ndertohet ne pr..., duhet te emrohet '' Familja Jashari ose Adem Jashari '' per me ju ba nje nder edhe familjes jashari me ju rujt identiteti fetar,sepse kisha katolike edhe qifti i diave minioritet qka jan e shendrrojn ata ne te krishter..., a namaz u bo ne shtepin e bac shabanit..., por kta ndakik ja ndrrojn...e bojn naj pjeter bogdan a qesi far figurash ikona

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga taraku-1 : 07-07-11 nė 03:51
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 07:08   #27
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
ēka ish puna jote more, une kam veshtirsi me te kuptu. Pse i veshtirson gjerat kur mund t'i thuash thjeshte.
Nejse, nuk eshte relevant besimi yt, po duhesh te definohesh si personalitet ne forum. Shume e thjeshte je PRO ose KUNDER te ndertohet xhamia. je PRO sepse, je KUNDER sepse...
hadithin qe solla nuk je dufte (bile ti) me e kuptu bukfalishte sepse dihen ligjet e sheriatit se si e sanksionojne nje vrases e lere me kur vie ne pyetje vrasesin e 100 fishte, por hadithi flete per rendesine e pendimit (teubes) dhe meshires se pakufishme te Zotit ...
Mos m'ik e me ba lojra fjalesh... Ata qe ngushllimin s'kan mujte me gjete ne marksizem (pa Zot), ne droge, alkool pse ju zihet per t madhe ne qofte se "sot"(me mire vone se kurr) me ju kthy Zotit te tyre...
Ty te pyeta: cila nga keto antivlera te krijon bariere qe ta takosh Zotin tend ?

Ose,: Nese ti i lutesh ne menyre tjeter, ndryshe nga keta, na trego se ku eshte gabimi jone, si t'ia bejme te lutemi edhe ne si ti?

Hajde logjike ...
Mire mengjes!
Ne rend te pare ne nuk kemi nevoje me i ra ne fije fare njeri tjetrit sepse cdo njeri ne kete bote eshte nje Sui Genris!Mos te filloj tash me Ajete Kuranore se "As majat e gishtave nuk i kemi njesoj...."
Secili beson dhe lutet ne menyren e vet dhe mbas kesaj lutjeje qendron nje qellim i caktuar.Kuptohet me disa rregulla te caktuara -duke fillu ne Besimin ne nje Zot (tri fete monoteiste) mandej ne "frizurat "e seciles prej tyre ne baze te vendit dhe kohes!Por pa harru se kan nje burim dhe jan pjese e te njejtit popull -ati Hebrej!!
Dhe, nese nuk eshte keshtu ,qe besimi eshte individual ,atehere neve nuk do te pajtohemi kurr!
Nuk do te perseris ca gjera qe po shkaktojn alergji dhe mosdurim por mos harro ,nese ti mendon se une duhet te marr Besimin Islam -pa kete origjinalitetin e individit ,vendit dhe kohes - ateher nuk guxoj me i heshte gjerat por me duhete(bile me krenari) me i thene ashtu sikur jan!!
...dhe po i the (ashtu sikur jan ) do te biesh ne kundershtim me kohen ,me rrethin ,me kulturen ,me traditen dhe pse jo edhe me vete Zotin!!
Zoti na e mundesoj zbulimin e Aeroplanit e neve predikojme se; grauaja ka te drejte te largohet nga shtepia ,pa percjellje ,vetem aq sa mund te kethehet brenda dite .D.m.th mund te shkoj nga Shkupi ne Berlin dhe kjo eshte ne baze te Sheriatit .A nuk eshte qesharake .Shebuj te tille e edhe me groteske ka sa te duesh.
Thjeshte, nuk kisha dasht qe Islami te mbyllet sikurse Kisha ne Mesjeten e saje te erret- me Inkuizicionin!
------------------------------------------------------------------------------

"Mos m'ik e me ba lojra fjalesh... Ata qe ngushllimin s'kan mujte me gjete ne marksizem (pa Zot), ne droge, alkool pse ju zihet per t madhe ne qofte se "sot"(me mire vone se kurr) me ju kthy Zotit te tyre..."


Sepse ,ne nje kohe kur i kundershtoja me fyenin ne menyren me te ulte dhe me nje injorim qe e dinin vetem ata!!
Une ,edhe pse sot mund te ua perplase per surrati -nuk e beje ! Por ,sinqerisht, i shoh me nje mosperfillje sepse edhe nuk meritojne me shume!Ata neser ,per nje pushtet tjeter veshin "kemisha" tjera !
Ky PAIDENTITET, kjo (pershtetje) me pushtuesin po na len ne roberi tash e dymije vjet!!
Pardje ishin ne Kishe ,dje ne Marksizem ,sot ne Xhami e neser (sipas jush ne Xhenet) e sipas meje -ku nuk e dij por te pa fytyre po se po!!!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 07-07-11 nė 07:18
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 09:05   #28
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

mire mengjesi Guri...

Ti e dine qe feja Islame nuk t'kerkon me shku ne kishe e me u ule ne banke me bashkshorten e me ndegju muzike LIVE "hallelluja-hallelluja", e as nuk te kerkon te i perkushtohesh sikur partise. Ketu beni shume gabim kur fene islame e krahasoni me ideologji kur dihet se ideologjite jane ide te krijuara nga njerezit. Nese ti pajtohesh se islami eshte ideologji, qetu pe lojme menjehere kete muhabet.
Tash, psh: Nese x personi ose Fuad Ramiqi i paska ba 100 te zeza (gjithnje sipas juve) dhe ka vendose me u pendu me nje pendim te siēerte. E pendimi i sinēerte eshte mosperseritja e veprave te ma parshme. Falet, agjeron, e jep zeqatin shkon ne haxh, ndalon nga veprat e kqija dhe theret ne vepra te mira... Ēka je ti ose une me i mire se ky, te Zoti jone ???

Ose, nese ti je burr i mire ka ta kqyrsh, si ben keq askujte, e ndihmon te varferin, punon pune te drejte dhe e ushqen familjen me hallall... Te gjitha keto a te garantojne te drejten qe ti mos me ba namaz, mos me agjeru, mos me jep zeqatin ?

Populli thote: ēka e ke ne gushe, qite n'fushe"... Mos me u pa shite musliman ti neper tema, as qe kishin lind keto pyetje, per ate te thash duhesh te definohesh, jam pro ose jam kunder e jo vjen lanson mesele ketej duke e bere te menēurin. Ose del haptas kunder fese si keta tjeret.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 20:46   #29
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Une ,asnjehere nuk mundohem me u shite musliman ...se ka boll kurrkush nuk po i blene!!
Ju zotni ose nuk guxoni me u perballe me te verteten ose nuk je i pergaditur me marre veten per dore!
Une ,neper tema ,kam qen kudershtare i rrepte i lojes dhe hajgareve me Besimin Islam qe e benit ju dhe shoket tuaj!Do te jem i tille cdohere .Kurse a beje namaz ,a agjeroj ,a jap zeqte ato i beje jo per te tregu ty apo dikuj tjeter por thjeshte si obligim dhe si adhurim ndaj Besimit!Asnjera kto nuk behen per kapuq te madh.
A jam musliman a jo une nuk e dij ,bilem as ti nuk e din per vete sepse dikush tjeter i ka tefteret!
Personi X qe mbas njemije te zezave i kethet rruges se mire ,eshte shenje e mire!!? Por, ju gaboni kur thoni se ai ka shpetu nga denimi .Gaboni (e ky gabim nuk falet) sepse ju nuk jeni ai qe bini vendimin!Ky eshte mekate zotri Valiiii!!
Ju e lexoni Kuranin ,e ndoshta edhe ndoj dicka tjeter por mos vraponi me pru vendime e me shpetu njerez !!!?
E ,as me denu!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 21:18   #30
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Guri ne fillim kisha pershtypjen se jam duke diskutuar me nje njeri serioz, por tash po e shoh qe kam qene gabim.
Vetem tek ju kam pa me i vu bisht fjaleve. Shkrimet i keni parasyve kurse i transmetoni ndryshe.
Gjithmon shkrimet i fillon me rrotlla "po merr ne thua, mere veten per dore e blla blla blla", tash dole dhe sy nder sy genjen se une ksajde po shkepsha bileta per xhennet e xhehnem... klm !


valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.