Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Pėrshėndetje dhe Urime
Emri
Fjalėkalimi
Pėrshėndetje dhe Urime Uroni ditėlindjet, festat, fejesat(?)...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-05-12, 20:55   #706
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Po e pranoj se ktu nganjiher motivohem frymzohem nga disa inspirime
qe me linden-

dhe kam shkruar besoj s e e kuptoni krijuesin autprin
njeriun qe shkruan vargje frymzimi -
Frymzimi me lindė ne vende te ndryshme ne vizita te ndryshme
njė dit nga nji piktur e bukur me frymzoj u frymzova ishte shum e bukur
dhe shkrauajta vargje pra mvaret s e ku frymzohet njeriu ne qfar disponimi.Edhe kėtu kam shkruar disa vargje Poashtu ndersa ne nji forum teter isha ather para dy vitesh dhe krijova disa vargje te bukura
ne baz te nji frymzimi pra frymzimet ndikojne

e ne nji rast njeriu fryzohet -ose nga nji lule apo nga nji bukuri
nga nji qerpik vetull ose dispoonim
nga nji paraqitje nga nje natyrė nga nji ngjarje kshtu e ka ai q e krijon-
ju pershendes te nderuar bashkatdhetarė
pershendes ninelen jeni te mrekullueshem
nje pjes e e madhe e forumistve


i juaji liriku

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-05-12 nė 20:56
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-06-12, 08:03   #707
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Pershendetje mikesha jon Urata e njohur dhe shume respektuar.... per miqet dhe shoket..si gjithnje..me vjen mire shum per temen e hapur nga ju po mbi autorin e larte z.xhelal Ferizin.
paskit bere nje pun me vlere te madhe...
ku besoi se dhe nga te gjithe anetar po te ketij Forumi daradania do gjein kohen dhe mundin qe te japin komente sipas deshires dhe sip[as drejetesise.pa intriga dhe prapaskena,
meqse dikush nuk ka simpati mbi vargjet eautorit ju lutem qe mos zgjatni ne fjale,thejshte mund te thoni mendimin e juaj me pak fjale se nuk kam simpati mbi autorin,ose nuk me pelqein vargjet etij,dhe u krye muhabeti..skemi qka.
kurse ata/o qe duan te japin vlersimin mund te mos eshkruajn komplet poezin,se nuk eshte e lejume qe te shkruani komplet poezin por thjeshte mund te ndani poezin e cila ju pelqen sipas deshires dhe nene poezi.te shkruani kuptimine saj ,qfare domethenje ka poezia, vargu, fjala,
edhe se nuk mund ekompletoni krejt poezin ,mund ti nxerrni nga dy tre rreshta,cilet dini te ua thoni kuptimin,dhe qka mund nxerrni nga ato.
shembull.po emarr ne nje titull te poezise qe thot,pikerishte kjo "Une dhe hiri"
ku ne fakt anetari i nderuar Guri i madh,e ka dhen vlersimin mbi ket poezi...ama nuk eshte dashur qe te shkruhet krejt,keshtu thot autori vet,por vetem te nxerr kuptimin e saj,se qfare domethenje ka?kjo eshte,ne fakt mendoi se shum ma lehete do jet edhe per anetaret..megjithese keto vargje kan ni cilesi te larte,e di se e veshtire per tua gjetur thelbin efjales,apo te vargut cilit do qofte,ama kjo kerkohet nga vet autori z.Xhelal ferizi..
meqse kam mesuar kete thenie nga ai faktikishte une isha ajo vet qe kur kam hyr ne temen etij,per t'dhen vlersimin kam menduar qe duhet qe te zgjedhi ni poezi sipas deshires tiem dhe une e zgjodha nje sipas deshires dhe e shkrova,por vet autori mu drejtua me tha se ke bere gabim se per te shenuar poezin time nuk eshte nevoja se ajo eshte e shenuar e nderuar,por duhesh qe te zgjidhni fjalt dhe kuptimin mbi vargjet aty.
Bile dhe pak si nxeht me foli,por une nuk iu kundervuna me fjale,por pranova gabimin,thjeshte kerkova falje dhe pastaj u perpoqa qe t'shkruaj diqka mbi vargjet,por me pak fjale ,te them te drejten nuk munda shum se nuk kisha ide te larte,pase letersin nuk e kisha studijuar hahahahah
edhe se e dua shum letersin, por kot se qka seshte seshte, nese dua te genjeja? ne radhe te par genjej veten time,a seshte keshtu apo jo dashamiresi?.
Gjithsesi kerkoi falje nese dikush me keqkupton,ne fjalet qka shkrova,por gjithsesi mendoi se do e kuptoni qellimin,se qfare kam then,dhe se qellimi im ishte qe dhe ju tua lehtesoi punen pak ashum,qe t'ju beja me dije,mendoi se dhe autori nuk ma merreper budallek keta qe kam shkrua,se dhe per ti ardhe ne ndihem atij kisha,diqka ti lehtesoim autorit,se dkete gje ua kishte then dhe ai vet e di.ama per ta lehtesuar diqka,ndermora une ket hap.do t'thot ne ket shkrime se hapin ne fakt e ka ndermarr e nderuara e jon mikesha Urata..dhe njihere te falemnderit e nderuara Urata te paqim pergjithmon...dhe shum kesi njerez qofshin si ti te Uruar dhe mik/e/pritsa...Jufalemnderit

NATYRA

Rini te gezuar qe te gjithe...faleminderit ne pritje dhe mirekuptim...
Gjithmon per Dardanin e lashte... ne shenje nderimi per Prisin e liris dhe pavaresis Dr.Rugoven qe aqe shum e deshi Dradanin.....Dhe gjithe kombin shqiptar...!!!

Lavdi past...ai eshte i pa vdekur

<<<<<<<<
Me lejoni dhe me pak fjale ketu, po per autorin e njohur z.Xhelal ferizin

Nderimet e mija z.Xhelal kam kenaqesin qe mu dha rasti te ju takoi dy me te miret qe ju kisha dhe dikur.. Ty i nderuar Xhelal poashtu me pseodonimin lirik,si dhe te nderuaren Urata por si thon miqsia e vjeter nuk shuhet leht,sikur dhe kjo e jona..as qe i paska lujt qerpiku bile hahahahaha
te ju them se ju kam lexuar disa here jasht Forumit Dradan krejt pak vargje,fakti se vargjet tua me sollen ne kete drejtim,fakti se deshiroja qe ti lexoi dhe disa tjera megjithse qe moti nuk qenken kendej,madje presim me padurim qe te jeni ne mesin ton,qe te gjeshe pak kohe dhe ne ket Forum qe me vargjet tua dhe me penen e art le te reflektoin po mbi Dardanin e lashte..ku besoi qe do na shkruani po dhe mbi Mitrovicen e bukur martire...per te cilen jemi te brengosur shum qe serbi na e ka ndar pothuaj pergjysem,dhasht zoti e u zbarte fati i saj dhe i mbare Kosoves.....qe ta gezoim te drejten ton shekullore....
Me liri dhe pavaresi....UROI PER KETE DITE MADHESHTORE...
Zoti i madhe te miren e sjelle ngadale,kurse te keqen shpejt!
prej te ciles na ruajt Zoti dhe na bekoft e gjithe Kombin shqipatr ku do qe jemi...Jufalemnderit
Edhe se jemi qkepur neper udhet e botes.....gjithmon mendjen dhe dashurin mbajm per vendin ton dhe gjithe kombin shqipatr...
besoi se me shum jen ata qe kan kete dashuri qe nga ata qe nuk jen,pase nuk them se nuk ka qe dhe nuk jen per nje dashuri mbi vendin e tyre shqipatr....
duhet te them se shqipetaret jen te shquar dhe te talentuar larte...dhe kan perspektiva te larta,qofte ato politike dhe sociale...
por duke lshuar ni kushtrim,per bizismenet GJITHE SHQIPTARE qe jen jashte dhe mbrenda vendeve shqiptare qe t'shtrijn doren mbi popullin e vuajtur shqiptar...se kjo do e kishte ulur tensionin e varferise ne minimum, ne radhe te par,si dhe kjo do ju kishte afruar nje ndihm te madhe per vendin e tyre ne zhvillim ekonomik dhe ate sociale, me bujqsi dhe industri dhe gjitha elemnetet tjera qe duhet ti ket vendi apo shteti ne veqanti.
Sikurse dhe pa njerez aktiva, dhe te dashur, per vendin e tyre ne nuk do arrijm qka po kerkoim.
Sepse askush nuk ndihmon me shum se dora jote vet.
duke pasuar parasyshe se i huaji edhe se te ndihmon,ai ni dit te len,dhe nuk eshte gjithmon me ty.
Prandaj Qeverit duhet qe te ngritin nivele larta,qe ne raste te tilla te ndihmohen,dhe njerez qe jen te afte,qe dhe ata kan nevoi per ni mbeshtetje instuticionesh,qe ju mungon paraja,ne zhvillime e siper,qofte per ndoi biznes,apo diqka qka eshte me primare,mendoi se njeriu zakonishte ka nevoi per ni mebeshteje te dikujt,e kujt do qofte....
ndaj korrupcioni duhet te luftohet,ne gjitha menyrat per ta zhdukur kete dukuri te shkalles se larte mund t'them!.
si dhe te bie gjitheqka ne binare....duke arrijtur me ni potencial,te duhur si dhe maturi te larte njerzor...ne te gjitha fushat jetsore....!!!
e di se pavaresia i pret me shum pun dhe obligime te shumta per ti ven ne ren...meqse shum kan len pas dore, patjetr qe jen grumbulluar ...
por besoi se gradualishte gjithqka do bjen ne binare...
vetem diqka desha te veqoi,se po te len pas njorancen ka per t'perparua vendi po se len,ka per t'ren ne nivel te ulet.
Ku vaj halli per popullin e vuajtur,dhe te pa buk ne veqanti!,
me se shumti me dhemb shpirti per ata qe nuk e kan ndoshta as darken,e me qka te ushqehen,e kur thmija i kerkon buk,ni nene te zez qfare do ju bej hall ajo?
e posaqerishte atyre qe kan humbur burrat e tyre ne luft, babat e femijve te tyre... a me qa, qe nuk u ka mbetyr mashkull ne shpi,a me qa per barkun mbetur unt, te thmive tyre?!.
Kjo me mundon me se shumti, dhe aqe me shum me tremb loti i tyre,qe pikon "dhembshem!"
ndaj e luas ZOTIN qe e ardhmja te ngrohe shpirtin e tyre,e ne pergjithesi ku do jen thmi te mbetur pa prin&monjak te botes shqiptare...!!!

.....te nderuar lexues kerkoi falje per nderpreje,
dhe pershendes te nderuarin autorin e larte poetin Xhelal ferizi....Falemnderit ne mirekuptim...

ne vijim...
natyra
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ja per shembull kur jemi te ndergjegjet dhe shoqeria --
shohim dikure se qka fliste e qka shkruante nje mike e imja qe aq shum perkushtohej dhe aq shum ne jete bazohej mbi miqsine

besimin shoqerine bashkpunimin njerzoren arsyet logjiken mbrotjet e shum tjera qe ishin ne sherbim te miqsise atdheut
etj


-sot ajo as nuk din pse as ne logjike e as ne arsye pse e kthen shpinen
shoqerise miqsise

pse vepron pa asnje baze pa asnji faj ne sjellje gjoja tash po te mohoj
e po te largoj duke qene se asnji te keqe nuk e ka nga un

-ja pra logjika dhe zhurma qe behet per miqsi e eufori bashkpunim
e qendrueshmeri

-se sa bashkpunojne disa shqiptar e kush jan ne arsye -
ne veprime te qendrueshme qe krejt pa baza krejt pa arsye veprojne -


Ne fakt pas nje nervozizmi te tille qe ta bejne pafajshem a mundet me gjete pastaj force tjetri

-
kur ata pas nje kohe ose interesi te kerkojne kontakt miqsorė

-a mundet pastaj tjetrei i mohuari tjetri me gjete force e me ju pergjegje -

PRA LE TE SHIHET SE SI I NDERTOJNE RAPORTET DISA SHQIPTAR

E SI I PRISHIN


MBI CILAT BAZA E NE QFAR BAZASH PRA MBI BAZAT QE NUK KAN QNEDRUESHMERI -

PER NJE QENDRUSEHMERI NE RAPORTE DUHET DIQKA TJETER
ME PAS E NE KONDINCIONIN E CIVILIZIMIT

-MBI TE GJITHA LOGJIKEN E ARSYES DHE AFTESIVE PER TE MBAJTUR RAPORTET SIQ I KAN PER SHEMBULL GJERMANET NE RAPORTE QE DIJNE TI NDAJNE DREJTESITE

E TI NDAJNE MIRE ARSYET LOGJIKEN DHE MENQURINE -

Te ne shqiptaret ndreqja dhe prishja jan me eufori ma shum se me kondicion te qendrueshem -


kohore

me qka deshmon se si analitik nuk logjikojme thell qe te jemi ma pergjegjs mbi arsyet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 01-06-12 nė 08:08
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-12, 21:36   #708
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Lirik shoh qe ju pasket kthyer prap forumit www.dardania.de uroj te kalosh mir dhe njiherit me vjen mir qe te ritakova perseri uroj te jeshe mir me shendet ti dhe gjithe familja jote te pershendes me gjith zemer
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-12, 22:06   #709
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jEtA_1 Shiko postimin
Lirik shoh qe ju pasket kthyer prap forumit www.dardania.de uroj te kalosh mir dhe njiherit me vjen mir qe te ritakova perseri uroj te jeshe mir me shendet ti dhe gjithe familja jote te pershendes me gjith zemer
........................

Oh ti ti je e madhe dhe e kupton njeriun hallet e jetes vet ke qene neper halle-ti din te gjesh shtigjet e arsyes dhe fajtorine pafajsinė-

te kam pa ne krijimet tua te mrekullueshme-

dhe un mallengjehem neper kohra -

shumkujtimet ne ket jete me lidhen me forumet -

por edhe me shum njerz sa eci rruga e jetes time dhe shum shigjeta gjuajten zemren time poetike te pa faj -

shum kokrrize rane mbi koken time vetem pse un deshta te dal te aarat e bereqetit te ardhmerise -
shum dimra te mdhej me zune ne rrugen per ne cakun e atdheut dhe shum pshtysa pshtyne mbi punen tone atdhetare -ata e pshtyjne dehd iellin qe i nxene - ata nuk jan mirnjohs as ndaj tokes q ei mbane te tille ka
e do te ket por ti si nje engjull q emu lajmrove te falenderoj shum -
Kam malle per per te tille miq -jan te shejte -ne ishim lule q e mbi ne shkelen shputat e pamshira te kohes per te na i vyshkur bukurite--ata jan ziliqare ndaj te bukures sepse vet jan te shemtuar e ti ja ku erdhe perseri si gjithmone e famshme per kah urtesia -
Ani mire miqsia jone le te mbetet e perjetshme -te uroj te mira ne jete dhe qetsi e suksese ty q eme gezova dhe nuk me harrove -
Un jam i popullit dhe populli esht e imi -deri sa ekam popullin nuk merzitem fare per klanet e zeza qe sillen mbi krye te njerzve te pafajshem

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 07-06-12 nė 22:07
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-12, 22:20   #710
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Uroj qe shkrimet e tua kushtuar popullit tone te vuajtur nder shekuj te lexohen nga te gjith ata qe lexojn ketu
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-12, 01:12   #711
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jEtA_1 Shiko postimin
Uroj qe shkrimet e tua kushtuar popullit tone te vuajtur nder shekuj te lexohen nga te gjith ata qe lexojn ketu

.............................

Un jam nje lule qe shpeshher kam qele ne mes te therrave -ka pas raste kur therrat qitnin flete dukeshin si lule e me ne fund qitnin therret e tyre te zezė sa interesant jan disa lloje kur dua ti shtij fletet ne me ste therrave me therrin-
................................

per ty kam fjale te veqant permallohem -ti e njeh vuajtjen dhe vleren drejtesi poashtu ke -nuk je si disa kaleleon qe ne mgjens kan ngjyre tjeter ene mbremje ndrojne ngjyrat -me pelqen stoicizmi yt konstant i qendrueshem -
keto jan tipare te nje karakteri dhe logjike njerzore qe e ke -ka shum njerz qe kan vyrtyte te mira por e keqjy etyre esht s ene mes te shum vlerave i kan edhe disa te meta te tyre qe jan prishse te bukurive te tyre e ato njolla
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-19, 02:48   #712
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

serbia po nxite tradhtarė
jan duarte zgjatura te armikut
ata kan vra shqiptar

bota le din
me kombe e me kto fe
se shkina e shkjau
gjakun e shqiptarve
e kan derdhe rreke
e tradhtari

me pare te metelikut
i ka sherbye armikut
hasmi

shqipfolsa
ka ble

shqipfolsat jan porostur
si qakaj
ta shyqyejn me dhemb
shqiptarin
atdhetarin
e dhe lirkun poet
ta je bejne shpirtin me lendim

e me vaj
e lotin te ja derdhin si det
armiku bashk me djaj
oh hasmi me pushtetku jeni ju zoteri
ku jeni ju
shqiptar e ju
pushtetarė
ku jeni

populli i lirikut
popull i gjorė
qfa r ndenje keni
qfar gjaku
ne fis e
ne farė
na kan rrethue
armiqt mizor
e ju
ku jeni shtrue
jetimit
qe nuk i jepni dor


autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-19, 06:09   #713
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Forcimi i shqiptarėve modernist
te kuptohemi pra modernist dhe proamerikan
ky forcim patriotik , do tė shkatėrronte Rusinė
dhe kinen ndikimin e issisit dhe te tjerve si ndikim nė Ballkan

Filozofia e politikes amerikane duhet te bazohet ne shqiptarin modernist me idaelae moderniste ndihma amerikane te jepet ne eknomi e ushtri shqiptare
duhet te behet si filozofia e re amerikane pas rėnies sė komunizmit.
shqiptaret do ti shuajn te gjith tradhtaret mbeturinat antimoernistet
dhe proserbet shqipfls e mbeturinat
ne menyr q e kombi te duket brilant dhe aleat i vertet i amerikanve
shqiptaret ne maqedoni duhet te fuqizohen por vetem si modernist
e jo me fe si fetarist
poashtu kjo vlene edhe per shqiptaret ne mal t e zi e ku do q e jan shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-04-21, 20:03   #714
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 14,507
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Europe bote e pa shpirte
jam shqiptar
i pa faj
sa shum vrastar
bisha e qakaj
oh mjerim
sa e ngrita koken
per tu sheruar
me shprese ne sherim
erdhen djajt emallkuar

per seri
me nje gure tjeter
gurė pas guri
atdheun tim
na u ndrrua flamuri
e ne koken time
perseri
gjithfar guri
e muri i zi
e ndane qytetin tim
e lot me dhan me pi
shqiptar jetim
mbeta perseri
gure shkje
e katran
hirdhi
panslavi

te shkjaut
e te grekut lugeter
europa loje te vjeter

qe msyjne
kah toka
e kah koka e ime

plot mercnear
e tradhtar


ata me pare jan ble
qe ne koke te me godasin
e shpirtin te gjalle me ma bre
padronet kah pagesa i thrasin
tregje tradhtie
e lot rreke
e vuajtje
mbi atdhe
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.