Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-01-14, 16:48   #61
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gruaja shqiptare dje, sot dhe neser Heroinė

Burrneshat shqiptare“Nuk ka rėndėsi pse femrat bėjnė betimin e dėlirėsisė pėr t'u bėrė burra nė sytė e shoqėrisė, thotė fotografja Pepa Hristova”. "Tė dy zgjedhjet kanė pėr qėllim pėr ruajtur nderin e familjes. Ky ėshtė prioriteti kryesor, kėshtu qė arsyeja prapa kėtij ndryshimi nuk ėshtė me rėndėsi”, raporton Lauren Russell pėr CNN, transmeton Telegrafi.

Diana Rakipi, mban fotografinė e saj kur ishte 16 vjeēe, para se tė bėhej burrneshė
Kanuni, ligji tradicional shqiptar qė nisi si udhėzim i fjalės sė gojės, i lejon familjet pa njė patriark qė tė zėvendėsojnė burrin - shpijanikun - me njė femėr, nė kėmbim tė dėlirėsisė sė saj tė premtuar. Kėto virgjėresha tė betuara quhen “burrnesha”.

Dranda (53), u betua nė moshėn 19 vjeēare. Si fėmijė, ajo humbi duart duke luajtur me njė granatė dore e mbetur nga lufta civile shqiptare. "Askush nuk donte grua pa duar”, thotė ajo. (Pepa Hristova)
Shumė nga kėto gra e marrin kėtė vendim si vajza tė reja ose si adoleshente. Samiut, tani 84 vjeēe, i thanė nė moshėn shtatėvjeēare se do tė bėhet djalė. Osmani (80) nuk mban mend marrjen e betimin, por u dashtė tė kujdeset pėr prindėrit e saj tė sėmurė qė nė moshė tė re.


Hakia (59) ishte rritur si djalė qė nga lindja, sepse njė dervish kishte profetizuar se prindėrit e saj do tė ketė njė djalė. (Pepa Hristova)
Tė tjerė, si Gjysta, vendosi mė vonė nė jetė. Ajo kishte njė martesė tė rregulluar dhe u shkurorėzua pas gjashtė muajve. Ajo u bė burrė pėr ruajtur tė birin nga tė qėnit i turpėruar si “fėmijė bushtre”.
Ata gjetėn punė tradicionale pėr meshkujt: Gjysta ka nė pronėsi njė kafe dhe njė dyqan pėr riparimin e gomave, ndėrsa Osmani punon nė minierė tė xeheve. Sjelljet e tyre, tiparet e ashpra tė fytyrės dhe zėrat e trashė janė aq bindės sa qė Hristova ka thėnė se fillimisht kishte dyshime nėse fiziologjikisht janė femra.


Rrahimja (66) ėshtė quajtur "bacė" nga anėtarėt mė tė rinj tė familjes sė saj. Ajo u bė njė burrneshė nė moshėn 25 vjeēare. (Pepa Hristova)
“Kėto gra janė mė mashkullore se burrat, sepse kryejnė rolin nė mėnyrė tė pėrkryer”, tha ajo. “Tė flasėsh ose tė mendosh pėr ēėshtjet e femrave apo dashurinė, kjo i ēnderon ato”.


Diana (54) ka jetuar si burrė qėkur ishte 17 vjeēe. Asaj i pėlqen tė tregojė se si u bė gjeneral nė Armatėn e regjimit komunist tė diktatorit Enver Hoxha. (Pepa Hristova)
Kjo pėr tė tregon se sa edukimi social ndikon nė sjelljet tona.
Hristova u pėrpoq tė kapte anėt mashkullore dhe femėrore nė portretet e saj.Gjysta (66) thotė se u betua pas divorcit, qė djali i saj tė mos ēnderohet e tė mos etiketohet si “bir bushtre”. (Pepa Hristova)
“Vetėm kur ne u tėrhoqėm nga bėrja e fotografive, ishte njė shprehje e ndjeshmėrisė qė ndjeja, diēka mė femėrore”, thotė ajo.


Samiut (84) i thanė nė moshėn shtatėvjeēare se ishte biri i babait tė saj. Nėna e ēoi nė qytet pėr t’i blerė rroba djali. (Pepa Hristova)
Ekzistenca e kėtyre burrave nuk ėshtė mirė e njohur. Edhe njerėzit qė jetojnė nė qytetet e vogla nė veri tė Shqipėrisė nuk kanė dėgjuar pėr kėtė. Sipas njė raporti tė revistės National Geographic, kanė mbetur rreth 100 virgjėresha tė betuara tė mbetet, mirėpo Hristova mendon se mund tė ketė mė shumė.

“Pasi kam fotografuar virgjėreshėn mė tė re, afro 30 vjeēe, ndjeva se malet kanė tė ngjarė tė jenė plotė burra-femra tė pazbuluara”, tha ajo.


Qamilja (86) u betua nė moshėn nėntėvjeēare. Si i vetmi “burrė” nė familje, ajo trashėgoi shtėpinė e fėmijėrisė pasi prindėrit i vdiqėn. Qamilja vdiq nė vitin 2011. (Pepa Hristova)
Shumica e burrneshave janė mbi 50 vjet tė vjetra. Kjo praktikė ekziston pėr shkak tė izolimit tė komuniteteve nga bota e jashtme. Hristova thekson se kjo traditė do tė vdes pasi ndikimet perėndimore do tė depėrtojnė nė malet shqiptare.


Osmani (80) nuk mban mend kur u bė burrė. Ajo duhej tė kujdesej pėr prindėrit e sėmurė qė nė moshė tė re. Ka punuar nė minierė ore dhe di shkrim e lexim. (Pepa Hristova)
Njė burrneshė qė e bėri betimin nė moshėn 14 vjeēare, pasi i ati i saj vdiq, tha se dėshironte tė mbetej grua.

“Kur ajo plakej tha se ndjehej e vetmuar dhe se donte familje, porse nuk kishte asnjė mėnyrė pėr t’u shkuar pra”, tha Hristova .

Mirėpo, shumica e burrneshave thonė se nuk pendohen pėr vendimin.

Sipas Hristovės, edhe njerėzit qė jetojnė nė qytete tė vogla nė veri tė Shqipėrisė nuk dinė shumė pėr burrneshat. (Pepa Hristova)


“Ato pėrgjithmonė tė heqin dorė nga ēdo formė e seksit, e kjo i pėrjashton ato nga partneritetet dhe martesat. Kjo rezistencė mė magjeps mua”, thotė ajo. “Unė kam shumė respekt pėr jetėn qė zgjodhėn”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-01-14, 17:26   #62
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Gruaja shqiptare dje, sot dhe neser Heroinė

"Ne gjitha kuptimet prap femra mbetet Heroin".Ajo ne qdo kushte sakrifikon per familjen e saj,dje sote..dhe kurdohere eshte e gatshme te Sakrifikoi per Familjen!!!

Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 05-01-14 nė 17:31
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-14, 03:05   #63
Ylli-1
 
Avatari i Ylli-1
 
Anėtarėsuar: 04-12-13
Postime: 1,545
Ylli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėmYlli-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Gruaja shqiptare dje, sot dhe neser Heroinė

Gruaja shqiptare gjithenje ka qen nene, edukatore dhe shok perkrah burrit te saj, trimereshe dhe perendeshe
Ylli-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-14, 21:48   #64
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gruaja shqiptare dje, sot dhe neser Heroinė

"Por, mė e habitshme ėshtė se kėto gra nuk ankohen pėr atė qė janė sakrifikuan", thotė Peters.


Normal.


A ma burrneshe eshte tipja... qe ka veshe pantolla burri, thithe qakmakin, qon jeten ne shtepi te prinderve, merr hyzmetin e grave te shtepijes e ndoshta si pune ka ba rojtar lope.

Apo?


Tipja...qe ka vesh fustan ,ba pajen ,martohet ,krijon familjen ,ban hyzmetin e krejt akrabave te burrit, punon token, zgjohet e para ,flen e fundit...etj?


?
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-14, 08:15   #65
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gruaja shqiptare dje, sot dhe neser Heroinė

Gruaja Shqiptare, sic duket me historit e "burrneshave" gjithmone ka vuajtur nga budalleqet e traditave mesjetare !


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.