Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ... 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 19-02-07, 23:29   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E thekshmja bertimė
shkruan poeti xhelal ferizi nga mitrovica

E thekshmja ,bertimė ,
ka rrqeth ne,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pertej,qdo kohė e stinė
ka prekė,ne sytė, e ne mendje te diellit
ne dhembje ,te kafkes,ne,kapak,tė qiellit,
kur bertima ,e thirrja,per te shpetue nderin,
ka prekė,ah,thekshem,detit tu i lue vnerin
ka rrenue fijet qe lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kndue kang per nanen
ka tha n, drit,shkeqlimin,qe po e mbante hanen
ka pre n,per,damar,shekujt,e,ngazllimit
kan tha,mu,n,kullim,ujrat,e burimit,
kan prek dhimbjen n, palcė,yllit shkelqimtar
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbet varė,
kan kalue caqe,kan lan gjurmė ,n,ndergjegje
kan shkue,pertej caqesh,pertej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nen dhunė e nen shkja
qe femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė per jete
i , ka,pre shikimet,per,te,ardhmen,vlerė
per endrrat,t,dashurisė,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome,
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tu therrė n,per ,qeliza,qdo,gjen te lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t,dardanisė,
britma shume thekshme ka prekė ,thell ne yllė,
i ka thye skeletet e drujve n ,qdo pyllė,
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qe i kan buru detet
britma e qik s shqiptare,qe ka mbetė nen shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n, dhimbje n ,qdo curril
se,e,ka,prekė,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,qe lidhet n, shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini,
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsis
per me prek shum stina,e zemra t, galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,n,per gjuhė kombesh ka prekė n per qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n qdo vesh
deri sa te del gjyqi i zotit n shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n ,gurė e as n, dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
SHKRUAN TITULLIN NE VARGJE
E;THEKSHMJA BERTIMė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:50.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.