Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-06-05, 21:41   #1
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga me te Medhenjete

Z. Naku nuk munda ta gjeje temen e ngjajshme, po nese ju e gjeni ateher bashkoni ju lutem.

Hymni Kombėtar


Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.


Prej lufte veē ay largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor.


Nė dorė armėt do t'i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s'i ndajmė,
Kėtu armiqtė s'kanė vend.


Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Pėr te, pėr te luftojmė ne !

ASDRENI


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-06-05, 21:44   #2
florian
 
Anėtarėsuar: 28-02-04
Postime: 2,480
florian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIP
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek florian
Gabim

ju faleminderit qe postuat himnin se para dy ditesh u mundova ta kujtoj por nuk e dija te terin .
__________________
dashuri fruti i jetes se burgosurit te perjetshem .
florian Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-05, 22:10   #3
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Syrgjyn - Vdekur


Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
Me tre plumba na i ranė,
Na e vran' e na e shanė,
Na i thanė trathėtor.

Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
Se tė qante kur tė qeshnin,
Se tė veshte kur tė ēveshnin,
Nėno moj, tė ra dėshmor.

Nėno moj, vajto, merr malin,
Larot t'a pėrmbysnė djalin
Qė me Ismail Qemalin
Ngriti flamur trimėror.

Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
Ku tė dha liri, kurorė,
Shpirt i bardhė si dėborė;
Ti s'i dhe as varr pėr hor.

Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
Ky Vigan Liberator.

Fan Noli
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-05, 22:17   #4
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Hymni I Flamurit

O flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesė shkėmbi, tmerr tirani,
S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
As sėrp Dushani, as turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli.

Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
Pajton Islamin e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.

Me Skėnderben' u lavdėrove,
Dhe nė furtun' i funtmi u shove,
Me Malon prapė lart vrapove,
Yll i pavdekur pėr liri.

Sa shpesh pastaj pėrdhe u shtrive,
Me zjarr e zi u ndeze u nxive,
Po ēdo mizor me shpat' e grive,
O fushė-kuq, o shkabė-zi.

Pėrjetė pri-e Shqipėrinė,
Pėrlintja shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vllan', yrnek pėr fqinė,
Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.

Fan Noli
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-06-05, 22:23   #5
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Cmendina Me Porte Hapur

Po ikni, po na lini,
duke menduar; "Pergjithmone",
Nga ky dhe qe ishte juaji, joni,
qe eshte cmendina jone.
Cmendina jone e dashur, mallengjyese
me kafkat shqyese.

O te cmendurit e mi te shtrenjte,
sa ju dua,
megjithese kurre s'ju flas,
megjithese kurre s'me flisni
dhe dot s'ju duroj
dhe dot s'me duroni.
Por ky eshte rit:
ne nuk e shohim ne sy njeri-tjetrin
per pa urryer,
dhe ky eshte shkak
per t'u dashur gjer ne cmendim,
duke buzeqeshur ekzaltisht,
ndersa ne faqe
lotet na rjedhin,
lotet.

Bashkevuajtes te mi
qe ikni mergueshem,
te cmendines sone unikale,
me sy te fiksuar
pas nje ideje te vetme,
oh, vetem pas nje ideje te vetme,
qe askurre s'u pa, s'u gjend askund
dhe s'di ndonjehere ne ka per t'u gjetur.

Shperndahuni, ikni, tretuni.
Vend me vend shtet me shtet...
Oh, cfare piskame pisket
nga cmendina jone
ne oren e vone te perendimit,
kur malli e merr per bijte ne Perendim...

C'trishtim!
Mure te rrjepur..Mure qe gjithmone
kufizojne horizontin
per te lene nje qiell pa fund persiper.

Aty pas mesnate denesjet mbarojne,
dikush me vete po flet:
Sidoqofte shqiptarit,
kudo qe te ndodhet,
i mjafton marrezia e vet...

Mimoza Ahmeti
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 22:57   #6
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim

Jepni pėr nėnėn

Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
-Mbretėreshė pa kurorė-
Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
Nėnės mos ia bėni varrė!"
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.

Qan e lutet Nėn' e mjerė,
Kėrkon vatrėn edhe nderė,
Do lirinė dhe atdhenė,
Si ē'e pat me Skėnderbenė,
Bijt' e besės thėrret pranė.
Kur i thirri dhe s'i vanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt jan' ata tiranė
Qė tė pren' e qė tė vranė
Qė tė therrė bij e bija,
Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
Derthni plumba, o Shqiptarė,
Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt bij tė trathėtuan
Dhe tė doqnė dhe tė shuan
Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
Pa fole, pa zog, pa shpatė?
Kėta qena, o shok' i mbytni,
Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Sa kėrkon e sa tė duhen?
Burrat nga detyra s'ndruhen!
Trim i mirė do tė japė,
S'kursen jetėn as paratė;
Hithni, hithni tok dollarė,
Tė mos mbetemi tė sharė.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
Se ke djemtė n'Amerikė.

Do tė ndihim pa kursyer
Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
Qė me drit' e nder tė thuresh
Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
Cila Nėnė lyp paranė?
Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Armė dhe fishekė mblithni,
Qesen edhe shpirtin hithni:
Pėr lirin' e vėndit t'onė,
Sot - se nesėr ėshtė vonė-
Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
Komb e vatra tė nderoni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.
1917

Fan Stilian NOli
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 09:11   #7
argomenti .
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Postime: 66
argomenti . e ka pezulluar reputacionin
Gabim

HYMNI I FLAMURIT

O Flamur gjak, o
flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot,
djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesė shkėmbi
tmerr tirani,
S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
As Sėrp Dushani,
as Turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli

Flamur qė lint Shėn
Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve
vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.

Me Skėnderben'
u-lavdėrove
Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
Me Malon prapė lart
vrapove,
Yll i pavdekur pėr Liri.

Sa shpesh pastaj pėr-dhe
u-shtrive
Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
Po ēdo mizor me shpat' e
grive,
O fushė-kuq, o shkabė-zi.

Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,

Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė

Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.
argomenti . Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-12-05, 02:13   #8
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

--NESE---

-Nese mund te ruash gjakftoftesine
kur te gjithe ,rreth teje e humbin
dhe ne Ju dyshoje
--Nese mund te ruash vetebesimin
kur te gjithe rreth teje e humbin
dhe ne ju nuk besoin
dhe perfitojne nga dyshimet
--Nese mund, te pritni pa u lodhur, nga pritja
ose jeni i genjyer ,e nuk beheni genjeshtar
ose jeni i urryer ,dhe nuk ndiheni i tille
dhe ende te mos dukeni
shume i mire, dhe as i ditur!!
--Nese mund te endrrosh ..
e enderra te mos behet udherrefyes
--Nese mund te meditosh
e te mos behesh i humbur
--Nese mund te pranosh fitoren, si humbjet
e te dyja ti cmosh ,si te pa ndara
--Nese mund te degjosh te verteten tuaj
kur shtremberohet nga te tjeret
per te knaqur shume budallenje
e ti te mos thuash asgje!!
te ruash dinjitetin, dhe te fillosh
ngritjen tende prej hiqit
--Nese mund te kthesh fitoren ,pas humjes
e te dy mashtrimet i pranon si tuat
pa psherentim, e proteste
--Nese zemren,dhe mendjen i detyron te sherbejne
edhe kur mendon se i ke humbur
dhe ende i mban tok!!
dhe vetvetes i thua Qendro!!
--Nese mund te bisedosh me turmen
e te ruash Virtytin
te lartesohesh nder mbreter
e te te mos humbas modestija
--Nese armiqte ,as miqte
nuk mendon te te lendojne
e te gjithe llogarisin ne Ty
e asnjehere ,nuk e teprojne!
--nese,nuk e humb nndjenjen
ne kohe dhe hapsire!!
--e jotja do te jete , bota me begatin qe ka !!
-----------Njeri ,do te jesh pra!!!!!

Radjan Kiplingu

(uroi qe qdo njeri te kete lexuar kete poezi se paku nje here ne jete te tij!!!)
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-05, 16:38   #9
Ditirambe
 
Anėtarėsuar: 06-12-05
Postime: 11
Ditirambe e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jador
--NESE---

-Nese mund te ruash gjakftoftesine
kur te gjithe ,rreth teje e humbin
dhe ne Ju dyshoje
--Nese mund te ruash vetebesimin
kur te gjithe rreth teje e humbin
dhe ne ju nuk besoin
dhe perfitojne nga dyshimet
--Nese mund, te pritni pa u lodhur, nga pritja
ose jeni i genjyer ,e nuk beheni genjeshtar
ose jeni i urryer ,dhe nuk ndiheni i tille
dhe ende te mos dukeni
shume i mire, dhe as i ditur!!
--Nese mund te endrrosh ..
e enderra te mos behet udherrefyes
--Nese mund te meditosh
e te mos behesh i humbur
--Nese mund te pranosh fitoren, si humbjet
e te dyja ti cmosh ,si te pa ndara
--Nese mund te degjosh te verteten tuaj
kur shtremberohet nga te tjeret
per te knaqur shume budallenje
e ti te mos thuash asgje!!
te ruash dinjitetin, dhe te fillosh
ngritjen tende prej hiqit
--Nese mund te kthesh fitoren ,pas humjes
e te dy mashtrimet i pranon si tuat
pa psherentim, e proteste
--Nese zemren,dhe mendjen i detyron te sherbejne
edhe kur mendon se i ke humbur
dhe ende i mban tok!!
dhe vetvetes i thua Qendro!!
--Nese mund te bisedosh me turmen
e te ruash Virtytin
te lartesohesh nder mbreter
e te te mos humbas modestija
--Nese armiqte ,as miqte
nuk mendon te te lendojne
e te gjithe llogarisin ne Ty
e asnjehere ,nuk e teprojne!
--nese,nuk e humb nndjenjen
ne kohe dhe hapsire!!
--e jotja do te jete , bota me begatin qe ka !!
-----------Njeri ,do te jesh pra!!!!!

Radjan Kiplingu

(uroi qe qdo njeri te kete lexuar kete poezi se paku nje here ne jete te tij!!!)
JAdor

mos i prish gjerat e bukura nga pakujdesia. Kipling nuk do ta njihte poezine e vete keshtu te tille siq na e ke sjellė ti.
Ditirambe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-05, 23:16   #10
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ditirambe
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jador
--NESE---

-Nese mund te ruash gjakftoftesine
kur te gjithe ,rreth teje e humbin
dhe ne Ju dyshoje
--Nese mund te ruash vetebesimin
kur te gjithe rreth teje e humbin
dhe ne ju nuk besoin
dhe perfitojne nga dyshimet
--Nese mund, te pritni pa u lodhur, nga pritja
ose jeni i genjyer ,e nuk beheni genjeshtar
ose jeni i urryer ,dhe nuk ndiheni i tille
dhe ende te mos dukeni
shume i mire, dhe as i ditur!!
--Nese mund te endrrosh ..
e enderra te mos behet udherrefyes
--Nese mund te meditosh
e te mos behesh i humbur
--Nese mund te pranosh fitoren, si humbjet
e te dyja ti cmosh ,si te pa ndara
--Nese mund te degjosh te verteten tuaj
kur shtremberohet nga te tjeret
per te knaqur shume budallenje
e ti te mos thuash asgje!!
te ruash dinjitetin, dhe te fillosh
ngritjen tende prej hiqit
--Nese mund te kthesh fitoren ,pas humjes
e te dy mashtrimet i pranon si tuat
pa psherentim, e proteste
--Nese zemren,dhe mendjen i detyron te sherbejne
edhe kur mendon se i ke humbur
dhe ende i mban tok!!
dhe vetvetes i thua Qendro!!
--Nese mund te bisedosh me turmen
e te ruash Virtytin
te lartesohesh nder mbreter
e te te mos humbas modestija
--Nese armiqte ,as miqte
nuk mendon te te lendojne
e te gjithe llogarisin ne Ty
e asnjehere ,nuk e teprojne!--nese,nuk e humb nndjenjen
ne kohe dhe hapsire!!
--e jotja do te jete , bota me begatin qe ka !!
-----------Njeri ,do te jesh pra!!!!!

Radjan Kiplingu

(uroi qe qdo njeri te kete lexuar kete poezi se paku nje here ne jete te tij!!!)
JAdor

mos i prish gjerat e bukura nga pakujdesia. Kipling nuk do ta njihte poezine e vete keshtu te tille siq na e ke sjellė ti.

_-Do te ju isha mirenjohese nese" ekspozoni"origjinalin e kesaj poezije!!

p,s --une keshtu e gjeta te perkthyer, keshtu e lexova, keshtu e "transmetova" tek Ju !!!!!!!
(per konkludime te metutjeshme -drejtohuni tek perkthyesi pergjegjes!!)
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-06, 18:21   #11
e_martumja
Merita
 
Avatari i e_martumja
 
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 19,592
e_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėme_martumja i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Miqve

Ne po ikim miq, ashtu si kujtimet
drejt heshtjes sė vjetėr, asaj heshtjes sė butė
qė jetojmė qysh prej lindjes... Koha po shprishet
si njė flok i shkulur prej dhimbjes.
Tash nė vend tė ajrit thithim mall
dhe mes fjalėve tė fundit, nė ēantat e rėnda
fshehėm lotėt.
-Jetofshi miq, se toka e huaj ėshtė gjithmonė e njėjta;
-Jetofshi miq, fatin tuaj
qė nė njė puthje tė vogėl nganjėherė lindi dhe vdiq i paparė;
-Jetofshi miq, aq mirė sa ua paēa zili;
Se s' paska asgjė mė tė madhe nė botė
se zemra, asgjė mė tė rėndė se malli
vetė prej lėkurės sonė.
Nė trena tė kundėrt do tė hipim, mbi dy sirena
duart do t' i ngulim e mė vonė tė uritur
lotėt do gėlltisim me lodhje si bukėn e ngelur.
E tash, jetofshi miq
aq mirė
sa ua paēa zili!Alban Bala


__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
e_martumja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.