Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-07-11, 14:57   #31
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Tadiq: Pas ndėrhyrjes sė Prishtinės qėndron politika amerikane

Presidenti serb Boris Tadiq ka vlerėsuar se pas ngjarjeve tė fundit nė Kosovė, dialogu mes Kosovės dhe Serbisė ėshtė nė krizė dhe se ai mund tė vazhdojė vetėm pasi qė tė kthehet gjendja e mėhershme.

“Ne dėshirojmė qė tė vazhdojmė dialogun, por kėtė do ta bėnim atėherė kur situata tė kthehet siē ishte para intervenimit tė njėsisė ROSU”, ka thėnė Tadiq nė njė intervistė pėr televizionin serb B92.

Ai ka vlerėsuar se nė Prishtinė ka pasur ndikim politika amerikane dhe ambasadori amerikan nė Prishtinė dhe se nga ta edhe varet nėse shqiptarėt do t’i kthehen dialogut.

“Do tė ishte e dobishme qė ambasadori amerikan nė Prishtinė tė mos japė deklarata qė nxisin konflikt dhe mos tė trimėrojė administratėn e Prishtinės nė reaksione agresive”, ka thėnė Tadiq.

Ai ka thėnė se sipas informacioneve qė ka, “strukturat kriminale nė Kosovė tė lidhura edhe me serbėt edhe me shqiptarėt janė pėrgjegjėse” pėr djegien e pikės kufitare nė Jarinė.

“Duhet pyetur me kujdes se kush dha instruksione pėr djegien e atij vendkalimi doganor ku serbėt pėrbėnin shumicėn, dhe qė sipas marrėveshjeve tė mėhershme, ajo pikė doganore nuk paraqiste asnjė problem. Djegia e saj cėnon interesat e Republikės sė Serbisė dhe tė popullit serb nė Kosovė”, ka thėnė Tadiq.

Ai ka thėnė se “ėshtė befasuese se politikėn nė Kosovė e udhėheq njė ambasador i SHBA-sė”, i cili, sipas Tadiqit, “mė shumė se njėherė ka vėnė nė dukje deklaratat e tij radikale”.

BSot

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Arb : 30-07-11 nė 14:57
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-07-11, 16:01   #32
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka vizituar sot familjen e policit tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, Heroit tė Kosovės, Enver Zymberi

Prishtinė, 30 korrik 2011

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka vizituar sot familjen e policit tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, Heroit tė Kosovės, Enver Zymberi, i cili ndėrroi jetė, si rezultat i plagėve tė marra nga sulmi i turmave tė dhunshme qė tentuan tė bllokonin vėnien e ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė pikat kufitare nė veri tė Kosovės, por qė nuk ia arritėn.

Pasi i ka shprehur ngushėllimet mė tė sinqerta nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, familjes Zymberi, kryeministri Thaēi ka ritheksuar se sakrifica e Heroit tė Kosovės, Enver Zymberi nė mbrojtje tė kufinjve tė atdheut, tė ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė veriun e Kosovės, do tė mbetet pėrherė nė kujtesėn dhe zemrat e qytetarėve dhe institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

Falė policit tė shtetit tė Kosovės, Enver Zymberi dhe policėve tė kalibrit tė tij tė lartė, institucionet e Republikės sė Kosovės arritėn tė vėjnė ligjshmėrinė dhe kushtetutshmėrinė nė pikat kufitare nė veri tė vendit dhe nė kėtė drejtim nuk do tė ketė zbrapsje – theksoi kryeministri Thaēi.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-11, 11:25   #33
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim AW: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

KFOR-i largoi tri bllokada nė veri

Me urdhėr tė komandantit tė KFOR-it, Gjeneralit Erhard Bühler, njėsitet e KFOR-it, nė orėt e hershme tė mėngjesit tė 1 gushtit, kanė larguar tri bllokada rruge nė rrugėn kryesore nė mes tė Mitrovicės dhe Zubin Potokut, nė rajonin e Zupēit.
Nė njė komunikatė pėr media, forcat paqeruajtėse nė Kosovė vlerėsojnė se “operacioni u zbatua nė mėnyrė tė shpejtė dhe me sukses. Nuk kishte asnjė rezistencė nė bllokadat e rrugės, njėra prej tė cilave pėrbėhej prej zhavorrit, gurėve dhe rėrės dhe dy tė tjerat prej trungjeve dhe shtyllave”.
“Meqė kishte rrezik nga snajperistėt kriminalė dhe rezistencės sė armatosur nga elementet radikale tė pajisura me pushkė, pistoleta ose eksplozivė, njė forcė e mjaftueshme e kėmbėsorisė sė blinduar ishte nė atė zonė, e gatshme pėr t’iu pėrgjigjur nė mėnyrė tė duhur ēfarėdo sfide qė do tė mund tė kishte ndodhur”, thuhet nė komunikatė.
"Pėr shkak tė veprimeve tė radikalėve, autoritetet lokale tė komunės dhe radikalėt ndalojnė transportimin nė qytet tė furnizimeve me ushqim dhe barėra. Pėr ēdo pasojė (fatkeqėsi) ata do tė mbahen pėrgjegjės”, thuhet nė vazhdim tė kėsaj komunikate, e cila pėrfundon me vlerėsimin se “situata aktuale nė veri tė Kosovės ėshtė e qetė, por e tensionuar” dhe se ushtarėt e KFOR-it janė ende “tė vendosur nė portat kryesore, ku veturat dhe autobusėt lejohen qė tė kalojnė pas kontrollit tė detajuar tė identifikimit tė personave dhe tė sigurisė”.
Stefanoviq insiston nė dialog
Pavarėsisht kėrcėnimeve tė autoriteteve kosovare qė flasin pėr arrestimin e zyrtarėve serbė, shefit tė delegacionit serb nė bisedime me Prishtinėn, Borko Stefanoviq dhe ministrin serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, nė rast tė hyrjes sė tyre nė territorin e Kosovės, kėta tė fundit duket se realizuan vizitėn nė veri tė Kosovės tė paralajmėruar pėr tė hėnėn.
Ministri i punėve tė brendshme, Bajram Rexhepi, i quajti ilegale vizitat e tilla por nuk deshi ta komentojė mė tutje hyrjen e zyrtarėve serbė nė Kosovė.
“Ato janė hyrje ilegale, ato dihen. Ne e kemi thėnė edhe publikisht”, u shpreh Rexhepi.
Hyrja e Stefanoviqit dhe Bogdanoviqit nė veri tė Kosovės erdhi nė kohėn kur, pas incidenteve tė javės sė shkuar nė atė pjesė tė vendit, nga serbėt lokalė mbesin tė bllokuara rrugėt nė disa pika si nė Rudarė, Jarinjė dhe Zubqė.
Tė dielėn, misioni i NATO-s nė Kosovė kishte bėrė tė ditur se ka larguar bllokadėn rrugore nė rrugėn sekondare nė zonėn e Zubin Potokut dhe se situata e sigurisė vazhdon tė jetė e qetė nė veri.
Pas kthimit tė tij nė Serbi, kreu i delegacionit serb nė bisedime me Kosovėn Borko Stefanoviq mohoi qė vizita tė ketė pasur ndonjė qėllim provokues.
“E kuptoj kėtė, kjo ėshtė pėr shkak tė situatės sė tyre tė brendshme. Kjo nuk i kontribuon askujt. Nuk jemi kėtu pėr tė provokuar dikė, po bėjmė njė punė serioze, nė kushte tė vėshtira, ka shumė nervozė, nuk ekzistojnė elemente ekstremiste. Ėshtė mė mirė qė kėtė krizė ta pėrfundojmė nė mėnyrė tė qetė, me kokė tė ftohtė dhe tė nisim dialogun”, tha ai pėr tė theksuar rėndėsinė e rinisjes sa mė parė tė dialogut me autoritetet kosovare.
“Pėrpjekja e Prishtinės qė tė tėrhiqet nga dialogu, pėr shkak se ėshtė e vetėdijshme qė edhe veten, edhe procesin e ka sjellė nė pikėpyetje me veprimet e saj qė nga 25 korriku, mendoj se nuk ėshtė e mirė. Mendoj se tė gjithė duhet t’i ulin tensionet dhe sa mė parė t’i kthehemi tavolinės sė bisedimeve. Ne nuk kemi dilema, ne e dimė se dialogu ėshtė i domosdoshėm”, tha Stefanoviq
http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=130477

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 01-08-11 nė 11:29
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-11, 13:08   #34
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Keshilli i Sigurisė sė shtetit mė tė fuqishėm i Evropės juglindore

Takohet Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės
01.08.2011

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės ka mbajtur mbledhjen urgjente, tė ftuar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė cilėsinė e kryesuesit tė kėtij Kėshilli.

Sipas njoftimit pėr media, mbledhja e sotme adresoi situatėn politike dhe tė sigurisė nė vend, duke analizuar nė hollėsi "veprimet e fundit legjitime tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr zbatimin e masave tė reciporicitetit kundėr Serbisė nė pikat kufitare veriore dhe vendosjen e sundimit tė rendit dhe ligjit nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės".

Mėsohet se Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės ka aprovuar rekomandimet e mėposhtme pėr agjencitė shtetėrore tė sigurisė tė Republikės sė Kosovės:

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės konsideron se veprimet e agjencive shtetėrore tė sigurisė sė Republikės sė Kosovės nė veri tė vendit, pėr sigurimin e zbatimit tė masave reciproke tregtare me Serbinė, si dhe vendosjen e sundimit tė rendit dhe ligjit nė atė pjesė tė territorit tė Kosovės, janė plotėsisht legjitime dhe nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi;

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga tė gjitha agjencitė e sigurisė sė Republikės sė Kosovės qė tė koordinojnė aktivitetet e tyre shumė ngushtė pėr tė siguruar zbatimin e plotė tė rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės;

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės rekomandon qė agjencitė shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės po ashtu tė koordinojnė veprimet e tyre me mekanzimat nderkombėtarė, qė janė prezentė nė Kosovė dhe qė kanė kompetenca nė fushėn e sundimit tė ligjit. Ky koordinim duhet tė bėhet gjithmonė vetėm nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės;

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga agjencitė shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės qė ta mbajnė nė shkallėn mė tė lartė nivelin e gatishmėrisė pėr ēdo nevojė tė ndėrhyrjes me tė gjitha mjetet nė dispozicion nė rast tė cenimit tė sovranitetit shtetėror dhe rendit tė brendshėm kushtetues tė Republikės sė Kosovės;

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga tė gjitha agjencitė shtetėrore dhe nga ministritė relevante tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės qė tė koordinohen dhe tė ndėrmarrin veprimet e domosdoshme qė t’iu dalin nė ndihmė qytetarėve qė jetojnė nė veri tė vendit. Kjo ndihmė duhet tė jetė e pėrqėndruar nė sigurimin e nevojave pėr ushqim dhe medikamente mjekėsore, me qėllim tė evitimit tė ēfarėdo krize humanitare atje;

Agjencitė Shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės duhet tė koordinojnė veprimet e tyre me mekanizmat relevantė ndėrkombėtarė pėr tė zhbllokuar rrugėt dhe pėr tė siguruar lėvzijen e lirė pėr qytetarė dhe mallra. Pėrderisa nuk bėhen plotėsisht tė lira pėr qarkullim rrugėt e bllokuara, duhet tė hapen koridore tė reja qė mundėsojnė furnizimin e qytetarėve mė artikuj elementarė;

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės garanton qytetarėt e Republikės sė Kosovės se do t'i kryejė tė gjitha obligimet e veta kushtetuese dhe njėkohėsisht fton qytetarėt qė tė bashkėpunojnė ngushtė dhe tė kenė besim tė plotė nė agjencitė shtetėrore tė sigurisė pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.Radio Evropa e lire
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-11, 22:48   #35
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

ne nji gazet e lexova ku nji serrb nga beogradi paska than se ne ne kosoven veriore i kena 50 deri 60 serrb qe merren me kontraband e me pun te ndyta ata po e detyroj popullin me dal ne barakida se shumica e serrbve ne veriun e kosoves po kerkojn qetsi politike e nji jet ma te mir
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-11, 02:13   #36
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Mercenarė rusė nė Veri


Nga Valmir Klaiqi mė 01 gusht 2011 nė ora 17:15
Nė mesin atyre qė kanė vėnė bllokada nė rrugėt nė Veri tė Kosovės nuk ka vetėm pjesėtarė tė strukturave paralele, tė MUP’it serb dhe shėrbimit inteligjent tė Serbisė, por edhe terroristė si dhe mercenarė tė ardhur nga Rusia.

“Nėpėr bllokada nė rrugėt nė Veri ka njerėz tė armatosur tė grupit terrorist Garda e Car Llazarit si dhe mercenarė rusė”, kanė thėnė tė hėnėn pėr Express, burime nga Agjencia e Kosovės pėr Inteligjencė (AKI).

Nėpėr bllokada dhe rreth tyre ka njerėz tė armatosur, ka thėnė zyrtari me kusht anonimiteti.

“Kėtė e kanė konfirmuar organet kosovare tė sigurisė si dhe ato ndėrkombėtare”, ka shtuar ai.

“Fatkeqėsisht, strukturat paralele, kryetarėt e paligjshėm tė komunave nė Veri si dhe kriminelėt Marko Jaksic, Milan Ivanovic dhe rrjeti i tyre kriminal kanė detyruar edhe qytetarė tė thjesht serbė tė qėndrojnė me orar nėpėr barrikada”, ka thėnė burimi.

Tė gjitha kėto struktura qė kanė ushtruar dhunė gjatė javės sė kaluar dhe po e mbajnė gjendjen nė tension janė inkurajuar dhe nxitur tė veprojnė kėshtu edhe nga zyrtarė tė Qeverisė sė Serbisė qė kanė qėndruar kėto ditė nė Kosovė.

“I keni parė duke mbajtur konferenca pėr shtyp nė vendet ku janė bllokuar rrugėt”, ka thėnė ai pėr Express.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-11, 02:14   #37
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Thaēi: Durimi ynė u keqpėrdor


Nga Express mė 01 gusht 2011 nė ora 19:24
Kryeministri Hashim Thaēi tha se nuk do tė zmbrapset nga qėllimi i tij pėr tė shtrirė autoritetin nė veriun e Kosovės.

Ai nė njė intervistė pėr agjencinė Associated Press ka thėnė se ka parė qė durimi i shtetit ėshtė “keqpėrdorur” nga institucionet ndėrkombėtare, tė cilat kanė lejuar qė rajoni verior tė mbetet jashtė kontrollit tė Prishtinės.

“Nuk ka kthim mbrapa dhe nuk ka kompromis me askėnd nė lidhje me sigurinė e shtetit”, ka thėnė Thaēi, njė javė pasi qė urdhėroi dėrgimin e njėsive speciale tė Policisė sė Kosovė pėr tė futur nėn kontroll pikat kufitare 1 dhe 31 nė veriun e dominuar nga serbėt.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-11, 02:16   #38
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Ėshtė mbajtur sot takim urgjent i Kėshillit tė Sigurisė sė Kosovės

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės sot mbajti mbledhjen urgjente tė ftuar nga kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi nė cilėsinė e tij tė kryesuesit tė Kėshillit tė Sigurisė sė Kosovės.

Mbledhja e sotme e Kėshillit tė Sigurisė sė Kosovės adresoi situatėn politike dhe tė sigurisė nė vend, duke analizuar nė hollėsi veprimet e fundit legjitime tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr zbatimin e masave tė reciporicitetit kundėr Serbisė nė pikat kufitare veriore dhe vendosjen e sundimit tė rendit dhe ligjit nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės.

Si pėrmbledhje e diskutimeve dhe nė pėrputhje me rrethanat e krijuara, Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės, aprovoi rekomandimet e mėposhtme pėr agjencitė shtetėrore tė sigurisė tė Republikės sė Kosovės:

1. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės konsideron se veprimet e agjencive shtetėrore tė sigurisė sė Republikės sė Kosovės nė veri tė vendit, pėr sigurimin e zbatimit tė masave reciproke tregtare me Serbinė, si dhe vendosjen e sundimit tė rendit dhe ligjit nė atė pjesė tė territorit tė Kosovės, janė plotėsisht legjitime dhe nė pėrputhje me kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi;

2. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga tė gjitha agjencitė e sigurisė sė Republikės sė Kosovės qė tė koordinojnė aktivitetet e tyre shumė ngushtė pėr tė siguruar zbatimin e plotė tė rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės;

3. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės rekomandon qė agjensitė shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės, poashtu tė koordinojnė veprimet e tyre me mekanzimat nderkombėtarė, qė janė prezent nė Kosovė dhe qė kanė kompetenca nė fushėn e sundimit tė ligjit. Ky koordinim duhet tė bėhet gjithmonė vetėm nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės;

4. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės, kėrkon nga agjencitė shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės qė ta mbajnė nė shkallėn mė tė lartė nivelin e gatishmėrisė pėr ēdo nevojė tė ndėrhyrjes me tė gjitha mjetet nė dispozicion nė rast tė cenimit tė sovranitetit shtetėror dhe rendit tė brendshėm kushtetues tė Republikės sė Kosovės;

5. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga tė gjitha agjencitė shtetėrore dhe nga ministritė relevante tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, qė tė koordinohen dhe tė ndėrmarrin veprimet e domosdoshme qė t’i dalin nė ndihmė qytetarėve qė jetojnė nė veri tė vendit. Kjo ndihmė, duhet tė jetė e pėrqėndruar nė sigurimin e nevojave pėr ushqim dhe medikamente mjekėsore, me qėllim tė evitimit tė ēfarėdo krize humanitare atje;

6. Agjencitė Shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės, duhet tė koordinojnė veprimet e tyre me mekanizmat relevant ndėrkombėtar pėr tė zhbllokuar rrugėt dhe pėr tė siguruar levzijen e lirė pėr qytetarė dhe mallra. Pėrderisa, nuk bėhen plotėsisht tė lira pėr qarkullim rrugėt e bllokuara, duhet tė hapen koridore tė reja qė mundėsojnė furnizimin e qytetarėve mė artikuj elementarė;

7. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės garanton qytetarėt e Republikės sė Kosovės se do tė kryejė tė gjitha obligimet e veta kushtetuese dhe njėkohėsisht fton qytetarėt qė tė bashkėpunojnė ngushtė dhe tė kenė besim tė plotė nė agjencitė shtetėrore tė sigurisė pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės;
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-11, 02:21   #39
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31
Prishtinė, 1 gusht 2011
Kryeministri Thaēi: Kosova ka Zot shtėpie dhe Serbia kurrė mė nuk do tė pyetet pėr asgjė nė territorin e Republikės sė Kosovės

Fjalimi i kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi nė vizitėn qė i ka bėrė sot Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės
E nderuara presidente Jahjaga,
I nderuar Ministėr Rexhepi,
Tė nderuar pjesėtarė tė njėsive speciale ROSU,


Qė nga dita e parė e mandatit tim nė krye tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, kam pasur pėr prioritet kthimin e ligjshmėrisė, me ēdo kusht dhe me ēdo ēmim nė veriun e vendit tonė dhe shtrirjen e kushtetutshmėrisė nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės.

I bindur se ne nuk kishim rrugė tė tjetėr, kėtė qėllim ua kemi bėrė tė qartė tė gjithė faktorėve vendor dhe ndėrkombėtar, gjithė partnerėve tanė vendor dhe ndėrkombėtar.

Ky qėndrim, me tė cilėn pajtohen tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe politika e saj bėhet edhe mė e fortė kur dihet se ne nuk mund tė toleronim pėrjetėsisht mungesėn e ligjshmėrisė nė veri, aktivitetin kriminal tė strukturave tė sponsorizuara e tė udhėhequra nga Beogradi zyrtar dhe sfidimin e vazhdueshėm tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

Dhe edhe sot, kėtu para jush, ua rikonfirmoj se nė asnjė mėnyrė dhe me asnjė ēmim nuk do tė ketė kthim prapa nė rrugėn tonė pėr tė kthyer sundimin e rendit dhe ligjit nė gjithė territorin e Kosovės – ky pėrkushtim do tė vazhdojė.

Sepse kjo ėshtė rruga e jonė e vetme dhe e drejtė, pėr tė mirėn e gjithė qytetarėve tė vendit tonė.

Tė gjithė ne jemi tė obliguar qė tė respektojmė dhe tė zbatojmė Kushtetutėn dhe ligjet e Republikės sė Kosovės, vendimet dhe veprimet tona nuk janė as mė pak e as ma shumė se zbatim i drejtė i obligimeve tona kushtetuese dhe ligjore.

Ju, tė nderuar zyrtarė tė Policisė sė Kosovės, pjesėtarė tė njėsive speciale keni dėshmuar nė vazhdimėsi pėrkushtimin tuaj tė pashoq pėr zbatimin e ligjit dhe luftimin e krimit e tė gjitha llojeve, andaj edhe angazhimi juaj nė operacionet e fundit ishte dėshmi e kėtij pėrkushtimi shtetėror dhe shumė profesional.

Kolegu juaj, Heroi i Kosovės, Enver Zymberi, gjithmonė do tė mbetet shembull i kėtij pėrkushtimi dhe simbol i pėrpjekjes sė shtetit tonė tė ri pėr tė zėnė vendin meritor nė mesin e shteteve dhe popujve tė lirė tė botės demokratike.

Kujtimi i gjithė qytetarėve tė vendit tonė dhe respekti pėr Heroin Enver Zymberi do tė jetė i pėrjetshėm dhe respekti e pėrkushtimi institucional pėr tė dhe pėr tė gjithė policėt e rėnė nė krye tė detyrės, si dhe familjet e tyre, do tė jetė i dinjitetshėm dhe meritor pėr sakrificėn e tyre sublime nė mbrojtje tė shtetit tonė.

Kėtė javė unė do tė kėrkoj ndryshimin dhe plotėsimin e nevojshėm tė legjislacionit aktual, pėr tė mundėsuar njė gjė tė tillė, sepse ua kemi borxh Enverit, familjarėve, fėmijėve tė tij dhe tė gjithė policėve tė rėnė nė krye tė detyrės.

Unė takova sot juve tė gjithėve secilin veē e veē. Takova edhe tė plagosurit Shpėtimin, Astritin dhe Arbenin. Unė dua tė ju them se ky takim ėshtė energji e re pėr vendimet e tjera tė shtetit tė Kosovės dhe plagėt edhe tė Shpėtimit, edhe tė Astritit edhe tė Arbenit do tė jenė plagė fuqie pėr gjithė shtetin e Kosovės, pėr thyerjen e ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės.

Unė sot nė sytė e tuaja, nė shpirtin tuaj pashė vendosmėrinė pėr tė ecur pėrpara dhe ritheksojė nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, kthim prapa nuk do tė ketė. Do tė lėvizim pėrpara dhe ēdo cep tė Republikės sė Kosovės do ta kontrollon shteti i Kosovės, institucionet legjitime tė saj. Prandaj me ju sot krenohet gjithė Kosova, krenohet shteti i Kosovės, krenohen partnerėt tanė ndėrkombėtar.

Ju e keni bashkuar Kosovėn si kurrė ndonjė herė pėrpara, keni bashkuar politikėn dhe qytetarėt. Ju e keni bėrė njė Kosovėn.

Vendimet dhe veprimet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės nė veri tė vendit, mė saktėsisht nė pikat kufitare 1 dhe 31, pėr tė siguruar zbatimin e masave reciproke dhe vendosjen e sundimit tė ligjit, kanė qenė dhe janė veprime legjitime, legale dhe tė drejta.

Tė nderuar pjesėtar tė Policisė sė Kosovės, njėsi elite, e nderuara presidente, ministėr i brendshėm, z. Maxhuni, tė dashur qytetarė tė Republikės sė Kosovės, Qė nga 25 korriku, pas 12 vitesh Kosova ka hapur njė kapitull tė ri, Kosova ėshtė ndryshe, qė bazohet nė respektim tė ligjit dhe tė sovranitetit tė plotė shtetėror nė gjithė territorin e vendit. Dhe kthim prapa nuk do tė ketė! Nuk do tė zmbrapsemi. As de jure dhe as de facto nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės. Pėr sigurinė e vendit tonė nuk do tė bėjmė kompromis me askėnd.

Ėshtė ndalur kontrabanda nė pikėn 1 dhe 31 qind pėr qind. Do tė kemi ballafaqime tjera, me kontrabandistė tjerė, me struktura paramilitare, me struktura paralele dhe njerėz qė shkaktuan dhunėn. E pėr krijimin e dhunės dhe shkaktimin e dhunės, si dhe djegien e pikės kufitare 1, pėr dhunėn nė veri tė Mitrovicės, Prishtina e bėn pėrgjegjės drejtpėrdrejt Beogradin. Diēka e tillė i ėshtė bėrė e njohur edhe tė gjithė faktorėve ndėrkombėtarė. Durimin dhe pėrgjegjshmėrinė tonė shtetėrore e qytetarė nuk do ta mund ta keqpėrdorė mė tutje askush.

Komuniteti ndėrkombėtar, miqtė tanė evropianė dhe amerikanė, gjithmonė e kanė ditur se ne nuk mund tė jemi indiferentė dhe pėrjetėsisht tė tolerojmė qė njė pjesė e territorit tonė tė jetė vrimė e zezė e Kosovės, por edhe e Evropės.

Andaj, edhe ne duke mirėpritur mbėshtetjen e vazhdueshme, duke falėnderuar edhe kėto ditė qė qėndruan me ne, duke falėnderuar KFOR-in pėr qėndrimin e tyre shumė parimor, e theksoj edhe njė herė se mirėpresim mbėshtetjen e secilit pėr veprimet tona tė deritashme dhe ato tė ditėve tė ardhshme, sepse qytetarėt dhe institucionet e Republikės sė Kosovės nuk mund tė bėjnė kompromis me zbatimin e Kushtetutės dhe ligjeve demokratike tė vendit tonė.

Po ashtu, mesazhi ynė pėr shtetin serb ėshtė shumė i qartė: Ata duhet tė ndryshojnė mentalitetin dhe qasjen e tyre tė sė kaluarės ndaj Kosovės, sepse Kosova ka Zot shtėpie dhe Serbia kurrė mė nuk do tė pyetet pėr asgjė nė territorin e Republikės sė Kosovės.

Ju, tė nderuar pjesėtarė tė forcave speciale tė Policisė sė Kosovės,

Do ta keni mbėshtetjen e plotė tė Qeverisė dhe tė institucioneve tė vendit nė vendimet dhe veprimet qė do tė mund tė pasojnė edhe nė ditėt e ardhshme, pėr tė vazhduar punėn dhe misionin tuaj fisnik pėr mbrojtjen e rendit dhe ligjit.

Rruga jonė ėshtė rruga e vetme e drejtė - pėr Kosovėn nuk do tė ketė mė kurrė kthim prapa, por vetėm ecje pėrpara drejt konsolidimit tė plotė shtetėror dhe drejt integrimeve euro-atlantike.

Tė nderuar pjesėtarė tė njėsive elite tė Policisė sė Kosovės,

Ju duhet tė jeni krenarė, sepse jeni elita e Policisė sė shtetit tonė, ndėrsa unė dhe qytetarėt e Kosovės, tė gjitha institucionet e Kosovės jemi krenarė qė kemi njėsi tė tilla elite sikur ju, qė mbrojnė me vendosmėri themelet e shtetit tonė demokratik.

Tė nderuar pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės,

Edhe njėherė e ritheksoj: nga 25 korriku e tutje ju jeni edhe mė tepėr se polici e Kosovės, ju jeni nderi dhe krenaria e shtetit tė Kosovės, ju e keni respektin e tė gjithėve, ju do ta keni pėrkrahjen e gjithė shtetit tė Kosovės dhe partnerėve tanė pėr vėnien e ligjshmėrisė nė ēdo cep tė territorit tė Republikės sė Kosovės.

Ju faleminderit shumė!


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Llapi : 02-08-11 nė 02:25
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-11, 11:15   #40
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

RTK : Policia kufitare e Kosovės vendoset nė pikėn 1

Policia kufitare e Kosovės ėshtė vendosur sot edhe nė pikėn kufitare 1 nė Jarinjė, e cila ishte djegur 5 ditė mė parė. Aksioni i pastrimit ėshtė ndėrprerė, ngase sipas KFOR-it rrugėt janė tė mbushura snjaperistė serbė. ...

Policia kufitare e Kosovės ėshtė vendosur sot edhe nė pikėn kufitare 1 nė Jarinjė, e cila ishte djegur 5 ditė mė parė. Ndėrkohė serbėt lokal vazhdojnė t’i mbajnė tė bllokuara rrugėt qė ēojnė pėr nė dy pikat kufitare nė Bėrnjak tė Zubin Potokut dhe Jarinje tė Leopsaviēit.

Policia e Kosovės ėshtė vendosur tashmė edhe nė portėn numėr 1 nė Jarinjė, e cila u dogj pesė ditė mė parė nga serbėt dhe u morė nėn kontroll nga forcat e KFOR-it.

Vendosjen e policisė kufitare tė Kosovės e ka konfirmuar zėdhėnėsja e policisė, Sabrie Kamberi.

Ndėrkohė, jo zyrtarisht mėsohet se kanė hyrė pėrsėri ilegalisht nė Kosovė shefi i ekipit negociator serb Borisllav Stefanoviq dhe Ministri pėr Kosovėn nė Qeverinė serbe, Goran Bogdanoviq .

Zyrtarėt e NATO-s nė Kosovė nuk kanė konfirmuar mundėsinė e ndonjė takimi mes tyre dhe autoriteteve tė KFOR-it, njė ditė pasi kreu i trupave paqeruajtėse, Erhard Byhler, kishte refuzuar tė takohej me kėta qeveritarė serbė.

Ndėrkohė qė, Policia e Kosovės ka pėrsėritur paralajmėrimin se Stefanoviq dhe Bogdanoviq mund tė arrestohen pėr shkak se nuk kanė leje pėr tė qėndruar nė Kosovė.

KFOR-i, tashmė, ka larguar disa pengesa nė rrugė, por aksioni i pastrimit ėshtė ndėrprerė, ngase sipas KFOR-it rrugėt janė tė mbushura snjaperistė serbė.

Tetė ditė mė parė autoritetet kosovare morėn njė aksion pėr marrjen nėn kontroll tė kėtyre pikave kufitare, qė rezultoi me njė polic kosovar tė vrarė. Pas djegies sė portės 1, KFOR-i akoma mban kėto vendkalime si zona tė kufizuara ushtarake.

(Serbeze Haxhiaj)


Ky eshte akcioni i ri per te cilin fliste dje kryministri i shtetit te fuqishem te Kosoves.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-11, 18:17   #41
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Kryeministri Thaēi: Kriminelėt nuk mund tė fshihen nė asnjė skutė

Nėn drejtimin e kryeministri Hashim Thaēi, Qeveria e Republikės sė Kosovės ka zhvilluar mbledhjen e saj tė 29-tė, nė tė cilėn ka miratuar pesė projektligje dhe katėr vendime nga fusha e veprimit tė saj ligjor dhe kushtetues.
Kryeministri Hashim Thaēi ka njohur kabinetin qeveritar pėr zhvillimet e fundit nė angazhimet pėr tė vėnė sundimin ligjit dhe rendit nė tėrė territorin e Kosovės. Thaēi ka theksuar se tashmė Kosova dhe bashkėsia ndėrkombėtare kanė qėndrime unike pėr veriun e vendit, qė do tė thotė se nuk do tė ketė kthim nė gjendjen e para 25 korrikut. Kjo ėshtė konfirmuar edhe nga Brukseli dhe nga Uashingtoni, ka thėnė kryeministri Thaēi.
“Ajo gjendje ėshtė e pakthyeshme dhe definitivisht do tė kemi respektim tė plotė tė kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė, me ndėrprerje tė plotė tė kontrabandės. Ky ėshtė njė qėndrim shumė i avancuar, njė qėndrim qė kėrkon natyrisht vazhdimin e angazhimeve tona tė mėtutjeshme, nė pėrputhshmėri me Kushtetutėn e Kosovės, ligjet e Kosovės”, u shpreh kryeministri Thaēi dhe shtoi se “kemi edhe konfirmimin edhe zyrtar nga deklarimet dhe qėndrimet e shefit tė EULEX-it se EULEX do tė respektojė Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės dhe do tė veprojė nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės”.
“Vendimi pėr tė futur nė kontroll vendkalimet kufitare nė veri tė vendit ka qenė i vonuar dhe tė gjithė zyrtarėt ndėrkombėtarė janė tė befasuar se pse nuk ėshtė vepruar tash e 12 vjet nga ana e institucioneve tė Kosovės. Pra, veprimi ka qenė i vonuar, por shumė i drejtė”, ėshtė shprehur nė mbledhjen e sotme tė qeverisė, Kryeministri Thaēi
Kryeministri Thaēi para anėtarėve tė kabinetit qeveritar gjithashtu theksoi se edhe Beogradi ka qenė i informuar se Prishtina do tė marrė vendim pėr vėnien e ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė tėrė territorin e Kosovės.
“Beogradi e din se Kosova ėshtė vend sovran, ėshtė vend i pavarur. Kėshtu qė vendimet tona kanė qenė kushtetuese, ligjore, tė drejta dhe janė tė pakthyeshme. Tash kėrkohet vetėm implementimi i gjendjes sė plotė kushtetuese dhe ligjore. Kur theksoj Beogradi ka qenė i informuar pėr vendimin e Qeverisė sė Kosovės, e theksoj se tė gjithė e kanė ditur se Qeveria e Republikės sė Kosovės nuk do tė tolerojė mė tutje kontrabandėn, krimin, grupet paramilitare, MUP-in serb, nė atė pjesė tė Republikės sė Kosovės” , tha kryeministri Thaēi.
“Pėr fat tė keq zyrtarėt serbė ende po futen nė mėnyrė klandestine, dhe janė tė vetmit nė Evropė qė lėvizin nė mėnyrė tė tillė. Shteti i Kosovės vazhdon kėmbėngulėsish dhe me argumente tė mbajė pėrgjegjės direkt kėta zyrtarė tė Beogradit pėr tensionin dhe dhunėn nė veri. Ata janė tė lidhur ngushtė me kontrabandistėt nė veri, ata janė duke i inspiruar bllokuesit e rrugėve, dhe qėndrojnė shpeshherė nė mesin dhe nė ballė tė kėtyre barrikaduesve. Ata shihen tė shoqėruar dhe tė mbrojtur nga njerėz paramilitarė tė armatosur. Prandaj shteti i Kosovės kėta zyrtarė i vlerėson si cenues tė tė drejtave tė njeriut. Ata po mashtrojnė, po paguajnė gra e fėmijė pėr tė qėndruar nė barrikada”, tha Thaēi.
“Qeveria e Republikės sė Kosovės, e ritheksojmė edhe njėherė, ėshtė nė ballafaqim me shkelėsit e ligjit dhe njė asnjė rrethanė me popullatėn civile. Ne garantojmė siguri, mbrojtje, integrim tė plotė pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės. Ne e kemi ditur dhe e kemi ngritur zėrin se vazhdimisht prapa veprimeve tė kundėrligjshme, kontrabanduesve, paramilitarėve, qėndron Qeveria e Beogradit, me ēka kėsaj radhe definitivisht u vėrtetua”, potencoi kryeministri Thaēi.
Nė pėrfundim tė fjalės sė tij para anėtarėve tė kabinetit qeveritar, kryeministri Thaēi siguroi tė gjithė qytetarėt e vendit se: “Punėt do tė vazhdojnė kundėr shkelėsve tė ligjit, paramilitarėve. Nuk do tė mund tė fshihen nė asnjė skutė. Do tė ballafaqohen me ligjin. Nė asnjė rrethanė nuk do tė ketė lehtėsira pėr shkelėsit e ligjit. Pėr shkelėsit e ligjit nuk do tė ketė amnisti, por do tė ketė drejtėsi tė plotė prej institucioneve tė Republikės sė Kosovės”.
Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, ka prezantuar njė informatė pėr rrjedhėn e zbatimit tė masave tė reciprocitetit tregtar me Serbinė, nė tė cilėn ka thėnė se zbatimi i kėtyre masave ėshtė duke u bėrė me sukses.
Ministrja Kusari-Lila ka thėnė se edhe furnizimi i qytetarėve nė veri tė Kosovės me mallrat e konsumit ditorė ėshtė normalizuar, ndėrsa ka theksuar se kėrkesat e kompanive nga Lugina e Preshevės qė tė lirohen nga kėto masa, nuk ėshtė pranuar pėr shkak se vendimi i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės nuk ka motiv politik e as etnik.
“Qė nga aplikimi i masave tė reciprocitetit, konsumi i mallrave vendore ka shėnuar rritje pėr 10 pėr qind” ka thėnė ministrja Kusari-Lila.
Nė funksion tė mbarėvajtjes sė realizimit tė projekteve rrugore nė Kosovė, Qeveria ka miratuar vendimet pėr shpronėsimet e pronave nė brezat rrugorė tė trasesė sė autostradės Vėrmicė-Merdar, Fushė Kosovė-Arllat dhe Prishtinė-Mitrovicė.
Qeveria ka miratuar edhe Vendimin pėr kufijtė ndarės mes KEK-ut dhe KOSTT.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-11, 18:22   #42
Llapi
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-03-04
Postime: 221
Llapi me shokė shumeLlapi me shokė shume
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

FLM Tadiq, por Prishtina ėshtė e aftė tė marr vendime vetė


Besiana Xharra | 03-08-2011 15:59 CET


Ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, gjatė vėnies sė gurthemelit tė shtėpisė sė kulturės nė fshatin Badovc tė komunės sė Graqanicės, tha se Serbia e ka mė lehtė tė besoj se prapa vendimeve tė Kosovės qėndron ai, sesa tė besojė se Kosova ėshtė njė shtet i cili i merr vetė vendimet pėr qytetarėt e saj.
Me ironi, Delli e ka falėnderuar Tadiqin, i cili e ka akuzuar atė se po ndėrhyn nė Prishtinėn zyrtare kundėr Serbisė.
“Autoritetet e Kosovės i kanė kapacitetet dhe dėshirėn pėr t’i marr vetė vendimet siē ata mendojnė se ėshtė mė mirė. Mendoj se ėshtė jo e arsyeshme tė mendosh se vendimet nuk janė bėrė nga autoritetet e Kosovės”, u shpreh Dell, duke iu referuar akuzave tė presidentit tė Serbisė, se Amerika qėndron prapa vendimeve tė Qeverisė sė Kosovės.
“Jemi kėtu sot, qė formalisht tė nisim njė qendėr tė kulturės nė Badovc, e cila mendoj se nė tė ardhmen nga qytetarėt kėtu do tė kujtohet si njė simbol i bashkėpunimit tė mirė mes tė dy etniteteve, qė pavarėsisht kohėrave tė vėshtira, ėshtė e mundur tė jetohet sė bashku nė paqe, nė njė Kosovė multietnike”, tha ndėr tė tjera Dell.
Llapi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-11, 22:37   #43
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Arrihet marrėveshja pėr heqjen e bllokadave

(I plotėsuar) - Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler, shefi i ekipit negociator serb Borisllav Stefanoviq dhe ministri pėr Kosovėn pranė Qeverisė sė Serbisė Goran Bogdanoviq gjatė njė takimi
Pak kohė pas publikimit tė marrėveshjes ndėrmjet KFOR-it dhe pėrfaqėsuesve serbė, Qeveria e Kosovės, e vlerėson tė papranueshme draftmarrėveshjen e prezantuar nė opinion, e arritur nė mes tė gjeneralit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarit serb, Borko Stefanoviq, tė pėrmbledhur nė tri pika.
Pėrmes njė komunikate pėr media Qeveria e Republikės sė Kosovės, thekson se duke respektuar nė plotėni Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, si shtet sovran dhe i pavarur e autonom nė vendim marrje, njofton opinionin publik vendor dhe ndėrkombėtar se kjo draftmarrėveshje ėshtė e papranueshme pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės dhe e parealizueshme nė territorin e Republikės sė Kosovės.
“Qeveria e Kosovės do tė respektojė nė pėrpikėri masat e reciprocitetit me Serbinė. Qeveria e Kosovės mirėpret pėrpjekjet e KFOR-it pėr zhbllokimin e rrugėve dhe krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, detyra kėto nė pėrputhje me mandatin qė e ka KFOR-i. Pėr Kosovėn nuk do tė ketė kthim prapa nė gjendjen e para 25 korrikut”, thuhet nė komunikatė.
Arrihet marrėveshja pėr heqjen e bllokadave
tė mėrkurėn mbrėma kanė arritur njė marrėveshje, e cila parashikon qė nė pikat kufitare 1 dhe 31 sistemi i tanishėm i kontrollit do tė vazhdojė i pandryshuar deri nė mes tė shtatorit, veturat, kamionėt me peshė deri nė 3.5 tonė dhe kamionėt qė transportojnė ndihma humanitare, pėrfshirė edhe ushqimin, mund tė kalojnė pas kontrollimit
tė identitetit dhe kontrollit pėr armė, si dhe tė largohen bllokadat rrugore dhe rivendosja e lirisė sė qarkullimit.
Sipas marrėveshjes tė arritur nė kampin e KFOR-it, “Nothin Hill” te Leposaviqi, KFOR-i mban komandėn dhe kontrollin nė kalimet kufitare 1 dhe 31 dhe qė afati kohor i sistemit tė tanishėm tė kontrollit nga ana e KFOR-it nė kėto dy pika nėse do tė jetė e nevojshme mund tė vazhdojė edhe pas mesit tė shtatorit.
Pėr bisedimet, komandanti i KFOR-it ka pasur autoritetin e plotė e tė gjitha institucioneve tė pėrfshira.
Stefanoviq dhe Bogdanoviq do ta koordinojnė marrėveshjen me presidentin e Serbisė Boris Tadiq dhe autoritetet tjera tė
involvuara nga pala serbe. Marrėveshja mund tė implementohet gjatė ditėve nė vijim, thuhet nė komunikatėn e KFOR-it.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=130902

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 03-08-11 nė 22:38
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-11, 22:41   #44
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

e ka kap pernime qitash thaqi ....helikopteret aty rregullisht ne ajer duke qendruar ne rast nevoje te qoje njesitet speciale atje ne kufi...
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-11, 22:52   #45
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Policia e Kosovės merr kontrollin nė pikat 1 e 31

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hajra Shiko postimin
Arrihet marrėveshja pėr heqjen e bllokadave

(I plotėsuar) - Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler, shefi i ekipit negociator serb Borisllav Stefanoviq dhe ministri pėr Kosovėn pranė Qeverisė sė Serbisė Goran Bogdanoviq gjatė njė takimi
Pak kohė pas publikimit tė marrėveshjes ndėrmjet KFOR-it dhe pėrfaqėsuesve serbė, Qeveria e Kosovės, e vlerėson tė papranueshme draftmarrėveshjen e prezantuar nė opinion, e arritur nė mes tė gjeneralit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarit serb, Borko Stefanoviq, tė pėrmbledhur nė tri pika.
Pėrmes njė komunikate pėr media Qeveria e Republikės sė Kosovės, thekson se duke respektuar nė plotėni Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, si shtet sovran dhe i pavarur e autonom nė vendim marrje, njofton opinionin publik vendor dhe ndėrkombėtar se kjo draftmarrėveshje ėshtė e papranueshme pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės dhe e parealizueshme nė territorin e Republikės sė Kosovės.
“Qeveria e Kosovės do tė respektojė nė pėrpikėri masat e reciprocitetit me Serbinė. Qeveria e Kosovės mirėpret pėrpjekjet e KFOR-it pėr zhbllokimin e rrugėve dhe krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, detyra kėto nė pėrputhje me mandatin qė e ka KFOR-i. Pėr Kosovėn nuk do tė ketė kthim prapa nė gjendjen e para 25 korrikut”, thuhet nė komunikatė.
Arrihet marrėveshja pėr heqjen e bllokadave
tė mėrkurėn mbrėma kanė arritur njė marrėveshje, e cila parashikon qė nė pikat kufitare 1 dhe 31 sistemi i tanishėm i kontrollit do tė vazhdojė i pandryshuar deri nė mes tė shtatorit, veturat, kamionėt me peshė deri nė 3.5 tonė dhe kamionėt qė transportojnė ndihma humanitare, pėrfshirė edhe ushqimin, mund tė kalojnė pas kontrollimit
tė identitetit dhe kontrollit pėr armė, si dhe tė largohen bllokadat rrugore dhe rivendosja e lirisė sė qarkullimit.
Sipas marrėveshjes tė arritur nė kampin e KFOR-it, “Nothin Hill” te Leposaviqi, KFOR-i mban komandėn dhe kontrollin nė kalimet kufitare 1 dhe 31 dhe qė afati kohor i sistemit tė tanishėm tė kontrollit nga ana e KFOR-it nė kėto dy pika nėse do tė jetė e nevojshme mund tė vazhdojė edhe pas mesit tė shtatorit.
Pėr bisedimet, komandanti i KFOR-it ka pasur autoritetin e plotė e tė gjitha institucioneve tė pėrfshira.
Stefanoviq dhe Bogdanoviq do ta koordinojnė marrėveshjen me presidentin e Serbisė Boris Tadiq dhe autoritetet tjera tė
involvuara nga pala serbe. Marrėveshja mund tė implementohet gjatė ditėve nė vijim, thuhet nė komunikatėn e KFOR-it.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=130902
Qeveria: Marrėveshja KFOR-Stefanoviq, e papranueshme

Qeveria e Republikės sė Kosovės, e vlerėson tė papranueshme draftmarrėveshjen e prezantuar nė opinion, e arritur nė mes tė Gjeneralit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarit serb, Stefanoviq, tė pėrmbledhur nė tri pika....

Teksti i kumtesės sė Qeverise nė tėrėsi:

”Qeveria e Republikės sė Kosovės, e vlerėson tė papranueshme draftmarrėveshjen e prezantuar nė opinion, e arritur nė mes tė Gjeneralit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarit serb, Stefanoviq, tė pėrmbledhur nė tri pika.

Qeveria e Republikės sė Kosovės, duke respektuar nė plotėni Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, si shtet sovran dhe i pavarur e autonom nė vendim marrje, njofton opinionin publik vendor dhe ndėrkombėtar se kjo draftmarrėveshje ėshtė e papranueshme pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės dhe e parealizueshme nė territorin e Republikės sė Kosovės.

Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė respektoj nė pėrpikmėri masat e reciprocitetit me Serbinė.

Qeveria e Republikės sė Kosovės mirėpret pėrpjekjet e KFOR-it pėr zhbllokimin e rrugėve dhe krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, detyra kėto nė pėrputhje me mandatin qė e ka KFOR-i.

Pėr Kosovėn nuk do tė ketė kthim prapa nė gjendjen e para 25 korrikut.

RTK
________________________________________________

Kfori nuk ka mandat tė bėjė asnjė marrėveshje me askė pėr shtetin e Kosovės : Prishtina i merrė vendimet vetė, pėr gjithėmonė.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.